Ogłoszenia duszpasterskie 27.02.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VIII Niedziela Zwykła – 27.02.2022

 1. Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Przypada VIII rocznica podjętej przez Ojca Świętego Franciszka decyzji o podniesieniu naszej świątyni do godności Bazyliki Mniejszej.  Wierni, którzy pobożnie nawiedzą tę świątynię i będą w niej uczestniczyć w świętej liturgii lub przynajmniej odmówią modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, Komunia św. i modlitwa według intencji Ojca św.) mogą uzyskać odpust zupełny: w dzień wspominający nadanie tytułu i godności bazyliki (27 lutego).
 2. Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.
 3. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.
 4. W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem.

W Środę Popielcową Msze Święte w naszym kościele jak w każdą niedzielę w godzinach: 

7.00, suma o 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i po południu 17.00, 18.30 i 20.00.

Na znak rozpoczęcia Wielkiego Postu na wszystkich Mszach będzie obrzęd posypania głów popiołem, który jest symbolem podjęcia pokuty za własne grzechy i za grzechy całej ludzkości.  

 1. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.
 2. Jako wspólnota Kościoła Diecezjalnego w Środę Popielcową zbieramy podczas Mszy św. ofiary na wsparcie hospicjów Diecezji Bydgoskiej: bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy, św. Elżbiety w Złotowie oraz Stacji Opieki Długoterminowej Caritas w Sępólnie Krajeńskim.
 3. By przybliżyć w czasie Wielkiego Postu każdego z nas do Chrystusa, Kościół zaprasza na nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Droga Krzyżowa w naszej świątyni dla dzieci w piątki o godz.17.30, dla dorosłych o godz.9.00, po Mszy św. i o godz. 18.00. Dla młodzieży w kaplicy o godz. 20.00. Wielkopostne Nabożeństwo Pasyjne Gorzkich Żali w niedzielę z kazaniem pasyjnym o godzinie 16.00, a dla młodzieży o godz. 21.00.
 4. W tym tygodniu okolicznościowe nabożeństwa pierwszego czwartku, piątku i soboty o zwykłej porze. W pierwszy piątek miesiąca spowiedź św. od godz. 7.30 do 9.00 i po południu od godz. 17.do 19.00.W sobotę w godzinach przedpołudniowych kapłani przyjdą do chorych. Przypomnijmy, że spotkanie Apostolstwa Różańca św. w pierwszą niedzielę miesiąca po sumie w kaplicy.
 5. Ogłoszenia duszpasterza młodzieży księdza Piotra:

Dzisiaj o godz. 18:00 w sali duszpasterstwa kolejne spotkanie z cyklu „Ducha nie gaście”, poświęcone świętej pamięci ks. Zygmunta Trybowskiego.   W związku z militarną agresją Rosji na Ukrainę, ostatkowa zabawa taneczna zostaje przemieniona na wieczór modlitwy o pokój na świecie. Zapraszamy we wtorek o godz. 22:00 do sali duszpasterstwa na wspólną Adorację Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju, która zakończy się Mszą świętą o północy z posypaniem głów popiołem. 

 1. Jutro, o godz. 17:30 na plebanii, odbędzie się spotkanie katechetów, uczących w szkołach na terenie naszej parafii.  
 2. W związku z wojną w Ukrainie, nasza parafia a także „Martyria” wraz z Zrzeszeniem Harcerskim „Piąta.PL”rozpoczyna zbiórkę darów dla poszkodowanych i uchodźców z Ukrainy. Zbieramy – koce, śpiwory, pościel, ręczniki, środki higieniczne, żywność instant, latarki i baterie, środki opatrunkowe. Prosimy, by rzeczy były czyste i niezniszczone; najlepiej, by były nowe – zadbajmy o godność obdarowanych. Dary przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 10:00 oraz od 18.00 do 20.00 w domu parafialnym na parterze w sali „Dębu”. Jeśli ktoś chce pomóc w przyjmowaniu darów lub podarować skrzynki i mocne kartony to prosimy przynosić je do domu parafialnego. Wszelkie dodatkowe informacje i numery kontaktowe na stronie internetowej „Martyrii”.   
 3. Ogłoszenie dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. Dnia 5 marca w sobotę w godzinach od 9:00-10:00 w domu parafialnym przymiarka alb, dla tych którzy jeszcze nie zdążyli zamówić. Przedpłata przy przymiarce 70 zł. 12 marca spotkanie dla rodziców i dzieci w bazylice. Na godzinę 9:00 zapraszamy chłopców na 10:00 dziewczynki. Po spotkaniach będzie możliwość poświęcenia świec.

