Ogłoszenia duszpasterskie 28.05.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   ZESŁANIE DUCHA ŚWIETEGO 28.V.2023 rok

 

 1. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki kończą okres Wielkanocy i jest to ostatni moment do Niedzieli Trójcy Świętej, aby zadośćuczynić przykazaniu kościelnemu nakazującemu spowiedź i Komunię Świętą wielkanocną. Jutro, w poniedziałek (drugi dzień Zielonych Świąt), święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Msze św. o godz. 7.00, 8.30, 17.00 i 18.30.
 2. Dziś parafia nasza przeżywa doroczną uroczystość I Komunii św. Dzieci klas trzecich pierwszy raz uczestniczyć będą w sposób pełny we Mszy św. Początek uroczystości podczas Mszy św. o godz. 10.00. Od poniedziałku do piątku wszystkie dzieci komunijne zapraszamy do udziału w białym tygodniu. Msze św. dla dzieci komunijnych będą sprawowane o 18:30. W poniedziałek po wieczornej Mszy św. rozdanie pamiątek i zdjęcia grupowe oraz indywidualne. W piątek po Mszy będzie można odebrać zamówione zdjęcia.  Dziękujemy rodzicom dzieci przyjętych dziś do pierwszej Komunii św., parafianom oraz wszystkim osobom, które dekorowały kościół, uczestniczyły w pracach przy porządkowaniu świątyni i obejścia kościoła a także służbie liturgicznej za ogromny wkład pracy i serca. Takie zaangażowanie w trosce o piękno Domu Bożego jest znakiem wiary i miłości tych osób dla Chrystusa i Kościoła. 
 3. Dzieci klas czwartych szkoły podstawowej rocznicę I Komunii św. będą obchodziły w tym roku dnia 4 czerwca w niedzielę podczas Mszy św. o godz. 10.00. Spotkanie liturgiczne dzieci klas czwartych będzie we wtorek (30.05.br) wieczorem o godz. 17.30 w kościele. Spowiedź św. dzieci i ich rodziców w tym tygodniu w pierwszy piątek miesiąca albo w sobotę od godz. 17.30 w kościele.
 4. Wczoraj w Wigilię Zesłania Ducha Świętego nasz parafianin Krzysztof Grochowski został pobłogosławiony przez jego ekscelencję KS Biskupa Krzysztofa Włodarczyka do pełnienia funkcji Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej. Niech ta służba będzie radością dla Pana Krzysztofa a dla Parafii wsparciem i świadectwem noszenia Jezusa Chrystusa.5. Dnia 1 czerwca,w pierwszy czwartek miesiąca, o godz. 17:00 w katedrze, kolejna Msza święta z prośbą o nowe powołania do służby Bożej w Kościele Bydgoskim zwana Cibavit.  Mszę świętą sprawować będzie ksiądz dziekan dekanatu Bydgoszcz 5 czyli nasz ksiądz proboszcz, a Słowo Boże wygłosi ksiądz dziekan dekanatu Bydgoszcz 6. Posługę liturgiczną podczas Eucharystii (czytania mszalne, Psalm, Modlitwa wiernych, LSO) podejmuje młodzież naszego dekanatu. We Mszy świętej uczestniczą również członkowie Stowarzyszenia Wspierania Powołań poszczególnych dekanatów oraz młodzież dekanatu. Po Eucharystii, w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym, będzie miało miejsce spotkanie integracyjno-formacyjne dla zaproszonych grup. W związku z tym ogłoszeniem we wtorek 30 maja na 19:30 zapraszamy na zbiórkę wszystkich członków LSO! Obecność obowiązkowa.
 5. Zachęcamy do wsparcia Inicjatywy Obywatelskiej Chrońmy Dzieci. Karty do podpisów wyłożone są w sklepiku.
 6. W obchodzony również w najbliższy czwartek Międzynarodowy Dzień Dziecka na Eucharystię o godz. 17.00 zapraszamy przede wszystkim dzieci z rodzicami, aby wspólnie modlić się o czyste i dobre serca dla nich, o ich duchowy wzrost i bezpieczeństwo w trudnych czasach.
 7. Ogłoszenia Duszpasterstwa Akademickiego: W środę, po Mszy św. akademickiej, zapraszamy na spotkanie inaugurujące przygotowania do pieszej pielgrzymki akademickiej na Jasną Górę z grupą „Przezroczystą”, która w tym roku kroczyć będzie w dniach 7-17 lipca. Towarzyszyć nam będzie hasło: „Nie oglądaj się! – czyli o życiowych decyzjach bez odwrotu”. Głównym bohaterem rekolekcji w drodze będzie Maryja, która na każdym etapie swojego życia mówiła Bogu „fiat”. Pielgrzymka będzie również przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży, które pod koniec lipca odbywać się będą w Lizbonie. Zapisy i wszelkie dodatkowe informacje o pielgrzymce na stronie internetowej Martyrii oraz pod nr tel. 721-300-704. Za tydzień, 60 osobowa grupa młodzieży naszej parafii weźmie udział w ogólnopolskim spotkaniu młodych nad Jeziorem Lednickim.
 8. Dziś w niedzielę, 28 maja, przypada 42. rocznica śmierci błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego (1981 r.). Dziękujmy za przykład jego wierności Bogu, Kościołowi i ojczyźnie.
 9. Kończy się maj, miesiąc nabożeństw majowych. Dziękujemy za udział we wspólnej modlitwie. Dziękujemy naszym wspólnotom apostolskim za prowadzenie modlitw majowych przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej. Od czwartku rozpoczynamy nabożeństwa czerwcowe po Mszy o godz. 18,30 oraz o 21.00 te same nabożeństwa przy krzyżu misyjnym prowadzone przez wspólnoty. Liderzy proszeni są o odbiór z zakrystii harmonogramów ich prowadzenia.
 10. W tym tygodniu pierwsza środa, czwartek, piątek i sobota miesiąca. Nabożeństwa okolicznościowe związane z tymi dniami o zwykłej porze. W piątek spowiedź św. od godz. 7 do 9 i od 17 do 18.30. Zapraszamy. W sobotę kapłani odwiedzą chorych.
 11. Są jeszcze wolne miejsca w pielgrzymkach do: Częstochowy i Krakowa 9 i 10 czerwca br. (w programie Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice); do Lichenia 8 lipca br. i do Gietrzwałdu 15 lipca br. Informacje na stronie internetowej. Zapisy w kancelarii parafii.
 12. Już dziś zapowiadamy, że od czwartku za tydzień tradycyjna procesja w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – „Boże Ciało”, która w tym roku przypadnie 10 czerwca. Procesja z Najświętszym Sakramentem przejdzie tradycyjnie ulicami parafii do 4 ołtarzy. Wyjdziemy ze świątyni po Mszy św. o 8.30 i przejdziemy ulicami: Bołtucia, Fiedlera, Nila, Kleina, Albrychta, Wańkowicza by powrócić do kościoła. W Boże Ciało nie będzie Mszy św. o godz. 10.00. Bezpośrednio po zakończeniu procesji odprawiona zostanie Msza św. recytowana.
 13. Pragniemy stworzyć w naszej parafii nową grupę Apostolską tzw. Diakonię Bazyliki MBKM. Osoby które pragną w naszej Bazylice czytać podczas Mszy św. lekcje, śpiewać międzylekcyjne psalmy, układać przy ołtarzu kwiaty, dbać o porządek w kościele służyć do Mszy św. pomagać w kancelarii parafii zapraszamy w każdą środę po wieczornej Mszy św. na krótkie spotkanie z księdzem proboszczem do Domu Duszpasterskiego. Diakonia Bazylik MBKM – nowa Wspólnota Bazyliki.
 14. W Przewodniku Katolickim dodatek 5 minut z Bogiem na czerwiec.
 15. Dziękujemy Drogim Parafianom jak i Przyjaciołom naszej parafii, którzy wspierają ją ofiarą podczas Mszy św. czy też przelewem na konto bankowe. Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 16. Zmarli: Śp. Andrzej Hybiak l.77 z ul. Bielawskiego 2, Śp. Halina Janaszak  l.86 z ul. Sucharskiego 4, Śp. Helena Ronowicz l.73 z ul. Łabendzińskiego 4.
 17. Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia.

