Droga Krzyżowa z Bp Krzysztofem Włodarczykiem

„Modlimy się tu i teraz – na świętej ziemi bydgoskiej, zroszonej krwią naszych przodków” – mówił w Bazylice Męczenników bp Krzysztof Włodarczyk.

Świątynia była ostatnią stacją wielkopostną, gdzie Biskup Bydgoski przewodniczył Drodze Krzyżowej. – Znajdujemy się w bazylice, która została wybudowana czterdzieści lat temu u wejścia do Doliny Śmierci. W miejscu, które jest Kalwarią Bydgoską – Golgotą XX wieku. Jest Jerozolimą naszej diecezji – mówił kustosz ks. prałat Jan Andrzejczak.

W czasie drugiej wojny światowej w Dolinie Śmierci hitlerowcy rozstrzelali ponad 1200 mieszkańców miasta pochodzenia polskiego i żydowskiego – głównie nauczycieli, księży, artystów oraz prawników. – Jak zrozumieć śmierć, gdy jest ona tak okrutna i niesprawiedliwa? – pytał bp Krzysztof Włodarczyk.

Dodał, że odpowiedź znajdziemy, spoglądając na krzyż. – Dotykając cierpienia Jezusa i tych, którzy tu spoczęli, pragniemy przyjąć wartości nadprzyrodzone i przekazać je tym, którzy przyjdą po nas. Tym, co wiedzą, że cierpienie i śmierć nie są ostatecznym akcentem, lecz jest nim zmartwychwstanie – dodał w czasie rozważań Biskup Bydgoski.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

Date