Ogłoszenia duszpasterskie 29.09.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA –29.IX.2024 ROK

1. Po raz 110. Kościół obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, którego celebracja od kilku lat wyznaczona jest na ostatnią niedzielę września. Wiele rodzin, także z naszej parafialnej wspólnoty, cierpi z powodu emigracyjnej tułaczki swoich bliskich. Nadto w ostatnich dwóch latach wielu uchodźców przybyło z ogarniętej wojną Ukrainy. Pragniemy dziś wyrażać wdzięczność wszystkim, którzy wspierają w różny sposób uchodźców.

2. Dobiega końca wrzesień; chyba na dobre weszliśmy w obowiązki związane z nowym rokiem szkolnym, w codzienne sprawy po czasie wakacji i urlopów. Pragniemy wszystkich zaprosić do aktywnego włączenia się w życie naszej parafialnej wspólnoty. Działa w niej szereg grup modlitewnych i apostolskich, które szczegółowo profil swojej działalności zamieściły w   serwisie WWW oraz w gablotach przy wyjściu ze świątyni – zapoznajmy się z tymi wiadomościami i zaangażujmy się w posługę wspólnot w miarę swoich możliwości.

3. W dniu dzisiejszym na Mszy świętej o godz. 10:00, młodzież klas 8 Szkoły Podstawowej złoży, podpisane przez rodziców, deklaracje potwierdzające chęć przygotowania się do sakramentu bierzmowania.

4. Dzisiaj, 29 września, wspominamy w liturgii Kościoła Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Są oni nam dani jako potężni orędownicy na naszej drodze do Boga. Polichromię Św. Archanioła Michała mamy w „Orszaku Świętych naszej Bazyliki a Gabriela i Rafała na balustradzie chóru muzycznego. Dziś także nasz wikariusz Ks. Michał obchodzi swoje imieniny. Niech Jego Św. Patron wyprasza mu u Pana Boga potrzebne dary i łaski.

5. We wtorek rozpoczyna się październik, miesiąc modlitwy różańcowej.  Nabożeństwa Różańcowe dla dorosłych   w tym roku   codziennie o godz.18.00. W sposób specjalny chcemy wdrażać do codziennej modlitwy różańcowej najmłodszych parafian. Różańcowe nabożeństwa dla dzieci w poniedziałki i środy  o godz. 17.30. Za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic w sposób ciągły, można uzyskać odpust zupełny.

6. Również w tym tygodniu przypadają dni I Czwartku, Piątku i Soboty. W czwartek łącznie z Różańcem i Mszą  modlitwy Stowarzyszenia Wspierania Powołań, w piątek całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, a po Mszy o 18.30 nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. W piątek okazja do spowiedzi świętej od 7.00 do 9.00 i po południu od 17.00 do 18.30.W sobotę o 7.00 Msza św. po której nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP z wystawieniem Najświętszego Sakramentu do godz. 8.30. Również w sobotę duszpasterskie odwiedziny chorych. 

7. Od jutra za tydzień 7 października przypada doroczny odpust ku czci Patronki Parafii Matki Bożej Królowej Męczenników i 41 rocznica powstania tutejszej parafii.  Główne uroczystości odpustowe   wieczorem o godz. 18.30. Dzień odpustu to dla naszych Parafian okazja do modlitwy wdzięczności Bogu za wszystkie nasze spotkania z Chrystusem, od początku istnienia tego kościoła a także wyjątkowa okazja do zyskania odpustu zupełnego, który możemy ofiarować za nas samych, albo za naszych bliskich zmarłych. Z okazji wspomnienia liturgicznego Matki Bożej Różańcowej w przyszłą niedzielę poświęcimy dzieciom klas trzecich różańce podczas Mszy św. o godz. 11.30.

8. Ks. Marek zaprasza nieustannie na Spacer Miłosierdzia. Najbliższy w poniedziałek 30 września od 21.00. Ze względu na zbyt małą liczbę zgłoszeń odwołujemy naszą tegoroczną parafialną pielgrzymkę do Włoch.

