Ogłoszenia duszpasterskie 29.10.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XXX  NIEDZIELA ZWYKŁA – 29.X.2023 ROK  

Ostatnia niedziela października w kalendarzu liturgicznym obchodzona jest jako rocznica poświęcenia własnego kościoła parafialnego, czyli oddania świątyni na wyłączną własność Panu Bogu. Dzisiaj dziękujemy za nasz parafialny wieczernik, w którym gromadzimy się na modlitwie, na liturgii, w którym sprawujemy Najświętszą Ofiarę i inne sakramenty. Tutaj umacniamy naszą wspólnotę z Panem Bogiem i braćmi. Z tym dzisiejszym dziękczynieniem wiąże się też zobowiązanie, abyśmy jako wspólnota odpowiednio dbali o to miejsce szczególnej obecności Pana Boga.  

1.We wtorek kończy się miesiąc modlitwy różańcowej.   Pamiętajmy jednak by jak najczęściej modlić się z różańcem w dłoni polecając się orędownictwu Królowej Różańca Świętego.  Wszystkim naszym wspólnotom za codzienną modlitwę serdecznie dziękujemy.

2. Duszpasterz młodzieży, ks. Tymoteusz informuje, że: Dzisiaj młodzieżowa wspólnota 4don4lord obchodzi wspomnienie patronki bł. Klary Badano. Zapraszamy po Mszy św. do domu parafialnego na słodki poczęstunek i dobrą kawę! Dla każdego przygotowana została pamiątka.

-We wtorek 31 października zapraszamy młodzież na Bal Wszystkich Świętych w domu parafialnym MB Królowej Męczenników. Rozpoczęcie o godz. 19:00 zabawą taneczną, podczas której obowiązuje strój świętego lub błogosławionego. O 22:00 będziemy przeżywali Mszę Świętą w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych w kaplicy. Po niej Adoracja i uwielbienie. Szczegóły na plakacie. Zapraszamy!

3. W środę Uroczystość Wszystkich Świętych.  Msze św. w naszej bazylice według niedzielnego porządku. W ten świąteczny dzień każdy z nas ma obowiązek uczestniczenia we Mszy św.  Przypominamy, że Msza św. i procesja za zmarłych na cmentarzu przy ul. Wiślanej zostanie odprawiona 1 listopada o godz. 12.00, a w Dzień Zaduszny 2 listopada   o godz.13.30. Po Mszy św. procesja z modlitwami za zmarłych. Natomiast na terenie cmentarzy parafialnych w Fordonie w Uroczystość Wszystkich Świętych przy ul. Cechowej procesja o godz. 13.30 a po niej o 14.00 Msza Święta. Na cmentarzu przy ul. Piastowej   Msza św. godz. 12.00 a po niej procesja podobnie na cmentarzu przy ul. Wiślanej. Na cmentarzu Siernieczek przy ul. Kaplicznej Msza i procesja o 13.30. 

4. Od 1-szego do 8-mego listopada włącznie można zyskać codziennie odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy, choćby myślnej, za zmarłych. Odpust ten wolno ofiarować jedynie za zmarłych. Dotyczy to również osób odwiedzających pobliską Dolinę Śmierci. W tym roku Stolica Apostolska ogłosiła, że ze względu na przedłużającą się pandemię, odpust zupełny za zmarłych będzie można uzyskać nie tylko w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, ale przez cały listopad. 

5. W czwartek 2 listopada   Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze św. jak w dzień powszedni. Dodatkowa Msza św. w Dzień Zaduszny o godz. 10.00. Po Mszy św. o godz. 10.00 i 18.30 w kościele procesja pogrzebowa ze wspomnieniem wszystkich zmarłych Parafian. W Dzień Zaduszny można zyskać i ofiarować za zmarłych specjalny odpust za nawiedzenie kościoła i odmówienie wyznania wiary i modlitwy pańskiej.

