Ogłoszenia duszpasterskie 31.12.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – Niedziela Świętej Rodziny – 31 grudnia 2023 r.

 1. Dzisiejsze święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa nasuwa nam wszystkim temat do głębokiej refleksji nad rodziną chrześcijańską, nad jej powołaniem, godnością i wielkością. Rodzina zbudowana na prawie Bożym jest ojczyzną życia, miłości, wierności, radości i szczęścia; stanowi sanktuarium życia i świętości. Dlatego módlmy się nieustannie w intencji naszych rodzin.
 2. Dzisiaj żegnamy 2023 rok, a już jutro powitamy rok 2024. Przyjdźmy do naszej parafialnej świątyni na modlitwę dziękczynno-przebłagalną za ten mijający czas. Rozpoczniemy ją o godz. 18.30 na Mszy św. Po Mszy św. wystawienie Najśw. Sakramentu ze wspólną modlitwą dziękczynną, przebłagalną i błagalną. Za udział w tej Mszy i nabożeństwie możemy otrzymać odpust zupełny. 
 3. Jutro rozpoczyna się Nowy Rok – z woli Ojca Świętego Światowy Dzień Modlitw o pokój. O pokój w życiu narodów i społeczeństw, o pokój w naszych rodzinach prosimy Boga za przyczyną Świętej Bożej Rodzicielki, którą tego dnia czcimy w liturgii Kościoła. W Nowy Rok Msze św. jak w każdą niedzielę. Nie będzie Mszy Św. o godz. 7.00. Niech nikogo z nas nie zabraknie w pierwszy dzień Nowego Roku na Mszy św. Rozpocznijmy Nowy Rok z Bożym błogosławieństwem. W tym dniu jest obowiązek uczestnictwa we Mszy św.
 4. W pierwszym tygodniu Nowego Roku przypadają cykliczne dni pierwszej środy, czwartku, piątku i soboty miesiąca. W czwartek o godz. 15.00 różaniec o 15.30 Msza św. i opłatek Wspólnoty Powołaniowej. W piątek okazja do spowiedzi św. będzie od godz. 7.00 do 9.00 i po południu od godz. 17.00 do 18.30. Wieczorem o godz. 18.30 Msza św. z udziałem wspólnoty Kościoła Domowego i nabożeństwo do Najśw. Serca Pana Jezusa.  Ze względu na odbywającą się kolędę chorych i starszych wiekiem parafian odwiedzimy w lutym. W sobotę po rannej Mszy św. modlitwy do Niepokalanego Seca Maryi.
 5. Domowy Kościół zaprasza wszystkich członków i sympatyków na wspólnotową Mszę świętą w najbliższy pierwszy piątek miesiąca, tj. 5 stycznia na godzinę 18:30. Po Mszy św. odbędzie się krótkie spotkanie przy kawie i ciastku dla wszystkich członków Domowego Kościoła oraz dla osób, które chciałyby dołączyć, poznać lub porozmawiać. Serdecznie zapraszamy.
 6. W tym tygodniu w sobotę 6 stycznia   przypada wielkie i jedno z najstarszych świąt kościelnych – Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana uroczystością Trzech Króli.    Tego dnia w kościołach święcimy kadzidło oraz kredę, którą na drzwiach naszych domostw kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara, czy też Chrystusowego błogosławieństwa domu „Christus Mansionem Benedicat”. Oznaczone w ten sposób drzwi są świadectwem naszej wiary w Chrystusa jako Zbawiciela Świata. Msze św. w naszej Bazylice odprawiamy według porządku niedzielnego. Ofiary złożone na tacę przeznaczone będą na Krajowy Fundusz Misyjny. Przed każdą Mszą św. u przedstawicieli ministrantów i lektorów będzie można nabyć kadzidło i kredę, aby wesprzeć w ten sposób działające przy naszej parafii Duszpasterstwo Służby liturgicznej.   
 1. W przyszłą niedzielę Kościół obchodzi święto Chrztu Pańskiego, które kończy w liturgii okres Narodzenia Pańskiego.
 2. 8. Ze względu na rozpoczynający się czas kolędy Msze św. wśród tygodnia o godz. 17.00 nie będą sprawowane aż do końca miesiąca stycznia. W miesiącu styczniu Msze św. z godz. 18.30 przenosimy na godz. 15.30. Ta zmiana nie dotyczy pierwszego piątku miesiąca i sobót. W styczniu nie będzie także posługi Stałego Konfesjonału.
 3. Plan kolędy podany jest na stronie internetowej parafii: www.mbkm.pl i w kruchtach kościoła. Przypomnijmy, że kolędę rozpoczynamy: w dni powszednie o godz.16.00, w soboty o godz. 14.00 a w niedziele o godz. 15.00.  W najbliższe dni odwiedzimy naszych Parafian wg. następującego planu:

02.01.2024 (wtorek) –Gierczak 6, 1-18; -Gierczak 13, 1-15; -Gierczak 13, 16-50; -Gierczak 13, 51-94; -Gierczak 13, 95-120;

03.01.2024(środa)-Thommee1, 1-40; -Thommee 1, 41-75; -Thommee 3, 1-30; – Gierczak 4, 1-30; – Raszewskiego-Drygałowej

