Rok 2009
Na Oścież > 2001 - 2010
W numerze m.in.:
- Gdy zawodzi komunikacja,
- Bene dictum,
- Wszystko pierwsze,
- Radości szukam,
- Uzdrowienie chorych,
- Ks. Melchisedec odpowiada.
- Niniejszemu wydaniu przewodzi hasło „Otoczmy troską życie”. Hasło to będzie nam towarzyszyło przez cały rok kościelny.
- Znów, jakby już tradycyjnie, przez naszą parafię przetoczyła się dosłownie „lawina” wydarzeń. Mieliśmy okazję kolejny raz, uczestnicząc w celebracjach świątecznych zagłębić się w tajemnice Bożego Narodzenia, podziwiać nowe dekoracje bożonarodzeniowe, a nawet je współtworzyć, dotknąć po raz XVI Żywego Żłóbka, wysłuchać różnych koncertów.
- Rozmowa miesiąca toczy się wokół dorocznego spotkania młodych Taize w Brukseli, w którym brała udział spora grupa z naszej parafii.
- Są relacje z występów chórzystów, z opłatkowych spotkań w grupach i wspólnotach itp.
- Kiedy patrzę na okładki, chciałbym podkreślić, przyglądając się fotografiom, widać ile osób świeckich, starszych i młodszych zaangażowanych jest w Kościele, czy to jako bezpośredni wykonawcy – muzycy, śpiewacy, przygotowujący dekoracje, czy też jako odbiorcy – biorący udział w wydarzeniach kościelnych i patriotycznych.
- W Kościele, na świecie, w dniu wspomnienia św. Franciszka Salezego – patrona dziennikarzy i mediów – obchodzony jest doroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu (w Polsce w III niedzielę września). Każdego roku od 42 lat Papież przygotowuje specjalne orędzie z tej okazji. Na 42 Dzień, w roku 2008, papież Benedykt XVI pokazywał jak człowiek spragniony jest prawdy i jak ona go kształtuje. Ukazywał też zagrożenia jakie niesie niespotykany dotąd rozwój różnorodnych mediów i jak one człowieka budują bądź rujnują.
- Mamy to szczęście, że w naszej parafii oddziaływanie mediów na człowieka ma charakter pozytywny. Bo i parafialna strona internetowa, bezpośrednia transmisja celebracji jak i miesięcznik „Na Oścież” pomagają czynnie uczestniczyć w życiu Kościoła parafialnego i odnajdywać prawdę.
- W niedzielę, 18 stycznia, ważne kazanie na temat m.in. komunikacji w rodzinie wygłosił ks. Ryszard.
2009
2009
W numerze m.in.:
- Toś zdrowy,
- Prace trwają,
- Prosto z nieba,
- Ratuj duszę,
- Mam talent,
- Lednica,
- Mój Kościół,
- Wyzwanie,
- Ks. Melchisedec odpowiada.
- Niniejszemu wydaniu przewodzi hasło
„Otoczmy troską życie – duchowe”. W wydaniu jest sporo informacji na ten temat.
- Może warto by zacząć od pierwszej
strony okładki. Na fotografii widać, jak postępują prace przy XII Stacji
Kalwarii Bydgoskiej. Trudno, przynajmniej na razie wyobrazić sobie ścianę, na
którą będzie składało się ponad siedemset krzyży.
- Kiedy już mowa o budowie, to może
warto przyjrzeć się projektom zmian w prezbiterium naszego kościoła. Zmian
szykuje się sporo i z pewnością spowodują, że jeszcze bardziej będziemy czuli
się w naszej świątyni – jak u siebie.
- Rozmowa miesiąca toczy się z s.
Janiną Kaźmierczak – urszulanką, która pracuje w Świetlicy dla dzieci w
Pniewach. Była w naszej parafii, opowiadała o swojej pracy i prosiła o modlitwę
i ofiary. Z rozmowy można wiele dowiedzieć się o Jej pracy.
- W wydaniu znajduje się pierwszy
odcinek relacji – świadectwa ze spotkania w DA „Martyria” Ewy Lewandowskiej –
finalistki programu telewizyjnego „Mam talent”. Trudno uwierzyć, że ta
dynamiczna, młoda osoba prawie nic nie widzi.
- Jest też informacja o powstaniu
nowego stowarzyszenia pod nazwą „Wyzwanie”.
- Są jeszcze teksty o Kościele (przez
duże „K”) o „walentynkach”, o „ostatkach”, o naszych zmaganiach z mediami.
