Ogłoszenia duszpasterskie 5.11.2023

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA – 5.XI.2023 ROK

  1. Dziś, tradycyjnie w niedzielę po Uroczystości Wszystkich Świętych, o godz. 15:15 wyruszy z naszej Bazyliki, już po raz 76. Droga Krzyżowa do Doliny Śmierci. W tym roku rozważania poprowadzi ks. Łukasz Krzewiński – diecezjalny duszpasterz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wraz z młodzieżą stypendialną. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. Zabierzmy ze sobą znicze, które złożymy na mogiłach pomordowanych w Dolinie Śmierci. Nabożeństwo zakończymy tradycyjnie Mszą św. o godz. 17:00 w Bazylice.
  2. W poniedziałek 13 listopada 2023r. po wieczornej Mszy Świętej będziemy modlić się o uzdrowienie duszy i ciała. Nabożeństwo poprowadzi ks. Michał, muzycznie posługiwać będzie Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym ,,Przemienienie”. Podczas modlitwy będzie egzorcyzm wody, soli, oleju. Zapraszamy. 
  3. W czwartek, 9 listopada świętujemy rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem Świętego Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”.
  4. Duszpasterz akademicki informuje, że: W środę, podczas Mszy świętej akademickiej o godz. 20:00 w kaplicy, powierzać będziemy Bożemu Miłosierdziu wszystkich Profesorów, Pracowników i Studentów bydgoskich uczelni, którzy w minionym roku odeszli do wieczności. Po Mszy świętej, od grobu ks. Zygmunta Trybowskiego, wyruszy procesja różańcowa do Doliny Śmierci, z okazją zyskania odpustu zupełnego za dusze czyśćcowe. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.   

W dniach 10-12 oraz 17-19 listopada, organizujemy kolejną edycję kursu dla par i narzeczonych „Co i jak, zanim powiesz TAK!”. Spotkania składają się z części wykładowych, warsztatowych i dialogowych. Zapisy pod numerem telefonu: 721-653-487 lub na stronie internetowej www.coijak.org

  1. W sobotę, 11 listopada, przypadnie 105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Msze św. w naszej Bazylice wg. niedzielnego porządku z wyjątkiem Mszy św. o godz.13.00 i 20.00. Tych Mszy św. nie będzie. Szczególnie uroczyście odprawimy sumę – główną Mszę św. dnia o godz.8.30 w intencji Ojczyzny.   W   Święto Niepodległości pamiętajmy o wywieszeniu flag narodowych! Do wspólnej modlitwy za Ojczyznę serdecznie zapraszamy. 
  2. Dnia 11 listopada w liturgii Kościoła wspominamy św. Marcina z Tours wielkiego biskupa, jałmużnika i opiekuna ubogich oraz Patrona naszego miasta i Katedry Bydgoskiej. Jak to mamy w zwyczaju od wielu lat w ten dzień zapraszamy wszystkie dzieci na Mszę św. o godz. 1130. Podczas tej Mszy św. będzie spotkanie ze św. Marcinem, który rozda wszystkim obecnym dzieciom poświęcone „rogale świętomarcińskie”.
  3. Od 1-szego do 8 listopada włącznie można zyskać codziennie odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy, choćby myślnej, za zmarłych. Odpust ten wolno ofiarować jedynie za zmarłych. Dotyczy to również osób odwiedzających pobliską Dolinę Śmierci.
  4. Przyjmujemy jeszcze wymienianki. Wymienianki jednorazowe wieczorem   z modlitwą różańcową o godz. 17.45 zaś wymienianki roczne w niedziele przed Mszą św. o godz. 10.00.
  5. W każdy poniedziałek w godzinach od 21.00 do 22.00 i potem do ostatniego potrzebującego ks. Marek będzie prowadził Spacer Miłosierdzia wokół Bazyliki. Możesz przyjść albo kogoś zaprosić i ksiądz cię wysłucha, pomoże poszukać rozwiązań Twoich problemów, może się z Tobą pomodlić, jeśli chcesz to Cię wyspowiada.  W tych godzinach ksiądz Marek BĘDZIE DLA CIEBIE.
  6. Mamy już księgę intencji na 2024 rok. Tylko w Kancelarii Parafii w czasie godzin urzędowania można rezerwować terminy ślubów, jubileuszów i Mszy św. na cały przyszły rok. Pamiętajmy, że Najświętsza Ofiara jest najpotężniejszą modlitwą Kościoła, którą sprawujemy nie tylko za zmarłych, ale też we wszystkich intencjach naszego życia doczesnego. Niech Msza św. gromadzi rodziny z okazji wszystkich rocznic: małżeństwa, urodzin, śmierci, w dniach imienin oraz innych okoliczności. Teraz można też zamawiać Msze św. gregoriańskie za zmarłych sprawowane przez 30 kolejnych dni.
  7. Trwa Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy. Szczegółowy program znajduje się   na stronie internetowej Diecezji Bydgoskiej. Gorąco zachęcamy do skorzystania z bogatej oferty programowej.
  1. Przy wyjściu z kościoła można nabyć prasę katolicką. Zachęcamy do nabycia i lektury.
  2. W najbliższą niedzielę, 12 listopada, przypada obchodzony od 2009 roku Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym (zawsze w drugą niedzielę listopada). Także tego dnia będziemy obchodzić już po raz szósty ustanowiony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Ubogich.
  3. Parafia św. Marka zaprasza od 17 do 18 listopada na rekolekcje dla małżeństw: „Małżeństwo świadome celu. Jak razem zwyciężać w codzienności?”. Rozpoczęcie w piątek o g.17.30. Na czas spotkań zapewniono opiekę dla dzieci. Szczegóły na plakatach i ulotkach.
  4. Dziś pierwsza niedziela października. Nasza parafia od kilku lat jest w projekcie Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Pomagamy rodzinie z Aleppo, którzy są ormiańskimi chrześcijanami. Ofiary na ten cel można składać do puszki przy relikwiarzu św. Faustyny po lewej stronie. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
  5. Zmarli: Śp. Sławomir Walkowiak l. 48 z ul. Fieldorfa-Nila 2, Śp. Zbigniew Głowacki l. 76 z ul. Witeckiego 3, Śp. Kazimierz Szreder l. 72 z ul Fieldorfa-Nila 15.
  6. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w liturgii Kościoła życzymy by najbliższy czas był dla nas nie tylko okazją do odwiedzania cmentarzy i grobów naszych zmarłych, ale przede wszystkim czasem serdecznej modlitwy i ofiarowania Komunii św. i odpustów za tych, których Bóg powołał do wieczności.

