Rok 2000
Na Oścież > 1993 - 2000
Nr 1 (68) styczeń 2000
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca,
- Symbol Wielkiego Jubileuszu,
- Trzy stany - o Trójcy Świętej,
- Spotkanie opłatkowe,
- Skansen miniatur,
- Studencka Wigilia,
- Europejskie Spotkania Młodych,
- Przystanek Jezus.
- Bieżący numer zawiera teksty związane z wydarzeniami, których byliśmy świadkami w ostatnich dniach roku 1999 i początków 2000 roku.
- W dniu 19 grudnia Toruń z Bydgoszczą połączył łańcuch pojednania. Relacje z tego jednoczącego spotkania miast zamieściło wiele gazet i ładnie opisał je red. M.W. w „Niedzieli Gnieźnieńskiej” (nr 2/2000). Artykuł „Małej” jest wartym odnotowania dopowiedzeniem do tematu.
- Po raz siódmy gościliśmy na pięciu Mszach św. „Żywy Żłóbek”. Z postaciami „Świętej Rodziny” toczy się rozmowa miesiąca. Warto dodać, że Msze św. „Pasterki” transmitowane były w sieci internetowej. O tym napisaliśmy w innym miejscu naszej gazety. Czyż mogło nie być „Żywego Żłóbka” w wigilię III tysiąclecia?
- Paula pisze o Europejskim Spotkaniu Młodych „Taize” w Warszawie.
- W stałych działach „Na oścież” jest jak zwykle wiele ciekawych tekstów. Warto choćby zwrócić uwagę na „parafialny rejestr wydarzeń roku 1999”. Mogło ich być więcej?
2000
2000
Nr 2 (69) luty 2000
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca,
- Znaki wielkiego Jubileuszu,
- Jedność i różnice - o Trójcy Świętej,
- Domowa piekarnia,
- Woodstock 99,
- Kościelne zakupy,
- Z życia wspólnot parafialnych.
- W tym numerze jesteśmy świadkami przemieszania czasów, tradycji i współczesności.
- Tradycja to sztandar. Już od teraz jesteśmy parafią mającą swój wyróżnik – sztandar, w którym zawarły się wszystkie dotychczasowe zmagania o jej zaistnienie, kształt i oblicze. Obrazu tego będą dopełniały następne działania i kolejne lata życia parafii. Być może, za jakiś czas okaże się, że nasza wspólnota stanie się matką dla nowej wspólnoty parafialnej, która już zapuszcza korzenie na Osiedlu Eskulapa (obecne okolice Regionalnego Centrum Onkologii, aż po ulice Zamczysko i Pod Skarpą).
- Współczesność zmieszana z tradycją to dzisiejszy stosunek żyjących do chleba. Jak obchodzono się z chlebem wspominają, nieco już zaawansowani wiekiem, autorzy. Jak traktujemy chleb dziś? Wstyd się przyznać, ale coraz gorzej. Niech więc słowa na ten temat będą próbą refleksji w domach PT Czytelników. Każdy ma swoje doświadczenia, a może ktoś dopisze i swoje wspomnienia lub obserwacje?
- Sama współczesność to miniony czas kolędy i trwający jeszcze okres zabaw karnawałowych. Coroczne „pokłosie kolędowe”, jest próbą spojrzenia na parafię zza tabeli liczb, ale i też innych zjawisk, które z tych liczb wynikają. Osobiście doceniam odwagę ks. proboszcza i Jego próbę diagnozy. Cytowane sumy wydatków pokazują trud minionego czasu, a plany sprzyjają działaniom.
2000
2000
Nr 3 (70) marzec 2000
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca,
- Klucze do domu i nieba,
- Znaki roku 2000,
- Trzy szczyty,
- Chcę być oczyszczony,
- Z życia wspólnot: Oaza Rodzin.
- To już siedemdziesiąte wydanie naszego miesięcznika parafialnego i jednocześnie zakończony siódmy rok jego ukazywania się. Warto przy okazji dodać, że jest to, jak powiada często o. Tadeusz na falach Radia Maryja, praca „za niebieskie dolary”. Ile trudu wkłada grupa osób redagujących to pismo mogą docenić wierni PT Czytelnicy. Najlepszym zaś podziękowaniem dla wszystkich twórców i współpracowników miesięcznika będzie dalsze i coraz większe nim zainteresowanie.
- Bieżący numer zawiera jak zwykle wiele tekstów o charakterze ogólnym, jak i opisujących nasze parafialne wydarzenia.
- Głównym tematem rozmowy miesiąca jest jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. Jana – kapłana rezydenta w naszej parafii, który świętowaliśmy w końcu stycznia br. Rozmowa ta jest chwilą zadumy nad minionym długim okresem kapłańskiej służby i jej różnymi obliczami.
