Ogłoszenia duszpasterskie 28.03.2021

Niedziela Palmowa – 28.III.2021 rok

1.Dzisiaj Niedziela Palmowa. Poświęcenie gałązek palmowych podczas każdej Mszy św. Rozpoczynamy dzisiaj Wielki Tydzień – pamiątkę męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Ostatnie w tym Wielkim Poście Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dziś o godz. 16.00 w kościele. Przypominamy, że na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (30 maja 2021 roku). 

2.Dziś po raz XX uczestniczyć będziemy w Misterium Męki Pańskiej. Ze względu na trwającą pandemię tegoroczne Misterium odbędzie się w naszym kościele w formie przygotowanego przez aktorów słuchowiska, połączonego z adoracją krzyża świętego. Zapraszamy na to nabożeństwo dziś w niedzielę po Mszy św. akademickiej w kościele. Szczegóły na stronie internetowej Misterium oraz mediach społecznościowych.   

3.Spowiedź św. Wielkanocna w Wielką Środę od godz. 9.00 –11.00 i od godz. 16.00 – 18.30 z udziałem zaproszonych kapłanów z całego dekanatu. Kartki do spowiedzi można odbierać w zakrystii po każdej Mszy świętej a wśród tygodnia także w biurze parafialnym w godzinach urzędowania. W środę Komunia św. co 15 minut.

4.W naszym Sanktuarium włączamy się w tym roku kolejny raz do tzw.  Nocy Konfesjonałów, akcji społecznej zwracającej uwagę na duchowy wymiar Świąt Wielkiej Nocy. W czasie akcji, w kilkudziesięciu kościołach całego kraju będzie można przystąpić do spowiedzi nawet późną nocą. Noc Konfesjonałów rozpocznie się w naszym Sanktuarium w Wielki Piątek od godz. 21.00 i trwać będzie przez noc do Wielkiej Soboty godz. 8.00 rano.

5. Kancelaria parafialna w Wielkim Tygodniu będzie czynna od poniedziałku do środy. W pozostałe dni po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym. Nr telefonu: 512 931 931.

6. Z całego serca dziękujemy naszym Parafianom za ofiary przekazane w ostatnim czasie na konto parafii z przeznaczeniem na cele religijne.   Pragniemy przypomnieć, że wpłata z adnotacją: „darowizna cele kultu religijnego”, umożliwia uzyskanie odliczenia w podatku dochodowym (do wysokości 6% rocznego dochodu). Nigdy nie przypuszczaliśmy, że w trudnych dla każdego z nas chwilach tak wielu mamy hojnych darczyńców i ofiarodawców. Za każdy przejaw dobroci serca i złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

7.Redakcja „Przewodnika Katolickiego” przygotowała darmowy ebook do wydruku i na urządzenia mobilne z praktycznymi propozycjami dobrego przeżycia Triduum Paschalnego i Wielkanocy w domu. Zachęcamy do pobierania i udostępniania innym.  Bliższe informacje na naszej stronie internetowej.

8.Zmarli: śp. Monika Budziak, lat 77, zam. ul. Monte Cassino 5, śp. Antoni Nowicki, lat 73, zam. ul. Fieldorfa Nila 1, śp. Stefania Cicha, lat 92, zam. ostatnio w Koszalinie.

9.Wszystkie ogłoszenia parafialne dostępne są na stronie internetowej parafii: mbkm.pl

PRZEWODNIK PO ŚWIĘTOWANIU W CZASIE PANDEMII

E-book „Wielkanoc w domu” – zachęcamy, by dzielić się nim, by nikt nie musiał już pytać, jak przeżyć te święta

Przewodnik po Wielkanocy – wersja pdf

Przewodnik po Wielkanocy – wersja na urządzenia mobilne

Przeżywanie Triduum Paschalnego i Wielkanocy w czasie pandemii jest trudne.  Dla wierzących najtrudniejszym doświadczeniem będzie niemożność uczestniczenia w liturgii Kościoła w najważniejszych wydarzeniach roku, w celebracjach Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Fakt, że nie możemy wyjść z domu, nie oznacza, że Wielkanoc została odwołana. Jezus zmartwychwstaje – i to mimo okoliczności – jest dobra nowina, najlepsza, jaką może otrzymać świat. Nie chcemy rozpaczać. Chcemy świętować mimo wszystko. Chcemy przeżywać Wielkanoc tak, żeby doświadczać obecności Zmartwychwstałego. On przecież nie zostawi nas tylko dlatego, że nam nie wolno wyjść z domu. Nie mamy jednej, uniwersalnej recepty ani scenariusza, który pasować będzie do każdej sytuacji. Wśród naszych Czytelników są matki i ojcowie rozmodlonych rodzin, zapracowani księża, samotni, starsi, są i tacy, którzy w trakcie świąt Wielkiej Nocy przeżywać będą kwarantannę. W przejrzystej formie graficznej proponujemy wiele rozwiązań na Triduum Paschalne i Wielkanoc. Można je potraktować jak elementy mozaiki, z której każdy wybierze te, z którymi czuł się będzie świątecznie i bezpiecznie.

