Ogłoszenia duszpasterskie 26.12.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE II Dzień Świąt Bożego Narodzenia 26.XII.2023 r.

Święto św. Szczepana, pierwszego męczennika

 

 1. Dziś drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Msze św. według niedzielnego porządku.
 2. Tradycyjnie jak co roku zapraszamy dzieci w drugi dzien Świąt na Msze św. o godz. 18.30 a po Niej na wspólne kolędowanie przy żłobku z naszą parafialną scholką BOŻE NUTKI.
 3. Wczoraj przeżywaliśmy 21. rocznicę śmierci ks. prał. Zygmunta Trybowskiego – budowniczego naszej świątyni i pierwszego proboszcza parafii, którego proces beatyfikacyjny nabrał tempa: po akceptacji Konferencji Episkopatu Polski, postulator wysłał do Dykasterii ds. Kanonizacyjnych prośbę Księdza Biskupa o tzw.nihil obstat, czyli zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Zygmunta Trybowskiego.  Wczoraj. po Mszy św. o godz. 18.30 wyszliśmy do grobu z modlitwą za duszę zmarłego kapłana i rychłą Jego beatyfikację.      
 4. Dzisiaj – w drugie Święto Bożego Narodzenia modlimy się w intencji katolickich uczelni oraz za Katolicki Uniwersytet Lubelski. Zbierane podczas Mszy świętych ofiary, przeznaczamy na rzecz katolickich uczelni i KUL-u, tak bardzo zasłużonej dla Ojczyzny uczelni.
 5. Ze względu na rozpoczynający się czas kolędy od dnia jutrzejszego Msze św. wśród tygodnia o godz. 17.00 nie będą sprawowane aż do końca miesiąca stycznia. W tym czasie Msze św. z godz. 18.30 przenosimy na godz. 15.30. Ta zmiana nie dotyczy pierwszego piątku miesiąca i sobót. Zatem w czasie kolędy Msze św. w dni powszednie o godz. 7.00, 8.30 i 15.30.

6 W środę przypadnie Święto Św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Suma odpustowa w Starym Fordonie wieczorem o godz. 18.00 

 1. W czwartek Święto Świętych Młodzianków, Męczenników, a w najbliższą niedzielę Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa w której wzrastał „w łasce u Boga i u ludzi” Syn Boży, Jezus Chrystus
 2. W najbliższą niedzielę 31.12. br. kończy się kolejny rok kalendarzowy – 2023. Zakończmy go w naszej świątyni wieczorem, o godz. 18.30. Będzie odprawiona specjalna dziękczynna Msza św.  Po Mszy św. wystawienie Najśw. Sakramentu ze wspólną modlitwą dziękczynną, przebłagalną i błagalną.
 3. Jutro rozpoczynamy kolędę, czyli duszpasterskie nawiedzenie rodzin.

       Kolęda zwana dziś duszpasterskim nawiedzeniem rodzin jest spotkaniem o charakterze wyłącznie religijnym. Kapłan przychodzi do naszych domów na wspólną modlitwę a także na rozmowę o sprawach wiary i życia religijnego.  Ofiary zebrane w czasie tegorocznej kolędy przeznaczymy w dalszym ciągu na fundusz nowych inwestycji w naszej bazylice.

  Plan kolędy na najbliższe dni wywieszony jest w gablotce w kruchcie świątyni i wydrukowany na ulotkach wyłożonych w kościele.  Jest także podany na stronie internetowej parafii. Przypomnijmy, że kolędę rozpoczynamy: w dni powszednie o godz.16.00, w soboty o godz. 14.00 a w niedziele o godz. 15.00. Dla osób, które nie mogą przyjąć kolędy w wyznaczonym czasie proponujemy termin dodatkowy wizyty duszpasterskiej w dniu    3 i 4 lutego 2024 roku od godz. 16.00. Zmiany można zgłaszać telefonicznie w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej.  

 1. Można nabyć Przewodnik Katolicki podwójny numer, wydanie świąteczno-noworoczne z modlitewnikiem.
 2. Trwają przygotowania doedycji Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli, który 6 stycznia 2024 r. przejdzie ulicami Bydgoszczy. Orszak rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.30 w Bazylice św. Wincentego a’ Paulo pod przewodnictwem Księdza Biskupa. Około godz. 13.00 kolorowy orszak wyruszy sprzed Bazyliki i przejdzie ulicami; Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku. Tam pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi oddadzą – pasterze, królowie, a następnie wszyscy uczestnicy Orszaku. Zapraszamy wszystkie parafie diecezji do włączenia się w tę inicjatywę. 
 3. Plan kolędy na najbliższe dni jest następujący:

27.12.2023 środa
-Witeckiego 1, 1-39; -Witeckiego 1, 40-79; -Witeckiego1, 80-114
28.12.2023 czwartek
-Stomy (dawna Lehmanna) 2, 1-32; -Stomy (dawna Lehmanna) 2, 33-56; -Witeckiego 2, 1-40; -Witeckiego 2, 41-78;
29.12.2023 piątek
-Witeckiego 2, 79-122 -Witeckiego 3, 1-45; -Witeckiego 3, 46-90; -Witeckiego 3, 91-131;

