Ogłoszenia duszpasterskie 29.01.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE IV Niedziela Zwykła – 29.01.2023

1.Dziś czwarta niedziela zwykła w roku liturgicznym. Ostatnia niedziela stycznia tradycyjnie obchodzona jest jako Światowy Dzień Trędowatych ustanowiony w 1954 roku. Módlmy się dzisiaj za wszystkich dotkniętych tą chorobą, aby zostali uzdrowienia a także za tych, którzy leczą i opiekują się chorymi, aby czynili to zawsze, szanując godność każdego człowieka. Dzisiaj i jutro ostatnie dni   tegorocznych odwiedzin duszpasterskich, czyli kolędy. We wtorek kolęda na indywidualne zaproszenia.  Wszystkim Parafianom serdecznie dziękujemy za wypełnienie tradycji religijnych związanych z kolędowym błogosławieństwem i modlitwą.   Dziękujemy za troskę o umocnienie i rozwój życia religijnego w naszych domach, rodzinach i parafii.  Składamy także serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w czasie kolędy jak i za wydatną pomoc materialną przekazana na rzecz parafii wpłatami na konto bankowe parafii. Serdeczne Bóg zapłać.

 1. Rozpoczyna się dla dzieci i młodzieży okres ferii a dla niektórych dorosłych zimowych urlopów. Nie zapominajmy, że wypoczynek będzie miał pełny chrześcijański wymiar, gdy nie zaniedbamy swoich religijnych obowiązków. Pamiętajmy zwłaszcza o obowiązku świętowania dnia świętego – niedzieli. Niech to świętowanie wyrazi się przede wszystkim w uczestniczeniu w niedzielnej Eucharystii.

3.W czwartek, dnia 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu zgodnie z żydowskim prawem w czterdziestym dniu po urodzeniu Pana Jezusa poddali się Maryja i Józef. Zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, aby przedstawić Je Bogu i złożyć ofiarę. Tego dnia na uroczystą liturgię przynieśmy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia. Tego dnia Msze św. o godz.7.00,8.30, 10.00, 17.00 i 18.30.  W święto Matki Boskiej Gromnicznej kończy się zwyczajowy czas śpiewania w kościołach naszych kolęd i jest to ostatni dzień, po którym demontujemy dekoracje bożonarodzeniowe.  

 1. Z inicjatywy Świętego Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby poświęcone Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i we wspólnocie parafialnej. Tradycyjnie też ofiary zbierane w tym dniu przeznaczymy na pomoc dla Klasztorów klauzurowych.
 2. Poświęcenie świec i medalików dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej odbędzie się 2 lutego na Mszy Świętej o godz. 17:00. Przypominamy, że mogą to być świece od Chrztu świętego.
 3. W tym tygodniu przypadają pierwsza środa, czwartek, piątek i sobota miesiąca. Comiesięczne nabożeństwa związane z tymi dniami o zwykłej porze. W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi św. od godz. 7-9 i od godz. 17 do 18.30. Odwiedzimy naszych chorych i osoby podeszłego wieku z posługą kapłańską przenosimy na zakończenie ferii zimowych.

7.Domowy Kościół zaprasza wszystkich członków i sympatyków na wspólnotową Mszę świętą w najbliższy pierwszy piątek miesiąca, tj. 3 lutego 2023 r. na godzinę 18:30. Po Mszy św. odbędzie się krótkie spotkanie przy kawie i ciastku dla wszystkich członków Domowego Kościoła oraz dla osób, które chciałyby dołączyć, poznać lub porozmawiać. Serdecznie zapraszamy.

 1. W czwartek 3 lutegowspomnienie św. Błażeja,biskupa i męczennika, patrona chorych na gardło. Po   Mszach Świętych o 8.30 i 18.30 obrzęd błogosławieństwa św. Błażeja.

9.W piątek na godzinę 9.00 zapraszamy mężczyzn, którzy pomogą przy rozbieraniu żłóbka i dekoracji bożonarodzeniowych.

 1. W niedzielę 5 lutego: Spotkanie członków Żywego Różańca i wymiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o g.8.30
 2. Informacje duszpasterstwa akademickiego: -Zapraszamy na cykl Mszy świętych z modlitwą o szczęśliwie przeżytą sesję. Pierwsza Eucharystia w intencji egzaminowanych i egzaminujących w najbliższą niedzielę o godz. 20:00 w kościele. Kolejne na następnych Mszach świętych do 12 lutego. -W środę, po Mszy świętej akademickiej, w sali duszpasterstwa, czas integracyjnych gier planszowych. -Za tydzień, o godz. 19:00 w sali duszpasterstwa, modlitwy Żywego Akademickiego Różańca, a o 20:00 Msza święta w kościele.  
 3. W Niedzielę Słowa Bożego, 22 stycznia bp Krzysztof Włodarczyk udzielił posługi lektoratu 26 mężczyznom, którzy odbywają formację do posług stałych w Centrum Formacji Liturgicznej naszej diecezji, pośród nich znajduje się nasz parafianin pan Andrzej Rudnicki, który wraz ze swym synem należy do służby liturgicznej naszej parafii. Panu Andrzejowi gratulujemy i życzymy by w naszej Bazylice znalazł wielu naśladowców.

13.Od soboty za tydzień, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.   W naszym kościele Mszę Świętą z Sakramentem Namaszczenia i ze specjalnym nabożeństwem dla chorych będziemy sprawowali w sobotę 11.02.br o godz. 10.00. Serdecznie prosimy o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni. Prosimy bliskich bądź sąsiadów o pomoc w wypełnianiu tej samarytańskiej posługi.

 1. Polecamy prasę. W Przewodniku: modlitewnik 5 minut z Bogiem na luty.
 2. Nasza parafia od ponad czterech lat uczestniczy w programie Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Pomagamy rodzinie z Aleppo, którą tworzą ormiańscy chrześcijanie. Ofiary na ten cel można składać do puszki znajdującej się przy po lewej stronie nawy głównej przy relikwiach św. Faustyny. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 3. Już dzis informujemy o zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV i AGD np. pralki, telewizory, komputery). Zbiórka będzie miała miejsce w kruchcie naszej Bazyliki od dnia 16 do 17 lutego do godz. 14.00. Wyznaczona godzina czternasta jest godziną zakończenia zbiórki i odbioru zebranego sprzętu przez Green Office Ecologic). Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy, którzy prowadzą swoje misje w najbiedniejszych krajach świata. Bliższe szczegóły na afiszach w kruchcie kościoła.
 4. 17. Zmarli: Śp. Irena Wojciech, lat 78, zam. ul. Łochowskiego 7, śp. Maciej Gabriel Kubera, lat 71, zam. ul. Konfederatów Barskich 3, śp. Jerzy Słowiński, lat 72, zam. ul. Łabendzińskiego 1. Zmarłych z naszych rodzin, zmarłych parafian, dobrodziejów, fundatorów i budowniczych naszego kościoła polećmy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie.
 5. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.