Ogłoszenia duszpasterskie 29.05.2021

NIEDZIELA TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ – 30.V.2021

 

 1. Dzisiaj, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ze szczególną czcią Kościół wypowiada modlitwę: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”. Warto też zdać sobie sprawę, że ile razy świadomie i pobożnie wykonujemy znak krzyża, modlitewnie wielbimy Trójcę Przenajświętszą – jednego Boga w trzech Osobach. Jeśli dzisiaj człowiekowi, nawet chrześcijaninowi, trudno pojąć tę prawdę, tym bardziej módlmy się o Bożą mądrość i o światło Ducha Świętego.
 2. Dzisiejsza uroczystość kończy okres Wielkanocy. Zachęcamy tych, którzy z różnych powodów w tym czasie jeszcze nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, aby skorzystali z sakramentu pokuty i zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii.

3.Wczoraj w Katedrze Bydgoskiej dwaj księża diakoni, których znamy z praktyk duszpasterskich w naszej parafii Ks. Dariusz Lipiński i Ks. Tymoteusz Białkowski otrzymali świecenia kapłańskie. Odprawią w naszej parafii tzw. sekundycję – swoje pierwsze Msze św. w naszym kościele – ks. Tymoteusz w Boże Ciało o godz.8.30 a ks. Dariusz za tydzień 6 czerwca o godz. 10.00. Po prymicyjnych Mszach św. nowi kapłani udzielą kapłańskiego błogosławieństwa i rozdadzą okolicznościowe pamiątkowe obrazki.

 1. Informujemy, że dzisiaj i za tydzień podczas niedzielnych Mszy św. o godz. 10.00 i 13.00 małe około 15 osobowe grupy dzieci z klas trzecich będą przyjmowane do I Komunii św. Pandemia koronawirusa i względy sanitarne wymuszają w tym roku takie rozwiązania.  W związku z tym większość ławek w kościele będzie zarezerwowana dla dzieci i ich rodziców. Prosimy   parafian nie związanych z tą uroczystością o obecność na Mszy w innym czasie. Próby generalne dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej odbędą się w kościele według ustalonego planu. Plan prób jest na stronie internetowej parafii i w kruchtach kościoła. Spowiedź Św. dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. za tydzień oraz ich rodziców odbędzie się w 5 czerwca sobotę w Kościele o godz. 10.00. Od jutra do piątku dzieci dziś przyjęte zapraszamy na tzw. Biały Tydzień, codziennie na Mszę św. wieczorną o godz. 18.30 w komunijnych strojach.

5.Rocznica I Komunii św. dla dzieci z klas IV-tych  będzie 13 czerwca br. na Mszy św. o godz. 10.00. Bliższe szczegóły podamy za tydzień.

 1. Jutro kończy się Maryjny miesiąc maj. Bardzo dziękujemy za wspólną modlitwę w czasie nabożeństw majowych w świątyni. We wtorek czerwiec, miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusa. W naszej bazylice nabożeństwa czerwcowe w tygodniu po wieczornej Mszy św. o godz. 18.30. W tym roku Nabożeństw przy krzyżu o godz. 21.00 nie prowadzimy.
 2. We wtorek 1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Na Eucharystię o godz. 18.30 zapraszamy przede wszystkim dzieci z rodzicami, aby wspólnie modlić się o czyste i dobre serca dla nich, o ich duchowy wzrost i bezpieczeństwo w trudnych czasach.
 3. W najbliższy czwartek, 3 czerwca, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. W tym roku zgodnie z wytycznymi diecezjalnymi nasza parafia poprowadzi procesje wokół własnego kościoła. Prosimy tradycyjnie grupy apostolskie o przygotowanie wokół świątyni czterech ołtarzy.   Procesja odbędzie się tak samo jak w zeszłym roku – po Mszy Świętej o 8.30 przejdziemy wokół kościoła do czterech ołtarzy usytuowanych na tzw. Bożej Roli. W związku z pandemią koronawirusa, aby dać jak największej liczbie osób możliwość uszanowania Najśw. Sakramentu po każdej Mszy św. będzie wystawiony w monstrancji Najśw. Sakrament. Po procesji, która wyruszy z kościoła około godz. 9.30 recytowana Msza św. Z wyjątkiem Mszy św. o godz. 10.00 pozostałe Msze św. jak w każdą niedzielę.  Na Boże Ciało bardzo prosimy o tradycyjne przyozdobienie   i udekorowanie domów, okien i balkonów naszych mieszkań emblematami religijnymi i flagami. Mając na uwadze swobodne wyjście procesji z kościoła zarówno w Boże Ciało, jak i każdego dnia oktawy po Mszy o 18.30, prosimy parafian o niezastawianie samochodami terenu wokół kościoła i przed świątynią.  Od piątku rozpoczynamy oktawę uroczystości Bożego Ciała. Wśród tygodnia codziennie po Mszy św. o 18.30 a w niedzielę po sumie zapraszamy do licznego udziału w procesji z Najświętszym Sakramentem dookoła kościoła.   Zakończenie oktawy Bożego Ciała i poświęcenie wianków nastąpi w przyszły czwartek. Dziewczynki prosimy już dziś o przygotowanie się do sypania kwiatków. Próba dla dziewcząt sypiących kwiatki jutro w poniedziałek o godz. 17.30 w kaplicy.
 4. W tym tygodniu pierwsza środa, czwartek, piątek i sobota miesiąca. Nabożeństwa okolicznościowe związane z tymi dniami o zwykłej porze. W piątek spowiedź św. od godz. 7 do 9 i od 17 do 18.30.

