Ogłoszenia duszpasterskie 30.10.2022

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXXI Niedziela Zwykła – 30.X.2022 rok   

 

 Ostatnia niedziela października w kalendarzu liturgicznym obchodzona jest jako rocznica poświęcenia własnego kościoła parafialnego, czyli oddania świątyni na wyłączną własność Panu Bogu. Dzisiaj dziękujemy za nasz parafialny wieczernik, w którym gromadzimy się na modlitwie, na liturgii, w którym sprawujemy Najświętszą Ofiarę i inne sakramenty. Tutaj umacniamy naszą wspólnotę z Panem Bogiem i braćmi. Z tym dzisiejszym dziękczynieniem wiąże się też zobowiązanie, abyśmy jako wspólnota odpowiednio dbali o to miejsce szczególnej obecności Pana Boga.  

 

Zaproszenie Księdza Biskupa – Ordynariusza diecezji bydgoskiej.

 

Drodzy Diecezjanie,

Z radością zapraszam Was do uczestnictwa w obchodach 41 Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, które przeżywać będziemy w dniach 5 do 13 listopada. W 2022 roku rozpoczynamy piątą dekadę Tygodni Kultury Chrześcijańskich w naszym Mieście. Uchwałą Sejmu RP rok 2022 ustanowiono Rokiem Romantyzmu. Stało się tak nie bez powodu, bowiem romantyczna literatura, muzyka a także malarstwo w sposób szczególny ukształtowały profil duchowy Polaków, którego cechy dały siłę do walki o niepodległość. Pamięć o tej epoce jest zatem pamięcią budującą także dzisiaj narodową tożsamość, a poprzez duchowy depozyt, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele sprawdzać możemy kształt dzisiejszej miłości do Ojczyzny.

W tym zakresie pomoc przynosi także Kościół, który w nauczaniu wielkich papieży z przełomu XX i XXI wieku pomaga zrozumieć, co stało się z Europą chrześcijańską i stawia diagnozę słowami wielkiego intelektualisty Papieża Benedykta XVI: Istotnym jądrem kryzysu naszej kultury jest destabilizacja etosu, polegająca na tym, że nie potrafimy już pojąć tego, co moralne. Co zatem możemy zrobić, by Europa stała się na powrót chrześcijańska? Papież Benedykt XVI wskazuje, że źródłem będzie chrześcijańska kultura, oraz to, że jej mieszkańcy znowu nauczą się modlić, co nie jest łatwe. Dramatycznie doświadczamy też kryzysu prawdy, bowiem jakże często wmawia się nam, że prawda ogranicza naszą wolność. Tymczasem, jak naucza Św. Jan Paweł II kultura pozbawiona prawdy nie jest gwarancją wolności, ale zagrożeniem dla niej. Dzisiaj także Papież Franciszek mówi: Wiele osób boi się o przyszłość, są przytłoczeni sytuacją społeczną, problemami osobistymi, zagrożeniami wynikającymi z kryzysu ekologicznego, niesprawiedliwości i globalnego braku równowagi gospodarczej.

W tegorocznym Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej, zapatrzeni w ideał romantycznego patriotyzmu opartego na wierze i poświęceniu dla innych ludzi, mottem naszych refleksji będą słowa św. Jana Pawła II, jakie wypowiedział podczas sesji UNESCO, w Paryżu dnia 2 czerwca 1980 roku: Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. Wydarzeniem Tygodnia, w dniu 12 listopada 2022 roku, adresowanym szczególnie do młodzieży, będzie Areopag młodych, którego misją jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Kim jesteśmy, dokąd idziemy? W poszukiwaniu klucza chrześcijańskiej tożsamości.

Na obchody kolejnych dni Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zarówno organizatorom jak i wszystkim uczestnikom z serca błogosławię.

† Krzysztof Włodarczyk, Biskup Bydgoski

 

1.Jutro kończy się miesiąc modlitwy różańcowej. Wieczorem ostatnie nabożeństwo różańcowe w tym roku. Pamiętajmy jednak by jak najczęściej modlić się z różańcem w dłoni polecając się orędownictwu Królowej Różańca Świętego.  Wszystkim naszym wspólnotom za codzienną modlitwę serdecznie dziękujemy.

  1. We wtorek Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w naszej bazylice według niedzielnego porządku. W ten świąteczny dzień każdy z nas ma obowiązek uczestniczenia we Mszy św. Przypominamy, że Msza św. i procesja za zmarłych na cmentarzu przy ul. Wiślanej zostanie odprawiona 1 listopada o godz. 12.00, a w Dzień Zaduszny 2 listopada   o godz.13.30. Po Mszy św. procesja z modlitwami za zmarłych. Natomiast na terenie cmentarzy parafialnych w Fordonie w Uroczystość Wszystkich Świętych przy ul. Cechowej procesja o godz. 13.30 a po niej o 14.00 Msza Święta. Na cmentarzu przy ul. Piastowej   Msza św. godz. 12.00 a po niej procesja podobnie na cmentarzu przy ul. Wiślanej. Na cmentarzu Siernieczek przy ul. Kaplicznej Msza i procesja o 13.30. 

3.Od 1-szego do 8-mego listopada włącznie można zyskać codziennie odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy, choćby myślnej, za zmarłych. Odpust ten wolno ofiarować jedynie za zmarłych. Dotyczy to również osób odwiedzających pobliską Dolinę Śmierci. 

4.We wtorek 2 listopada   Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze św. jak w dzień powszedni. Dodatkowa Msza św. w Dzień Zaduszny o godz. 10.00. Po Mszy św. o godz. 10.00 i 18.30 w kościele procesja pogrzebowa ze wspomnieniem wszystkich zmarłych Parafian. W Dzień Zaduszny można zyskać i ofiarować za zmarłych specjalny odpust za nawiedzenie kościoła i odmówienie wyznania wiary i modlitwy pańskiej.

