Ogłoszenia duszpasterskie 9.07.2023

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XIV Niedziela Zwykła –   9.VII.2023 rok

  1. Przypomnijmy, że w lipcu i sierpniu zmieniony został porządek Mszy św. I tak w dni powszednie i w niedzielę nie będzie Mszy św. o godz. 17.00. Informujemy naszych Parafian, że w miesiącach wakacyjnych Stały Konfesjonał będzie do dyspozycji penitentów o stałych godzinach z wyjątkiem sobót. W soboty dyżuru w Stałym Konfesjonale nie będzie.  I jeszcze jedna ważna informacja.  Podczas wakacji biuro parafialne czynne będzie tylko w godzinach popołudniowych od poniedziałku do piątku od godz. 16.00 do 17.00. Za utrudnienia przepraszamy.
  2. Ogłoszenia akademickie: 

-Zapraszamy do udziału w 4 Biegowej Pielgrzymce Sztafetowej na Jasną Górę „Biegnę do Mamy”, w dniach 19-20 sierpnia. Każdy z uczestników ma do pokonania min. 10 km. Koszt udziału w pielgrzymce to 70 zł. Na każdego czekają nagrody oraz pamiątkowe medale. Zapisy pod numerem tel.: 503-096-878. Dodatkowe informacje na stronie internetowej Martyrii. 

-Martyria organizuje studencki wyjazd w Tatry, w dniach 21-27 sierpnia. Koszt udziału to 400 zł. Zapisy i informacje na stronie internetowej Martyrii. 

3. Rozpoczęto rekrutację kandydatów do Seminarium naszej diecezji. Zainteresowanych prosimy o bezpośredni kontakt z księdzem prefektem Pawłem Białczakiem w celu ustalenia daty spotkania. Szczegóły na stronie internetowej

4.Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, prowadzi studia magisterskie oraz podyplomowe, nadające kwalifikacje do nauczania religii. Rekrutacja do 13 września, rozmowy rekrutacyjne 14 września. Bliższe informacje zamieszczono na plakacie oraz na stronie internetowej bydgoskateologia.pl.

5. Nie wszyscy wyjechali na wakacje. Może znamy jakąś wielodzietną rodzinę, którą należy wesprzeć, fundując wyjazd dziecka na kolonie, obóz, wycieczkę czy rekolekcje. Mamy być świadkami miłości miłosiernej! Zatem niech to będzie nasza odpowiedź na Chrystusowe wezwanie: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” i na innym miejscu: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”!

6. Już dziś przypominamy, że za dwa tygodnie – w niedzielę 23 lipca – będziemy błogosławić pojazdy mechaniczne z racji przypadającego w ciągu tygodnia wspomnienia Św. Krzysztofa – Patrona kierowców i podróżujących. Jak co roku w czasie błogosławieństwa będzie można wesprzeć akcję organizowaną przez MIVA POLSKA pod hasłem „Jeden grosz za jeden bezpiecznie przejechany kilometr”, z której dochód jest przeznaczany na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy.

7. Nie zapominajmy też o tych, dla których lato jest czasem wytężonej pracy, zwłaszcza o pracujących na roli, na budowach, w szpitalach, transporcie, pozostających na koniecznych dyżurach. Módlmy się, aby Pan Bóg błogosławił w ich trudzie. Oni często pracują, aby inni mogli wypoczywać.

8. Dziękujemy Parafianom i Sympatykom naszej bazyliki za kolejne ofiary, które w tym tygodniu wpłynęły na konto, zostały przekazane osobiście, na tacę czy do skarbon w kościele i kaplicy. Bóg zapłać!

9. Zachęcamy do wakacyjnej lektury bieżącego numeru „Przewodnika Katolickiego.

10. W ostatni piątek wyruszyła z katedry bydgoskiej po raz dziewiętnasty diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę. Bierze w niej udział duża grupa naszych parafian. Polecajmy ich w modlitwie opiece Bożej. Pątnikom, którzy dotrą na Jasną Górę 17 lipca, towarzyszy hasło „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Sam termin uległ w tym roku zmianie ze względu na Światowe Dni Młodzieży. Pielgrzymów przywita w Częstochowie bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczyć będzie Mszy św. i modlitwie apelowej.

