Ogłoszenia duszpasterskie 27.03.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 27. III.2022 ROK

 

 1. Dzisiejsza, czwarta już niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku. I tak oto połowa Wielkiego Postu poza nami. Pytamy siebie? Ile było uczynków pokutnych w tym czasie? Ile dobrowolnych wyrzeczeń, zakrytych przed ludzkimi oczami, a znanych tylko Bogu samemu? Czy wzięliśmy chociaż raz udział w wielkopostnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali? Przypomnijmy, że pasyjne nabożeństwa Gorzkich Żali odprawiamy w niedziele W. Postu po południu o godz.16.00. Gorzkie Żale dla młodzieży i studentów wieczorem o godz. 21.00 w kaplicy. Droga Krzyżowa odprawiana jest w piątek dla dzieci o godz.17.30, a dla dorosłych o godz.9.00 i 18.00. Dodatkowo dla młodzieży i studentów o godz. 20.00.
 2. W tym tygodniu pierwszy piątek i sobota miesiąca. Tradycyjne nabożeństwa o zwykłej porze. W pierwszy piątek miesiąca spowiedzi św. słuchamy od 7 do 9 i po południu od 17 do 18.30.
 3. Domowy Kościół zaprasza wszystkich członków i sympatyków na wspólnotową mszę świętą w najbliższy pierwszy piątek miesiąca, tj. 1 kwietnia na godzinę 18:30. Po mszy św. odbędzie się krótkie spotkanie przy kawie i ciastku dla wszystkich członków Domowego Kościoła oraz dla osób, które chciałyby dołączyć, poznać lub porozmawiać. Serdecznie zapraszamy.
 4. Sobota, 2 kwietnia, będzie pierwszą sobotą miesiąca. Wystawianie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 7.00. W sobotę odwiedzimy naszych chorych i osoby podeszłego wieku ze spowiedzią i Komunią św. Wielkanocną.
 5. W sobotę przypada także 17. rocznica śmieci Świętego Jana Pawła II. Nasz Wielki Rodak nazywany jest Sługą Miłosierdzia. Módlmy się przez Jego wstawiennictwo o miłosierdzie dla nas i całego świata.
 6. Za tydzień w niedzielę diecezjalna wspólnota Radia Maryja spotka się w naszym Sanktuarium Kalwarii Bydgoskiej dla wspólnotowego celebrowania już po raz kolejny nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Dolinie Śmierci. Spotkanie rozpocznie się od Mszy św. o godz. 13.00 a po Mszy św. wyruszymy na Drogę Krzyżową.
 7. W czwartek, 7 kwietnia, po wieczornej Mszy Świętej ks. Michał wraz ze wspólnotą Odnowy W Duchu Świętym będzie modlić się o uzdrowienie duszy i ciała. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w to nabożeństwo.
 8. Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące zaprasza ósmoklasistów wraz z rodzicami na Dzień Otwartych Drzwi w najbliższą sobotę 2 kwietnia w godzinach od 09.00 do 14.00. Będzie można zwiedzić szkołę, zapoznać się z ofertą dydaktyczną i wychowawczą, porozmawiać z nauczycielami i uczniami. W szkole Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego kończy się powoli rekrutacja do klas pierwszych. Są jeszcze pojedyncze miejsca dla chętnych z naszego fordońskiego dekanatu. Wszelkie informacje można uzyskać w sekretariatach szkół i stronie internetowej Collegium Salesianum.
 9. Ogłoszenia duszpasterstwa akademickiego: W środę, po Mszy świętej o 20:00, druga osłona akademickiego wieczoru filmowego oraz dyskusja na temat kolejnego Przykazania Dekalogu.  

– Droga krzyżowa dla młodzieży przejdzie ulicami Bydgoszczy w piątek 1 kwietnia o g.19.30 spod Katedry Bydgoskiej w kierunku Bazyliki Wincentego a’Paulo.

-W piątek o godz. 20:00 w kaplicy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Modlitwę poprowadzi młodzież wspólnoty neokatechumenalnej. W niedzielę o godz. 21:00 w kościele akademickie Gorzkie Żale z rozważaniem fragmentu orędzia Ojca Świętego Franciszka na tegoroczny Wielki Post. 

-Studenci Martyrii wychodzą z kolejną ofertą pomocy dla uchodźców z Ukrainy. W każdą środę w godz. 16:00-18:00 w domu parafialnym odbywać się będą lekcje języka polskiego, połączone z integracją ukraińskich dzieci i młodzieży. Zapraszamy do zgłaszania się na zajęcia pod numerem telefonu 698-641-002, zamieszczonym na stronie internetowej Martyrii – w zakładce: „Uczymy polskiego”. Dodatkowe informacje u ks. Piotra. Pierwsze spotkanie w środę o godz. 16:00 w sali Dębu. 

