Rok 1999
Na Oścież > 1993 - 2000
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca z o. Stanisławem Dudkiem - oblatem,
- O kwiatach w naszym kościele,
- Polski Katolicyzm,
- A mój tato powiedział,
- Spotkania z Ojcem Świętym,
- „Marnowanie" czasu,
- O żywym żłóbku.
- PT Czytelnicy zauważą pewnie zmiany, jakie zaszły w naszym miesięczniku. Jest to planowana próba zamiany techniki drukowania pisma z kserografowania na maszynę poligraficzną. Jak to nam udało się zrobić ocena należy do Was. Przy okazji prosimy o uwagi i sugestie dotyczące naszego pisma, jak również o pomoc w jego redagowaniu.
- Niniejsze wydanie jest jak zwykle wypełnione rożnymi wydarzeniami z terenu naszej parafii. Rozmowa miesiąca nawiązuje do listopadowej wizyty w naszej parafii o. Stanisława - oblata, pracującego aktualnie na Ukrainie. Rozmowa jest próbą pokazania sytuacji katolików w Kijowie i okolicach oraz codzienności misyjnej.
- Są też teksty i informacje o „Żywym żłóbku", koncercie zespołu „Skaldowie", oraz wiele innych stałych działów.
1999
1999
W numerze m.in.:
- Wprowadzenie do rozmowy miesiąca z ks. Stanisławem Zymułą,
- Bogaty w miłosierdzie,
- Podaj rękę,
- Rachunek sumienia,
- Spotkania z Ojcem Świętym,
- Garść obrazów,
- Kronika rodzinna,
- Ruch Szensztacki.
- To wydanie nawiązuje do okresu roku kościelnego, który przeżywamy - Przygotowania Paschalnego. Przyświeca mu hasło „przebaczenie". Wiele tekstów porusza ten temat. Powstała więc mozaika myśli, skojarzeń, realizacji tego czynu miłości.
- W niniejszym numerze zamieszczamy wyjątkowo tylko wprowadzenie do rozmowy miesiąca, której zasadniczą część przedstawimy w następnym wydaniu naszego miesięcznika. Naszym rozmówcą jest ks. Stanisław Zymuła - proboszcz parafii pw. Zwiastowania NMP w Potulicach i jednocześnie kapelan w pobliskim Zakładzie Karnym. To dzięki Jego pomocy możliwym było przedstawienie zebranych informacji.
- W konkursie o papieżu Janie Pawle II pojawiły się nowe pytania, jak również sponsorzy. Czekamy na następne zgłoszenia pomocy w tej sprawie.
- Do numeru dołączamy dwie ulotki. Bliższe wyjaśnienia znajdą PT Czytelnicy wewnątrz numeru.
1999
1999
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca „A mury runą..." z ks. Stanisławem Zymułą,
- Wielkopostny serial: „Dalsze kroki Piotra",
- O studenckiej „Górze Tabor",
- A czas leci „Rok niezwykły",
- Dary, podarki, kłopoty...
- Doczekaliśmy się już 60. numeru „Na oścież". Dziękujemy Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczyniają się do tego dzieła, a więc i tym którzy je tworzą i tym co czytają. Bóg zapłać.
- Niniejszy numer ukazuje się jeszcze w Wielkim Poście, ale u progu wielkiej radości Zmartwychwstania Chrystusa. Jest więc wiele tekstów, które pokazują jak przeżywaliśmy ćwiczenia wielkopostne, szczególnie rekolekcje.
- Jest też zapowiadana rozmowa miesiąca o parafii „podzielonej" murem, takim prawdziwym i dobrze pilnowanym. Warto wczytać się w treść tej rozmowy. Może i my mamy kogoś w takiej sytuacji?
- W konkursie o papieżu Janie Pawle II pojawiły się nowe pytania, jak również nowi sponsorzy. Czekamy na następne zgłoszenia pomocy w tej sprawie.
1999
1999
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca: Formacja na placu budowy... z ks. dr. Krzysztofem Lewandowskim z Torunia,
- Tato powiedział: Najważniejszy egzamin,
- Maj - miesiąc Maryjny,
- Pantomima: Emaus i droga,
- Radio Plus Święty Wojciech.
- Upłynął kolejny miesiąc w naszej parafii, nabrzmiały najróżniejszymi wydarzeniami. Były obchody Triduum Paschalnego i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Jak co roku przygotowano okolicznościowe dekoracje, odbyły się czuwania przy Grobie Pańskim i w Wielką Noc radowaliśmy się Zmartwychwstaniem Jezusa. Nawiązują do tego różne teksty.
- Niedziela Dobrego Pasterza - to w Kościele dzień modlitw o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Do tego nawiązuje rozmowa miesiąca z ks. dr Krzysztofem Lewandowskim.
- Odbyły się koncerty Polskich Słowików i Daniela Stabrawy z Capellą Bydgostiensis. Nasi wysłannicy krótko opisali te wydarzenia.