6. Od 2 listopada rozpoczynamy czas modlitwy różańcowej za naszych bliskich zmarłych. Wymienianki jednorazowe przyjmujemy do 12 listopada i łączymy je z modlitwą różańcową w dniach od 3-12 listopada o godz. 17:45. Wymienianki roczne przyjmujemy do końca listopada i modlimy się za tych zmarłych przez cały rok liturgiczny zawsze przed Mszą Św. niedzielną o godz. 9:40. Formularze wymienianek wyłożone są na ławkach. Zachęcamy do modlitwy tak bardzo potrzebnej tym, którzy odeszli już do Pana. W tym roku Wymienianki jednorazowe i roczne przyjmujemy tylko w kancelarii parafii.

7. Za tydzień w niedzielę, dnia 5 listopada zapraszamy na Bydgoską Drogę Krzyżową w Dolinie Śmierci. Zapraszamy do licznego udziału w tym tradycyjnym, a także mających swą wymowną historię nabożeństwie. Wyruszamy z kościoła o godz.15.15. W tym roku rozważania poprowadzi ks. Łukasz Krzewiński – diecezjalny duszpasterz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wraz z młodzieżą stypendialną. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. Zabierzmy ze sobą znicze, które złożymy na mogiłach pomordowanych w Dolinie śmierci. Nabożeństwo zakończymy tradycyjnie Mszą św. o godz. 17:00 w Bazylice.  Przypomnijmy, że nabożeństwo to ma w tym miejscu już ponad 70 letnią tradycję, a jest to 76 Droga Krzyżowa pod opieką parafii i 14 w Sanktuarium. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

8. Duszpasterz akademicki informuje, że:

-W dniach 10-12 oraz 17-19 listopada, organizujemy kolejną edycję kursu dla par i narzeczonych „Co i jak, zanim powiesz TAK!”. Spotkania składają się z części wykładowych, warsztatowych i dialogowych. Zapisy pod numerem telefonu: 721-653-487 lub na stronie internetowej www.coijak.org.  

-Z racji zainaugurowanego wczoraj diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego ks. Zygmunta Trybowskiego, ks. Piotr zaprasza do nabywania książki pt. „Zygmunt Trybowski – Ksiądz, który zbudował Kościół” w cenie 40 zł. w sklepiku kościoła lub po Mszach św. akademickich.    

9. W tym tygodniu spotkania grup apostolskich w związku z pierwsza środą, pierwszym czwartkiem, piątkiem i pierwsza sobotą miesiąca. A w pierwszy piątek okazja do spowiedzi od godz. 7.00 do 9.00 i od 17.00 do 18.30. W sobotę od rana kapłańskie odwiedziny chorych z posługą sakramentalną. 

10. Domowy Kościół zaprasza wszystkich członków i sympatyków na wspólnotową mszę świętą w najbliższy pierwszy piątek miesiąca, tj. 3 listopada 2023 r. na godzinę 18:30. Po mszy św. odbędzie się spotkanie przy kawie i ciastku dla wszystkich członków Domowego Kościoła oraz dla osób, które chciałyby dołączyć, poznać lub porozmawiać. Serdecznie zapraszamy.

11. Najnowszy numer „Przewodnika Katolickiego” zawiera wkładkę „5 minut z Bogiem-Modlitwa na każdy dzień miesiąca listopada. Polecamy lekturę katolickiej prasy.”

12. Zapraszamy do uczestnictwa w 40. Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej. Szczegółowy program znajduję się na stronie internetowej naszej parafii, stronie internetowej diecezji i na plakatach.

13. Zmarli: Śp. Regina Zalewska l.77 z ul. Gierczak 13, Śp. Lechosław Majewski l.77 z ul. Monte Cassino 5, Śp. Andrzej Matyszak l.76 z ul Bielawskiego 2, Śp. Stefania Kot l.101 ost. zam . Dąbrowa Chełmińska.

14. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszym Sanktuarium Królowej Męczenników Kalwarii Bydgoskiej życzymy miłej niedzieli oraz głęboko religijnego oraz modlitewnego przeżycia uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. 