- Kończy się karnawał. Za parę dni
będzie Popielec i początek Wielkiego Postu. Może warto już dziś zastanowić się
nad postanowieniami, aby tego czasu łaski nie zmarnować? Są takie teksty, które
może komuś pomogą. Jeden o abstynencji, a treść drugiego układa się wokół
znanego hasła „Ratuj duszę swoją”.
2009
2009
W numerze m.in.:
- Na granicy cudu,
- Pasterskie przypomnienia,
- IX Misterium,
- Kościół bramą,
- Ks. Melchisedec odpowiada.
- Niniejszemu wydaniu przewodzi hasło „Otoczmy troską życie – parafialne”. Jednym z wyrazów tej troski jest kolejny dar dla Parafii – relikwie bł. ks. Michała Sopoćki. Na
- okładce dobrze widać ten moment.
- Tuż obok można przeczytać o propozycjach, jakie w „Zamyśleniach” kieruje do PT Parafian i Czytelników ks. proboszcz Jan. Opisuje różne formy działania i organizowania się wiernych świeckich. Jedne formy w parafii już istnieją, jak np. Apostolstwo Caritas, zaś inne, np. Apostolstwo kierowców (lepiej uczestników ruchu drogowego) – czekają na realizację.
- Rozmowa miesiąca toczy się z ks. Zdzisławem Pałubickim – jak siebie nazywa – misjonarzem internetowym. Jestem przekonany, że po jej przeczytaniu każdy będzie bogatszy o nowe wiadomości z życia ks. Sopoćki – duchowego kierownika św. Faustyny, jak też i samego Rozmówcy.
- W tym wydaniu jest jeszcze jedna rozmowa – jakże znamienna. Jej rozmówca – poeta – Kazimierz Hoffman już dziś nie żyje. Warto ją przeczytać choćby dlatego, by poznać słowa, które wypowiada osoba mająca świadomość, że jej życie szybko dobiega końca.
- Na różnych stronach niniejszego wydania znajdują się informacje o odbytych i planowanych ćwiczeniach wielkopostnych.
- Była na przykład Droga Krzyżowa dla młodzieży z udziałem zespołu muzycznego w rytmie HIP-HOP.
- Jest też krótka informacja o tym, że zakończyła się część robocza I Synodu Parafialnego. Przyszedł czas na zbieranie owoców i redagowanie statutów. Otoczmy troską modlitewną to parafialne Dzieło.
- Jest też informacja o fakcie rejestracji Stowarzyszenia „Wyzwanie”, które zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego otrzymując unikalny numer. W tym roku nie można na jego konto przekazywać 1% podatku (bowiem w 2008 roku Stowarzyszenie nie istniało).
2009
2009
W numerze m.in.:
- Rekolekcje parafialne,
- Mam talent,
- Dni zamyślenia, dni zmartwienia,
- Odznaka pamięci uznania,
- Ks. Melchisedec odpowiada.
- Niniejszemu wydaniu przewodzi ponownie hasło „Otoczmy troską życie – parafialne”.
- Wierzyć się nie chce, ale niniejsze wydanie rozpoczyna XVII rok ukazywania się naszego miesięcznika „Na Oścież”. Z tej okazji uważni Czytelnicy spostrzegą drobne zmiany w winiecie, które wynikają z godności Sanktuarium, do jakiej podniesiono nasz kościół i parafię.
- Jakby na potwierdzenie dobrze zużytego czasu na pisanie czasopisma parafialnego jest wyróżnienie jednego z członków Kolegium redakcyjnego szczególną odznaką za jego pracę redakcyjną (patrz str. 15). Przyłączam się do gratulacji i życzę wytrwałości.
- Jak to w naszej parafii bywa i w Wielkim Poście natężenie różnych wydarzeń nie malało. Były Drogi Krzyżowe na Kalwarii Bydgoskiej i inne nabożeństwa wielkopostne. Były także „młodzieżowe” Drogi Krzyżowe z udziałem zespołów muzycznych i Sacronowele.
- Byli też najróżniejsi goście – rekolekcjoniści i misjonarze. Każdy w jakiś sposób wzbogacił nasze życie parafialne.
- Koniecznie wspomnę o nadzwyczajnym wydarzeniu. 30 kwietnia odbędzie się konsekracja ks. biskupa Jana Romeo Pawłowskiego. Znów nasza parafia dostąpi zaszczytu przyjmowania zacnego Gościa z Watykanu. I jak tu nie cieszy się taką Wspólnotą?
