Ogłoszenia duszpasterskie 29.08.2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXII Niedziela Zwykła – 29.VIII.2021 rok

 

1.Witając po wakacjach wszystkich drogich Parafian, Sympatyków i Gości – dorosłych, dzieci i młodzież serdecznie zapraszamy do systematycznego i licznego udziału w Mszach św. w każdą niedzielę.

  1. Od jutra przywracamy Msze św. o godz. 17.00, zarówno w niedziele jak i w dni powszednie. Od soboty wznawiamy również dyżur stałego konfesjonału. Kancelaria parafii wraca po wakacjach do stałego urzędowania od poniedziałku do piątku w godz. od 9-10 i po południu od 16-17.

3.We wtorek w naszej Diecezji obchodzimy Święto Rocznicy Poświęcenia Kościoła Katedralnego. Zapraszamy zatem serdecznie do Katedry wszystkich diecezjan do udziału we Mszy św. pod przewodnictwem Wikariusza Generalnego Diecezji Bydgoskiej ks. Prałata Bronisława Kaczmarka o godzinie 18.00. Nasza modlitwa niech będzie wyrazem miłości do naszego Diecezjalnego Kościoła jak i modlitwy o wybór Biskupa Diecezjalnego.  

4.W środę będziemy obchodzić 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy w modlitwie szczególnie o tych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny na wszystkich frontach. Otoczmy modlitwą także tych, którzy po jej zakończeniu walczyli o suwerenność i niepodległość Polski i złożyli ofiarę swojego życia jako więźniowie polityczni, a których próbowano wymazać z historii.

  1. Dnia 1 września rozpocznie się nowy rok szkolny. Dzieciom i młodzieży życzymy wiele zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, kształtowaniu dojrzałych postaw, a czcigodnym nauczycielom, katechetom i wychowawcom dużo siły i mocy Ducha Świętego, potrzebnego w procesie kształtowania dzieci i młodzieży.

Msza Św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego dla dzieci i młodzieży   będzie w niedzielę 5 września o godz.11.30.

Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dzieci z klas pierwszych także w niedzielę 5 września podczas Mszy św. o godz.1130. Dnia 5 września w niedzielę podamy terminy spotkania rodziców dzieci pierwszokomunijnych z kapłanami, którzy przygotowywać będą dzieci   do I Komunii św. Jest jeszcze jedna grupa dzieci, które zamiast w maju przystąpią do I Komunii św. dnia 12 września br. o godz. 10.00. Spotkanie dla rodziców tych dzieci w dzis w niedzielę po Mszy św. o godz. 11.30 w kaplicy.

  1. W niedzielę 12 września, po Mszy świętej o godz 10:00, w kaplicy, spotkanie organizacyjne dla Rodziców młodzieży klas 8 Szkoły Podstawowej w rozpoczęciu przygotowań do sakramentu bierzmowania.
    W piątek 17 września, na Mszę świętą o godz. 18:30 do kaplicy, zapraszamy młodzież klas 8 Szkoły Podstawowej, I klas liceum oraz parafialnych wspólnot do wspólnej modlitwy z racji wspomnienia św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Dla kandydatów do Bierzmowania będzie to okazja do rozpoczęcia przygotowań do tego sakramentu.

7.Przy tej okazji przypominamy rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich szczególnej troski. Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie, także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców.

8.Sejmik parafialny, czyli spotkanie wszystkich liderów grup i wspólnot świeckich działających w naszej parafii, odbędzie się dnia 31 sierpnia br. po wieczornej Mszy św. 

9. Bractwo Oblatów „Św. Brygidy”, dnia 4 września, organizuje piesza pielgrzymkę do Byszewy – szczegóły w gablocie.

10.Już dziś informujemy naszych Parafian, że dnia 15 września wielki Odpust Sanktuaryjny Kalwarii Bydgoskiej w siódmą rocznicę uroczystości ogłoszenia Bulli Papieskiej podnoszącej nasze Sanktuarium do godności Bazyliki Mniejszej.  Szczegóły odpustu podamy za tydzień.

11.Równo trzy lata temu 1.IX.2018 roku od godzin popołudniowych gościliśmy w murach naszej Bazyliki Królową Polski, Jasnogórską Panią przybywającą do nas w znaku Kopii Obrazu Czarnej Madonny. Powitaliśmy Ją   godnie w obecności 24 Polskich Biskupów na czele z Księdzem Prymasem Polski, delegacjami wszystkich parafii naszej diecezji. Po całonocnej modlitewnej adoracji i czuwaniu przy Maryi przychodziliśmy na niedzielną Mszę św. by nasze intencje polecić Chrystusowi przez Jej przyczynę. Mija czas i dziś z bliska w murach naszej Bazyliki nadal wpatrujemy się w oczy Jasnogórskiej Pani pytając cóż mamy czynić by po trudnych doświadczeniach pandemii koronawirusa nasza wiara była mocna i silna a my byśmy zawsze byli blisko Jezusa? Wszystkich Parafian zapraszamy w środę na godz. 21.00 na Apel Jasnogórski, by podziękować Maryi za tamte wydarzenia i prosić o Jej Matczyne błogosławieństwo dla nas i naszych rodzin.

