Ogłoszenia duszpasterskie 7.01.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE Niedziela Chrztu Pańskiego – 7.I.2024 rok

 

 1. Wspomnienie wydarzenia nad Jordanem, gdzie Pan Jezus przyjął chrzest, a także, gdzie Bóg potwierdził, że jest On Jego Synem, kończy okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tzw. okres zwykły – w ciągu roku. Jednak w naszej tradycji przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym Narodzeniem.
 2. W przypadającą dziś pierwszą niedzielę Nowego Roku przypominamy sobie Boże przykazanie: „pamiętaj abyś dzień święty święcił”. Dla osoby, która poważnie traktuje swoją wiarę nie ma niedzieli bez Mszy św.   Dziś w pierwszą niedzielę Nowego Roku przyrzeknijmy sobie, by punktem naszego honoru, dla nas i naszych rodzin było systematyczne coniedzielne uczestnictwo we Mszy św. i to przez cały rok. 
 1. Wspominając chrzest Pana Jezusa w Jordanie, myślimy także o naszym chrzcie, który jest początkiem i fundamentem naszego chrześcijańskiego życia, czyli naszej przyjaźni, komunii z Panem Bogiem. W tym sakramencie otrzymaliśmy godność przybranego dziecka Bożego i dar Bożej miłości. Zostaliśmy też włączeni do wspólnoty Kościoła. Przyjęcie chrztu jest dla nas jednocześnie wielkim zobowiązaniem. Musimy bowiem podążać drogą coraz większego upodabniania się do Chrystusa, to znaczy kochać Go coraz więcej i uczyć się od Niego, jak kochać bliźnich.
 2. Zatrzymajmy się na moment przy chrzcielnicy w naszym kościele, aby podziękować za dar dziecięctwa Bożego, ale także zdać sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za budowanie Kościoła na ziemi, za głoszenie innym Chrystusa i zachwycanie naszą wiarą.
 3. Dziś w niedzielę zapraszamy do Domu Jubileuszowego na godz. 16.00 na specjalne przedstawienie o Bożym Narodzeniu, czyli Jasełka. Przygotowana została przez wspólnotę neokatechumenalną. Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich a zwłaszcza dzieci i młodzież.
 4. Przypominamy, że w miesiącu styczniu ze względu na kolędę Msze św. sprawujemy o godz. 7.00, 8.30 i 15.30. Nie ma też w tym czasie dyżurów stałego konfesjonału. Wszelkie inne cykliczne nabożeństwa, jak codzienna Koronka do Miłosierdzia Bożego, piątkowa adoracja Najświętszego Sakramentu   bez zmian.
 1. W nowym roku pragniemy kontynuować parafialne działania charytatywne wspierające najuboższe dzieci i młodzież. Zbierane w pierwszą niedzielę ofiary na tacę przekazujemy w całości na finansowe wsparcie dla dzieci i młodzieży ze Świetlicy Sióstr Miłosierdzia w Fordonie. Nasza parafia  włączyła się także do programu Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktów zbrojnych w Syrii i Libanie.   Ofiary na ten cel można składać do puszki przy relikwiach Św. Siostry Faustyny po lewej stronie. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać. 
 2. Dnia 27 grudnia rozpoczęliśmy tradycyjną kolędę – duszpasterskie nawiedzenie rodzin. Kolęda jest spotkaniem o charakterze wyłącznie religijnym. Kapłan przychodzi do naszych domów na wspólną modlitwę a także na rozmowę o sprawach wiary i życia religijnego. Ofiary zebrane w czasie tegorocznej kolędy przeznaczymy w dalszym ciągu na fundusz nowych inwestycji w naszej bazylice. Plan kolędy na najbliższe dni wywieszony jest w gablotce w kruchcie świątyni i wydrukowany na ulotkach wyłożonych w kościele.  Jest także podany na stronie internetowej parafii. Przypomnijmy, że kolędę rozpoczynamy: w dni powszednie o godz.16.00, w soboty o godz. 14.00 a w niedziele o godz. 15.00. Dla osób, które nie mogą przyjąć kolędy w wyznaczonym czasie proponujemy termin dodatkowy wizyty duszpasterskiej w dniu 3 i 4 lutym 2024  roku. Zmiany można zgłaszać telefonicznie w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej.
 3. Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii. Dziękujemy za ofiary przekazane podczas kolędy, przelane na konto naszej parafii jak i składane do skarbon w kościele. Serdeczne Bóg zapłać!
 4. W związku z kończącym się liturgicznym okresem Bożego Narodzenia jeszcze raz dziękujemy wszystkim osobom i wspólnotom, którzy przyczynili się do zorganizowania tak bogatej oprawy liturgicznej tego czasu w naszej parafii, wykonali wszystkie dekoracje, oraz zorganizowali koncerty kolęd.
 5. Zachęcamy do nabywania i lektury katolickiej prasy: „Przewodnika Katolickiego”, w którym przeczytamy „Błogosławcie”, ”Pięć wyzwań Franciszka”, „W Kościele jesteśmy misjonarzami”. Informujemy, że od stycznia cena Przewodnika Katolickiego wynosi 10 złotych.
 6. Zmarli: Śp. Bogumił Gramza l.79 z ul. Bołtucia 2, Śp. Stanisław Kudlak l.71 z ul. Gierczak 4, Śp. Roman Rams l.74 z ul. Łochowskiego 3, Śp.  Halina Filipiak l.69 z ul. F-Nila 2. Zmarłych z naszych rodzin, zmarłych parafian, dobrodziejów, fundatorów i budowniczych naszego kościoła polećmy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie.
 7. Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia a naszym bliskim którzy obchodzą w zbliżających się dniach imieniny i urodziny, życzymy wszelkiego błogosławieństwa i opieki świętych patronów.

 

Studium Duchowości Franciszkańskiej

Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej zaprasza do uczestnictwa w Studium Duchowości Franciszkańskiej. To pilotażowy półroczny cykl wykładów, adresowanych do wszystkich, których pasjonuje postać św. Franciszka z Asyżu oraz duchowość franciszkańska. Uczestnicy zajęć nie tylko uzyskają teoretyczną wiedzę na temat św. Franciszka i wielkiej duchowej spuścizny Rodziny Franciszkańskiej, ale będą mogli praktycznie wykorzystać ja w codziennym życiu kierując się dewizą – „pokój i dobro”. Cykl obejmuje 7 spotkań. Zajęcia będą odbywały się 1 raz w miesiącu w każdą 3 środę miesiąca – (17 stycznia, 21 lutego, 20 marca, 17 kwietnia, 15 maja, 5 i 19 czerwca). Koszt 200 zł. Zapisy pod numerem tel. 696784228 lub mailowo: sekretariat@cef.bydgoszcz.pl.

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.