PROGRAM XLII TYGODNIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ 2023

„Dramatem współczesnej kultury jest brak życia duchowego” – te słowa, jakie wypowiedział św. Jan Paweł II do młodych podczas spotkania na lotnisku w Madrycie dnia 3 maja 2003 roku, w świetle obecnych trendów nie straciły na aktualności. O wartości duchowej i kulturowej tradycji Europy i Polski rozważać będziemy podczas seminarium pt: „Chrześcijańskie źródła kultury Europy”. Prof. Grzegorz Kucharczyk omówi nauczanie św. Jana Pawła II o Europie jako wspólnocie ducha, ks. prof. Tadeusz Guz, przedstawi odpowiedzi na zwątpienie w sens wiary, a ks. dr hab. Mariusz Kuciński wskaże na postrzeganie przez młodzież wartości w perspektywie zmian społeczno-kulturowych. Wydarzeniem Tygodnia będzie spektakl teatralny w kinie Adria „Pokonać piekło” – w wykonaniu aktorów teatru „Nie Teraz” z Tarnowa. Jest to opowieść o życiu dwóch polskich męczenników: św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Specjalną ofertą dla młodzieży będzie spotkanie z bp Krzysztofem Włodarczykiem.  W 100. lecie urodzin Andrzeja Szwalbego, zasłużonego dla Bydgoszczy animatora życia muzycznego. Polecamy również rozmowę dnia w TVP 3 Bydgoszcz „Miejsce wiary w zmaterializowanym świecie” z udziałem ks. prof. Tadeusza Guza i prof. Grzegorza Kucharczyka podejmie te refleksje.

PROGRAM TYGODNIA:

4 listopada (sobota)

Inauguracja XLII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy 
Msza św. pod przewodnictwem JE Ks. Bpa Krzysztofa Włodarczyka 
Koncert w wykonaniu Chóru Exultate Deo z parafii Świętych Polskich Braci Męczenników
Wręczenie statuetek „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską” AD 2023
godz. 18:00 Katedra Bydgoska

5 listopada (niedziela)

„Serce Polski w Jerozolimie” reż. Andrzeja Machnowskiego – spotkanie z autorem i reżyserem, projekcja filmu. 
godz. 17:00 Pałac Lubostroń
„W 10. rocznicę śmierci Wojciecha Kilara”, koncert w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego „Virtuoso” 
godz. 17:00 Parafia pw. Bożego Ciała, ul. Jesionowa 2

6 listopada (poniedziałek)

Projekcja filmu pt. „Emisariusz Kardynała” reż. Andrzeja Machnowskiego. Niezwykła historia żołnierza Wehrmachtu, który w czasie II wojny światowej uratował przed zniszczeniem relikwie św. Wojciecha z gnieźnieńskiej katedry. Thelen podjął się ryzykownej misji przewiezienia relikwii z Gniezna do Inowrocławia. Przez niemal 50 lat ukrywał czyn, który w 1941 roku mógł go kosztować życie. Urban Thelen sam o sobie mówił, że najpierw jest katolikiem a potem żołnierzem 
godz. 10:00 Zespół Szkół Samochodowych, al. Powstańców Wielkopolskich 63

Projekcja filmu pt. „Serce Polski w Jerozolimie” – spotkanie z autorem i reżyserem, projekcja filmu. 
godz. 18:00, ul. Grodzka 1

Rozmowa Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Radiu PIK „Poszukiwanie Boga w świecie współczesnym” rozmawiają: red. Michał Jędryka i pedagodzy: Aleksandra Poeplau, dr Grażyna Szabelska, dr Krzysztof Kraśniewski. Emisja w Radiu PIK godz. 18:05

Szkoła modlitwy pt. „Od słuchania do modlitwy”, 
prowadzenie: – ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz Katolicki Uniwersytet Lubelski
godz. 19:15 Kościół Klarysek, ul. Gdańska 2