13.Cały czas zapraszamy do Liturgicznej Służby Ołtarza nowych kandydatów. Zbiórki odbywają się w każdą sobotę o godz. 10:30. 

 1. Przypomnijmy. Dziś jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej przeprowadzamy zbiórkę ofiar do puszek, które przeznaczone są na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.
 2. Zachęcamy do zakupu i lektury „Przewodnika Katolickiego”. W nowym wydaniu czytamy:art. o tym jak często powinniśmy się spowiadać, o znaczeniu postu oraz o spotkaniach bł. Kard. St. Wyszyńskiego z Papieżem Piusem XII na temat przyszłości Polski. Do Przewodnika dołączono książkę 5 min. z Bogiem – Modlitwy na każdy dzień marca. Zachęcamy do lektury.
 3. Zmarli: śp. Marianna Kras, lat 87, zam. Fiedlera 1, śp. Janusz Buczkowski, lat 69, zam. Kleina 5, śp. Marcin Karapulka, lat 42, zam. Wańkowicza 1, śp. Paulina Kałaczyńska, lat 36, zam. Bartłomieja z Bydgoszczy 4, śp. Edward Arciuch, lat 70, zam. Łabendzińskiego 4.
 4. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy dobrej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.

 

 

INFORMACJA O ZBIÓRCE W KOŚCIOŁACH – POMOC DLA UKRAINY

W nawiązaniu do apelu Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, aby zarówno w dzisiejszą niedzielę 27 lutego, jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – mają zostać przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, przekazuję następujące informacje.

Środki zostaną przeznaczone na zapewnienie konkretnej pomocy finansowej i materialnej dla poszkodowanych przebywających na terenie Ukrainy: zakup koców, śpiworów, materaców, kuchni polowych, żywności, środków, medycznych.

Będzie my również nieść pomoc uchodźcom, którzy potencjalnie przybędą do Polski. Struktury Caritas we współpracy z administracją państwową zadeklarowały udostępnienie około 2 tys. miejsc noclegowych. W miarę potrzeb wsparcie będzie też udzielane w jadłodajniach Caritas na terenie Polski. Opracowujemy ponadto plan wsparcia informacyjnego dla osób, które znajdą się na terenie naszego kraju. Podobnie jak w kryzysie na granicy polsko-biało ruskiej, bardzo ważnym elementem reagowania kryzysowego będzie zaangażowanie i ścisła współpraca z parafiami.

Caritas Polska będzie prowadzić codziennie w mediach społecznościowych Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji pokoju na Ukrainie (początek o godz. 15.00).

Numer konta do wpłat w ramach zbiórki na Pomoc dla Ukrainy:

PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

Bank Millennium S.A.

W związku z kryzysową sytuacją prosimy o dokonywanie wpłat najpóźniej do 8 marca 2022.

Ks. Marcin Ilżycki – Dyrektor Caritas Polska

 

OGŁOSZENIA FUNDACJI WIATRAK

 

1.Fundacja Wiatrak informuje o rozpoczęciu akcji organizowanej wzorem lat ubiegłych i polegającej na udzieleniu przez pracowników Wiatraka bezpłatnej pomocy w wypełnianiu i wysłaniu zeznań podatkowych rok 2021. Służymy pomocą w Biurze Domu Jubileuszowego w tygodniu od godz. 9.00 do 16.00.  Tel.53 32 34 810.

2.Przypominamy także iż w Fundacji Wiatrak działa Przedszkole „U Karolka” w którym obecnie trwają zapisy nowych dzieci. Przyjmujemy dzieci od dwu i pół roku życia. Informacja pod numerami telefonów: 533 022 268 a także w sekretariacie Fundacji tel.52 32 34 810 oraz na stronie Facebooka: „Przedszkole Niepubliczne U Karolka”.