- Maj to matury. Pisze o tym Anioł i opowiada Tato. Maj to dni uroczystości I Komunii Św. oraz w tym roku Uroczystości Wniebowstąpienia i Zesłania Ducha Świętego. Andrzej daje przejmujące świadectwo dojrzałości.
1999
1999
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca: W ogrodzie mediów - z ks. dr. Rafałem Grabowskim dyr. Radia Plus Święty Wojciech,
- List do Ojca Świętego,
- „Błogosławiony Kapo",
- „Idzie siewca",
- Studenckie Forum na Jasnej Górze,
- Pielgrzymka i Lednica,
- Słowa wprowadzić w czyn,
- W Roku Ojca (świadectwo) Wojskowy ojciec.
- Można bez wątpienia powiedzieć, że doczekaliśmy się. U wrót naszego miasta jest już specjalny Gość. Za kilkadziesiąt godzin zobaczyć się z Nim będzie można na bydgoskim lotnisku. Wszystko co zewnętrzne zostało przygotowane. A starań i trosk, aby godnie przyjąć papieża Jana Pawła II w Bydgoszczy, było wiele.
- W tym wydaniu „Na oścież" staramy się oddać tę atmosferę przygotowań i to na forum ogólnym, jak i osobistym. Nawiązuje do tego i rozmowa miesiąca z ks. Rafałem Grabowskim, „Głos Anioła" , „Tato..." i inni. Myślę, że zrobił to każdy zależnie od temperamentu i usposobienia.
- Jedno jest pewne. Na wzór biblijnego Zacheusza, który wspiął się na drzewo, aby ujrzeć nadchodzącego Chrystusa, powinniśmy „zejść z drzewa" i idąc za głosem serca, stanąć na bydgoskim lotnisku, aby razem z Papieżem „wieczerzać", cieszyć się tym wyjątkowym darem, jakim jest Jego przybycie do Bydgoszczy.
1999
1999
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca: Rada Osiedla, Rower, Urszula - rozmowa ze sponsorami i laureatami wielkiego konkursu „Co wiem o Ojcu Świętym Janie Pawle II",
- Dobro, Mądrość, Piękno,
- „Błogosławieni, którzy cierpią",
- Okiem Marszałka,
- Człowiek woła o człowieka,
- Ludzie z pomnika,
- Patronują ulicom: Sylwester Kaliski.
- Ostatni numer "Na oścież" informował o zbliżającej się wizycie Papieża w Polsce w Bydgoszczy. Dziś to wydarzenie przeszło już do historii. I jak napisał jeden z autorów tekstów, od tego momentu będzie się liczyło to co działo się przed bądź po Jego wizycie u nas. Dla nas - bydgoszczan Papież zostawił wiele darów. Warto wspomnieć o ustanowieniu konkatedrą kościoła farnego i jednocześnie Sanktuarium MB Pięknej Miłości oraz ukoronowaniu papieskimi koronami obrazu MB Pięknej Miłości. Szczególnym darem dla naszej parafii było poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę Golgoty XX wieku - Kalwarii Bydgoskiej w Dolinie Śmierci na Fordonie. Przyjdzie czas, aby to wszystko przemyśleć. Wiele tekstów nawiązuje do tych wydarzeń.
- Innym ważnym tematem, w niniejszym wydaniu, jest III Spotkanie Młodych na Lednicy. Pojechali tam z naszej parafii młodzi ludzie i ciałem i sercem. Obfitość darów, która ich spotkała była prawdziwym zaskoczeniem. Warto pomyśleć o tym co będzie działo się nad Lednicą w Roku Wielkiego Jubileuszu.
- Jak co roku dekretami władz kościelnych i zakonnych następują zmiany personalne w posłudze parafialnej. W tym roku zakończyli pracę w naszej parafii dwaj wikariusze i jedna siostra SSpS. Może ktoś z PT Czytelników podzieli się swoim doświadczeniem ich posługi w naszej wspólnocie?
1999
1999
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca: „W służbie prawdy" z redaktorem KfADem,
- Aktywne media...,
- Jak rozumiem ojcostwo...,
- Pewne jak w banku (1) Warto wiedzieć,
- Patronują ulicom (45) Aniela Krzywoń.
- Każdego roku trzecia niedziela września ogłaszana jest dniem środków społecznego przekazu. Właśnie wtedy jest szczególna okazja do namysłu w tej sprawie. Niniejsze wydanie „Na oścież" zawiera więc teksty poświęcone środkom społecznego komunikowania się. Nawiązuje do tego również rozmowa miesiąca.
- Nie mogło też zabraknąć w numerze wspomnień z wakacji, pielgrzymek i innych wyjazdów. Warto zwrócić uwagę na „Głos anioła" i strony DA „Martyria", gdzie można dowiedzieć się jak na pątniczym szlaku do Częstochowy powstała „akademia przezroczystości" i co z tego wynikło.