9. Mamy już kalendarz i księgę intencji na 2025 rok. Tylko w kancelarii parafii od wtorku (1 październik) w czasie godzin urzędowania    można rezerwować terminy ślubów, jubileuszów i Mszy św. na cały przyszły rok. Nie przyjmujemy w październiku rezerwacji telefonicznych. Pamiętajmy, że Najświętsza Ofiara jest najwspanialszym darem duchowym i najpotężniejszą modlitwą Kościoła, którą sprawujemy nie tylko za zmarłych, ale też we wszystkich intencjach naszego życia doczesnego. Niech Msza św. gromadzi rodziny z okazji wszystkich rocznic: małżeństwa, urodzin, śmierci, w dniach imienin oraz innych okoliczności. Teraz można też zamawiać Msze św. gregoriańskie za zmarłych sprawowane przez 30 kolejnych dni. Również możemy już rezerwować terminy dotyczące zawarcia związku małżeńskiego w przyszłym roku kalendarzowym. Przypomnijmy też ze kancelaria parafii czynna jest codziennie od pn do pt od godz. 16-17. Dodatkowo w czwartek i piątek od 9-10. Już dziś informujemy, że od nowego roku kalendarzowego nie będzie w naszej Bazylice Mszy św. o godz. 17.00. Będzie też dodatkowa Msza św. zbiorowa w każdą środę wieczorem o godz. 18.30 połączona z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

10. Od miesiąca października ulegają zmianie godziny funkcjonowania „Stałego Konfesjonału”. Zatem od października br. Stały Konfesjonał czynny jest w godzinach od poniedziałku do piątku od 7.30 do 8.00 i po południu od godz. 18.00 do 18.30. Natomiast w soboty od godziny 10.00 do 14.00 w kaplicy naszej Bazyliki.

11. Już dziś kierujemy do małżonków naszej parafii wyjątkowe zaproszenie. W niedzielę dnia 6 października br. o godz. 13.00 będzie celebrowana uroczysta Msza św. w intencji małżeństw obchodzących w tym roku pierwszą, 5, 10, 15, 25 i kolejne okrągłe rocznice zawarcia związku małżeńskiego. Małżeństwa, które pragną uczestniczyć w tej podniosłej uroczystości proszone są o zgłaszanie się do kapłanów naszej parafii po Mszach św. w zakrystii albo w kancelarii parafialnej. Można też zgłaszać nazwiska Jubilatów telefonicznie w godzinach urzędowania kancelarii. Przygotowujemy dla małżonków okolicznościowe pamiątki i błogosławieństwa. W tym roku na tę Mszę św. pragniemy także zaprosić wdowy i wdowców dla wspólnej modlitwy za zmarłych współmałżonków a także osoby stanu wolnego do modlitwy za rodziców żywych lub zmarłych.

12. Czy jesteś gotowy poświęcić swój czas i dać się poprowadzić przez karty Ewangelii? Słowo Boże uzdrawia i tak może się stać u Ciebie. 10 października rozpoczynamy cykl spotkań w ramach seminarium uzdrowienia wewnętrznego. Słowo Boże, konferencje, wspólna modlitwa będą towarzyszyły podczas 9 spotkań w każdy czwartek od godz 18.30 Zaprasza ks. Tymoteusz Białkowski wraz ze wspólnotą Odnowy w Duchu Świętym Przemienienie z parafii pw. MBKM i św. JPII. 

13. Duszpasterstwo Akademickie „Martyria” zaprasza na pierwszą w nowym roku 20-stkę akademicką w niedzielę 6 października.

14. Zapraszamy młodzież na spotkanie wspólnoty 4don4lord w piątek o godz. 18:30. Rozpoczniemy Mszą św. a po niej spotkanie w sali duszpasterstwa. 

15. Jutro w poniedziałek 30 września o godz. 19.00 na plebanii krótkie spotkanie katechetów uczących w szkołach na terenie parafii z księdzem opiekunem.

