Ogłoszenia duszpasterskie 6.06.2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE    10 Niedziela Zwykła   6.VI.2021

 

 1. Eucharystia niedzielna jest dla każdego z nas źródłem i centrum życia duchowego. Bóg powierza nam siebie w drodze do nieba, jest pokarmem, który daje życie. Bądźmy wdzięczni, że Bóg jest na wyciągnięcie ręki, że nigdy o nas nie zapomina i stale czuwa nad nami.
 2. Trwa oktawa Bożego Ciała. Dziś po sumie a w tygodniu po wieczornej Mszy św. procesja wokół kościoła. W czwartek uroczyste zakończenie oktawy Bożego Ciała. Wieczorem o godz. 18.30 Msza św. z procesją do czterech ołtarzy wokół kościoła zakończona poświęcenie wianków i ziół oraz błogosławieństwo małych dzieci. Wspólnoty prosimy o przygotowanie czterech ołtarzy na zakończenie oktawy w dniu 10 czerwca. Gorąco zachęcamy do licznego udziału, zwłaszcza dzieci szkolne i dziewczynki sypiące kwiatki.
 3. Dziękujemy za uczestnictwo w procesji Bożego Ciała, zwłaszcza tym, którzy wzięli udział w budowie i dekorowaniu czterech stacyjnych ołtarzy. Dziękujemy Parafianom, którzy pomogli w organizowaniu procesji: ministrantom, asyście, niosącym chorągwie, feretrony i inne oznaki naszej wiary. Wiara jest do pewnego stopnia sprawą osobistą, gdyż to my podejmujemy decyzję, czy opowiadamy się za Bogiem. Mamy jednak obowiązek wyznawania jej publicznie i mężnego bronienia. Chrystus Pan wzywa do przyznania się do Niego wobec ludzi. Pamiętajmy, że świat potrzebuje dziś bardziej świadków niż nauczycieli, a my jako chrześcijanie mamy być światłem w pielgrzymce wiary. Coraz więcej Parafian jest zaszczepionych, wracamy do wielu miesiącach przerwy do normalnych praktyk religijnych. Bardzo potrzebujemy i tęsknimy do naszych spotkań w kościołach i regularnego uczestnictwa w liturgii świętej. Zapraszamy.
 4. Dziś obchodzimy Dzień Dziękczynienia. Prawdziwym wotum jest Polska wdzięczna Bogu za odzyskaną wolność. Idea Dnia Dziękczynienia jest kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego z 1792 r. Przy chrzcielnicy po lewej stronie kościoła możemy złożyć ofiary do puszek na Świątynię Opatrzności Bożej.
 5. W najbliższy piątek, uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa. W piątek będziemy obchodzili rocznicę 100-lecia poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusa. Zapraszamy czcicieli Serca Jezusowego i osoby, które przeżywają z Bogiem każdy I piątek miesiąca. Po Mszy o 18.30 wyruszymy z procesją do przygotowanego ołtarza ku czci Serca Jezusowego. Przy ołtarzu na „Bożej Roli” Akt Poświęcenia Rodzaju Ludzkiego Najśw. Sercu Pana Jezusa. Piątek to również dzień adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy.  W tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa to także Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Pamiętajmy o modlitwie za swoich duszpasterzy. 
 6. W sobotę przypada wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy o 7.00 nabożeństwo do Niepokalanego serca NMP z wystawieniem Najświętszego Sakramentu do 8.30.
 7. Dziś podczas mszy św. o godz. 10 i 13 kolejna grupa dzieci klas trzech przystąpi do I Komunii św. Przyjęte dziś dzieci zapraszamy na tzw. Biały Tydzień. Od poniedziałku do piątku o godz. 18.30 przychodzimy do kościoła w pierwszokomunijnych strojach by uczestniczyć w Mszach św. Zapraszamy do wspólnej modlitwy także rodziców tych dzieci.
 8. Przypomnijmy, że w lipcu i sierpniu zmieniamy porządek Mszy św. I tak w dni powszednie i w niedzielę nie będzie Mszy św. o godz. 17.00. Tak będzie w miesiącach wakacyjnych w lipcu i sierpniu.

10.Dzieci klas czwartych będą obchodziły w przyszłą niedzielę I rocznicę Komunii św. podczas Mszy św. o godz. 10.00. Próba generalna dla tych dzieci w czwartek o godz. 17.00 w kościele. Na próbę generalną zapraszamy także rodziców dzieci. Spowiedź św. dla dzieci i ich rodziców w najbliższy piątek o godz. 17.00

 1. Ogłoszenie Duszpasterstwa Akademickiego. Dzisiaj o godz. 18:30 w kaplicy kolejne spotkanie i modlitwa Żywego Akademickiego Różańca zakończone Mszą świętą o 20:00 w kościele. W środę po Mszy św. akademickiej spotkanie z cyklu „O sztuce słuchania”.  „Senne wskazówki” – to hasło 26 Akademickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę z grupą „Przezroczystą”. W tym roku, pielgrzymować będziemy do tronu Pani Jasnogórskiej w dniach 21-31 lipca, pod szczególną opieką św. Józefa. Zapisy i szczegóły, dotyczące tegorocznego pielgrzymowania, dostępne na stronie internetowej Martyrii, Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bydgoskiej, mediach społecznościowych oraz po Mszach świętych akademickich.     

12. W piątek o godz. 17:00 w domu duszpasterskim ostatnie przed wakacjami spotkanie młodzieży klas 8 w przygotowaniu do sakramentu bierzmowania. 13. Od 1. czerwca br. trawa rekrutacja do naszego diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy im. Bł. biskupa Michała Kozala. Wszelkie szczegółowe informacje na ten temat kandydaci otrzymają w siedzibie Seminarium → ul. Grodzka 18-20, 85-109 Bydgoszcz skr.poczt. 317 i pod numerem telefonu: 696 784 228. Czcigodnych wiernych prosimy o modlitwę w intencji powołań.

 1. Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, prowadzi studia magisterskie oraz podyplomowe, nadające kwalifikacje do nauczania religii. Zapraszamy na: Magisterskie Zaoczne Studia Teologiczne – specjalność katechetyka, 2-letnie Podyplomowe Studia Teologiczno-Katechetyczne oraz Roczne Podyplomowe Studia Katechezy Przedszkolnej. Rekrutacja do 10 września, rozmowy rekrutacyjne 14 września. Bliższe informacje na stronie internetowej bydgoskateologia.pl
 2. Dziękujmy Parafianom i Sympatykom naszej bazyliki za kolejne ofiary, które w tym tygodniu wpłynęły na konto, zostały przekazane osobiście, na tacę czy do skarbon w kościele i kaplicy. Bóg zapłać
 3. Przy wyjściu z kościoła w sklepiku i zakrystii nabyć można „Przewodnik Katolicki. W nowym wydaniu czytamy: „Słodkie jarzmo bycia łagodnymi”; „Ad limina, czyli ku jedności”; „Czy Kościół potrzebuje mediów?”; „Ks. Blachnicki – życie splecione ze światłem”; „Sen – najprostsze lekarstwo”; „Prof. Marek Kita o tym, po co są chrzestni”. Polecamy lekturę katolickiej prasy.

17. Zmarli: Śp. Zbigniew Lewandowski, lat 68, zam. ul. Witeckiego 2.  W ostatni czwartek w Boże Ciało zmarł śp. Edwin Buchholz, ojciec naszego wieloletniego wikariusza ks. Krzysztofa Buchholza. Pogrzeb zmarłego był wczoraj w kościele św. Józefa. Zmarłych polećmy Miłosierdziu Bożemu.

18.Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia.

 

 

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.