„Chcemy pokazać istotę naszego bycia w Kościele, która zaczyna się od osobistej relacji z Bogiem” – powiedziała autorka scenariusza, reżyser Misterium Męki Pańskiej w Bydgoszczy, Mariola Ciesielska
„Pieśń o WINNICY” – to motyw przewodni tegorocznego wydarzenia, które zostało wystawione w Dolinie Śmierci, w Niedzielę Palmową. – Zasadniczym celem twórców misterium jest uwrażliwienie widzów na martyrologię mieszkańców Bydgoszczy, którzy we wrześniu 1939 roku, w liczbie 1200 obywateli, z rąk nazistowskich Niemców, oddali życie za wiarę i niepodległość ojczyzny – tłumaczy diecezjalny duszpasterz akademicki i młodzieży ks. Piotr Wachowski.
Miejsce gry znajduje się w bliskości świątyni Matki Boskiej Królowej Męczenników, która w 2008 roku została podniesiona do rangi sanktuarium, a cały kompleks martyrologiczny zyskał oficjalne miano Kalwarii Bydgoskiej – Golgoty XX wieku. – Misterium skupia się na męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, a także dotyka aktualnych spraw, którymi żyje współczesny człowiek.
Stąd nie zabrakło nawiązania do dwóch ważnych wydarzeń – trwającego w Kościele synodu i 20. rocznicy śmierci ks. prałata Zygmunta Trybowskiego, założyciela wspólnoty parafii MBKM w Bydgoszczy. – Synod, zwołany przez papieża Franciszka, ma pomóc nam odnowić spojrzenie na Kościół, który jest wspólnotą braci i sióstr, zjednoczonych i ożywionych obecnością Chrystusa. Bóg został z nami w Chlebie i jest obecny w Kościele. Zaprasza nas , byśmy odkrywali, że tylko w jedności z Nim, możemy w pełni owocować. Jednym z biblijnych obrazów Kościoła jest właśnie winnica i krzew – dodał rzecznik wydarzenia, Eryk Budka.
Ksiądz prałat Zygmunt Trybowski, pierwszy proboszcz parafii, zbudował nie tylko budynek świątyni, ale – jak mówią świadkowie jego życia – przede wszystkim żywy Kościół, otwierając się na pragnienia i potrzeby ludzi.
Organizatorem wydarzenia był Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”. – Impuls i rytm całego przedsięwzięcia nadają ludzie młodzi. We współpracę zaangażowało się wiele innych podmiotów, takich jak Duszpasterstwo Młodzieży „4don4LORD” oraz wspólnoty działające przy Sanktuarium Królowej Męczenników. Prace obejmują różne dziedziny: od oprawy artystycznej, obsady aktorów; poprzez przygotowanie i konserwację dekoracji, rekwizytów; po dbałość o zaplecze gospodarcze i logistykę. To w sumie około 350 wolontariuszy – dodała koordynator Iwona Pozorska.
Za każdym razem do Doliny Śmierci przybywają tysiące widzów, by przez uczestnictwo w Misterium pełniej przygotować się do nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: biskup ordynariusz Krzysztof Włodarczyk, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz
kwiecień 10, 2022