 

BAZYLIKA KALWARII BYDGOSKIEJ – SANKTUARIUM KRÓLOWEJ MĘCZENNIKÓW

TRIDUUM PASCHALNE– ROK  2021


I. Wielki Czwartek – 1.04.2021
Święto kapłanów i dzień modlitw w ich intencji. W tym dniu w Katedrze bydgoskiej o godz. 10.00 Msza św. „Krzyżma” podczas której   poświęcone zostaną Oleje św.  Msza św. Wieczerzy Pańskiej z udziałem wszystkich kapłanów naszej parafii oraz gości o godz. 18.30. W czasie tej liturgii nie będzie obrzędu umycia nóg. Po Komunii św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy przechowania. Adoracja w tzw. „ciemnicy” do północy.  


II. Wielki Piątek – 2.04.2021
Wielki Piątek to dzień żałoby w Kościele, dzień śmierci Chrystusa. Mszy świętych tego dnia się nie odprawia. Post ścisły. O godzinie 1500 w godzinie śmierci Chrystusa Droga Krzyżowa w tym roku w kościele.    Wieczorna Liturgia Męki Pańskiej o godz.18.30. Składają się na nią, liturgia Słowa, adoracja Krzyża, Komunia św., przeniesienie Chrystusa w Eucharystii do „Grobu Pańskiego”.   Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim potrwa przez całą noc i następny dzień. W nocy rozważania adoracji przygotowują poszczególne wspólnoty według ustalonego harmonogramu. 

NOC KONFESJONAŁÓW
z zachowaniem wszystkich zaleceń sanitarnych jak zasłanianie ust, odległość przynajmniej 1,5 metra, dezynfekcja. Prosimy też o samokontrolę przy pomiarze temperatury w domu przed wyjściem do świątyni. Dbajmy o siebie i innych uczestników liturgii św.
OKAZJA DO SPOWIEDZI ŚW. W WIELKI PIĄTEK OD GODZ. 21.00   przez całą noc do Wielkiej Soboty do godz. 8.00 rano.
 

III. Wielka Sobota – 3.04.2021
Dla chrześcijan dzień nadziei i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. W tym dniu święcimy pokarmy, przygotowane w wiklinowych koszykach, z bukszpanem, gałązkami wierzbowymi i mirtą.

Święcenie pokarmów od godz. 9.00 – 17.00, zawsze o pełnej godzinie. W tym roku na zewnątrz kościoła. Ustawimy się w kolejce co 1,5 metra wokół kościoła. Kapłan podejdzie i pobłogosławi i poświęci pokarmy wielkanocne.

Wielka Sobota jest dniem ciszy, modlitwy i oczekiwania. Po zachodzie słońca w Wielką Sobotę rozpoczyna się liturgia wielkanocna. Uroczyście śpiewa się orędzie wielkanocne, tak zwany „Exultet”. Według słów tego hymnu, noc paschalna jest tą jedyną, która zna godzinę powstania z martwych Chrystusa, noc, która łączy niebo z ziemią, a sprawy boskie ze sprawami ludzkimi. Tego dnia przychodzimy do kościoła ze świecami, aby zapalić płomień „nowego życia”, symbol zmartwychwstałego Chrystusa. 

Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim trwa przez cały dzień.

IV. Wigilia Paschalna.
Centralny obchód Tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa z procesją w Wielką Sobotę o godz. 20.00. Przepiękne obrzędy poświęcenia ognia, paschału, liturgia słowa i odnowienie obietnic chrzcielnych niech zgromadzą nas jak najliczniej na tej najważniejszej w ciągu roku Mszy świętej.

V. WIELKANOC – ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE – 4.04.2021
Święta rozpoczniemy, jak nakazuje prastara polska tradycja od Mszy św. poranka wielkanocnego tzw. rezurekcji o godz. 7.00. w pierwsze święto nie będzie Mszy św. o godz. 8.30. Pozostałe Msze św. jak w każdą niedzielę.

VI. PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY –   5.04.2021
Msze św. jak w każdą niedzielę. Dzień modlitw i wsparcia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Niech Święta będą dla nas złączonych z Chrystusem przez łaskę uświęcającą radosnym zmartwychwstaniem do nowego życia, życia z Chrystusem, według Jego prawa miłości i Ewangelii.

Informacje dotyczące Liturgii Wielkiego Tygodnia wywieszone są w kruchcie kościoła a także podane na stronach internetowych parafii www.mbkm.pl 

Transmisja Liturgii Świętej z naszej Bazyliki on-line na stronie internetowej parafii.

Uwaga! Podane informacje mogą ulec zmianie, w zależności od dynamiki zdarzeń i bieżących rozporządzeń rządowych. Informacje o możliwych zmianach będą w gablotkach kościoła i na stronie internetowej parafii.

 

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.