10.Przypomnijmy, że w lipcu i sierpniu zmieniamy porządek Mszy św.  I tak w dni powszednie i w niedzielę nie będzie Mszy św. o godz. 17.00. Tak będzie w miesiącach wakacyjnych w lipcu i sierpniu.

 1. Pragniemy przypomnieć, że nasza parafia włączyła się do programu Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Pomagamy rodzinie Cherchian z Aleppo, którzy są ormiańskimi chrześcijanami. Ofiary na ten cel można składać do puszki przy relikwiarzu św. Faustyny po lewej stronie nawy głównej. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

12.Duszpasterstwo akademickie ogłasza, że: Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 20:00 w kościele ostatnie w tym miesiącu akademickie Nabożeństwo Majowe przed Najświętszym Sakramentem. Za tydzień, w niedzielę o godz. 18:30 w kaplicy, kolejne spotkanie i modlitwa Żywego Akademickiego Różańca, zakończone Mszą świętą o 20:00 w kościele.

 „Senne wezwania” – to hasło 26 Akademickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę z grupą „Przezroczystą”. W tym roku, zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi, pielgrzymować będziemy do tronu Pani Jasnogórskiej w dniach 21-31 lipca, pod szczególną opieką św. Józefa. Zapisy i szczegóły, dotyczące tegorocznego pielgrzymowania, dostępne na stronie internetowej Martyrii, Pieszej Pielgrzymki Diecezjalnej Bydgoskiej, mediach społecznościowych oraz po Mszach świętych akademickich.     

13. Pragniemy serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na konto parafii na tacę i do skarbonek w świątyni na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza hojność naszych Parafian i Miłośników Bazyliki swoim błogosławieństwem.

 1. Koło Przyjaciół Radia Maryja zaprasza na pielgrzymkę, do Częstochowy która odbędzie się 10 lipca. Zapisy w sklepiku parafialnym.
 2. Przy wyjściu z kościoła w sklepiku i zakrystii nabyć można „Przewodnik Katolicki”. W Przewodniku modlitewnik „5 minut z Bogiem” na czerwiec oraz wywiad z administratorem naszej diecezji bp Wiesławem Śmiglem. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.
 3. Zmarli: śp. Marek Stefan Ozga, lat 69, zam. ul. Nieduszyńskiego 11, śp. Marcin Marek Klama, lat 41, zam. ul. Monte Cassino 2, śp. Otylia Pankiewicz, 86, zam. ul. Bołtucia 10, śp. Kazimierz Sławski, zam. ostatnio ul. Włościańska 2, śp. Krzysztof Garbowski, zam. ul. Witeckiego 3.
 4. Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia.

 

Liturgiczne przygotowanie dzieci do I Komunii św.

 

Próby w kościele przed przyjęciem.

 

Dla dzieci mających przyjąć I Komunię św. dnia 6.06.2021 o godz. 10.00

 • I próba w kościele 31.05. br. – poniedziałek – godz. 16.30
 • II próba w kościele 1.06.br. – wtorek – godz. 16.30
 • III próba generalna  06.br. – środę – godz. 16.30

 

Dla dzieci mających przyjąć I Komunię św. dnia 6.06.2021 o godz. 13.00

 • I próba w kościele 31.05. br. – poniedziałek – godz. 17.15
 • II próba w kościele 1.06.br. – wtorek – godz. 17.15
 • III próba generalna  06.br. – środę – godz. 17.15

 

Spowiedź Święta dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej dnia 30 maja br. oraz ich rodziców i chrzestnych odbędzie się   5 czerwca w sobotę w Kościele o godz. 16.00. 

 

W piątek 4 czerwca zapraszamy fakultatywnie rodziców dzieci komunijnych do pomocy przy sprzątaniu i dekorowaniu Kościoła na 

 

 

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.