PROGRAM XLII TYGODNIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ 2023

„Dramatem współczesnej kultury jest brak życia duchowego” – te słowa, jakie wypowiedział św. Jan Paweł II do młodych podczas spotkania na lotnisku w Madrycie dnia 3 maja 2003 roku, w świetle obecnych trendów nie straciły na aktualności. O wartości duchowej i kulturowej tradycji Europy i Polski rozważać będziemy podczas seminarium pt: „Chrześcijańskie źródła kultury Europy”. Prof. Grzegorz Kucharczyk omówi nauczanie św. Jana Pawła II o Europie jako wspólnocie ducha, ks. prof. Tadeusz Guz, przedstawi odpowiedzi na zwątpienie w sens wiary, a ks. dr hab. Mariusz Kuciński wskaże na postrzeganie przez młodzież wartości w perspektywie zmian społeczno-kulturowych. Wydarzeniem Tygodnia będzie spektakl teatralny w kinie Adria „Pokonać piekło” – w wykonaniu aktorów teatru „Nie Teraz” z Tarnowa. Jest to opowieść o życiu dwóch polskich męczenników: św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Specjalną ofertą dla młodzieży będzie spotkanie z bp Krzysztofem Włodarczykiem.  W 100. lecie urodzin Andrzeja Szwalbego, zasłużonego dla Bydgoszczy animatora życia muzycznego. Polecamy również rozmowę dnia w TVP 3 Bydgoszcz „Miejsce wiary w zmaterializowanym świecie” z udziałem ks. prof. Tadeusza Guza i prof. Grzegorza Kucharczyka podejmie te refleksje.

PROGRAM TYGODNIA:

4 listopada (sobota)

Inauguracja XLII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy 
Msza św. pod przewodnictwem JE Ks. Bpa Krzysztofa Włodarczyka 
Koncert w wykonaniu Chóru Exultate Deo z parafii Świętych Polskich Braci Męczenników
Wręczenie statuetek „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską” AD 2023
godz. 18:00 Katedra Bydgoska

5 listopada (niedziela)

„Serce Polski w Jerozolimie” reż. Andrzeja Machnowskiego – spotkanie z autorem i reżyserem, projekcja filmu. 
godz. 17:00 Pałac Lubostroń
„W 10. rocznicę śmierci Wojciecha Kilara”, koncert w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego „Virtuoso” 
godz. 17:00 Parafia pw. Bożego Ciała, ul. Jesionowa 2

6 listopada (poniedziałek)