11. W najbliższą sobotę nasza parafialna pielgrzymka do Gietrzwałdu. Wyruszymy z parkingu przed naszym kościołem o godz. 6.00 rano.

12. W tym roku zgodnie z fordońską tradycją równolegle do trwającej jasnogórskiej pieszej pielgrzymki diecezjalnej wyrusza w lipcu w dniach 16 lipca – 23 lipca 2023 roku DEKANALNA PIELGRZYMKA między parafiami Fordonu. We wtorek 18 lipca z parafii św. Faustyny pielgrzymka przejdzie do naszego kościoła a w środę 19 lipca po Mszy św. o godz. 18.30 przejdzie z naszej świątyni do kościoła św. Marka.   Zapraszamy wszystkich do wspólnego spotkania i modlitwy.   Dokładny plan między parafialnego pielgrzymowania jest w gablotkach kościoła.

13. We wtorek 11 lipca, przypada święto św. Benedykta (480-547), opata, patrona Europy. Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do znacznego pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury. Ora et labora – Módl się i pracuj! – to sposób św. Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze św. Wojciechem (†997). Najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest u nas Tyniec. Swoim pięknem przyciąga też niewielki benedyktyński klasztor w wielkopolskim Lubiniu. Warto te miejsca odwiedzić podczas letnich wędrówek.

14. W czwartek 13 czerwca po Mszy o 18.30 trzeci w tym roku tak zwany Dzień Fatimski z Mszą św. i Różańcem dookoła kościoła. Zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej i wszystkich Parafian. Przynieśmy z sobą lampiony, świece lub znicze.

15. Wszystkim naszym parafianom udającym się w najbliższym czasie na urlopy życzymy dobrego wypoczynku i szczęśliwych wakacji. Wypoczywajmy z Bożym błogosławieństwem. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.

PROGRAM MINI – PIELGRZYMKI PO PARAFIACH W FORDONIE LIPIEC 2023

 16.07. – niedziela godz. 18.00

     Rozpoczęcie Pielgrzymki w Parafii św. Mateusza Ap. i Ew. oraz  

     przejście do Parafii św. Jana Pawła II

17.07. – poniedziałek godz. 18.00

     z Parafii św. Jana Pawła II przejście do Parafii św. Faustyny Kowalskiej

18.07. – wtorek godz. 18.00

     z Parafii św. Faustyny przejście do Parafii Matki Bożej

     Królowej Męczenników

19.07. – środa godz. 18.30

     z Parafii Matki Bożej Królowej Męczenników przejście do Parafii

     św. Marka Ew.

20.07. – czwartek godz. 18.00

     z Parafii św. Marka Ew. przejście do Parafii św. Łukasza Ew.

21.07. – piątek godz. 17.00

     z Parafii św. Łukasza Ew.  przejście do Parafii św. Jana Ap. i Ew. 

22.07. – sobota godz. 18.00

     z Parafii św. Jana Ap. i Ew. przejście do Parafii św. Mikołaja 

23.07. – niedziela godz. 18.30

     z Parafii św. Mikołaja przejście do Parafii św. Mateusza Ap. i Ew.

     i ok. godz. 20.30 uroczyste zakończenie Mini – Pielgrzymki

 Uwaga: W dniu wyjścia Mini-Pielgrzymki z Parafii, Pielgrzymi otrzymują błogosławieństwo na zakończenie Mszy św., a Parafia w danym dniu odpowiedzialna jest za posługę Duszpasterza i za nagłośnienie.

O R Ę D Z I E

ARCYBISKUPA WIĘKSZEGO ŚWIATOSŁAWA SZEWCZUKA

METROPOLITY KIJOWSKO-HALICKIEGO, 

ZWIERZCHNIKA UKRAIŃSKIEGO KOŚCIOŁA GRECKOKATOLICKIEGO
i

ARCYBISKUPA STANISŁAWA GĄDECKIEGO

METROPOLITY POZNAŃSKIEGO,

PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W 80. ROCZNICĘ RZEZI WOŁYŃSKIEJ

 

„Gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska” (Rz 5, 20).