 

PROWADZENIE NABOŻEŃSTW CZERWCOWYCH PRZY KRZYŻU MISYJNYM PRZEZ GRUPY APOSTOLSKIE

GODZ. 21.00

 

01 –  czwartek

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

02 –  piątek

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

03 – sobota

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

04 – niedziela

MARTYRIA

05 – poniedziałek

NEOKATECHUMENT

06 – wtorek

ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

07 – środa

OAZA RODZIN

08 – czwartek

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

09 – piątek

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

10 – sobota

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

11 – niedziela

RADIO MARYJA

12 – poniedziałek

NEOKATECHUMENT

13 – wtorek

TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA

14 – środa

CHÓR FORDONIA

15 – czwartek

ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

16 – piątek

GRUPA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

17 – sobota

GRUPY PIELGRZYMKOWE

18 – niedziela

MARTYRIA

19 – poniedziałek

NEOKATECHUMENT

20 – wtorek

  OAZA RODZIN

21 – środa

TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA

22 – czwartek

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

23 – piątek

RADIO MARYJA

24 – sobota

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

25 – niedziela

MARTYRIA

26 – poniedziałek

ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

27 – wtorek

OAZA RODZIN

28 – środa

TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA

29 – czwartek

CHÓR FORDONIA

30 – piątek

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

 

 

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.