Droga krzyżowa w Dolinie Śmierci

„Czy nie chcemy na końcu Wielkiego Postu okazać się zwycięzcami?” – pytał w bydgoskiej bazylice Królowej Męczenników bp Krzysztof Włodarczyk, który po Mszy św. poprowadził nabożeństwo Drogi krzyżowej w Dolinie Śmierci.

W czasie homilii ordynariusz podkreślił, że w całym trudzie nawracania, człowiek powinien zobaczyć przede wszystkim dar Boga. Jego łaskę, której nie odmawia nikomu i każdemu ją daje. By dojść do chwały nieba, trzeba – jak zauważył bp Włodarczyk – przejść z Chrystusem drogę krzyża.

Biskup Bydgoski dodał, że liturgia Słowa zaprasza, by w Wielkim Poście podjąć „ciekawe” zadanie. Chodzi o spojrzenie w twarz Boga. – Patrzymy na Niego w Eucharystii. Spoglądamy na obecnego w chlebie przemienionym w Ciało Chrystusa – powiedział.

Zdaniem bp. Krzysztofa jest i drugi sposób Jego zobaczenia. – To zwłaszcza człowiek potrzebujący. Jałmużna postna, dana komuś osobiście, jest spojrzeniem w twarz Boga – powiedział, dziękując diecezjanom za wsparcie okazane Ukrainie.

Homilia

 

 

Uczestnikom nabożeństwa zostały odczytane rozważania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. – Gromadzi nas modlitwa, która odbywa się w ramach dnia wspólnoty Ruchu Światło-Życie – powiedział moderator diecezjalny ks. Piotr Poćwiardowski, dodając, że rozważania wpisały się zarazem w temat roku, jaki jest przeżywany w ruchu pod hasłem: „Prawda – Krzyż – Wyzwolenie”. – Wielkopostny dzień wspólnoty ma szczególny wymiar. To wyjątkowe spotkanie z Bogiem i ludźmi. Moment wewnętrznego umocnienia, jak i wezwanie do dalszego otwierania się na potrzeby wspólnoty Kościoła i każdego człowieka – podsumował uczestnik Krzysztof Rębacz.

Tekst i nagranie: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

Date