Ogłoszenia duszpasterskie 4.06.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE    NIEDZIELA TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ – 4.VI.2023

 1. Dzisiaj, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ze szczególną czcią Kościół wypowiada modlitwę: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”. Warto też zdać sobie sprawę, że ile razy świadomie i pobożnie wykonujemy znak krzyża, modlitewnie wielbimy Trójcę Przenajświętszą – jednego Boga w trzech Osobach. Jeśli dzisiaj człowiekowi, nawet chrześcijaninowi, trudno pojąć tę prawdę, tym bardziej módlmy się o Bożą mądrość i o światło Ducha Świętego. Oby wszystko w naszym życiu było czynione na chwałę Trójcy Świętej!
 2. Z inicjatywy metropolity warszawskiego księdza kardynała Kazimierza Nycza od 2008 roku pierwsza niedziela czerwca obchodzona jest jako Dzień Dziękczynienia. Przede wszystkim dziękujemy naszemu Ojcu w niebie za dar odkupienia. Ale jednocześnie dziękujemy sobie wzajemnie za wszelkie gesty dobroci i braterskiej solidarności.
 3. Dzisiejsza uroczystość kończy okres Wielkanocy. Zachęcamy tych, którzy z różnych powodów w tym czasie jeszcze nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, aby skorzystali z sakramentu pokuty i zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii.
 4. Dziś Rocznica I Komunii św. dla dzieci z klas czwartych. podczas Mszy św. o godz. 10.00.
 5. W tym tygodniu w czwartek uroczystość Bożego Ciała. Procesja z Najświętszym Sakramentem przejdzie tradycyjnie ulicami parafii do 4 ołtarzy. Wyjdziemy ze świątyni po Mszy św. o 8.30 czyli około 9.30 i przejdziemy ulicami: Bołtucia, Fiedlera, Fieldorfa Nila, Kleina, Albrychta, Wańkowicza by powrócić do kościoła. W Boże Ciało nie będzie Mszy św. o godz. 10.00. Bezpośrednio po zakończeniu procesji odprawiona zostanie Msza św. recytowana. Na Boże Ciało bardzo prosimy o przyozdobienie trasy procesji i udekorowanie domów, okien i balkonów naszych mieszkań emblematami religijnymi i flagami. Udekorujmy nie tylko trasę procesji, ale całą naszą parafię. Pamiętajmy, że udział w procesji jest złożeniem publicznego wyznania naszej wiary i oddaniem hołdu Chrystusowi w Eucharystii. Mając na uwadze swobodne wyjście procesji z kościoła zarówno w Boże Ciało, jak i każdego dnia oktawy po Mszy o 18.30, prosimy parafian o niezastawianie samochodami terenu wokół kościoła i przed świątynią. Dzieci klas trzecich i czwartych przejdą w procesji z katechetkami w strojach komunijnych w oddzielnej grupie. Od piątku rozpoczynamy oktawę uroczystości Bożego Ciała. Wśród tygodnia codziennie po Mszy św. o 18.30 a w niedziele po sumie zapraszamy do licznego udziału w procesji z Najświętszym Sakramentem dookoła kościoła.   W ramach „oktawy Bożego Ciała” procesja eucharystyczna w połączeniu z nabożeństwem czerwcowym. Do sypania kwiatów zapraszamy wszystkie chętne dziewczynki także te, które przystąpiły do I Komunii. Próba sypania kwiatów jutro i we wtorek o godz. 17.30.Zakończenie oktawy Bożego Ciała i poświęcenie wianków nastąpi w przyszły czwartek.
 1. W Boże Ciało na wyspie Młyńskiej o godz. 19.00 koncert Uwielbienia.
 2. Ks. Biskup zaprasza 11 czerwca w przyszłą niedzielę na Bydgoski marsz dla życia i rodziny, po Mszy Św. o godz. 12.30 sprawowanej w Katedrze. 
 3. Duszpasterstwo akademickie ogłasza, że: Zapraszamy do udziału w pieszej pielgrzymce akademickiej na Jasną Górę z grupą „Przezroczystą”, która w tym roku kroczyć będzie w dniach 7-17 lipca. Towarzyszyć nam będzie hasło: „Nie oglądaj się! – czyli o życiowych decyzjach bez odwrotu”. Głównym bohaterem rekolekcji w drodze będzie Maryja, która na każdym etapie swojego życia mówiła Bogu „fiat”. Pielgrzymka będzie również przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży, które pod koniec lipca odbywać się będą w Lizbonie. Zapisy i wszelkie dodatkowe informacje o pielgrzymce na stronie internetowej Martyrii oraz pod nr tel. 721-300-704. 
 4. Ksiądz Biskup udziela wszystkim wiernym diecezji bydgoskiej i osobom przebywającym na jej terenie, dyspensy od zachowania charakteru pokutnego piątku 9 czerwca, w tym od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Korzystających z dyspensy zachęca do modlitwy w intencjach Ojca Świętego Franciszka i praktykowania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia bądź innych czynów pokutnych.
 5. Przypomnijmy, że w lipcu i sierpniu zmieniamy porządek Mszy św.  I tak w dni powszednie i w niedzielę nie będzie Mszy św. o godz. 17.00. Tak będzie w miesiącach wakacyjnych w lipcu i sierpniu.
 1. Pragniemy przypomnieć, że nasza parafia włączyła się do programu Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Pomagamy rodzinie Cherchian z Aleppo, którzy są ormiańskimi chrześcijanami. Ofiary na ten cel można składać do puszki przy relikwiarzu św. Faustyny po lewej stronie nawy głównej. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 2. Pragniemy serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na konto parafii na tacę i do skarbonek w świątyni na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza hojność naszych Parafian i Miłośników Bazyliki swoim błogosławieństwem.
 1. Przy wyjściu z kościoła w sklepiku i zakrystii nabyć można „Przewodnik Katolicki”. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.
 2. Zmarli: śp. Śp. Helena Ronowicz l.73 z ul. Łabendzińskiego 4, Śp. Janina Gralewska l.88 z ul. Sucharskiego 4, Śp. dr Zdzisław Grzelakowski l.79 ul. Piechockiego 12. 
 1. Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia.