7 listopada (wtorek)

Seminarium „Pop-kultura a duchowość chrześcijańska”, wykłady: 

„Między afirmacją a negacją – zmagania kultury popularnej z transcendencją” 
dr Marcin Kowalczyk, Wydział Nauk o Kulturze UKW w Bydgoszczy

„Kim jestem i dokąd zmierzam – pytanie o sens życia” 
dr Sylwester Warzyński, Instytut Filozofii UKW w Bydgoszczy
godz. 10:00 Pałac Młodzieży, ul. Jagiellońska 27

Spotkanie SS Klarysek z ks. prof. Tadeuszem Guzem, Katolicki Uniwersytet Lubelski
godz. 10:00 ul. Gdańska 56

Spektakl pt.: „Pokonać piekło” w wykonaniu Teatru „Nie Teraz” z Tarnowa. 
Scenariusz, scenografia i reżyseria: Tomasz Antoni Żak, muzyka: Józef Kaniowski, 
występują: Andrzej Król jako ojciec Andrzej Bobola, Maciej Małysa jako ksiądz Jerzy Popiełuszko. 
godz. 12:00 (seans dla szkół) Kinoteatr Adria, ul. Toruńska 30
godz. 18:00 (seans ogólnie dostępny) Kinoteatr Adria, ul. Toruńska 30

Szkoła modlitwy (2) „Od słuchania do modlitwy” 
prof. dr hab. Tadeusz Guz, Katolicki Uniwersytet Lubelski
godz. 19:15 Kościół Klarysek, ul. Gdańska 2

8 listopada (środa)

„Czego nie wiemy jeszcze o najnowszej historii Polski ?” 
Lekcja historii prowadzona w systemie on line przez prof. dra hab. Grzegorza Kucharczyka z Instytutu Historii PAN w Poznaniu 
link do transmisji spotkania: https://youtube.com/live/stMaMrg_Knk
godz. 11:40 – 12:25

Rozmowa dnia w TVB „Miejsce wiary w zmaterializowanym świecie” z udziałem ks. prof. Tadeusza Guza z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i prof. Grzegorza Kucharczyka z Instytutu Historii PAN w Poznaniu
godz. 18:10 TVP 3 Bydgoszcz

Spotkanie SS Klarysek z prof. dr hab. Grzegorzem Kucharczykiem 
godz. 13 ul. Gdańska 56

Seminarium: „Chrześcijańskie źródła duchowej tradycji Europy”. 

– Wprowadzenie JE Bp dr Krzysztof Włodarczyk 

– „Odpowiedzi na zwątpienie w sens wiary” 

  1. prof. dr hab. Tadeusz Guz, Katolicki Uniwersytet Lubelski

– „Europa, jako wspólnota ducha wg Św. Jana Pawła II”

prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Historii PAN w Poznaniu) 

– „Znaczenie chrześcijańskich wartości i ich postrzeganie przez młodzież” 

  1. dr hab. Mariusz Kuciński prof. Akademii Kujawsko-Pomorskiej

Moderator: ks. dr Paweł Hoppe

godz. 17:00 Centrum Edukacyjno-Formacyjne, ul. Grodzka 18-22

 

„Patronka Niepodległości, Matka Boża w polskim malarstwie patriotycznym na przestrzeni wieków”. Prelekcja dr Mateusza Solińskiego

godz. 18:45 Sanktuarium Nowych Męczenników

 

Szkoła modlitwy (3) „Od słuchania do modlitwy” 

  1. prof. dr hab. Tadeusz Guz, Katolicki Uniwersytet Lubelski

godz. 19:15 Kościół Klarysek, ul. Gdańska 2

9 listopada (czwartek) 

„Nie pozwólcie, aby zniszczono waszą przyszłość”. Spotkanie młodych z JE Biskupem Krzysztofem Włodarczykiem, Ordynariuszem Diecezji Bydgoskiej 