Historia relacji między narodem polskim i ukraińskim jest pełna pięknych, dobrych i heroicznych czynów, ale, niestety, także trudnych i dramatycznych wydarzeń. Oba narody przyjęły chrzest w podobnym czasie, choć czerpiąc z innej chrześcijańskiej tradycji: jeden z bizantyjskiej a drugi z łacińskiej. Działo się to jeszcze w ramach jednego, niepodzielonego Kościoła. „Obydwa nasze narody przeżyły straszne tragedie XX wieku, doznając ogromnych zniszczeń ze strony totalitarnych reżimów – nazistowskiego, komunistycznego oraz skrajnego nacjonalizmu” (Komunikat ze spotkania przedstawicieli Kościoła katolickiego w Polsce i na Ukrainie, 9 czerwca 2015). Niestety, koniec XX wieku nie był dla naszej części Europy równoznaczny z końcem epoki zbrodni i czystek etnicznych, aż po próbę odmowy konkretnym narodom prawa do istnienia. Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie rozpoczęta w 2014 r., która przybrała obecnie formę pełnoskalowej wojny, uświadamia nam na nowo, że pojednanie między naszymi narodami i współpraca wolnej Polski z wolną Ukrainą stanowią niezbędne warunki pokoju w naszej części Europy. W przeciwnym przypadku rozgrywającym zawsze będzie „ten trzeci”.

Pojednanie nie jest łatwym procesem. Wymaga wzniesienia się ponad zwykłą miarę sprawiedliwości, zwłaszcza ze strony tego, który w większym stopniu – często w sposób uzasadniony – czuje się ofiarą. Gdy użyta przez polskich biskupów w liście do biskupów niemieckich w 1965 r. formuła „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie” wzbudziła sprzeciw części polskich katolików. Episkopat Polski w liście do wiernych pisał: „«Nie ma ludzi niewinnych». Jesteśmy przekonani, że gdyby nawet tylko jeden Polak okazał się człowiekiem niegodnym, gdyby nawet tylko jeden w ciągu historii spełnił czyn niegodny, już mielibyśmy powód do wyrażenia: «przepraszamy», jeżeli chcemy być narodem ludzi szlachetnych i wielkodusznych, narodem lepszej przyszłości” (Słowo biskupów polskich o listach do Episkopatów na temat Millenium, 10.02.1966). Wszyscy bowiem „odczuwamy głęboką wewnętrzną potrzebę uznania różnych przejawów niewierności ewangelicznym zasadom, jakich nierzadko dopuszczali się chrześcijanie pochodzenia zarówno polskiego, jak i ukraińskiego (…). Czas już oderwać się od bolesnej przeszłości!” (Jan Paweł II, Homilia wygłoszona podczas Mszy św. beatyfikacyjnej, Lwów, 26 czerwca 2001).    

Począwszy od 1987 r. podjęliśmy wiele wspólnych inicjatyw zmierzających do pojednania. Mówiliśmy otwarcie o trudnych sprawach, nazywając – między innymi – wydarzenia sprzed osiemdziesięciu lat na Wołyniu mianem „zbrodni i czystek etnicznych, [których ofiarami] stały się dziesiątki tysięcy niewinnych osób, w tym kobiet, dzieci i starców, przede wszystkim Polaków, ale także Ukraińców, oraz tych, którzy ratowali zagrożonych sąsiadów i krewnych” (Deklaracja Kościołów rzymsko- i greckokatolickiego w Polsce i na Ukrainie o pojednaniu, 28 czerwca 2013). W dziele pojednania bowiem nie chodzi o to, aby zapomnieć, ale, aby przezwyciężyć zło z przeszłości tak, by „dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy byli gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to, co dzieli” (św. Jan Paweł II, Homilia wygłoszona podczas Mszy św. beatyfikacyjnej, Lwów, 26 czerwca 2001). Stąd także wspólne wezwanie do historyków o pomoc w ustaleniu prawdy o tam-tych wydarzeniach, o rozmiarze dramatu, ale także o świadectwach świętości jaśniejącej pośród ciemności, być może na miarę rodziny Ulmów: „Apelujemy więc do polskich i ukra-ińskich naukowców o dalsze badania oparte na źródłach i o współdziałanie w wyjaśnianiu okoliczności tych przerażających zbrodni, jak również sporządzenie listy imion wszystkich, którzy ucierpieli. Widzimy też potrzebę godnego upamiętnienia ofiar w miejscach ich śmierci i największego cierpienia” (Deklaracja Kościołów rzymsko- i greckokatolickiego w Polsce i na Ukrainie o pojednaniu, 28 czerwca 2013). Dzisiaj, po odkryciu masowych grobów w Buczy, Irpieniu czy Hostomlu wszyscy rozumiemy, jak bardzo ważne jest jednoznaczne nazwanie sprawców, ekshumacja ofiar, uszanowanie ich prawa do godnego pochówku oraz ludzkiej pamięci.

