Ogłoszenia duszpasterskie 30.01.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IV Niedziela Zwykła – 30.01.2022

 

1.Dziś czwarta niedziela zwykła w roku liturgicznym. Ostatnia niedziela stycznia tradycyjnie obchodzona jest jako Światowy Dzień Trędowatych ustanowiony w 1954 roku. Módlmy się dzisiaj za wszystkich dotkniętych tą chorobą, aby zostali uzdrowieni. Prośmy także za tych, którzy leczą i opiekują się chorymi, aby czynili to zawsze, szanując godność każdego człowieka.

2.W środę, dnia 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu zgodnie z żydowskim prawem w czterdziestym dniu po urodzeniu Pana Jezusa poddali się Maryja i Józef. Zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, aby przedstawić Je Bogu i złożyć ofiarę. Tego dnia na uroczystą liturgię przynieśmy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia. Tego dnia Msze św. o godz.7.00,8.30, 10.00, 17.00 i 18.30.  W święto Matki Boskiej Gromnicznej kończy się zwyczajowy czas śpiewania w kościołach naszych kolęd i jest to ostatni dzień, po którym demontujemy dekoracje bożonarodzeniowe. Raz jeszcze dziękujemy za spotkania kolędowe.  Dziękujemy za kolędę w domach naszych parafian. Składamy także serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w czasie kolędy jak i za wydatną pomoc materialną przekazana na rzecz parafii wpłatami na konto bankowe parafii. Serdeczne Bóg zapłać.

 1. Z inicjatywy Świętego Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby poświęcone Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i we wspólnocie parafialnej. Tradycyjnie też ofiary zbierane w tym dniu przeznaczymy na pomoc dla Klasztorów klauzurowych.
 2. Poświęcenie świec i medalików dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej odbędzie się 2 lutego na Mszy Świętej o godz. 17:00. Przypominamy, że mogą to być świece od Chrztu świętego. Już dzis informujemy, że przymiarki szat liturgicznych dla dzieci do I Komunii św. będą dnia 12 lutego br. od godz. 9.00 do 10.00 w domu duszpasterskim (tam, gdzie kancelaria parafialna) na parterze. Koszt szatki 170 zł. Wpłata przy przymiarce 70 zł.
 3. W czwartek 3 lutego wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika, patrona chorych na gardło. Po   Mszach Świętych o 8.30 i 18.30 obrzęd błogosławieństwa św. Błażeja.
 4. W czwartek na godzinę 9.00 zapraszamy mężczyzn, którzy pomogą przy rozbieraniu żłóbka i dekoracji bożonarodzeniowych.
 5. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Comiesięczne nabożeństwa związane z tymi dniami o zwykłej porze. W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi św. od godz. 7-9 i od godz. 17 do 18.30. W sobotę odwiedzimy naszych chorych i osoby podeszłego wieku z posługą kapłańską.
 6. W niedzielę 6 lutego: Spotkanie członków Żywego Różańca i wymiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o g.8.30
 7. Domowy Kościół zaprasza wszystkich członków i sympatyków na wspólnotową mszę świętą w najbliższy pierwszy piątek miesiąca, tj. 4 lutego na godzinę 18:30. Po mszy św. odbędzie się krótkie spotkanie przy kawie i ciastku dla wszystkich członków Domowego Kościoła oraz dla osób, które chciałyby dołączyć, poznać lub porozmawiać. Serdecznie zapraszamy.
 8. Informacje duszpasterstwa akademickiego:

W środę, po akademickiej 20stce zapraszamy na spotkanie pt. „Depresja – gdy byłeś silny zbyt długo”. Spotkanie poprowadzi psychoterapeuta.  W piątek od godz. 17:00 w kościele spowiedź święta dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Za tydzień w niedzielę o godz. 20:00 ostatnia Msza święta z modlitwami o szczęśliwy przebieg sesji egzaminacyjnej. Duszpasterstwo Akademickie Martyria zaprasza na Dwuweekendowy Kurs Przedmałżeński „Co i jak, zanim powiesz TAK!”.  To czas intensywnego przygotowanie do sakramentu małżeństwa. Prowadzący zespół, w skład którego wchodzą małżonkowie, doradcy życia rodzinnego, specjaliści z zakresu terapii, oraz kapłan zapewniają 30 godzin pogłębiania relacji, odkrywania zasobów i wyzwań, które stają przed związkiem i budowania żywej więzi z Bogiem. Spotkania odbędą się w parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w terminach od 4 – 6 i 11 – 13 lutego. Szczegóły i zapisy na stronie www.coijak.org.pl

 1. Od piątku za tydzień, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W naszym kościele Mszę Świętą z Sakramentem Namaszczenia i ze specjalnym nabożeństwem dla chorych będziemy sprawowali w piątek 11.02.br o godz. 10.00. Serdecznie prosimy o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni. Prosimy bliskich bądź sąsiadów o pomoc w wypełnianiu tej samarytańskiej posługi.
 2. Polecamy prasę. W Przewodniku: modlitewnik 5 minut z Bogiem na luty. Koszt tego wydania to 9.50 zł.
 3. Nasza parafia od ponad trzech lat uczestniczy w programie Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Pomagamy rodzinie z Aleppo, którą tworzą ormiańscy chrześcijanie. Ofiary na ten cel można składać do puszki znajdującej się przy po lewej stronie nawy głównej przy relikwiach św. Faustyny. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 4. Już dziś informujemy o zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV i AGD np. pralki, telewizory, komputery). Zbiórka będzie miała miejsce w kruchcie naszej Bazyliki od dnia 18 do 19 lutego do godz. 10.00. Wyznaczona godzina dziesiąta jest godziną zakończenia zbiórki i odbioru zebranego sprzętu przez Green Office Ecologic). Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy, którzy prowadzą swoje misje w najbiedniejszych krajach świata. 
 5. 14. Zmarli: Śp. Halina Borkowska, lat 77, zam. ul. Łochowskiego 4, śp. Stanisław Sucharski, lat 87, zam. ul. Bartłomieja z Bydgoszczy 13, śp. Krystyna Adamkiewicz lat 85, zam. ul. Gierczak 13, śp. Floriana Rudnicka lat 85, zam. ul. Konfederatów Barskich 4.
 6. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.

 

OGŁOSZENIA FUNDACJI WIATRAK

 

1.Wzorek lat ubiegłych Fundacja Wiatrak zwraca się do naszych Parafian z prośbą. Przygotowujemy się do akcji 1 % dla Wiatraka. Prosimy osoby zajmujące się księgowością i potrafiące rozliczyć 1% podatki o zgładzenie się w Biurze Domu Jubileuszowego w tygodniu od godz. 9.00 do 16.00 by pomóc Fundacji w przeprowadzeniu tej akcji.

2.Przypominamy także iż w Fundacji Wiatrak działa Przedszkole „U Karolka” w którym obecnie trwają zapisy nowych dzieci. Przyjmujemy dzieci od dwu i pół roku życia. Informacja pod numerami telefonów: 533 022 268 a także w sekretariacie Fundacji tel.52 32 34 810 oraz na stronie Facebooka: „Przedszkole Niepubliczne U Karolka”.

 1. Fundacja Wiatrak zaprasza w Domu Jubileuszowym im. św. Jana Pawła II przy ul. Bołtucia 7 w Bydgoszczy Fordonie na konferencję dla małżeństw, par, narzeczonych, która odbędzie się w Domu Jubileuszowym 5 lutego br. w godz. od 9:00 do 17:30. Koszt uczestnictwa wynosi 120 zł i obejmuje koszty organizacyjne. Konferencję poprowadzoną specjaliści z profesjonalną znajomością psychologii małżeństwa: Magdalena i Wiesław Grabowscy którzy już od 30 lat prowadzą aktywną służbę na rzecz rodziny i małżeństwa. Zapisy tel: 509 433 585 oraz 509 433 288.