- Jubileusz był też inspiracją do szerszego zastanowienia się nad postawą wdzięczności w kontaktach międzyludzkich. Piszą o tym „Anioł”, „GS” i inni autorzy.
- Bieżące wydanie zawiera także teksty związane z przeżywanym w Kościele okresem roku liturgicznego. Mam nadzieję, że ich lektura pomoże nam wszystkim przeżyć ten nadzwyczajny czas łaski Bożej.
2000
2000
Nr 4 (71) kwiecień 2000
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca,
- Historyczne wydarzenia,
- Paschał,
- Obrzędy, zwyczaje,
- Zgoda na prawdę,
- Markowice - szkoła dla ciebie?
- Duchowe wędrowanie.
- W kwietniu br. przypadają 1000 urodziny Diecezji Gnieźnieńskiej. Stąd, nie bez powodu, na pierwszej stronie znalazła się postać św. Wojciecha jako Patrona Polski i świadka wiary w Jezusa.
- Głównym bohaterem rozmowy miesiąca jest ks. Tomasz Cyl – nasz tegoroczny rekolekcjonista, były wikariusz, a obecnie dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Bydgoszczy.
- Ważnym wydarzeniem dla naszej Parafii jest przygotowanie trzech nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Odtąd w naszej wspólnocie posługiwać będzie – szczególnie chorym – dziewięciu szafarzy. Do tego faktu nawiązuje list ks. abpa Henryka Muszyńskiego,
- Nie brak jest także okolicznościowych tekstów związanych z przeżytymi rekolekcjami wielkopostnymi, Liturgią Paschalną i Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego. Są – co może cieszyć – relacje z życia różnych parafialnych wspólnot katolików świeckich.
- Chciałbym zwrócić uwagę PT Czytelników na „Łańcuch Pojednanych Serc”. Chodzi o to, aby w nie zabrakło nam odwagi wyjścia do bliźnich, którzy nam, albo my im w czymś zaszkodziliśmy. Jest to wezwanie do podania ręki – pojednania. Może tym bliźnim jest sąsiad, żona, kolega z pracy czy...
2000
2000
Nr 5 (72) maj 2000
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca,
- Maryja w liturgii kościółów chrześcijańskich,
- Ks. Antoni Strycharz: Moja litania do Miłosierdzia Bożego,
- Łańcuch pojednanych serc.
- Głównym tematem tego wydania jest słowo Matka. Moim zdaniem oryginalnie zostało to pokazane w tekście „Podaj rękę”. Inne teksty są równie ciekawe. Niespodzianką może być wiersz 19-letniego Karola Wojtyły napisany po śmierci matki w 1939 roku.
- Jest tekst poświęcony zmarłemu niedawno ks. Antoniemu Strycharzowi, m.in. redaktorowi prasy parafialnej. Cotygodniowa służba słowa, którą pełnił w piśmie parafialnym „Dla rodziny” w parafii pw. św. Wincentego a’Paulo w Bydgoszczy może być pięknym przykładem pracy dla innych, zaś testament Jego życia (jak mi się wydaje) ujmuje ostatni tekst jaki napisał pt. „Moja litania do Miłosierdzia Bożego”.
- Wspominając własne przeżycie wydarzeń na Lednicy w latach 1998 i 1999, chciałbym zaprosić i zachęcić do wyjazdu wszystkich (bez względu na wiek) na tegoroczne tam spotkanie, które jak wszystkie dotąd będzie pełne symboli i darów. Niech tą zachętą będzie garść tekstów bieżących i wspomnieniowych.
- Na zakończenie chciałbym powrócić do symboliki Dni Triduum Paschalnego, Wigilii Paschalnej i Niedzieli Zmartwychwstania. Staraniem wielu osób staliśmy się po raz kolejny jako parafianie świadkami zaproszenia – poprzez dekoracje wielkopostno-wielkanocne – do refleksji. „Ciemnica” ukazana jako brzeg morza z wyrzuconą nań łodzią świadczyła o zagubieniu, braku kierunku w życiu. Niewola, niewiedza, zła wola... Kształt Grobu Pańskiego był jednak odpowiedzią. To Chrystus jest Drogowskazem, Latarnią pokazującą cel i kierunek. Możliwość szczególnego zadumania się nad życiem i śmiercią dawały rozmiary grobu. Można było wejść i w Wielką Sobotę zobaczyć umęczone ciało – to normalny widok w grobie. Ale już następnego dnia nie było w nim nic. Co więc stało się w nocy? Była to Wielka Noc.
2000
2000
Nr 6 (73) czerwiec 2000
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca,
- Maryja w Kościele wschodnio-syryjskim,
- Ks. A. Strycharz: Antek,
- O Jubileuszowym festynie.