2009
2009
W numerze m.in.:
- Czas refleksji,
- Trzy głosy o Misterium,
- Gwoździe i świeca paschalna,
- Czas mediów,
- Ks. Melchisedec odpowiada.
- Niniejszemu wydaniu przewodzi ponownie hasło „Otoczmy troską życie – parafialne”.
- Za nami jest już intensywny okres Przygotowania Paschalnego, na który złożyły się celebracje Wielkiego Tygodnia i Oktawy Wielkanocnej.
- W naszej parafii zwykle wiele dzieje się w tym czasie i tak było też i w tym roku. Celebracje rozpoczęliśmy w Niedzielę Palmową uroczystą Sumą parafialną i procesją z prawdziwymi palmami, a także dwukrotnym wystawieniem IX Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci. To ostatnie wydarzenie zdominowało po części treść niniejszego wydania. Mamy więc w wydaniu trójgłos o tym, jak powstaje Misterium i jak wygląda przy nim praca.
- Rozmowa miesiąca jest z posłem na Sejm RP Tomaszem Latosem, którego można często spotkać w naszej parafii. Próbuje w niej odpowiedzieć, dlaczego u nas bywa, i z czym wiążą się te pobyty.
- Niniejsze wydanie ukazuje się także po szczególnym wydarzeniu w historii naszej parafii. Były nim bez wątpienia święcenia biskupie ks. prałata Jana Romeo Pawłowskiego, a głównym konsekratorem był kard. Tarcisio Bertone – legat papieża Benedykta XVI. Doniosłość tego wydarzenia redakcja chciała utrwalić w sposób szczególny i postanowiła przygotować specjalne wydanie „Na Oścież”, w którym znalazłyby się bardziej szczegółowe opisy tego co działo się 30. kwietnia br. Ukaże się ono niebawem. Myślę, że każdy powinien pokusić się o zafundowanie sobie takiej pamiątki. Nie było dotąd w dziejach parafii tak doniosłego wydarzenia. Jedyną konkurencją byłby osobisty przyjazd Papieża z Watykanu.
- Są też opisy innych wydarzeń i teksty okolicznościowe. O niektórych napiszemy w najbliższym wydaniu, bo po prostu nie zmieściły się, choćby o poświęceniu nowego parafialnego krzyża misyjnego i Nabożeństwie Fatimskim z udziałem ks. Arcybiskupa.
2009
2009
2009
2009
W numerze m.in.:
- Refleksja kapłańska,
- Informacja, ewangelizacja, integracja,
- Po spotkaniu na Lednicy,
- Taxi, bukiety, lody,
- MIX-er,
- Życie jak kwiat,
- Boże Ciało u sąsiadów,
- Ks. Melchisedec odpowiada.
- Niniejszemu wydaniu przewodzi ponownie hasło „Otoczmy troską życie – parafialne”.
- Rozmowa miesiąca jest z ks. Ignacym Saniutą z Białorusi, którego gościliśmy 14 czerwca w naszej parafii. Próbuje w niej odpowiedzieć, dlaczego do nas przybywa i jak toczy się życie na Białoruskiej Ziemi.
- Pisać o tym, że przez nasze Sanktuarium-Parafię przetoczyła się w minionym czasie „lawina” wydarzeń w zasadzie nie uchodzi. Bowiem tak jest już od wielu lat.
- Jednak od momentu konsekracji biskupa Jana Pawłowskiego wiele wydarzeń było z Jego udziałem, np. I Komunia św. dzieci, Uroczystość Bożego Ciała, czy Nabożeństwo Fatimskie.
- Ukazało się specjalne wydanie „Na Oścież” poświęcone w całości uroczystej konsekracji ks. prałata Jana Pawłowskiego. We wspomnianym wydaniu udokumentowano tekstem i obrazem wszystkie najważniejsze chwile tego wydarzenia. Warto je przeczytać i mieć taką pamiątkę.
- Na uwagę zasługuje 5. rocznica objęcia służby w parafii przez ks. prałata Jana Andrzejczaka. Redakcja przygotowuje specjalną rozmowę z ks. Proboszczem, bo jest i o czym porozmawiać. Parafia dostąpiła zaszczytu nominacji do godności Sanktuarium, zdynamizowały swe prace niektóre grupy i wspólnoty parafialne, powstały nowe, a niektóre zawiesiły lub spowolniły swoje działania.