 1. Tegoroczne rekolekcje szkolne w SP66 i SP17 będą odbywały się w zmienionej formie, czyli w szkole podczas zajęć religii. Na zakończenie rekolekcji szkolnych zapraszamy wszystkie dzieci na Mszę Św. z Drogą Krzyżową, która odbędzie się 1 kwietnia o godz. 16:45 w naszej bazylice. Kolejne spotkanie dla wszystkich dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Św. odbędzie się 9 kwietnia o godz. 10:00. Natomiast w najbliższą sobotę 3.IV.br firma szyjąca szaty liturgiczne dla dzieci będzie wydawała alby w godz. od 9 do 10 w domu duszpasterskim.
 2. Nadal można wspierać dzieło pomocy Ukrainie dokonywać wpłat na konto Parafii z dopiskiem „Ukraina albo składając ofiary do skarbony przy relikwiach św. Siostry Faustyny. Serdecznie dziękujemy za wszelkie ofiary, także przelewane na konto parafii oraz dary składane na pomoc Ukrainie.

12. Za tydzień rozpoczniemy w naszej parafii wielkopostne rekolekcje dla dorosłych. Podczas wszystkich niedzielnych Mszy św. a także w poniedziałek wtorek i środę o 8.30 i 18.30 nauki rekolekcyjne głosił będzie ks. dr Artur Pukownik z Collegium Marianum z Pelplina.

 1. Przygotowując się do Świąt Paschalnych, przypominamy o przykazaniach kościelnych, które nakładają na wierzących dwa szczególne obowiązki. „Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty a także przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię św.”. Przypominamy zatem, że Spowiedź św. wielkanocna dla wszystkich parafian będzie tradycyjnie w Wielką Środę po niedzieli palmowej tj. dnia 13 kwietnia. Kartki do spowiedzi św. wielkanocnej otrzymać można w biurze parafialnym w godzinach urzędowania a także w zakrystii przed i po każdej Mszy św.
 2. Zachęcamy naszych parafian do lektury tygodnika katolickiego „Przewodnik Katolicki” do nabycia u ministrantów przy wyjściu z kościoła. Polecamy lekturę katolickiej prasy.
 3. Zmarli: śp. Barbara Schwalbe, lat 92, zam. Bielawskiego 2
 4. Wszystkim naszym parafianom życzymy, by dzisiejsza Niedziela Wielkiego Postu i rozpoczynający się tydzień były okresem umacniania wiary i ufności Chrystusowi, „który za nas cierpiał rany i śmierć podjął krzyżową”.

 

Ogłoszenia Parafialne – Fundacja „Wiatrak” 27.03.2022 rok.

 

– Nadal istnieje możliwość rozliczenia swojego zeznania podatkowego za rok 2021 i przekazania swojego 1% na działalność statutową Fundacji „Wiatrak”. Wszystkie osoby, które chcą skorzystać z pomocy naszych księgowych, serdecznie zapraszamy do Domu Jubileuszowego im.  św. Jana Pawła II. PIT można zostawić od poniedziałku do piątku w godz. 9:30 – 14:00 w recepcji Fundacji „Wiatrak” (główne wejście od ul. Licznerskiego).

 

– Klub Seniora działający w Fundacji „Wiatrak” posiada jeszcze wolne miejsca dla chętnych. Wszystkie osoby pragnące uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez „Wiatrak” serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 52 32 34 824. Zajęcia w Klubie Seniora prowadzone są od poniedziałku do czwartku w godz. 9:00 – 14:00 (koszt uczestnictwa to 100 zł/ miesięcznie)

 

– W przyszłą Niedzielę oraz w Niedzielę Palmową w naszym kościele swoje świąteczne wyroby wystawiać będą uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak”. Pracowali dzielnie i chętnie by prezentowane stroiki, kartki, dekoracje świąteczne były niepowtarzalne i wyjątkowe. Mamy nadzieję, że i tym razem towarzyszyć im będzie Państwa otwartość i zainteresowanie, no i oczywiście, spodobają się Państwu tegoroczne propozycje ozdób świątecznych.

 

– Fundacja „Wiatrak” prowadzi niepubliczne przedszkole, którego celem   jest dbanie o pełny rozwój dziecka, tak aby już od najmłodszych lat mogło rozwijać swoje skrzydła. Edukacja w przedszkolu opiera się na fundamentalnych wartościach zgodnych z nauką św. Jana Pawła II, zapewniając najmłodszym uczniom zaangażowanie, bezpieczeństwo, troskę i odpowiedzialność. Przedszkole niepubliczne „u Karolka” prowadzi rekrutację przez cały rok –  w celu szczegółowych informacji i zapisów serdecznie zapraszamy do kontaktu pod numerem 533 022 268 / 52 32 34 822