„W Imię Pana” – Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci

„Każda wojna zaczyna się̨ w ludzkim sercu. Tu zapada decyzja, czy idę̨ do ludzi w imię̨ swoich interesów, wygody, racji, czy w imię̨ Tego, który jest Miłością̨” – mówi Mariola Ciesielska, reżyser Misterium Męki Pańskiej, które zostało wystawione w bydgoskiej Dolinie Śmierci.

„W Imię Pana” – to tytuł wielkiego teatru, którego odsłonę można było obejrzeć dwukrotnie w Niedzielę Palmową. – Teatru, który nie jest tylko widowiskiem, ale zaproszeniem do tego, by każdy wszedł głębiej w to misterium – dodała Mariola Ciesielska.

Wyjątkowość bydgoskiego misterium tkwi także w pisanym co roku scenariuszu, w którym męka Chrystusa zostaje wpleciona w perspektywę współczesnych wydarzeń. Tym razem nie mogło zabraknąć pojęcia wojna. Organizatorom jednak nie chodziło tylko o konflikt zbrojny, który toczy się za wschodnią granicą, ale o te małe, codzienne, w ludzkich sercach. – Gdy idę̨ w swoje imię̨, zaczynam wojnę̨ pełną nienawiści. Gdy idę̨ „W Imię̨ Pana”, jestem człowiekiem pokoju. Są̨ takie bitwy, które musimy stoczyć, bitwy o drugiego, współmałżonka, dziecko, przyjaciela. Bitwy ze słabością̨ i grzechem – dodaje Mariola Ciesielska.

Ci, którzy przybyli do Doliny Śmierci, zobaczyli Jezusa i uczniów. Także młodą, poszukującą dziewczynę, która odkryła pamiętnik babci Walerii, „rodzinnej wojowniczki”. – Wpatrujemy się w krzyż, by jeszcze bardziej zobaczyć, jaki jest Pan Bóg. Jak nas do końca umiłował. Również przez ten krzyż przechodzimy do światła zmartwychwstania. „W Imię Pana” chcemy przeżywać ten czas Wielkiego Tygodnia, podążać w życie i rozwiązywać wszystkie problemy – mówił obecny bp Krzysztof Włodarczyk. – Usłyszeliśmy także słowa św. Jana Pawła II, dokładnie w dniu 18. rocznicy jego odejścia do wieczności. Naszego rodaka, patrona regionu, przyjaciela młodych, którzy tworzą tę misterium – powiedział duszpasterz akademicki ks. Piotr Wachowski. – Dzisiaj przyzywamy wstawiennictwa św. Jana Pawła II. Jesteśmy przy nim, ale i on jest z nami. Ten, który ciągle szukał człowieka, by poprowadzić go do Chrystusa. Dziękujemy za jego pontyfikat, dobro, które nam zostawił – dodał bp Włodarczyk.

Organizatorem wydarzenia był Diecezjalny Ośrodek DA „Martyria”. We współpracę zaangażowało się wiele innych podmiotów: Duszpasterstwo „4don4LORD”, a także wspólnoty działające przy sanktuarium. – To około 350 wolontariuszy, w tym 200 aktorów – powiedziała koordynator Iwona Pozorska.

Finałem wieczornej odsłony misterium było „Światło do Nieba” o godz. 21.37, któremu towarzyszyła modlitwa pamięci w rocznicę śmierci papieża Polaka.

Historia Misterium Męki Pańskiej w Bydgoszczy sięga 2001 roku, kiedy po raz pierwszy wystawiono je w pobliskiej Dolinie Śmierci. Zasadniczym celem jego twórców jest uwrażliwienie widzów na martyrologię mieszkańców grodu nad Brdą, którzy we wrześniu 1939 roku (w liczbie 1200 obywateli) z rąk nazistowskich Niemców oddali życie za wiarę i niepodległość ojczyzny. Dokładnie 7 października 2008 roku świątynia Matki Boskiej Królowej Męczenników podniesiona została do rangi sanktuarium, a cały kompleks martyrologiczny zyskał oficjalne miano Kalwarii Bydgoskiej – Golgoty XX wieku.

Patronat honorowy nad misterium objęli: Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

Date