Projekcja filmu pt. „Emisariusz Kardynała” reż. Andrzeja Machnowskiego. Niezwykła historia żołnierza Wehrmachtu, który w czasie II wojny światowej uratował przed zniszczeniem relikwie św. Wojciecha z gnieźnieńskiej katedry. Thelen podjął się ryzykownej misji przewiezienia relikwii z Gniezna do Inowrocławia. Przez niemal 50 lat ukrywał czyn, który w 1941 roku mógł go kosztować życie. Urban Thelen sam o sobie mówił, że najpierw jest katolikiem a potem żołnierzem 
godz. 10:00 Zespół Szkół Samochodowych, al. Powstańców Wielkopolskich 63

Projekcja filmu pt. „Serce Polski w Jerozolimie” – spotkanie z autorem i reżyserem, projekcja filmu. 
godz. 18:00, ul. Grodzka 1

Rozmowa Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Radiu PIK „Poszukiwanie Boga w świecie współczesnym” rozmawiają: red. Michał Jędryka i pedagodzy: Aleksandra Poeplau, dr Grażyna Szabelska, dr Krzysztof Kraśniewski. Emisja w Radiu PIK godz. 18:05

Szkoła modlitwy pt. „Od słuchania do modlitwy”, 
prowadzenie: – ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz Katolicki Uniwersytet Lubelski
godz. 19:15 Kościół Klarysek, ul. Gdańska 2

7 listopada (wtorek)

Seminarium „Pop-kultura a duchowość chrześcijańska”, wykłady: 

„Między afirmacją a negacją – zmagania kultury popularnej z transcendencją” 
dr Marcin Kowalczyk, Wydział Nauk o Kulturze UKW w Bydgoszczy

„Kim jestem i dokąd zmierzam – pytanie o sens życia” 
dr Sylwester Warzyński, Instytut Filozofii UKW w Bydgoszczy
godz. 10:00 Pałac Młodzieży, ul. Jagiellońska 27

Spotkanie SS Klarysek z ks. prof. Tadeuszem Guzem, Katolicki Uniwersytet Lubelski
godz. 10:00 ul. Gdańska 56

Spektakl pt.: „Pokonać piekło” w wykonaniu Teatru „Nie Teraz” z Tarnowa. 
Scenariusz, scenografia i reżyseria: Tomasz Antoni Żak, muzyka: Józef Kaniowski, 
występują: Andrzej Król jako ojciec Andrzej Bobola, Maciej Małysa jako ksiądz Jerzy Popiełuszko. 
godz. 12:00 (seans dla szkół) Kinoteatr Adria, ul. Toruńska 30
godz. 18:00 (seans ogólnie dostępny) Kinoteatr Adria, ul. Toruńska 30

Szkoła modlitwy (2) „Od słuchania do modlitwy” 
prof. dr hab. Tadeusz Guz, Katolicki Uniwersytet Lubelski
godz. 19:15 Kościół Klarysek, ul. Gdańska 2

8 listopada (środa)

„Czego nie wiemy jeszcze o najnowszej historii Polski ?” 
Lekcja historii prowadzona w systemie on line przez prof. dra hab. Grzegorza Kucharczyka z Instytutu Historii PAN w Poznaniu 
link do transmisji spotkania: https://youtube.com/live/stMaMrg_Knk
godz. 11:40 – 12:25

Rozmowa dnia w TVB „Miejsce wiary w zmaterializowanym świecie” z udziałem ks. prof. Tadeusza Guza z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i prof. Grzegorza Kucharczyka z Instytutu Historii PAN w Poznaniu
godz. 18:10 TVP 3 Bydgoszcz

Spotkanie SS Klarysek z prof. dr hab. Grzegorzem Kucharczykiem 
godz. 13 ul. Gdańska 56

Seminarium: „Chrześcijańskie źródła duchowej tradycji Europy”. 

– Wprowadzenie JE Bp dr Krzysztof Włodarczyk 

– „Odpowiedzi na zwątpienie w sens wiary” 

  1. prof. dr hab. Tadeusz Guz, Katolicki Uniwersytet Lubelski

– „Europa, jako wspólnota ducha wg Św. Jana Pawła II”

prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Historii PAN w Poznaniu) 

– „Znaczenie chrześcijańskich wartości i ich postrzeganie przez młodzież” 

  1. dr hab. Mariusz Kuciński prof. Akademii Kujawsko-Pomorskiej

Moderator: ks. dr Paweł Hoppe

godz. 17:00 Centrum Edukacyjno-Formacyjne, ul. Grodzka 18-22

 