 1. Do kin wchodzi film „Wandea. Zwycięstwo albo śmierć”. To fabularna produkcja o francuskich katolikach, którzy podczas Rewolucji Francuskiej wzniecili powstanie w obronie wiary i Kościoła, umieszczając na swoich sztandarach wizerunek Najświętszego Serca Pana Jezusa. Seans dla naszej parafii w kinie Helios 29 grudnia o g.19.15, dokładnie w 350. rocznicę objawień Najświętszego Serca Jezusowego. Na hasło „parafia” cena biletu 14 zł.

14.Zmarli: śp. śp. Irena Majewska l.69 z ul. Konf. Barskich 3, śp. Barbara Świder l.75 z ul. Bart. z Byd. 8 

 1. Raz jeszcze pragniemy życzyć wszystkim naszym parafianom i ich Gościom głębokiego przeżycia czasu świętowania Bożego Narodzenia i ostatnich dni starego roku kalendarzowego.

BOŻE NARODZENIE 2023

                                                                        (1305) – Giotto

 

 „I my czekamy na Ciebie, Pana,

A skoro przyjdziesz na głos kapłana,

Padniemy na twarz przed Tobą, 

Wierząc, żeś jest pod osłoną

Chleba i Wina.” 

 

            Obchodzone corocznie Święta Bożego Narodzenia przypominają nam, że przed dwoma tysiącami lat Syn Boży stał się człowiekiem i przyszedł na ziemię w Betlejem. Żył naszym życiem i chodził naszymi drogami, aby nam ukazać tę, która najpewniej prowadzi do Boga. Obiecał, że pozostanie z nami po wszystkie dni, aż do skończenia świata.

            Tę obietnicę spełnił w Eucharystii, sakramencie miłości i jedności, w znaku Obecności, która jest pierwszym imieniem miłości. Dzięki tej wielkiej tajemnicy wiary możemy budować wspólnotę sióstr i braci, uczestników jednego eucharystycznego stołu i dzieci jednego Ojca w niebie.

            Niech te najbardziej rodzinne Święta w roku staną się okazją do umacniania wzajemnych więzi, ocalania nadziei, budzenia sumień i przywracania Bożego światła w naszych domach.  

            Pragnę w imieniu kapłanów posługujących w tutejszej Bazylice i Sanktuarium przekazać Parafianom, Miłośnikom naszej Bazyliki i przybyłym na Święta Gościom najlepsze życzenia: Bożych mocy, sił, zdrowia i nieustannego wsparcia Tej, która dała światu Mesjasza i Zbawiciela, Maryi, Bożej Rodzicielki.   W naszych kapłańskich modlitwach   prosimy o błogosławieństwo Bożego Dzieciątka, które niechaj przynosi pokój serca i  spełnienie najpiękniejszych marzeń.

                                                                   Ks. Jan Andrzejczak – proboszcz

 

Bydgoski Orszak Trzech Króli – 2024

Jak co roku 6 stycznia 2024 r., ulicami Bydgoszczy przejdzie Orszak Trzech Króli. Orszak rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo, pod przewodnictwem bp Krzysztofa Włodarczyka. Barwny orszak ze śpiewem kolęd wyruszy sprzed kościoła ok g.13.00 i przejdzie do Starego Rynku. Tam pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi oddadzą – pasterze, królowie, a następnie wszyscy uczestnicy Orszaku. Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Ich świtę stanowią królewskie orszaki ubrane w czerwone, niebieskie i zielone stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. 

Do orszaku może przyłączyć się każdy, stając się nie tylko widzem ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia – aktorem. Jedyny wymóg to odpowiedni strój.  Więcej informacji na http://www.orszaktrzechkroli.bydgoszcz.pl oraz na Facebooku [konto „Orszak Trzech Króli – Bydgoszcz]

Studium Duchowości Franciszkańskiej

Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej zaprasza do uczestnictwa w Studium Duchowości Franciszkańskiej. To pilotażowy półroczny cykl wykładów, adresowanych do wszystkich, których pasjonuje postać św. Franciszka z Asyżu oraz duchowość franciszkańska. Uczestnicy zajęć nie tylko uzyskają teoretyczną wiedzę na temat św. Franciszka i wielkiej duchowej spuścizny Rodziny Franciszkańskiej, ale będą mogli praktycznie wykorzystać ja w codziennym życiu kierując się dewizą – „pokój i dobro”. Cykl obejmuje 7 spotkań. Zajęcia będą odbywały się 1 raz w miesiącu w każdą 3 środę miesiąca – (17 stycznia, 21 lutego, 20 marca, 17 kwietnia, 15 maja, 5 i 19 czerwca). Koszt 200 zł. Zapisy pod numerem tel. 696784228 lub mailowo: sekretariat@cef.bydgoszcz.pl.

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.