- Niniejsze wydanie poświęca wiele miejsca dzieciom. Przejmujący obraz dzieciństwa młodych ludzi na Filipinach i w Papui Nowej Gwinei pokazuje o. Joseph.
- Dużo miejsca zajmują też wspomnienia z Jubileuszowego Festynu Fordońskiego. Myślę, że jest to dobry przykład, jak można modlić się i bawić. Organizatorzy nie zapomnieli o nikim. Pojawiła się też nowa jakość – bieganie – I Wiosenne Biegi Przełajowe.
- Warto też zwrócić uwagę na długą rozmowę z ks. Maciejem. Jako osoba będąca u progu kapłańskiej drogi jest pełen dobrych doświadczeń i zapału duszpasterskiego. Oby spełniły się te jego pragnienia.
- Jest jeszcze jeden tekst, na który chciałbym zwrócić uwagę. Jest nim krótka rozmowa z ks. Proboszczem o tegorocznych nabożeństwach majowych. Ogólnie radosny nastrój rozmowy „psuje” refleksja o nikłym udziale dzieci w tych nabożeństwach.
2000
2000
Nr 7-8 (74) lipiec-sierpień 2000
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca,
- Maryja w Kościele zachodnio-syryjskim,
- Jubileuszowa procesja,
- Świątynia Opatrzności Bożej,
- Moje miejsce w Kościele,
- Kochane Przyjezierze.
- Już wakacje. Ale jak tu przedstawiać wakacyjne tematy, kiedy są to wakacje Roku Jubileuszowego 2000. Trzeba więc dalej zastanawiać się nad ważnymi sprawami.
- Tym razem redakcja proponuje temat „Mój Kościół”, ale pisany przez duże K, a więc rozumiany jako wspólnota ludzi wierzących.
- Najpierw Anioł proponuje wrażliwość i serce. Dalej dzięki „Rozmowie miesiąca” można zobaczyć, jakim mozołem jest tworzenie wspólnoty chrześcijańskiej na podwalinach kultury pierwotnej, odmiennych zachowań i zwyczajów. Tato buduje most pomiędzy czasami swego dzieciństwa (Kościół Przedsoborowy) a współczesnością. Jedna z sióstr, pozostająca we wspólnocie Kościoła Domowego, zdobyła się na swoiste wyznanie wiary. Jest też o Świątyni Wdzięczności.
- Może czas wypoczynku okaże się sprzymierzeńcem w tych rozmyślaniach?
2000
2000
Nr 9 (75) wrzesień 2000
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca,
- Maryja w Kościele koptyjskim,
- Jubileuszowe pielgrzymowanie.
- Wiodącym tematem w bieżącym numerze jest „Jubileusz”. Wszak w roku jubileuszowym wszystko jest jubileuszowe, ale w wymiarze wspólnoty parafialnej można znaleźć różne wydarzenia, które mają znamiona jubileuszy. Takim wydarzeniem jest np. 50. rocznica ślubu małżonków naszej parafii. Z nimi toczy się rozmowa miesiąca, która pokazuje m.in. zakres zmian jakie zaszły w czasie tych 50 lat w różnych sferach życia małżeńskiego i rodzinnego.
- Jubileuszowe są też pielgrzymki piesze do Częstochowy. Z naszej parafii wyszły dwie grupy: Przezroczysta w Archidiecezjalnej i Biało-Żółta w Promienistej (po około 150 osób w każdej grupie). Jest też rozmowa z panią Wandą, która skorzystała z noclegu w naszej parafii idąc z Gdańska do Częstochowy i refleksja Pawika idącego w grupie Przezroczystej. Są też inne pielgrzymkowe teksty. Obrazu pielgrzymek dopełnia wspomnienie o pielgrzymowaniu przed wielu laty. Pewną formą pielgrzymki jest też to, o czym w liście do redakcji pisze Ala.
- Wrzesień to dni szczególnej pamięci narodowej. Piszemy więc o bp. Michale Kozalu i wspominamy Powstanie Warszawskie rozmową z jego młodym uczestnikiem.
- 17 września przypadał doroczny dzień Środków Społecznego Przekazu (komunikowania się). Czy uczymy się z nich właściwie korzystać? Tego dnia też usłyszeliśmy w kazaniu świadectwo z pobytu na Jubileuszu Młodych w Rzymie i... zobaczyliśmy obraz zniszczeń, jakie poczyniono w tzw. „starej kaplicy”. Co można zrobić? Przeczytajmy treść kazania.
2000
2000
Nr 10 (76) październik 2000
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca,
- Maryja w Kościele ormiańskim,
- Jubileusz parafii w konkatedrze,
- Bądźmy razem,
- I Bieg uliczny.
