Ogłoszenia duszpasterskie 31.07.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 18 Niedziela Zwykła – 31.VII.2022 rok

 1. Dziś ostatnia niedziela lipca, w kalendarzu liturgicznym osiemnasta niedziela w ciągu roku. Liturgia dzisiaj wzywa do troski nie tylko o dobra doczesne, ale przede wszystkim o dobra wieczne. Niech moc Pana płynąca z Eucharystii uzdalnia nas do troski o nasze zbawienie.
 2. Dzisiaj kończy się XXIII. Ogólnopolski Tydzień Św. Krzysztofa, w którym w sposób szczególny modliliśmy się w intencji kierowców – właścicieli pojazdów mechanicznych. MIVA Polska znaczy Stowarzyszenie na rzecz misyjnych środków transportu po raz kolejny zaprasza wszystkich kierowców, członków ich rodzin oraz Przyjaciół misji do udziału w Akcji św. Krzysztof 1 grosz za 1 km szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Dziś po każdej Mszy św. poświęcenie pojazdów mechanicznych. Zachęcamy każdego kierowcę do uczynienia osobistego rachunku sumienia z zachowania na drodze. Okażmy Panu Bogu wdzięczność za wszystkie przebyte podróże i szczęśliwie przejechane kilometry, za Bożą opiekę podczas każdej podróży. Dziś po każdej Mszy św. prosimy kierowców   o ustawianie swoich pojazdów dookoła kościoła.
 3. Przypomnijmy, że w lipcu i sierpniu jest zmieniony porządek Mszy św. I tak w dni powszednie i w niedzielę nie ma Mszy św. o godz. 17.00. Informujemy naszych Parafian, że w miesiącach wakacyjnych Stały Konfesjonał jest do dyspozycji penitentów o stałych godzinach z wyjątkiem sobót. W soboty dyżuru w Stałym Konfesjonale nie ma. I jeszcze jedna ważna informacja.  Podczas wakacji biuro parafialne czynne jest tylko w godzinach popołudniowych od poniedziałku do piątku od godz. 16.00 do 17.00.

4. Zgodnie z dekretem Ks. Bpa Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej z dniem jutrzejszym pracę duszpasterską w naszej parafii podejmie ks. Marek Borowski, pracujący dotychczas we wspólnocie Księży Pallotynów. Pracę nowego kapłana w naszej parafii polećmy opiece Bożej i wstawiennictwu naszej Patronki Matce Bożej.

 1. Jutro, 1 sierpnia, przypada 78. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Wszystkich, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny, będziemy polecać w modlitwie miłosiernemu Bogu.
 2. We wtorek, 2 sierpnia, to dzień odpustu Porcjunkuli, związanego ze Świętym Franciszkiem z Asyżu. Odpust można zyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Do warunków odpustu należą: nawiedzenie jakiejkolwiek parafialnej świątyni, odmówienie przynajmniej modlitwy Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo, stan łaski uświecającej, Komunia Święta, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego oraz brak przywiązania do grzechu.
 3. W czwartek, 4 sierpnia, przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów. Będzie to jednocześnie pierwszy czwartek miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz o nowe powołania o godz. 18.30.
 4. Najbliższy piątek, 5 sierpnia, będzie pierwszym piątkiem miesiąca. Spowiedź święta od godz. 7.00 do 9.00 i od godz. 17.00 do 18.30.
 5. W sobotę, 6 sierpnia, będziemy obchodzili święto Przemienienia Pańskiego. To wydarzenie zanotowane na kartach Ewangelii było zapowiedzią naszej przyszłości – życia wiecznego, oglądania na wieki Boskiego Oblicza. Msze Święte tego dnia o godz. 7.00, 8.30 i 18.30.
 6. Z racji pierwszej soboty miesiąca wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 7.00. Chorych odwiedzimy w miesiącu wrześniu.
 7. Sierpień to miesiąc licznych pielgrzymek do różnych sanktuariów maryjnych, szczególnie na Jasną Górę. Zapraszamy wszystkich na pielgrzymi szlak, a także do włączenia się w dzieło pielgrzymowania duchowego. Wszystkich, którzy podejmą ten trud, polecamy Bogu przez ręce Matki Najświętszej.
 8. Jutro 1 sierpnia w naszej wspólnocie parafialnej gościć będziemy pieszych pielgrzymów z Gdańska udających się na Jasna Górę. Nocować będzie w naszej parafii około 50 pątników. Brakuje jeszcze 25 miejsc na noclegi.   Dlatego zwracamy się do parafian, którzy chcieliby włączyć się w ten pielgrzymi trud, o przyjęcie na nocleg pątników. Zgłaszanie noclegów dla pielgrzymów z Gdańska w zakrystii po każdej Mszy św.  Pielgrzymów spodziewamy się między godziną 17 a 18. Jak każdego roku spotykamy się z pielgrzymami w kościele.
 9. Kiedy w czasie wędrówek będziemy nawiedzali świątynie, sanktuaria, klasztory, pamiętajmy o godnym stroju, by w ten sposób dać świadectwo szacunku dla miejsc świętych. W języku biznesowym używa się określenia dress code dla nazwania pewnego kanonu stroju i wyglądu. Warto pomyśleć, że taki dress code obowiązuje także w kościele, a jego podstawą jest godność miejsca, do którego wchodzimy.

14 Przypomnijmy, że rozpoczynający się jutro sierpień jest dla katolików w Polsce czasem szczególnego zdawania egzaminu z dojrzałości chrześcijańskiej. W tym miesiącu, wraz z całym Kościołem w Polsce, podejmujemy zobowiązanie całkowitej abstynencji od napojów alkoholowych. Niech ten ofiarny czyn będzie wyrazem naszego włączenia się w walkę Kościoła o trzeźwość i rozwój naszego narodu.

 1. W duchowej łączności z pątnikami zdążającymi na Jasną Górę, zapraszamy na XXXII Pielgrzymkę Maksymiliańską w intencji otrzeźwienia Narodu. Rozpoczęcie w na dziedzińcu Domu Parafialnego przy Pl. Piastowskim 5, 14 sierpnia o g.15:00 Koronką do Miłosierdzia w kościele NSPJ, po czym wymarsz do kościoła św. Maksymiliana na Osowej Górze i tam Msza Święta odpustowa o g.18.00, której będzie bp Krzysztof Włodarczyk.

16. Pomimo okresu urlopowego zachęcamy do lektury prasy katolickiej, w tym „Przewodnika Katolickiego”. W Przewodniku dodatek modlitewnik 5-minut z Bogiem na sierpień.

 1. Zmarli: śp. Urszula Anna Piechowiak, lat 85, zam. ul. Łochowskiego 2, śp. Anna Ruszkowska, lat 70, zam. ul. Monte Cassino 6, śp. Irena Bujewska, lat 94, zam. ostatnio w Trąlgu.

18.Wszystkim naszym parafianom udającym się w najbliższym czasie na urlopy życzymy dobrego wypoczynku i szczęśliwych wakacji. Wypoczywajmy z Bożym błogosławieństwem. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym nowym tygodniu.