Moderatorzy debaty: Ks. Łukasz Krzewiński, asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży 

i Aleksandra Poeplau, pedagog 

godz. 10:00 Pałac Młodzieży, ul. Jagiellońska 27

 

„Polsko Ojczyzno moja” wybrane utwory romantyków polskich w interpretacji 

Teresy Wądzińskiej, Kordiana Kanieckiego i Ryszarda Kimmela, muzyka Waldemar Knade 

godz. 9:00 Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. Louisa Braille’a

godz. 11:00 Zespół Szkół Mechanicznych, ul. Św. Trójcy 37

 

„Historia i patriotyzm w obrazach Jana Matejki” 

Prelekcja dra Mateusza Solińskiego

godz. 11:30 Zespół Szkół Drzewnych

godz. 13:00 V Liceum Ogólnokształcące, ul. Szarych Szeregów 4a

 

„Andrzej Szwalbe organizator bydgoskiej kultury” 

prelekcja dra Stefana Pastuszewskiego

Młodzi artyści w hołdzie Andrzejowi Szwalbemu, 

koncert w wykonaniu uczniów PZSM im. Artura Rubinsteina

godz. 17:00 Dom Polski, ul. Grodzka1


10 listopada (piątek)

 

„Od Kopernika do teleskopu Webba. Jak przewrót kopernikański zmienił nasze widzenie wszechświata – wspaniałość i piękno boskiego stworzenia” 

Prelekcja Marka Nikodema (Muzeum im. Mikołaja Kopernika w Toruniu) połączona 

z prezentacją multimedialną 

godz. 9:00 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza, ul. Hetmańska 4

godz.10:30 Collegium Catholicum Bydgostiense, ul. Nowodworska 17

 

Koncert pieśni patriotycznych zespołu „Canto” działającego przy MDK nr 3, pod kierunkiem 

prof. Doroty Rezmer 

godz. 11:00 Hospicjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki

 

„Nadzieje i złudzenia postępu w świetle literatury polskiego i europejskiego modernizmu”, prelekcja prof. Piotra Siemaszko UKW . „Tajemnica Światła” wystawa malarstwa Soni Zengel.

godz. 17:00 Galeria UKW w Bydgoszczy

 

Msza św. w intencji Ojczyzny 

godz. 17:00 par. św. Apostołów Piotra i Pawła, pl. Wolności

Po Mszy św. „Wieczorne Polaków śpiewanie”

 

11 listopada (sobota)

  1. rocznica odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

Koncert pt. „Tobie Polsko” w wykonaniu chóru „Exsultate Deo” 

godz. 10:15 w łączności ze mszą św. w Sanktuarium Nowych Męczenników (Wyżyny), 

  1. ks. Jerzego Popiełuszki 3

 

Msza św. w intencji Ojczyzny 

pod przewodnictwem JE Ks. Biskupa Krzysztofa Włodarczyka 

godz. 11:00 Katedra Bydgoska, ul. Farna 2

12 listopada (niedziela)

Koncert chóru ekumenicznego Grace Gospel Choir. W programie: W Bogu Siła, Słudzy Pańscy, Niepojęta Łaska, Amazing Grace, Bless Me, Total praise, Gain the World, Feel Your Spirit, 

Oh, Happy 

godz. 10:45 Parafia pw. MBNP, ul. Ugory16

godz. 12:15 Bazylika pw. Świętego Wincentego a Paulo (po mszy św. o godz. 11:30)

Koncert patriotyczny pt. „POLSKA – ZIEMIA OJCZYSTA” w wykonaniu zespołu Centralnej Diakoni Ruchu Światło-Życie

godz. 18:00. Parafia pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe, ul. Kolibrowa 5

14 listopada (wtorek)

Prelekcja ilustrowana filmem red. Urszuli Guźleckiej „Andrzej Szwalbe twórca muzycznej Bydgoszczy”

19:15 – Klub Inteligencji Katolickiej w Bydgoszczy, pl. Kościeleckich 7

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.