- Wiodącym tematem w bieżącym numerze jest dalej hasło „Jubileusz”. Rozmowa miesiąca toczy się wokół Pielgrzymki Narodowej do Rzymu, która miała miejsce w lipcu br. Rozmawiamy z naszymi parafianami, którzy brali udział w tym wydarzeniu. Cechą rozmówców, godną podkreślenia, jest wnikliwość obserwacji na pielgrzymkowej trasie.
- Na uwagę zasługują też teksty wspominające Dzień Jubileuszu naszej parafii w Bydgoskiej Farze. Wybieraliśmy prezydenta. Są więc wyniki wyborów w obwodach, których granice wypadały na terenie naszej parafii. Warto przyjrzeć się tej statystyce.
- Odbył się I bieg uliczny zorganizowany przez nasz parafialny klub sportowy. Ponad 70 zawodników zaświadczyło o potrzebie organizowania takich imprez. Są rozmowy z biegaczami i organizatorami. Jeszcze jedno wydarzenie zasługuje na uwagę. Są to relacje ze spotkania osób niepełnosprawnych i dzieci szczególnej miłości. Ile wysiłku wkładają ci ludzi, aby normalnie funkcjonować wśród sprawnych, widać było w bezpośrednim kontakcie z nimi.
2000
2000
Nr 11 (77) listopad 2000
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca,
- Święto Polski i Bydgoszczy,
- Maryja w Kościele koptyjskim,
- Rozłąka - co pośmierci?
- Laboratorium wiary,
- Trzy rodzaje.
- Listopad to czas spadających liści, których w pobliżu drzew znajdujemy wiele i wiatr ma z nimi niezłą zabawę. Taką też poniekąd „zabawą” jest praca redakcji, która próbuje wydarzenia – „liście” zgarnąć i pokazać swoim Czytelnikom. Duży jest trud zbierania wiadomości, bowiem tempo najróżniejszych wydarzeń jest imponujące.
- Tradycyjnie wiele uwagi poświęcamy naszym gościom parafialnym, którzy spotykają się z różnymi grupami świeckich i z ogółem parafian.
- Rozmawiamy więc z naszym gościem – misjonarzem z Ukrainy. Warto wczytać się w to przejmujące świadectwo pracy misyjnej.
- Są też fragmenty kazania ks. Wiesława, proboszcza – sąsiada z parafii pw. św. Łukasza, który wraz z parafianami mozoli się przy budowie kościoła parafialnego.
- Listopad to również czas zadumy nad życiem i śmiercią, nad sprawami narodowymi i patriotyzmem. Można je w tym wydaniu odnaleźć.
- Są też teksty nawiązujące do naszych korzeni – egzystencji i wiary. Spróbujmy pójść śladami myśli autorów homilii i tekstów.
2000
2000
Nr 12 (78) grudzień 2000
W numerze m.in.:
- Rozmowa miesiąca,
- Wędrówka śladami Chrystusa,
- Maryja w Kościele etiopskim,
- Siła katechez,
- "Zapomniane" Boże Narodzenie",
- 5. urodziny "Wiatraka".
- Dorocznym zwyczajem przychodzimy do PT Czytelników w kolorowej szacie okładek oraz kolejnym wydaniem kalendarza parafialnego. Niech będzie on naszym wspólnym przewodnikiem na ścieżkach wiary, abyśmy nie przegapili ważnych wydarzeń Roku Kościelnego.
- Niniejszym numerem zamykamy dwudzieste stulecie i drugie tysiąclecie. Jakie informacje właściwie podkreślą rangę tego wydarzenia?
- Redakcja postanowiła zapytać poszczególne grupy wiernych, działające w parafii, o owoce Roku Jubileuszu. Jak wyglądało moje przeżycie Roku Jubileuszu we wspólnocie parafialnej? Co było najważniejszym wydarzeniem dla wspólnoty oraz – jakie były doświadczenia konkretnych osób? Próbę odpowiedzi na te pytania znajdziemy w rozmowie miesiąca i innych miejscach tego wydania. Może tak postawione pytania sprowokują jeszcze inne osoby do refleksji.
- W jednym z tekstów nawiązującym do świąt Bożego Narodzenia, a konkretnie kiedyś przeżytej głęboko Wigilii, znajdujemy przejmujące świadectwo i przypomnienie – „jak to kiedyś bywało”. Może, przy okazji i innym osobom wrócą podobne wspomnienia.
- Dużo miejsca w numerze zajmują teksty poświęcone Drodze Neokatechumenalnej. Jest to kolejna próba przybliżenia charyzmatów tej wspólnoty i świadectwo jej „inwestowania” w naszej parafii.
2000
2000