- Znamiennym w niniejszym wydaniu są teksty opisujące sposoby świętowania Uroczystości Bożego Ciała. Szczególnie warto przeczytać o tym, jak świętowano w tym roku w Taszkiencie.
- Także młodzi ludzie włączyli się w przygotowanie wielu wydarzeń, choćby w ogólnomiejską oprawę X rocznicy pobytu Jana Pawła II w Bydgoszczy, peregrynację Krzyża Światowych Dni Młodzieży.
2009
2009
w numerze m.in.:
- Cud, czy bitwa świata,
- Najczulsza z Matek,
- Jaguar i cegła,
- Ks. Melchisedec odpowiada.
- Rozmowa miesiąca jest z ks. Janem Andrzejczakiem – proboszczem naszej parafii.
- Większość wydania poświęcona jest pielgrzymowaniu i wypoczynkowi. Warto w środku lata potrudzić się i poczytać, co mają na ten temat do powiedzenia różne osoby.
2009
2009
Nr 9 (173) wrzesień 2009
W numerze m.in.:
- W poszukiwaniu człowieczeństwa,
- Kult Matki Boskiej Bolesnej,
- Historia w moim sercu,
- Ks. Melchisedec odpowiada.
- Nawet w wakacje w naszej parafii nie można się nudzić. Były celebracje i modlitwy, spotkania, pielgrzymki i koncerty. Zaś dniem kumulacji – syntezy wielu lat mozolnej pracy – był 14 września, kiedy to po pontyfikalnej Mszy św., której przewodniczył ks. Biskup Ordynariusz poświęcono uroczyście XII stację Kalwarii Bydgoskiej Golgoty XX wieku – tzw. „Bramę do nieba”. Choć na Kalwarii prace nie zostały jeszcze ukończone, dzieło to – w jego zasadniczym kształcie – możemy już podziwiać i kontemplować.
- Monumentalne wymiary, pięknie oświetlona „Brama do nieba” staje się znakiem – logo dla Fordonu, jak nazwał ją w kazaniu ks. bp Jan Tyrawa. Wydarzenia są jeszcze zbyt świeże w naszej pamięci, aby wzbudziły głębszą refleksję, ale już dziś możemy powiedzieć, że nie da się obok stacji przejść obojętnie.
- Rozmowa miesiąca toczy się z członkiem Zarządu Stowarzyszenia Budowy Kalwarii Golgoty XX Wieku – panem Aleksandrem Grzybkiem i pokazuje między innymi zakres starań i prac, które trzeba było wykonać, aby dziś cieszyć się wspaniałym dziełem.
- Są też w wydaniu teksty, które artykułują treści jakie niesie przesłanie Golgoty XX wieku.
- Problemy, które nękały XX wiek nie zostały rozwiązane, ale przeniosły się na wiek XXI i do dziś trwają nasze z nimi zmagania. Jest więc refleksja o tym co stało się z naszym człowieczeństwem i jak przyjmujemy różne formy cierpienia.
- Zapyta ktoś dlaczego tyle treści o smutnych sprawach? Łatwo odpowiedzieć. Z chwilą ogłoszenia, że nasze miejsce na ziemi zostało nazwane Sanktuarium Królowej Męczenników i Kalwarii Bydgoskiej – nie może być inaczej. Ważne jest to szczególnie w tym roku, kiedy zainaugurowano dzień drugiego odpustu w Sanktuarium – we wspomnienie NMP Bolesnej (15 września) i tak już będzie na zawsze.
- Niniejsze wydanie ukazuje się w III Niedzielę września, w dniu środków społecznego przekazu obchodzonego w Kościele w Polsce. Trzeba zapytać przy tej okazji, jak radzimy sobie na co dzień z lawiną informacji, która do nas dociera i jak na nas wpływa? Czy może tak jak na nieroztropnego narciarza, który ginie pod jej zwałami, czy też roztropnie potrafimy znaleźć cichy kąt na refleksję i zadumę o naszym życiu?
2009
2009
W numerze m.in.:
- Fordońskie logo,
- Księga prawdy,
- Apostołowie dobrej śmierci,
- Ks. Melchisedec odpowiada.
- W wydaniu powracamy do najważniejszego wydarzenia, jakim było poświęcenie XII stacji Kalwarii Bydgoskiej – Golgoty XX wieku. Oficjalne wystąpienia warte są starannej lektury. Ze słów ks. bpa Jana Tyrawy zapamiętałem, że XII Stacja ma szansę stać się logo dla Fordonu.