16. Polecamy lekturę prasy.   W Przewodniku Katolickim dodatek 5 minut z Bogiem na październik.

17. KATECHEZY NEOKATECHUMENATU W PONIEDZIAŁKI I CZWARTKI GODZ. 19.15. ZAPRASZAMY MŁODZIEŻ I DOROSŁYCH.

18. Zmarli: Śp. Śp. Józefa Szostak l. 92 z ul. Łochowskiego 7, Śp. Zbigniew Musiał l.66 z ul Traktorzystów 3.

19. Na nadchodzące dni niech dobry Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże.

 

KSIĄDZ JERZY POPIEŁUSZKO, PATRON WSPÓŁCZESNEJ WOLNOŚCI

List pasterski Episkopatu Polski

40 lat temu, w październiku 1984 roku, ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL. Kapłan, który stał się symbolem troski o losy ojczyzny w 2010 roku, został ogłoszony błogosławionym. Przez jego życie realizował się Boży plan zbawienia. W jego słowach i decyzjach można więc szukać świętości, która przekracza swoją epokę. Czy księdza Jerzego można nadal naśladować? Czy jego epoka bardzo różni się od naszej?

W stronę kapłaństwa

Ksiądz Popiełuszko pochodził z podlaskiej wsi Okopy. Głęboka wiara rodziców i trudy codziennego życia ukształtowały siłę jego charakteru. W domu uczył się odróżniać dobro od zła, prawdę od kłamstwa, uczył się szanować ludzi. Matka rozpoczynała codzienną modlitwę. Przyszły kapłan zainspirował się osobą Ojca Maksymiliana Kolbego, więc po maturze, w 1965 roku, zgłosił się do warszawskiego seminarium duchownego. W opinii seminaryjnych kolegów Popiełuszko nie wyróżniał się ani nadzwyczajną modlitwą, ani studiami. Wielką próbą stała się dwuletnia przymusowa służba w kleryckiej jednostce wojskowej. W całym społeczeństwie w zamian za wyrzeczenie się wartości kuszono awansami lub oferowano święty spokój. Kto nie uznawał socjalistycznego porządku, musiał liczyć się z prześladowaniem. Kleryków poddawano indoktrynacji, zabraniano praktyk religijnych. Popiełuszko nie rozumiał być może, jak wielkim siłom zła stawia opór. Codziennie, wytrwale modlił się na głos, odmówił porzucenia medalika i różańca. W jednym z listów pisał, że mógłby uniknąć prześladowań w zamian za ustępstwa, ale chciał żyć głębiej. Był więc upokarzany i poddawany brutalnej presji. Zachował jednak wewnętrzną wolność, a nawet pociągał wielu kolegów. Całe jego późniejsze, kapłańskie życie stało się polem dramatycznej walki o podstawowe wartości w życiu człowieka i społeczeństwa. 

Kapelan hutników

Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego w maju 1972 roku. Przez pierwsze lata wypełniał zwyczajną posługę wikariusza w kilku parafiach. Mówił kazania, spowiadał, chrzcił, zajmował się duszpasterstwem pielęgniarek i studentów medycyny. W 1980 roku został rezydentem parafii Świętego Stanisława Kostki w Warszawie. W sierpniu tego roku całą Polskę zalała fala solidarnościowych strajków. Kapłan, wówczas 33-letni, został poproszony przez robotników z Huty Warszawa o odprawienie dla nich polowej Mszy Świętej. Pisał później: „Spowiadałem ludzi, którzy zmęczeni do granic wytrzymałości klęczeli na bruku. I tam chyba ci ludzie zrozumieli, że są silni, są mocni właśnie w jedności z Bogiem, z Kościołem”. Komunizm odebrał im prawo własności, narzucał nową wizję historii i ateistyczny system wartości. Człowiek potrzebuje jednak czegoś więcej niż święty spokój. Szuka prawdy, własnej tożsamości, wolności.  Potrzebuje wiedzieć, kim jest i skąd się wziął, potrzebuje wiary i miłości. Po odprawieniu tej Mszy Świętej ksiądz szeroko otworzył dla hutników drzwi swojego domu. Stworzone przez niego duszpasterstwo ludzi pracy rozwijało się z miesiąca na miesiąc.