„Patronka Niepodległości, Matka Boża w polskim malarstwie patriotycznym na przestrzeni wieków”. Prelekcja dr Mateusza Solińskiego

godz. 18:45 Sanktuarium Nowych Męczenników

 

Szkoła modlitwy (3) „Od słuchania do modlitwy” 

  1. prof. dr hab. Tadeusz Guz, Katolicki Uniwersytet Lubelski

godz. 19:15 Kościół Klarysek, ul. Gdańska 2

9 listopada (czwartek) 

„Nie pozwólcie, aby zniszczono waszą przyszłość”. Spotkanie młodych z JE Biskupem Krzysztofem Włodarczykiem, Ordynariuszem Diecezji Bydgoskiej 

Moderatorzy debaty: Ks. Łukasz Krzewiński, asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży 

i Aleksandra Poeplau, pedagog 

godz. 10:00 Pałac Młodzieży, ul. Jagiellońska 27

 

„Polsko Ojczyzno moja” wybrane utwory romantyków polskich w interpretacji 

Teresy Wądzińskiej, Kordiana Kanieckiego i Ryszarda Kimmela, muzyka Waldemar Knade 

godz. 9:00 Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. Louisa Braille’a

godz. 11:00 Zespół Szkół Mechanicznych, ul. Św. Trójcy 37

 

„Historia i patriotyzm w obrazach Jana Matejki” 

Prelekcja dra Mateusza Solińskiego

godz. 11:30 Zespół Szkół Drzewnych

godz. 13:00 V Liceum Ogólnokształcące, ul. Szarych Szeregów 4a

 

„Andrzej Szwalbe organizator bydgoskiej kultury” 

prelekcja dra Stefana Pastuszewskiego

Młodzi artyści w hołdzie Andrzejowi Szwalbemu, 

koncert w wykonaniu uczniów PZSM im. Artura Rubinsteina

godz. 17:00 Dom Polski, ul. Grodzka1


10 listopada (piątek)

 

„Od Kopernika do teleskopu Webba. Jak przewrót kopernikański zmienił nasze widzenie wszechświata – wspaniałość i piękno boskiego stworzenia” 

Prelekcja Marka Nikodema (Muzeum im. Mikołaja Kopernika w Toruniu) połączona 

z prezentacją multimedialną 

godz. 9:00 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza, ul. Hetmańska 4

godz.10:30 Collegium Catholicum Bydgostiense, ul. Nowodworska 17

 

Koncert pieśni patriotycznych zespołu „Canto” działającego przy MDK nr 3, pod kierunkiem 

prof. Doroty Rezmer 

godz. 11:00 Hospicjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki

 

„Nadzieje i złudzenia postępu w świetle literatury polskiego i europejskiego modernizmu”, prelekcja prof. Piotra Siemaszko UKW . „Tajemnica Światła” wystawa malarstwa Soni Zengel.

godz. 17:00 Galeria UKW w Bydgoszczy

 

Msza św. w intencji Ojczyzny 

godz. 17:00 par. św. Apostołów Piotra i Pawła, pl. Wolności

Po Mszy św. „Wieczorne Polaków śpiewanie”

 

11 listopada (sobota)

  1. rocznica odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

Koncert pt. „Tobie Polsko” w wykonaniu chóru „Exsultate Deo” 

godz. 10:15 w łączności ze mszą św. w Sanktuarium Nowych Męczenników (Wyżyny), 

  1. ks. Jerzego Popiełuszki 3

 

Msza św. w intencji Ojczyzny 

pod przewodnictwem JE Ks. Biskupa Krzysztofa Włodarczyka 

godz. 11:00 Katedra Bydgoska, ul. Farna 2

12 listopada (niedziela)

Koncert chóru ekumenicznego Grace Gospel Choir. W programie: W Bogu Siła, Słudzy Pańscy, Niepojęta Łaska, Amazing Grace, Bless Me, Total praise, Gain the World, Feel Your Spirit, 

Oh, Happy 

godz. 10:45 Parafia pw. MBNP, ul. Ugory16

godz. 12:15 Bazylika pw. Świętego Wincentego a Paulo (po mszy św. o godz. 11:30)

Koncert patriotyczny pt. „POLSKA – ZIEMIA OJCZYSTA” w wykonaniu zespołu Centralnej Diakoni Ruchu Światło-Życie

godz. 18:00. Parafia pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe, ul. Kolibrowa 5

14 listopada (wtorek)

Prelekcja ilustrowana filmem red. Urszuli Guźleckiej „Andrzej Szwalbe twórca muzycznej Bydgoszczy”

19:15 – Klub Inteligencji Katolickiej w Bydgoszczy, pl. Kościeleckich 7

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.