Najpierw należy jednak zauważyć, iż często osoby dążące do pokonania w sobie poczucia krzywdy, mylą przebaczenie z pojednaniem, tymczasem są to dwa różne, choć ściśle ze sobą połączone, doświadczenia. Przebaczenie uprzedza pojednanie. Przebaczenie ma charakter doświadczenia wewnętrznego. Dokonuje się ono w głębi serca i nie zależy od bliźniego. W pojednaniu natomiast konieczne jest zaangażowanie wszystkich stron uwikłanych w konflikt. Może ono być budowane dopiero na wzajemnej wymianie przebaczenia. Pojednanie może być budowane tylko na prawdzie i sprawiedliwości.

Po latach wspólnych działań biskupów polskich i ukraińskich obu obrządków na rzecz pojednania można dzisiaj powiedzieć, że na papierze zostało ono już osiągnięte. Nie spieramy się między sobą odnośnie do faktów z niedawnej przeszłości oraz ich oceny. W ostatnich tragicznych miesiącach zostało to przełożone na konkretne czyny wynikające z poczucia bliskości, także tej emocjonalnej, z naszymi braćmi w nieszczęściu. Miliony Polaków otwarły swoje domy i swoje serca dla uchodźców z Ukrainy. Polski rząd okazuje konkretną pomoc zarówno ukraińskim uchodźcom, jak i ukraińskiemu państwu. Czynimy to z powodu nakazu Ewangelii, ale także ze świadomością, że tym razem to Ukraińcy walczą „za wolność naszą i waszą”. Paradoksalnie, skutkiem rosyjskiej próby unicestwienia narodu ukraińskiego jest wzajemne zbliżenie między naszymi narodami. „Gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska” (Rz 5,20).

Naszym patronem na drodze polsko-ukraińskiego pojednania jest św. Jan Paweł II. Powinniśmy pamiętać o jego osobistej inicjatywie i osobistym patronacie nad początkiem tego procesu. Na początku swego pontyfikatu mówił on: „Ukraińcy powinni czuć się dowartościowani. (…) Kościół nie ma prawa odbierać im historycznej prawdy o nich w imię ekumenizmu” (św. Jan Paweł II, Przemówienie do Rady Głównej Episkopatu Polski, Jasna Góra, 5 czerwca 1979). W duchowym dojrzewaniu do przekraczania indywidualnych i narodowych egoizmów potrzebujemy świętego patrona, aby prowadził nas ścieżkami nawrócenia.

Wierzymy, że w tych trudnych dniach zapisujemy kolejne ważne karty w księdze pojednania tak, abyśmy potrafili ułożyć naszą wspólną przyszłość jak wolni z wolnymi i równi z równymi. „Chrześcijanie obydwu narodów muszą iść razem w imię jedynego Chrystusa, ku jedynemu Ojcu, prowadzeni przez tego samego Ducha, który jest źródłem i zasadą jedności. Niech przebaczenie – udzielone i uzyskane – rozleje się niczym dobroczynny bal-sam w każdym sercu” (św. Jan Paweł II, Homilia wygłoszona podczas Mszy św. beatyfikacyjnej, Lwów, 26 czerwca 2001).

 

Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 

Światosław Szewczuk

Arcybiskup Większy Kijowsko-Halicki

Zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Warszawa, dnia 7 lipca 2023 roku

 

 

 

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.