Ogłoszenia duszpasterskie 31.03.2024

ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE 31.III.2024 rok

 

1.Dziś niedziela wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego, największa uroczystość w roku kościelnym, rozpoczynająca okres wielkanocny w liturgii. Pięćdziesiąt dni od niedzieli Zmartwychwstania do niedzieli Zesłania Ducha Świętego obchodzi się z wielką radością jako jeden dzień świąteczny, co więcej, jako „wielką niedzielę”. Głównie w te dni śpiewa się „Alleluja”, po hebrajsku „Hallelujah”, co w tłumaczeniu na język polski: „Chwalmy Pana”. Osiem pierwszych dni okresu wielkanocnego stanowi oktawę Wielkanocy i obchodzi się je jako uroczystości Pańskie. Z tego powodu w piątek w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa. Msze Święte dziś według porządku niedzielnego. Nie będzie tylko Mszy św. o godz. 8.30.

  1. Święta są szczególną okazją, by podziękować wszystkim naszym parafianom za zainteresowanie sprawami życia parafialnego. Pragniemy z całego serca podziękować za tak liczne i piękne uczestnictwo w okresie Wielkiego Postu w nabożeństwach szczególnie w Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach, rekolekcjach parafialnych, oraz całym Triduum Paschalnym. Dziś dziękujemy serdecznie za wsparcie naszych poczynań charytatywnych, za przekazane na konto parafii darowizny za pomoc dla rodzin wielodzietnych i bezrobotnych, dla dzieci potrzebujących specjalnej troski i wsparcia. Osobne podziękowania kierujemy dla wszystkich pomysłodawców, aktorów, statystów oraz rzeszy osób przygotowujących   dzieło XXIII Misterium Męki Pańskiej za wkład pracy i przygotowanie nas do przeżywania Wielkiego Tygodnia. Dziękujemy również wszystkim którzy włączyli się w prace porządkowe w kościele i w jego obejściu. Dziękujemy studentom i absolwentom Martyrii za przygotowanie dekoracji Ciemnicy i Grobu Pańskiego.  Gorące Bóg zapłać składamy również za wszelkie ofiary na kwiaty i dekoracje.
  2. Podczas paschalnej oktawy przeżywać będziemy czwartek przed pierwszym piątkiem, pierwszy piątek i pierwszą sobotę miesiąca. W te dni zapraszamy do kościoła do wspólnej modlitwy: w czwartek w intencji powołań do służby Bożej, w piątek do Najświętszego Serca Jezusowego w duchu wynagrodzenia za grzechy nasze i całego świata, w sobotę – na wynagradzający różaniec.

4.W tym roku będziemy obchodzić   dziesiątą rocznicę ogłodzenia naszego kościoła Bazyliką mniejszą. Ten zaszczytny tytuł nadał naszej świątyni Ojciec Święty Franciszek. Przypomnijmy że Bazylika mniejsza (łac. basilica minor) – to tytuł honorowy, nadawany przez papieża   w drodze prawa zwyczajowego, który otrzymują   kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. Tytuł ten posiadają obecnie znaczniejsze kościoły katedralne, kolegiackie i klasztorne, a także znane sanktuaria maryjne. Główne uroczystości przewidziane są na dzień 18 kwietnia. Uroczystościom przewodniczył będzie ks. Bp Krzysztof Wętkowski, Biskup diecezji Włocławskiej. Bliższe szczegóły podamy za tydzień po świętach.  

  1. Jutro w drugie Święto Zmartwychwstania Pańskiego – Poniedziałek Wielkanocny przychodzimy do kościoła na Msze Św. według niedzielnego porządku. Tradycyjnie w Poniedziałek Wielkanocny w naszych kościołach modlimy się i składamy ofiary na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wsparcie tej katolickiej uczelni jest naszym moralnym obowiązkiem. Czynimy to nie tylko w poczuciu obowiązku, ale z miłości do Boga i naszej Ojczyzny, która przecież tak wiele w swojej historii temu Uniwersytetowi zawdzięcza. Wielu z nas jest w stanie łaski uświęcającej. Wytrwajmy w łączności z Chrystusem Zmartwychwstałym dla Jego chwały i naszego uświęcenia. Bliższe szczegóły dotyczące duszpasterskiego posługiwania w naszym Sanktuarium podamy podczas jutrzejszych ogłoszeń duszpasterskich.
  2. Ksiądz Biskup Krzysztof Włodarczyk zaprasza w najbliższą sobotę, 6 kwietnia, na godzinę 12:00 do Bazyliki pw. św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy na uroczystą Mszę Świętą z okazji 20 – lecia naszej. Szczegółowy plan obchodów zamieszczony jest na plakacie i folderach.
  3. 7. Ze słowami z wielkanocnej sekwencji: „Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy” i z Bożym błogosławieństwem i wielkanocnym pozdrowieniem idźmy świętować do naszych rodzin: do naszych bliskich i do naszych domów, lecz również pójdźmy z tym radosnym orędziem o zmartwychwstaniu Pana do szkół i zakładów prac

 

Ksiądz Biskup przesyła najserdeczniejsze życzenia Wielkanocne

Umiłowani Siostry i Bracia,

Diecezjanie oraz przybywający do nas Goście!