04.01.2024 (czwartek)-Kleeberga 3, 1-18; Kleeberga 7, 1-20; -Kleeberga 5, 1-30; -Twardzickiego 42; -Sucharskiego 2, 1-45; -Sucharskiego 2, 46-96;

05.01.2024 (piątek) -Twardzickiego 44; -Sucharskiego 4, 1-43; -Sucharskiego 4, 44-84; -Sucharskiego 4, 85-125; -Sucharskiego 4, 126-172;

07.01.2024 (niedziela) -Sucharskiego 4, 173-200; -Sucharskiego 4, 201-232; -Łabendzińskiego 2, 1-28; -Łabendzińskiego 2, 29-40;

 1. Jak co roku 6 stycznia ulicami Bydgoszczy przejdzie Orszak Trzech Króli. Rozpocznie się Mszą św. o g.11.30 w bazylice św. Wincentego a Paulo.
 2. Zmarli: śp. Krystyna Żuławska l.79 z ul. Piwnika Ponurego 4, śp. Grażyna Bielawska l. 68 z ul. Fieldorfa- Nila 6, śp. Ryszard Dobrzyński l. 78 z ul. Kleina 7
 3. Wszystkim naszym Parafianom życzymy udanego wieczoru Sylwestrowego i Szczęśliwego Nowego Roku oraz obfitości Bożych darów w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym, opieki Bożej Opatrzności na każdy nowy dzień! Na ostatnie chwile kończącego się roku przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

BOŻE NARODZENIE 2023

                                                                        (1305) – Giotto

 

 „I my czekamy na Ciebie, Pana,

A skoro przyjdziesz na głos kapłana,

Padniemy na twarz przed Tobą, 

Wierząc, żeś jest pod osłoną

Chleba i Wina.” 

 

            Obchodzone corocznie Święta Bożego Narodzenia przypominają nam, że przed dwoma tysiącami lat Syn Boży stał się człowiekiem i przyszedł na ziemię w Betlejem. Żył naszym życiem i chodził naszymi drogami, aby nam ukazać tę, która najpewniej prowadzi do Boga. Obiecał, że pozostanie z nami po wszystkie dni, aż do skończenia świata.

            Tę obietnicę spełnił w Eucharystii, sakramencie miłości i jedności, w znaku Obecności, która jest pierwszym imieniem miłości. Dzięki tej wielkiej tajemnicy wiary możemy budować wspólnotę sióstr i braci, uczestników jednego eucharystycznego stołu i dzieci jednego Ojca w niebie.

            Niech te najbardziej rodzinne Święta w roku staną się okazją do umacniania wzajemnych więzi, ocalania nadziei, budzenia sumień i przywracania Bożego światła w naszych domach.  

            Pragnę w imieniu kapłanów posługujących w tutejszej Bazylice i Sanktuarium przekazać Parafianom, Miłośnikom naszej Bazyliki i przybyłym na Święta Gościom najlepsze życzenia: Bożych mocy, sił, zdrowia i nieustannego wsparcia Tej, która dała światu Mesjasza i Zbawiciela, Maryi, Bożej Rodzicielki.   W naszych kapłańskich modlitwach   prosimy o błogosławieństwo Bożego Dzieciątka, które niechaj przynosi pokój serca i  spełnienie najpiękniejszych marzeń.

                                                                   Ks. Jan Andrzejczak – proboszcz

 

Bydgoski Orszak Trzech Króli – 2024

Jak co roku 6 stycznia 2024 r., ulicami Bydgoszczy przejdzie Orszak Trzech Króli. Orszak rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo, pod przewodnictwem bp Krzysztofa Włodarczyka. Barwny orszak ze śpiewem kolęd wyruszy sprzed kościoła ok g.13.00 i przejdzie do Starego Rynku. Tam pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi oddadzą – pasterze, królowie, a następnie wszyscy uczestnicy Orszaku. Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Ich świtę stanowią królewskie orszaki ubrane w czerwone, niebieskie i zielone stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. 

Do orszaku może przyłączyć się każdy, stając się nie tylko widzem ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia – aktorem. Jedyny wymóg to odpowiedni strój.  Więcej informacji na http://www.orszaktrzechkroli.bydgoszcz.pl oraz na Facebooku [konto „Orszak Trzech Króli – Bydgoszcz]

Studium Duchowości Franciszkańskiej

Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej zaprasza do uczestnictwa w Studium Duchowości Franciszkańskiej. To pilotażowy półroczny cykl wykładów, adresowanych do wszystkich, których pasjonuje postać św. Franciszka z Asyżu oraz duchowość franciszkańska. Uczestnicy zajęć nie tylko uzyskają teoretyczną wiedzę na temat św. Franciszka i wielkiej duchowej spuścizny Rodziny Franciszkańskiej, ale będą mogli praktycznie wykorzystać ja w codziennym życiu kierując się dewizą – „pokój i dobro”. Cykl obejmuje 7 spotkań. Zajęcia będą odbywały się 1 raz w miesiącu w każdą 3 środę miesiąca – (17 stycznia, 21 lutego, 20 marca, 17 kwietnia, 15 maja, 5 i 19 czerwca). Koszt 200 zł. Zapisy pod numerem tel. 696784228 lub mailowo: sekretariat@cef.bydgoszcz.pl.

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.