Głos wolności

13 grudnia 1981 roku rząd PRL wprowadził stan wojenny. Wielu przyjaciół księdza Popiełuszki aresztowano i poddano represjom. „Byłem z nimi w czasie triumfu, pozostałem z nimi i w grudniową, czarną noc” – powiedział kapłan. Jako jeden z pierwszych zorganizował w Warszawie punkt wymiany informacji o internowanych, chodził na rozprawy sądowe hutników, jego mieszkanie zamieniło się w skład pomocy charytatywnej, a drzwi zawsze były otwarte dla potrzebujących. Od lutego 1982 roku rozpoczął odprawianie comiesięcznych Mszy w intencji Ojczyzny. Był bardzo blisko ludzi, niosąc ich ciężary i dramaty. Jego skromne do tej pory kazania stały się niezwykle przenikliwe i nabrały wielkiej mocy. Przypominał, że wszelkie kryzysy biorą się z braku prawdy, a żeby żyć w prawdzie trzeba pokonywać lęk. Przypominał prawdziwą historię Polski, stawał w obronie pokrzywdzonych. Na Żoliborz przybywały dziesiątki tysięcy wiernych z całej Polski, notowano wiele nawróceń i chrztów osób dorosłych. Uczestnicy Mszy za Ojczyznę wracali do domów wolni od lęku i nienawiści, z poczuciem godności i nadziei. Tam, gdzie docierał jego głos, tam system komunistyczny, rządzący strachem i manipulacją, tracił wpływy. Komuniści uruchomili więc machinę prześladowania. Zaczęto go szpiegować, w mieszkaniu założono podsłuch, podsyłano agentów udających przyjaciół. Do domu wrzucono ładunek wybuchowy, grożono mu śmiercią, uszkodzono samochód. Podrzucono mu nielegalne materiały, aresztowano, zniesławiano w mediach. Mimo udręczenia kapłan nie dawał się zastraszyć, co więcej – zyskał rangę moralnego autorytetu i symbolu wolności w Polsce i poza jej granicami. Komuniści postanowili go zabić. Kapelan hutników wielokrotnie mówił bliskim, że spodziewa się zamachu na swoje życie. Mówił też, że jest gotowy na wszystko i że naśladowcy Chrystusa powinni być zdolni do oddania życia za prawdę.

Misja po śmierci

19 października 1984 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko podczas spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Bydgoszczy powiedział: „Módlmy się, abyśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”. Były to jego ostatnie publiczne słowa, swoisty testament, w którym modlił się o wolność i przebaczał winowajcom. W drodze powrotnej do domu został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i bestialsko skatowany. Ciało wrzucono do Wisły. Pożegnanie księdza Jerzego Popiełuszki, które odbyło się przy warszawskim kościele Świętego Stanisława Kostki, było najliczniejszą ceremonią pogrzebową w historii Polski. Od 600 tysięcy do miliona uczestników manifestowało pokój i przebaczenie, co wstrząsnęło po raz kolejny komunistycznym systemem, który przygotował się tego dnia do brutalnej walki z tłumem. Podczas procesu beatyfikacyjnego pytano świadków o to, czy ksiądz Popiełuszko miał jakieś nadzwyczajne duchowe moce czy charyzmaty. Wszyscy odpowiedzieli przecząco. Był zwyczajnym człowiekiem, takim jak my wszyscy. Jego droga, modlitwa, wybór prawdy, przebaczenie dostępne są dla każdego z nas. To droga do przemiany samego siebie i świata, droga do królestwa Bożego. Wiele osób pisze dziś o wewnętrznej przemianie, o łaskach doznanych za wstawiennictwem błogosławionego. Ludzie dziękują za uwolnienie z depresji, nałogów, za zażegnanie sporów w rodzinie, za uzdrowienia. Ksiądz Jerzy z pasją nadal pomaga ludziom, podobnie jak za życia. Jego misja uwalniania ludzkich serc do życia w prawdzie i wolności intensywnie się rozwija. Przy grobie modliło się do tej pory blisko 23 miliony osób. Jego relikwie czczone są w 1800 miejscach na sześciu kontynentach. Skromna postać kapłana przekroczyła granice geograficzne, kulturowe i pokoleniowe. Stał się patronem Solidarności, patronem prześladowanych chrześcijan, społeczeństw zmagających się z totalitaryzmem, konsumpcjonizmem i chaosem wartości. Jest przede wszystkim patronem ludzi, którzy chcą przeżyć wartościowe życie. Jest patronem ludzi młodych, jako przewodnik w skomplikowanym świeci półprawd, konfliktów, lęku i nienawiści. W świecie księdza Jerzego Popiełuszki rozgrywał się spór o wartości. Komunizm fałszował historię, posługiwał się kłamstwem, przemocą, odbierał ludziom wolność. Spór o wartości wciąż trwa. Wolność bez Boga i bez prawdy staje się dziś pociągającą dla niektórych karykaturą wolności. Manipulacje wprowadzają chaos, podziały, nienawiść. Wciąż trzeba pokonywać lęk. W roku 40. rocznicy męczeństwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki prośmy Boga o dar prawdy i wolności w sercach, w Ojczyźnie i na świecie. Prośmy również o kanonizację błogosławionego, skromnego kapłana z Podlasia, aby jego świadectwo dotarło do całego świata.


Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 398. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, w Warszawie, w dniu 10 czerwca 2024 r.

 

WSPÓLNOTY PROWADZĄCE RÓŻANIEC ŚW. W PAŹDZIERNIKU MBKM – BYDGOSZCZ

 

1

OAZA RODZIN

2

ODNOWA W DUCHU ŚW.

3

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

4

DUSZPASTERSTWO AKADEMICKIE MARTYRIA

5

NEOKATECHUMENAT

6

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

7

ODPUST – KAPŁANI

8

TOWARZYSTWO ŚW. WOJCIECHA

9

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

10

AKCJA KATOLICKA

11

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA – MINISTRANCI I LEKTORZY

12

NEOKATECHUMENAT

13

DUSZPASTERSTWO AKADEMICKIE MARTYRIA

14

ODNOWA W DUCHU ŚW.

15

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA – MINISTRANCI I LEKTORZY

16

OAZA RODZIN

17

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

18

TOWARZYSTWO ŚW. WOJCIECHA

19

APOSTOLSTWO DOBRAJ ŚMIERCI

20

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

21

ODNOWA W DUCHU ŚW.

22

4DON4LORD

23

TOWARZYSTWO ŚW. WOJCIECHA

24

 LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA – MINISTRANCI I LEKTORZY 

25

AKCJA KATOLICKA

26

NEOKATECHUMENAT

27

DUSZPASTERSTWO AKADEMICKIE MARTYRIA

28

ODNOWA W DUCHU ŚW.

29

4DON4LORD

30

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

31

KAPŁANI


POWÓDŹ

PILNE! Powódź w Polsce – włącz się w działania pomocowe
W odpowiedzi na dramatyczną sytuację osób dotkniętych powodzią, Caritas Polska przekazała 200 000 zł, które trafią do diecezjalnych ośrodków Caritas na zalanych terenach na pilną pomoc interwencyjną.
Wystartowała również ogólnopolska zbiórka finansowa!
Jak możesz wpłacić środki finansowe:
– wpłać przez stronę bydgoszcz.caritas.pl z tytułem POWODZ
– przelewem tradycyjnym na konto 70 1600 1185 0004 0807 2566 7001
z dopiskiem POWODZ.
Firmy również mogą włączyć się w pomoc rzeczową, zgłaszając darowizny hurtowe. Potrzebne są m.in. osuszacze, woda pitna, agregaty prądotwórcze, łopaty, taczki, gumowce, ścierki, artykuły higieniczne, żywność z długim terminem ważności.
Kontakt dla firm: bydgoszcz@caritas.pl
Osoby indywidualne, chcące włączyć się w pomoc rzeczową prosimy o dostarczanie w/w rzeczy na ul. Grodzką 22 (Caritas Diecezji Bydgoskiej) – kontakt s. Aleksandra 724 560 004 / sekretariat Caritas 724 560 015

Zbieramy:
– Żywność z długim terminem ważności oraz butelkowaną wodę
– Żywność dla dzieci (kaszki, mleko modyfikowane, słoiczki)
– Pampersy dla dzieci
– Środki higieny osobistej (żele, mydła, szczoteczki, pasty do zębów, dezodoranty, mokre chusteczki)
– Nowe i czyste ręczniki, kołdry i koce
– Latarki i radia zasilane bateriami, wraz z bateriami , świece.

Dziękujemy za każde wsparcie – liczy się każda pomoc! ❤️

 

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.