W dniu Wielkanocy liturgia rozpoczyna się słowami: „Zmartwychwstałem i zawsze jestem z Tobą; położyłeś na mnie swą rękę”. Według liturgii są to pierwsze słowa skierowane przez Syna do Ojca po zmartwychwstaniu, po powrocie z nocy śmierci do świata żyjących. Te słowa Jezus Zmartwychwstały kieruje także do każdego z nas: „Zmartwychwstałem i teraz zawsze jestem z tobą”. Jezus żyje i jako żyjący idzie przed nami. Woła nas, byśmy szli za Nim, żyjącym, i byśmy w ten sposób i my odnaleźli drogę życia. Z okazji tych Świąt składamy sobie życzenia. Chrześcijański sposób wyrażania życzeń najbardziej przejawia się w tym, że odnosimy się do prawdy o zmartwychwstaniu naszego Pana i patrząc na Niego, umacniamy się w tym, byśmy nie odrzucali krzyża obecnego w naszym życiu, lecz z tym krzyżem szli za Chrystusem, wierząc, że będziemy mieć udział w Jego zmartwychwstaniu. Ufamy, że mocą Zmartwychwstałego już teraz we wszystkich naszych wzajemnych relacjach i w sposobie podchodzenia do wydarzeń stajemy się ludźmi, którzy nie patrzą tylko na własny interes, nie ulegają presji zachowania własnego życia za wszelką cenę, lecz mają w sobie moc inwestowania i dawania siebie, by służyć życiu: w rodzinie, w parafii, w środowisku pracy.

Te nasze życzenia mają moc spełnienia na tyle, na ile trwamy w łączności z Jezusem, Głową Kościoła – naszą Głową. Troszczmy się więc o ścisły związek z Chrystusem i nie pozwólmy, by cokolwiek nas od Niego odłączyło. Złączeni z Nim i zakorzenieni w Jego tajemnicy paschalnej będziemy ludźmi promieniującymi radością i optymizmem, mającymi w sobie moc życia zdolnego przechodzić przez bramę śmierci i obdarzać innych życiem. Dlatego świętujmy w radości Paschę naszego Pana i naszą Paschę!

Maryja, Matka Pięknej Miłości, niech Was wspiera w drodze do zbawienia!

Na te radosne i pełne nadziei Święta Paschalne Wszystkim z serca błogosławię

 

+Krzysztof Włodarczyk, Biskup Bydgoski

 

 

JUBILEUSZ 20-LECIA DIECEZJI BYDGOSKIEJ

  25 March 2024

 

PROGRAM

 

6 kwietnia (sobota)

 

Bazylika Mniejsza św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy

 

godz. 10.00 – modlitwa różańcowa z Katedry św. Marcina i Mikołaja do Bazyliki św. Wincentego a Paulo – Wojownicy Maryi

godz. 11:00 – nabożeństwo przygotowania;

godz. 12:00 – Msza Święta dziękczynna z udziałem całego prezbiterium i wiernych świeckich diecezji bydgoskiej; rozpoczęcie peregrynacji figury św. Michała Archanioła z Gargano we wszystkich parafiach diecezji (6 kwietnia-24 listopada); na dziedzińcu przed bazyliką agapa dla wszystkich zebranych. 

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

 

godz. 19:00 – koncert dziękczynny w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, Chóru Akademickiego Politechniki Bydgoskiej, Chóru Akademickiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy; Jan Miłosz Zarzycki dyrygent, Magdalena Stefaniak sopran, Iwona Wall alt, Zbigniew Malak tenor, Szymon Kobyliński bas, Agnieszka Sowa przygotowanie chóru PB, Benedykt Odya przygotowanie chóru UKW. Repertuar: Wolfgang Amadeus Mozart – Msza C-dur Koronacyjna KV 317; Wolfgang Amadeus Mozart – Motet Exultate Jubilate na sopran i orkiestrę KV 165/158; Johann Sebastian Bach/Charles Gounod – Ave Maria. 

 

 

7 kwietnia (Niedziela Bożego Miłosierdzia)

 

Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy 

 

godz. 19:15 – spektakl Oratorium „Trzy Marie”. To opowieść o Matce Bożej, Marii Magdalenie i Marii Kleofasowej, które towarzyszyły Jezusowi w Jego męce i zmartwychwstaniu. Nawiązuje do późnośredniowiecznego zabytku – poliptyku „Ukrzyżowanie”, który znajdował się w pruszczańskiej świątyni. Arcydzieło powstało ok. 1500 r. w warsztacie snycerskim w Antwerpii. Aktorzy są niezależnym zespołem muzyki klasycznej z Trójmiasta. Działają od 2011 r. Na co dzień współpracują z pianistami, zespołami kameralnymi, jazzowymi i orkiestrą. Więcej na: www.lesfemmes.pl. Wstęp wolny. 

 

 

8 kwietnia (poniedziałek)

Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy 

godz. 18:00 – Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego, z udziałem kapituły, dziekanów, członków ruchów formacyjnych i apostolskich oraz stowarzyszeń diecezji bydgoskiej. Po odznaczenie honorowym „Medalem 20-lecia” diecezjalnych liderów grup apostolskich.

Wielkanoc 2024

„Zmartwychwstał Pan”.

              Ze zbawczego   orędzia które otrzymaliśmy od   Chrystusa Zmartwychwstałego, pragniemy zaczerpnąć i przekazać wszystkim Parafianom paschalne życzenia radości, nadziei
 i mocy ducha na obecny czas, pełen rozlicznych niepokojów tego świata.

              Niech pokój Boży, dar zmartwychwstałego Chrystusa, napełnia nasze serca i staje się zaczynem dobra, miłości, jedności i ładu moralnego w naszych domach. Modlitwą i życzeniami obejmujemy każdego z Was oraz Wasze Rodziny i Przyjaciół, a zwłaszcza rodziców, dzieci
i młodzież. Modlitwą i życzeniami ogarniamy także wszystkich dotkniętych smutkiem, wojną, cierpieniem, bólem i samotnością.

              Radość i Moc Zmartwychwstałego Pana niech będą z Wami Wszystkimi!

W imieniu kapłanów pracujących w naszej Bazylice

Ks. Jan Andrzejczak

proboszcz

 

 

 

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.