- Pojawiły się, i chyba będzie to konieczność, teksty nawiązujące do problemów społecznych środowiska w którym żyjemy - naszych osiedli. Warto tu wymienić informację o zainstalowaniu progów zwalniających na Osiedlu Przylesie i o otwarciu Punktu Obsługi Bankowej Banku Gospodarki Żywnościowej.
- Przed nami - parafianami wielkie dni. Jak już zapowiadano zbliżają się Parafialne Misje Ewangelizacyjne, które mają być dniami szczególnego pobudzenia duchowego i świadectwa wiary na terenie naszej parafii. Przewodnikiem Misji będzie ks. Kazimierz - salezjanin, którego starania misyjne wspomagajmy osobistą i zbiorową modlitwą.
1999
1999
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca: „Wiary ojców strzeżmy" z o. Pawłem - oblatem,
- „Bądźcie sobie wzajemnie poddani...,
- Różaniec - co to jest?
- Żywiołowa adaptacja...,
- Samotność nie musi być smutna,
- Patronują ulicom: Matka Teresa z Kalkuty.
- W bieżącym numerze nie mogło więc zabraknąć tekstów o: Parafialnych Misjach Ewangelizacyjnych, zbliżającej się Niedzieli Misyjnej i Tygodniu Misyjnym oraz o październikowym różańcu.
- Warto więc wczytać się w „Rozmowę miesiąca", która pokazuje przykład misjonarza - człowieka mocnego wiarą. Ukazuje współczesnemu człowiekowi sens i trud bycia wiernym Bogu.
- Na froncie naszego kościoła parafialnego znalazł się napis: „Wiary ojców strzeżmy". Niech to będzie klucz do właściwego odczytania czasu i osobistego przeżycia Misji Ewangelizacyjnych w ostatnim roku przed 2000 rocznicą narodzin Chrystusa.
1999
1999
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca: „Po co misje?"
- Parafialne Misje Ewangelizacyjne,
- Listopadowe refleksje: 11 listopada 1918 roku,
- Mój przyjaciel...,
- VI Akademickie Dni Młodych,
- Patronują ulicom: Ludwik Rydygier.
- Do końca roku kościelnego, jak i kalendarzowego pozostało już niewiele czasu. A tu jak na ironię przez naszą parafię dosłownie przelewają się strumienie wydarzeń. Mija jedno, nadchodzi drugie. Trzeba było dodać stron, do zwyczajnej objętości numeru, aby pomieścić - choć krótkie opisy tego, czego byliśmy świadkami.
- Były więc Parafialne Misje Ewangelizacyjne prowadzone przez Salezjanów ks. Kazimierza i jego zakonnego współbrata Mariusza. Mówili prosto o ważnych sprawach. Ks. Kazimierza prosiliśmy o wywiad. Na temat Misji są też inne teksty.
- Listopadowe refleksje nie omijają nikogo, choćby przez sam moment pobytu na cmentarzu. Odczytajmy teksty nawiązujące do tego z uwagą i zastanówmy się, czy śmierć, może być „przyjacielem"?
- Szczególnie studenci mieli nie lada okazję, aby dopełnić - świeckim głosem Jana Budziaszka treści Misji, a także uczestniczyć w różnych imprezach kulturalnych w ramach VI Akademickich Dni Młodych.
1999
1999
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca: „Chóralne spotkanie",
- Archidiecezjalny przegląd Chórów Kościelnych - Śpiewajcie z całego serca,
- Golgota XX wieku,
- „Woodstock 99" - Przystanek Jezus" - świadectwo uczestnika.
- Jestem pod wrażeniem. Otóż w ciągu miesiąca odwiedziło naszą parafię trzech biskupów. Nie wiem czy jest jakaś inna parafia, która może pochwalić się takim wydarzeniem. Jak do tego doszło?
- Pierwszym biskupem, który nas odwiedził 7 listopada br. był ks. abp Józef Muszyński, który w ramach XVIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej poprowadził Drogę Krzyżową w Dolinie Śmierci
- Na zakończenie ww. Tygodnia przybył do nas 13 listopada ks. bp Stanisław Gądecki, który uczestniczył w Archidiecezjalnym Przeglądzie Chórów Kościelnych, koncertujących w naszym kościele.
- Z okazji VIII rocznicy powstania Radia Maryja, 8 grudnia br. przewodniczył rocznicowej Mszy św. ks. bp Bogdan Wojtuś. Okolicznościowe wystąpienia księży biskupów znajdą PT Czytelnicy wewnątrz numeru.
- Bieżący numer zawiera teksty związane ze zbliżającym się Milenium - 2000 roku. Warto wczytać się w nie i poczuć się sprowokowanym do zadumy nad mijającym czasem.
- Myślę też, że miłą niespodzianką dla PT Czytelników będzie próba ukazania się naszego miesięcznika w kolorowej szacie wraz z Kalendarzem na rok 2000.
1999
1999