Ogłoszenia duszpasterskie 27.06.2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XIII Niedziela Zwykła – 27.VI.2021 rok

 

1.W związku ze znacznym rozluźnieniem limitów dotyczących liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii biskupi polscy odwołali dyspensę od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Zatem po okresie dyspensy wracamy do uświęconych tradycją naszych obowiązków uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i innych sakramentów.

2.Kończy się czerwiec – miesiąc naszej szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jednak nadal pamiętajmy o powinności wynagradzania Bożemu Sercu za popełniane grzechy, za wszelkie zniewagi i nasze braki w wierze, nadziei i miłości.

 1. Decyzją Ks. Biskupa Administratora Diecezji Bydgoskiej powołany został do posługi duszpasterskiej w naszej parafii w miejsce Ks. Macieja Chmielewskiego Ksiądz Michał Polerowicz. Witamy serdecznie w naszej parafii nowego kapłana i życzymy wielu łask Bożych i opieki Naszej Patronki Matki Bożej w posłudze kapłańskiej.

4.We wtorek uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, którzy są uznawani za filary Kościoła. Jest to zarazem dzień modlitw za Ojca Świętego, następcę św. Piotra, biskupa Rzymu i całego Kościoła. Msze św. we wtorek jak w dzień powszedni. Choć nie ma w tym dniu obowiązku uczestniczenia we Mszy św. to jednak gorąco zachęcamy parafian i gości do udziału w niej, aby uprosić obfite łaski dla Ojca Świętego i Kościoła powszechnego.  Składane tego dnia w kościołach ofiary przeznaczone zostaną na potrzeby Stolicy Apostolskiej. Jak wiemy od 27.II.2014 roku świątynia nasza podniesiona została do godności – Bazyliki Mniejszej – papieskiego kościoła, któremu przysługują nadane przywileje. Jednym z nich jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (spowiedź, komunia św., modlitwa za Ojca św.).  Niech udział w świątecznej Eucharystii będzie okazją do wypraszania łask i darów potrzebnych następcy świętego Piotra na Stolicy Apostolskiej – papieżowi Franciszkowi i okazją dla naszego uświęcenia. We wtorek przypada 70 rocznica przyjęcia Sakramentu Kapłaństwa Papieża emerytowanego Benedykta XVI. Z tej okazji zapraszamy na dziękczynną Mszę św. do katedry bydgoskiej   29.06 o godz. 12.00. 

 1. Zakończył się rok szkolny i katechetyczny. Przypominamy dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, by było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu. Warto w modlitwach nie tylko prosić, ale i dziękować za otrzymane dobro, za przeżyty czas z Bogiem. Niech nie zabraknie tego dziękczynienia w nadchodzących dniach. Będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji. Niech to będzie błogosławiony czas wypoczynku, regeneracji sił, ale także duchowego wzrostu. Nawet w wakacje można wybrać się na rekolekcje czy pielgrzymkę, a odwiedzając ciekawe miejsca, zwłaszcza w świątyniach, nie tylko podziwiać piękno, ale przede wszystkim oddać cześć Panu całego stworzenia.

6.Nie wszyscy wyjechali na wakacje. Może znamy jakąś wielodzietną rodzinę, którą należy wesprzeć, pomagając dzieciom w wyjazdach na kolonie, obóz, wycieczkę czy rekolekcje. Mamy być świadkami miłości miłosiernej, niech to zatem będzie nasza odpowiedź na Chrystusowe wezwanie: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” i na innym miejscu: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.

 1. W tym tygodniu przypada pierwsza środa, czwartek i pierwszy piątek miesiąca. Mimo wakacyjnej atmosfery postarajmy się o chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu w najbliższy piątek, ofiarując ją w intencji nowych powołań kapłańskich, także z naszej wspólnoty parafialnej. W naszym kościele okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi świętej od godz.17.00 a wieczorna Msza Święta wynagradzająca z pierwszopiątkowym nabożeństwem o godz. 18.30. Sobotnia Msza Święta ku czci Niepokalanego Serca Maryi o godz. 7.00.

8.Przypomnijmy, że od jutra a także w lipcu i sierpniu zmieniamy porządek Mszy św.   I tak w dni powszednie i w niedzielę nie będzie Mszy św. o godz. 17.00. Tak będzie   w miesiącach wakacyjnych w lipcu i sierpniu. Informujemy naszych Parafian, że w miesiącach wakacyjnych Stały Konfesjonał będzie do dyspozycji penitentów o stałych godzinach z wyjątkiem sobót. W soboty dyżuru w Stałym Konfesjonale nie będzie. Z racji wakacji odwiedziny duszpasterskie chorych będą dopiero we wrześniu. W naglących przypadkach prosimy o kontakt z biurem parafialnym. I jeszcze jedna ważna informacja.  Podczas wakacji biuro parafialne czynne będzie tylko w godzinach popołudniowych od poniedziałku do piątku od godz. 16.00 do 17.00. Za utrudnienia przepraszamy.

