Ogłoszenia duszpasterskie 27.11.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE I Niedziela Adwentu – 27.XI.2022 rok

  

1.Dziś przypada pierwsza niedziela Adwentu i nowego roku kościelnego.   Adwent to czas świętego i radosnego oczekiwania na spotkanie ze Zbawicielem w święta Bożego Narodzenia i w dniu ostatecznym. W tym roku wracamy do naszych przedkowidowych tradycji i Adwent rozpoczynamy od rekolekcji świętych, które poprowadzi Ks. Marek Borowski. Temat rekolekcji św. jest następujący: EUCHARYSTIA I JA. PO CO MI MSZA ŚWIĘTA W MOIM ŻYCIU? Nauki rekolekcyjne dziś podczas wszystkich Mszy św. oraz jutro we wtorek i środę o godz. 8.30 i 18.30. Podczas wszystkich Mszy św. okazja do spowiedzi św. Niech rekolekcje adwentowe pomogą nam godnie przeżyć tegoroczny Adwent i dobrze przygotują nas duchowo na święta Narodzenia Pana. Serdecznie zapraszamy.

2. Od dzisiaj po każdej Mszy św. odmawiać będziemy modlitwę za Diecezję Bydgoską zredagowaną przez Księdza Biskupa. Pod chórem wyłożone są do zabrania obrazki z tą modlitwą do prywatnego, rodzinnego i wspólnotowego odmawiania każdego dnia. Swoją modlitwą i świadectwem życia budujmy nasz domowy, parafialny i diecezjalny Kościół.

3. „Roraty”, czyli adwentowa Msza Święta wotywna o Matce Bożej w naszej parafii codziennie od poniedziałku do soboty dla dorosłych o godz. 7.00 w kaplicy a dla dzieci od poniedziałku do piątku codziennie o godz. 17.00 w kościele.

4.W tym tygodniu   w czwartek łącznie z Mszą o 18.30 modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne oraz za powołanych. W tym tygodniu także pierwszy piątek miesiąca ku czci Najśw. Seca Jezusowego. Okazja do spowiedzi św. w piątek od godz. 7.30 do 9.00 i po południu od godz. 17.00 do 18.30.  W sobotę po Mszy św. o 7.00 nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP i adoracja Najświętszego Sakramentu do 8.30. Także w sobotę kapłani udadzą się do chorych z posługą sakramentalną. Przy tej okazji pragniemy przypomnieć, że będzie to spowiedź św. adwentowa.   Dodatkowo chorych można zgłaszać w biurze parafialnym. Apostolstwo Żywego Różańca spotyka się w pierwszą niedzielę grudnia po sumie w domu duszpasterskim.

5.Przeżywany przez nas Adwent ma być czasem wewnętrznej, duchowej mobilizacji. Jaką praktyką ascetyczną naznaczamy tegoroczny Adwent, jakie dobre postanowienia powzięliśmy?  Wielu ludzi czekając na Boga czeka najpierw na człowieka. Może właśnie na ciebie.   Tradycyjnie w Adwencie spotykamy się z Chrystusem przebaczającym w spowiedzi św. W tym roku spowiedź adwentową dla parafian zaplanowaliśmy na 23 grudnia w piątek przed świętami.

6. Jedną z konkretnych form pomocy adwentowej dla bliźnich może być wykupienie wigilijnej świecy, którą w tym roku tak jak w latach poprzednich postawimy obok opłatków albo przy pustym nakryciu na wigilijnym stole, jako symbol jedności z dziećmi cierpiącymi. Świece można nabyć dziś w zakrystii i sklepiku a wśród tygodnia w biurze parafialnym w godzinach urzędowania.  Cena świecy dużej to 18 zł, a małej 10 zł. 

7.Opłatki wigilijne poświęcone przed tygodniem otrzymać można w zakrystii po Mszach św. i biurze parafialnym w godzinach urzędowania.

8. Poświęcenie medalików dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii odbędzie się za dwa tygodnie w trzecią niedzielę Adwentu 11.XII. podczas Mszy św. o godz. 11.30

9. Za dwa tygodnie 11 grudnia w II niedzielę adwentu przeprowadzimy tradycyjną już zbiórkę artykułów spożywczych w ramach akcji adwentowej „Kilogram dla potrzebujących”. Prosimy o składanie do koszy przy wejściu do kościoła artykułów spożywczych o dłuższej możliwości przechowania. Z darów tych przygotujemy paczki dla najbardziej potrzebujących parafian i dla dzieci   ze Świetlicy Sióstr Miłosierdzia w Fordonie. Artykuły składamy do pojemników przy wejściach do kościoła.