OGŁOSZENIA – FUNDACJI „WIATRAK”

Fundacja „Wiatrak” zaprasza bydgoszczan w wieku 60+ do „Wiatrakowego Klubu Seniora”. Głównym celem realizowanych działań jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych w różnych dziedzinach życia społecznego. Spotkania są bezpłatne i obywają od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 -14:00 się w Domu Jubileuszowym im. Jana Pawła II w Fundacji „Wiatrak” przy ul. Bołtucia 7. Plan zajęć dostępny jest na stronie internetowej i w budynku Fundacji „Wiatrak” oraz w gablocie z ogłoszeniami w kruchcie kościoła.

Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” zaprasza dzieci (od I do IV klasy szkoły podstawowej) na warsztaty, które odbędą w pierwszej połowie lipca. Zajęcia odbywać się będą w godzinach 9:00 – 13:30 w sali świetlicy „Pinokio” (ul. Bołtucia 7, budynek Fundacji „Wiatrak”).Harmonogram warsztatów oraz dokumenty zgłoszeniowe dostępne są do pobrania na naszej stronie internetowej: https://wiatrak.org.pl/wakacje-z-wiatrakiem-warsztaty/ Szczegółowe informacje dostępne są  na stronie internetowej i w budynku Fundacji „Wiatrak” oraz  w gablocie z ogłoszeniami w kruchcie kościoła.

Seniorada Tydzień Międzypokoleniowy – Fundacja „Wiatrak” zaprasza seniorów wraz z rodzinami i znajomymi na specjalne zajęcia, które odbędą się 12, 14 i 15 czerwca w Fundacji „Wiatrak”. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej i w budynku Fundacji oraz w gablocie z ogłoszeniami w kruchcie kościoła.

 

PROWADZENIE NABOŻEŃSTW CZERWCOWYCH PRZY KRZYŻU MISYJNYM PRZEZ GRUPY APOSTOLSKIE

GODZ. 21.00

 

01 –  czwartek

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

02 –  piątek

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

03 – sobota

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

04 – niedziela

MARTYRIA

05 – poniedziałek

NEOKATECHUMENT

06 – wtorek

ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

07 – środa

OAZA RODZIN

08 – czwartek

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

09 – piątek

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

10 – sobota

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

11 – niedziela

RADIO MARYJA

12 – poniedziałek

NEOKATECHUMENT

13 – wtorek

TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA

14 – środa

CHÓR FORDONIA

15 – czwartek

ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

16 – piątek

GRUPA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

17 – sobota

GRUPY PIELGRZYMKOWE

18 – niedziela

MARTYRIA

19 – poniedziałek

NEOKATECHUMENT

20 – wtorek

  OAZA RODZIN

21 – środa

TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA

22 – czwartek

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

23 – piątek

RADIO MARYJA

24 – sobota

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

25 – niedziela

MARTYRIA

26 – poniedziałek

ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

27 – wtorek

OAZA RODZIN

28 – środa

TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA

29 – czwartek

CHÓR FORDONIA

30 – piątek

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

 

 

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.