  1. W tym tygodniu przypada pierwsza środa, pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Comiesięczne nabożeństwa związane z początkiem miesiąca o zwykłej porze. Okazja do spowiedzi św. będzie w piątek od godz. 7.00 do 9.00 i po południu od 17.00 do 18.30. Po spowiedzi św. dzieci otrzymają nowe książeczki do spowiedzi św. pierwszopiątkowej na cały nowy rok szkolny. W sobotę 4 września w godzinach przedpołudniowych nasi księża odwiedzą swoich chorych z posługą kapłańską.

13.Dnia 8 września (w środę) zapraszamy do katedry bydgoskiej na odpust ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości.       Program dni modlitw przed odpustem ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości w katedrze wywieszony jest w gablotkach kościoła i wygląda następująco: 1 IX godz. 19.00 – Neokatechumenat, 2 IX godz. 12.00 – SWPK i Księża Jubilaci, 3 IX godz. 12.00 – Apostolstwo Dobrej Śmierci, 4 IX godz. 12.00 – Świecki Zakon Karmelitów Bosych, 6 IX godz.  12.00 – Wspólnoty Żywego Różańca, 6 IX godz. 18.00 – Odnowa w Duchy Świętym, 7 IX godz.  19.30 – Nieszpory dla Kapłanów,8 IX godz. 10.00 – Msza Święta Odpustowa dla chorych, 8 IX godz. 12.00 – Msza Święta Odpustowa dla Pielgrzymów, 8 IX godz.  18.00 – Uroczysta Msza Święta Odpustowa ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości.

 14.Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, prowadzi studia magisterskie oraz podyplomowe, nadające kwalifikacje do nauczania religii we wszystkich typach szkół. Zapraszamy chętne osoby na: – Magisterskie Zaoczne Studia Teologiczne – specjalność katechetyka, – 2 letnie – Podyplomowe Studia Teologiczno – Katechetyczne, – Roczne Podyplomowe Studia Katechezy Przedszkolnej. Ponadto od nowego roku akademickiego zapraszamy na – 3 letnie semestralne Podyplomowe Studia z Etyki, nadające kwalifikacje do nauczania etyki we wszystkich typach szkół. Rekrutacja na studia trwa do 20 września br. Bliższe informacje dotyczące warunków rekrutacji i studiów dostępne są na stronie internetowej www.bydgoskateologia.pl

15.Przy wyjściu z kościoła można nabyć prasę katolicką.   Najnowszy numer „Przewodnika Katolickiego” proponuje m.in. następujące tytuły: „Powierzchownie piękni” – rozważanie Liturgii Słowa; „20 lat zniweczonych w 20 dni” – afgański dramat; „Wentyl bezpieczeństwa” – rozmowa z s. Beatą Zawiślak – urszulanką, która jest katechetką i redaktorką podręczników do religii; „Eucharystia – oczywistość przeżywana na nowo” – rozmowa z o. Dominikiem Jurczakiem – dominikaninem o tym, jak przekonać młodych do pójścia w niedzielę do kościoła. Zachęcamy do nabycia i lektury.

16.Wychodzimy do naszych Parafian z nową inicjatywą duszpasterską.  Zauważamy, że już w tej chwili wszystkie intencje Mszy św. do końca tego roku w naszej świątyni są zarezerwowane. Jest często sytuacja, że w sobotę i niedzielę sprawowanych jest u nas kilka Mszy świętych. Coraz mniej liczna jest też grupa księży pracującej w naszej parafii. A dalej jednak przychodzą parafianie zgłaszać kolejne intencje Mszy świętych i stanęliśmy wobec dylematu, czy odmówić im wspólnotowej modlitwy w swojej parafii, czy znaleźć – w zaistniałej sytuacji – nowe rozwiązanie.   Postanowiliśmy, aby od września br. wprowadzić nową w naszej wspólnocie parafialnej formę modlitewnej troski w naszych intencjach. Nazwaliśmy ją Zbiorową Parafialną Mszą świętą. Tak więc, każdej niedzieli o godzinie 13.00 będzie termin sprawowania tego rodzaju modlitwy, bez ograniczeń liczby intencji. Z potrzeby duszpasterskiej proponujemy to rozwiązanie i prosimy o życzliwe przyjęcie niniejszej propozycji. Zamawianie wszystkich intencji Mszy św. dokonujemy jak dotąd w kancelarii parafialnej.

  1. Zrzeszenie Harcerskie Piąta.PL w najbliższą sobotę zaprasza mieszkańców Fordonu na wydarzenie „Starofordoński Koniec Wakacji”. W programie terenowa gra rodzinna ”Poznaj Fordon od nowa” oraz Ognisko Niepodległości – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i harcerskich. Rozpoczęcie na placu przy ul. Jana Styki o godz. 14:30.

18.Zmarli: śp. Felicja Dąbrowska, lat 92, zam. ul. Albrychta 2, śp. Danuta Trojańczyk, lat 72, zam. ul. Witeckiego 2, śp. Hanna Kowalska, lat 68, zam. ul. Kleina 7.

19.Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.