- Rozmowa miesiąca jest z ks. Mariuszem Kuklińskim, misjonarzem i pracownikiem uczelni technicznej, a także od niedawna – naszym rezydentem. Wielowątkowa i barwna opowieść ks. Mariusza warta jest naszej uwagi. Odpowiedzi na pytania: czy nauki, w szczególności techniczne są w opozycji do nauk teologicznych, jak da się pogodzić pracę duszpasterską z pracą dydaktyczną na uczelni nie zajmującej się teologią, jak to się stało, że mechanik – z wykształcenia został werbistą? – to bardzo zajmująca lektura.
- Tegoroczny odpust parafialny poprzedziła piękna uroczystość. Pierwszy raz w historii parafii, ks. Proboszcz zaprosił pary małżeńskie, którym w bieżącym roku od ślubu mija 5, 10, 15 i dalej – co 5 lat. Powstaje tradycja, której termin przypada zawsze w niedzielę przed odpustem parafialnym. Od siebie mogę powiedzieć – do zobaczenia za 5 lat.
- W ostatniej niemal chwili zaskoczył redakcję naszego pisma ks. Proboszcz Jan nadsyłając tradycyjne „Zamyślenia”. Zaskoczenie polegało na tym, że skrzynka poczty elektronicznej prawie wygięła się od nadmiaru treści. Zwyczajowy tekst liczący około ½ strony miał tym razem prawie cztery. Jednak z uwagi na jego zawartość, warto zapoznać się z nim.
- W trwającym właśnie tygodniu Misyjnym dwie propozycje, dotyczące naszego zaangażowania się w sprawy misji, pochodzące od ks. bpa Jana Pawłowskiego z Konga i jedna ks. Proboszcza, trzeba poznać i zaangażować się najlepiej w nie.
- Idzie listopad. Nasze myśli wiodą w kierunku tematów śmierci i umierania, a w konsekwencji w kierunku cmentarzy.
- Jest tekst, który opisując parafialną Grupę Apostolstwa Dobrej Śmierci jednoznacznie mówi, że warto dobrze żyć, ale jeszcze lepiej jest – dobrze umrzeć i Tego wszystkim PT Czytelnikom życzę.
2009
2009
W numerze m.in.:
- Pięciu trębaczy,
- Dwa różne światy czasy,
- Niedziela liczenia,
- Ks. Melchisedec odpowiada.
- Może nie po kolei w czasie, ale na pierwszy plan w niniejszym wydaniu, wybijają się przede wszystkim ważne sprawy parafialne.
- Ksiądz Proboszcz w syntetycznej formie przedstawia owoc godzin spędzonych na I Synodzie parafialnym, który jego zdaniem spełnił pokładanie nadzieje.
- W innym miejscu wydania jest tablica, w której prezentowane są liczby ukazujące nasze „chodzenie” do kościoła i jakość tego chodzenia. Wystarczy przyjrzeć się liczbom, które jak zwierciadło pokazują naszą duchową kondycję.
- Rozmowa miesiąca toczy się z panią Michaliną Spychalską, która barwnie opowiada o swojej przygodzie ze śpiewaniem.
- Są inne teksty, z których polecałbym jeszcze ten, który mówi o wystawie 30 tablic z dokumentami pochodzących z czasów II wojny światowej.
2009
2009
W numerze m.in.:
- Wigilia...
- Dziecię Jezus istnieje,
- Ks. Melchisedec odpowiada.
- Skończył się rok liturgiczny 2008/2009 i ks. Proboszcz, w syntetycznej formie, przedstawia jego przebieg w naszej parafii.
- Rozmowa miesiąca toczy się z ks. Mirosławem Pstrągowskim. Myślę, że kto chce wiedzieć, jak trudno być dziś księdzem musi ją koniecznie przeczytać.
- Są inne teksty, z których polecałbym jeszcze ten, który przedstawia „Plan odwiedzin duszpasterskich” – dorocznej kolędy w naszej parafii. Myślę, że jest to dobra okazja do parafialnego rachunku sumienia i to „po obu stronach ołtarza”. Jaki będzie bilans owego „rachunku” okaże się na zakończenie odwiedzin.
- Niebawem Boże Narodzenie i Nowy Rok 2010. Jak powiada Karl Heinz Köhler „Kiedy miniony rok był udany – to cieszmy się. Jak był słaby – to wszystko wiadomo”.
2009
2009