10. Domowy Kościół zaprasza wszystkich członków i sympatyków na wspólnotową mszę świętą w najbliższy pierwszy piątek miesiąca, tj. 2 grudnia na godzinę 18:30. Po mszy św. odbędzie się krótkie spotkanie przy kawie i ciastku dla wszystkich członków Domowego Kościoła oraz dla osób, które chciałyby dołączyć, poznać lub porozmawiać. Serdecznie zapraszamy.

11. Ks. Piotr duszpasterz akademicki informuje, że: W środę, po Mszy świętej akademickiej, zapraszamy do wspólnej integracji w sali duszpasterstwa. Młodzież akademicka przygotowywać będzie świąteczne ozdoby, które wraz ze specjalnie sprowadzoną kawą z Portugalii rozprowadzać będzie podczas wszystkich Mszy świętych trzeciej niedzieli Adwentu – to jest 11 grudnia. Tego dnia ks. Piotr głosił będzie Słowo Boże i zachęcał do wsparcia naszej parafialnej młodzieży.

-W Adwencie zapraszamy na Roraty akademickie w każdy poniedziałek o godz. 7:00. Po Mszy świętej studenci zapraszają na śniadanie, zakończone Laudesami – poranną modlitwą Kościoła.

-W każdy poniedziałek Adwentu, o godz. 19:00, duszpasterstwo młodzieży zaprasza na cykl rekolekcji adwentowych pt. „Wkroczyć w Jej świat”, które odbywać się będą w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym przy ul. Grodzkiej 18.

-Za tydzień, w niedzielę o godz. 19:00 w sali DA, spotkanie i modlitwy Żywego Akademickiego Różańca.       

12. Fundacja Wiatrak informuje że 04 i 11 grudnia w naszym kościele swoje wyroby związane z Świętami Bożego Narodzenia wystawią uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak” oraz projektu INTER-ART. Kupując je, będziemy mogli się przyczynić o do wzmocnienia aktywności osób z niepełnosprawnościami i damy im szansę na dalszy rozwój dzięki pozyskanym środkom.   Fundacja „Wiatrak” prowadzi niepubliczne przedszkole, którego celem jest dbanie o pełny rozwój dziecka już od najmłodszych lat. Edukacja w przedszkolu opiera się na fundamentalnych wartościach zgodnych z nauką św. Jana Pawła II, zapewniając najmłodszym uczniom zaangażowanie, bezpieczeństwo, troskę i odpowiedzialność. Klub Seniora działający w Fundacji „Wiatrak” posiada wolne miejsca dla chętnych. Wszystkie osoby pragnące uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Fundację „Wiatrak” serdecznie zapraszamy.

13. W każdy poniedziałek w godzinach od 21.00 do 22.00 i potem do ostatniego potrzebującego ks. Marek prowadzi Spacer Miłosierdzia wokół Bazyliki.

14.Katechezy neokatechumenalne dla dorosłych i młodzieży jeszcze trwają. Zapraszamy w tym tygodniu tylko w poniedziałek 28. 11 na godz. 19.30 w domu parafialnym.

15.Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej. Do „Przewodnika” dołączony jest Modlitewnik na każdy dzień grudnia.  Polecamy lekturę katolickiej prasy.

16. Caritas Diecezji Bydgoskiej zaprasza dzieci w wieku od 9 do 13 lat wraz z opiekunami, do udziału w XII edycji akcji edukacyjno-charytatywnej „Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem” współorganizowanej wraz z Komendą Wojewódzką Policji. Wydarzenie to odbędzie się 5 grudnia w Hali Sportowo-Widowiskowej „Immobile – Łuczniczka”, w godz. 14.00-17.00.

17. Zmarli: śp. Eugeniusz Jaszczerski, lat 92, zam. ul. F.Nila 15, śp. Halina Teresa Wilma, lat 73, zam. ul. Kleina 7.

18. Wszystkim osobom uczestniczącym w dzisiejszą niedzielę we Mszy św. życzymy obfitych łask Bożych w nowym pierwszym tygodniu Adwentowego oczekiwania na przyjście Pana.

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.