  1. Od 2 listopada rozpoczynamy czas modlitwy różańcowej za naszych bliskich zmarłych. Wymienianki za zmarłych, zarówno jednorazowe, jak i roczne wypisać można na wyłożonych w kościele druczkach, które oddajemy w zakrystii, lub biurze parafialnym Przypominamy, że tą modlitwą obejmujemy zmarłych od 2-13 listopada o godz. 17.45. Wymienianki roczne przyjmujemy do dnia 26 listopada i obejmujemy modlitwą zmarłych przez cały rok począwszy od I Niedzieli Adwentu, zawsze przed Mszą św. o godz. 09.40. 
  2. Zapraszamy na katechezy neokatechumenalne dla dorosłych i młodzieżyw poniedziałek 31. 10 i czwartek 3.11 na godz. 19.15 w domu parafialnym. Drodzy! Nie lękajmy się Dobrej Nowiny – to Ona daje nam sens życia. Przyjdźmy sami i zaprośmy naszych bliskich i znajomych.
  3. Duszpasterz akademicki informuje, że:

-W najbliższą środę, w Dzień Zaduszny, na Mszy św. akademickiej o godz. 20:00 w kaplicy, modlić się będziemy za wszystkich zmarłych z grona wszystkich społeczności akademickich naszego miasta w ubiegłym roku akademickim. Zapraszamy zatem Władze Uczelni, studentów, absolwentów, nauczycieli akademickich i pracowników administracji do wspólnej modlitwy. Po Mszy świętej, zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej za zmarłych w Dolinie Śmierci. Wyruszamy o godz. 20:40 spod grobu śp. ks. Zygmunta. Prosimy zabrać ze sobą znicze, które zostawimy u grobu ks. Zygmunta i poległych w Dolinie Śmierci. Po różańcu, studenci zapraszają do sali DA na ciepłą herbatę i „Zygmuntówki” – wspomnienia o zmarłym proboszczu. 

-Za tydzień, o godz. 19:00 w sali DA, spotkanie i modlitwy Żywego Akademickiego Różańca, a o 20:00 Eucharystia w bazylice.   

  1. Za tydzień w niedzielę, dnia 6 listopada zapraszamy na Bydgoską Drogę Krzyżową w Dolinie Śmierci. Zapraszamy do licznego udziału w tym tradycyjnym, a także mających swą wymowną historię nabożeństwie. Wyruszamy z kościoła o godz.15.15. W tym roku rozważania poprowadzi ks. Piotr Wachowski wraz z młodzieżą akademicką „Martyrii”. Zakończenie nabożeństwa Eucharystią o godzinie 17:00 w bazylice. Zabierzmy ze sobą świece lub znicze. Przypomnijmy, że nabożeństwo to ma w tym miejscu już ponad 70 letnią tradycję, a jest to 39   Droga Krzyżowa pod opieką parafii i 14 w Sanktuarium. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
  2. 9. W tym tygodniu spotkania grup apostolskich w związku z pierwsza środą, pierwszym czwartkiem, piątkiem i pierwsza sobotą miesiąca. A w pierwszy piątek okazja do spowiedzi od godz. 7.00 do 9.00 i od 17.00 do 18.30. W piątek, od godz. 17:00 w bazylice, spowiedź święta dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. W sobotę od rana kapłańskie odwiedziny chorych z posługą sakramentalną.
  3. Domowy Kościół zaprasza wszystkich członków i sympatyków na wspólnotową Mszę św. w najbliższy pierwszy piątek miesiąca, tj. 4 listopada na godzinę 18:30. Po Mszy św. odbędzie się krótkie spotkanie przy kawie i ciastku dla wszystkich członków Domowego Kościoła oraz dla osób, które chciałyby dołączyć, poznać lub porozmawiać. Serdecznie zapraszamy.
  4. W przyszłym roku na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku przeżywać będziemy w Portugali Światowe Dni Młodzieży. Pod opieką swego duszpasterza księdza Henryka Stippy, młodzież dekanatu Fordon organizuje grupę młodych osób, które pragnie wziąć udział w tych uroczystościach w Lizbonie w Portugalii Pierwsze spotkanie organizacyjne będzie w najbliższą środę (2 listopada) o godz. 18.30 w kościele św. Mateusza w Bydgoszczy.
  5. Najnowszy numer „Przewodnika Katolickiego” zawiera wkładkę „5 minut z Bogiem-Modlitwa na każdy dzień miesiąca listopada. Polecamy lekturę katolickiej prasy.”
  6. Parafia pw. Ducha Świętegow Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z panią Małgorzatą Nawrocką, dziennikarką, autorką książek dla dzieci i młodzieży, scenariuszy teatralnych i telewizyjnych, tekstów piosenek, felietonów i audycji radiowych. Spotkanie zatytułowane „Twoje dziecko w świecie współczesnych mediów. To nie musi boleć!”, odbędzie się w domu zakonnym przy kościele parafialnym na ul. Glinki 40 w Bydgoszczy (wjazd od ul. Gniewkowskiej) w niedzielę 6 listopada, o godz. 16:00. Zaproszeni są szczególnie Małżonkowie i Rodzice.

14.Zmarli: śp. Dorota Kajzer, lat 60, za. ul. Fieldorfa Nila 6, śp. Jerzy Franciszek Nunzek, lat 78, zm. ul. Gierczak 4.

15.Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszym Sanktuarium Królowej Męczenników Kalwarii Bydgoskiej życzymy miłej niedzieli oraz głęboko religijnego oraz modlitewnego przeżycia uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.