 1. Dnia 21 lipca pod hasłem „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy wyruszy z naszej Parafii piesza Promienista Pielgrzymka na Jasną Górę. Na wspólne rekolekcje w drodze zaprasza grupa Biało-Żółta. W Kościele są wyłożone intencje, które można przekazać do specjalnie przygotowanej skrzyni. Dzisiaj po każdej Mszy Świętej Pielgrzymi zbierają przed Kościołem ofiary na cele organizacyjne Pielgrzymki. Dziękujemy wszystkim za wsparcie tego dzieła! Naszych Darczyńców będziemy każdego dnia zawierzali szczególnej opiece Maryi oraz św. Józefa. Dzisiaj o godz. 15:00 w Domu Parafialnym odbędzie się pierwsze spotkanie organizacyjne – zapraszamy wszystkich zainteresowanych.  
 2. „Senne wskazówki” – to hasło 26 Akademickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę z grupą „Przezroczystą”. W tym roku pielgrzymować będziemy do tronu Pani Jasnogórskiej w dniach 21-31 lipca pod szczególną opieką św. Józefa. Zapisy i szczegóły, dotyczące tegorocznego pielgrzymowania, dostępne są na stronie internetowej Martyrii oraz w mediach społecznościowych. Grupa „Przezroczysta” zaprasza parafian do składania intencji, w których modlić się będziemy każdego dnia na pielgrzymkowym szlaku. Do skrzyni, wystawionej w środku kościoła, można wrzucać kartki z prośbami i podziękowaniami, które złożone zostaną przed cudownym wizerunkiem Czarnej Madonny. 
 3. Nasza parafia od ponad dwu lat jest w projekcie Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Pomagamy rodzinie Cherchian z Aleppo, którzy są ormiańskimi chrześcijanami. Ofiary na ten cel można składać do puszki przy relikwiarzu św. Faustyny po lewej stronie. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 4. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej zaprasza wszystkich, którzy odczytują w swoim sercu głos powołania do Chrystusowego kapłaństwa.Kandydaci mogą zgłaszać się na rozmowę rekrutacyjną dzwoniąc pod numer telefonu 696 784 228.

13.Parafia pw. Świętego Mikołaja w Fordonie organizuje po raz 42 jednodniową Pieszą Pielgrzymkę na odpust matki Bożej Bolesnej do Chełmna, w czwartek 1 lipca 2021 roku. Zapisy na pielgrzymkę w dniu wyjścia, w kościele pw. Św. Mikołaja przed godz. 6.00. Wyjście przewidziane jest o godz. 6.30. Serdecznie zapraszamy chętnych do udziału w pielgrzymce.  

 1. 14. Dziękujmy Parafianom i Sympatykom naszej bazyliki za kolejne ofiary, które w tym tygodniu wpłynęły na konto, zostały przekazane osobiście, na tacę czy do skarbon w kościele i kaplicy. Bóg zapłać
 2. Przy kościele św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity, ul. Bora Komorowskiego przeprowadzona będzie w niedzielę 4 lipca akcja„Kropelka Życia”.Podstawiony będzie od godz. 8.30 do 13.30 specjalny autobus do poboru krwi. Krew mogą oddawać osoby od 18 do 65 lat. Należy posiadać dokument tożsamości.
 3. Z prasy polecamy Przewodnik Katolicki, a w nim modlitewnik 5 minut z Bogiem na lipiec w cenie 6 zł. Zachęcamy do lektury.
 4. Narodowy Spis Powszechny zakończy się 30 czerwca. W gablocie informacje pomagające dokonać spisu. Jest to zachęta i przypomnienie z Urzędu Miejskiego.
 5. Czteroletnie Studium Organistowskie przyjmuje zapisy kandydatów na nowy rok szkolny 2021/2022. Egzamin 18 czerwca. Szczegółowe informacje na stronie internetowej.

19.Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, prowadzi studia magisterskie oraz podyplomowe, nadające kwalifikacje do nauczania religii. Zapraszamy na: Magisterskie Zaoczne Studia Teologiczne – specjalność katechetyka, 2-letnie Podyplomowe Studia Teologiczno-Katechetyczne oraz Roczne Podyplomowe Studia Katechezy Przedszkolnej. Rekrutacja do 10 września, rozmowy rekrutacyjne 14 września. Bliższe informacje zamieszczono na plakacie oraz na stronie internetowej bydgoskateologia.pl

20.Zmarli: śp. Krystyna Dąbrowska l.68, zam. ul. Monte Cassino 5,  śp. Regina Rydzewska, lat 74, zam. ul. Monte Cassino 5, sp. Irena Maria Lamecka, lat 96, zam. ul. Monte Cassino 4, śp. Maria Ewa Zientara lat 64, zam. ostatnio w Błądzimiu, śp. Bronisława Wolińska, lat 99, zam. ul Łochowskiego 7, śp. Jerzy Ryszard Murawski, lat 86, zam. ul. Łochowskiego 7, śp. Medard Modlibowski, lat 70, zam. ul. Łochowskiego 7.

21.Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia. 

 

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.