Ogłoszenia duszpasterskie 26.12.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE II Dzień Świąt Bożego Narodzenia 26.XII.2022 r.

Święto św. Szczepana, pierwszego męczennika

 1. Dziś drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Msze św. według niedzielnego porządku.
 2. Tradycyjnie jak co roku zapraszamy dzieci w drugi dzień Świąt na Msze św. o godz. 17.00 a po Niej na wspólne kolędowanie przy żłobku z naszą parafialną scholką BOŻE NUTKI.
 3. Wczoraj przeżywamy 20. rocznicę śmierci ks. prał. Zygmunta Trybowskiego – budowniczego naszej świątyni i pierwszego proboszcza parafii. Po lewej stronie ołtarza naszej bazyliki ustawiona jest wystawa poświęcona jego życiu i duszpasterskiej posłudze. Zachęcamy do zwiedzania. Przypomnijmy także: Dnia 6 stycznia, o godz. 19:15 w naszej Bazylice, DA Martyria organizuje koncert kolęd pt. „Zaśpiewajmy Zygmuntowi!”, w wykonaniu muzyków, którzy byli (lub nadal są) związani z dziedzictwem ks. Zygmunta. Zapraszamy do uczestnictwa i wspólnej modlitwy o błogosławieństwo dla dzieł, które zostawił po sobie ten żyjący oraz umierający w opinii świętości kapłan. 
 4. Dzisiaj – w drugie Święto Bożego Narodzenia modlimy się w intencji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zbierane podczas Mszy świętych ofiary, przeznaczamy na rzecz tak bardzo zasłużonej dla Ojczyzny uczelni.
 5. Ze względu na rozpoczynający się czas kolędy od dnia jutrzejszego Msze św. wśród tygodnia o godz. 17.00 nie będą sprawowane aż do końca miesiąca stycznia. W tym czasie Msze św. z godz. 18.30 przenosimy na godz. 15.30. Ta zmiana nie dotyczy pierwszego piątku miesiąca i sobót. Zatem w czasie kolędy Msze św. w dni powszednie o godz. 7.00, 8.30 i 15.30.
 6. We wtorek przypadnie Święto Św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Suma odpustowa w Starym Fordonie wieczorem o godz. 18.00
 7. W środę Święto Świętych Młodzianków, Męczenników, a w piątek Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa, w której wzrastał „w łasce u Boga i u ludzi” Syn Boży, Jezus Chrystus
 8. W sobotę we wspomnienie św. Sylwestra kończy się kolejny rok kalendarzowy – 2022. Zakończmy go w naszej świątyni wieczorem, o godz. 18.30. Będzie odprawiona specjalna dziękczynna Msza św. Po Mszy św. wystawienie Najśw. Sakramentu ze wspólną modlitwą dziękczynną, przebłagalną i błagalną.
 9. W najbliższą niedzielę Nowy Rok – z woli Ojca Świętego Światowy Dzień Modlitw o pokój. O pokój w życiu narodów i społeczeństw, o pokój w naszych rodzinach prosimy Boga za przyczyną Świętej Bożej Rodzicielki, którą tego dnia czcimy w liturgii Kościoła. Ciągle słyszymy o nowych konfliktach, niepokoimy się wojną na Ukrainie. W czasie modlitwy o pokój módlmy się także o opamiętanie dla tych, którzy dla własnych interesów sieją niepokój i wywołują konflikty. W Nowy Rok Msze św. jak w każdą niedzielę. Nie będzie Mszy Św. o godz. 7.00. Niech nikogo z nas nie zabraknie w pierwszy dzień Nowego Roku na Mszy św. Rozpocznijmy Nowy Rok z Bożym błogosławieństwem.
 10. Można nabyć Przewodnik Katolicki podwójny numer, wydanie świąteczno-noworoczne z modlitewnikiem.
 11. W uroczystość Trzech Króli po raz dziesiąty ulicami Bydgoszczy przejdzie Orszak Trzech Króli. Orszak rozpocznie się Mszą św. o g.11.30 w Bazylice pod przewodnictwem bp Krzysztofa Włodarczyka i o g.13.00 wyruszy spod Bazyliki na Stary Rynek. 
 12. Jutro rozpoczynamy kolędę, czyli duszpasterskie nawiedzenie rodzin.

       Kolęda zwana dziś duszpasterskim nawiedzeniem rodzin jest spotkaniem o charakterze wyłącznie religijnym. Kapłan przychodzi do naszych domów na wspólną modlitwę a także na rozmowę o sprawach wiary i życia religijnego.  Ofiary zebrane w czasie tegorocznej kolędy przeznaczymy w dalszym ciągu na fundusz nowych inwestycji w naszej bazylice.

  Plan kolędy na najbliższe dni wywieszony jest w gablotce w kruchcie świątyni i wydrukowany na ulotkach wyłożonych w kościele.  Jest także podany na stronie internetowej parafii. Przypomnijmy, że kolędę rozpoczynamy: w dni powszednie o godz.16.00, w soboty o godz. 14.00 a w niedziele o godz. 15.00. Dla osób, które nie mogą przyjąć kolędy w wyznaczonym czasie proponujemy termin dodatkowy wizyty duszpasterskiej w dniu 31 stycznia 2023 roku. Zmiany można zgłaszać telefonicznie w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej.  

Plan kolędy na najbliższe dni jest następujący:

27.12.2022 (wtorek) – Monte Cassino 1,1-40; Monte Cassino 1, 41-90; Monte Cassino 2, 1-40; Monte Cassino 2, 41-78;

28.12.2022 (środa) –    Monte Cassino 4, 1-20; Monte Cassino 3, 1-19; Monte Cassino 4, 21-60; Monte Cassino 5, 1-40; Monte Cassino 5, 41-80; Monte Cassino (domki); (parzyste)

29.12.2022 (czwartek) – Monte Cassino 6, 1-51; Monte Cassino 6, 52-91; Brzóski (domki); Monte Cassino 6, 92-135; Piwnika Ponurego 4, 1-43; Monte Cassino (domki nieparzyste)

30.12.2022(piątek) – Piwnika Ponurego 4, 44-76; 1c; Konfederatów Barskich 3, 1-30; Konfederatów Barskich 3, 31-73; Konfederatów Barskich 3, 74-108;

12.Zmarli: śp.  Aleksandra Pietkiewicz, lat 77, zam. ul. Wańkowicza 2, śp. Halina Iciek, lat 78, zam. ul. Konfederatów Barskich 3, śp. Zdzisław Pieczara, lat 75, zam. ul. Witeckiego 2, śp. Andrzej Ziółkowski, lat 67. zam. ul. Sosnowskiego 4, śp. Halina Karapulka, lat 73, zam. ul. Wańkowicza 4, śp. Czesława Kaczmarek, lat 94, zam. ul. Bołtucia 2, śp. Genowefa Krzyżanowska, lat 76, zam. ul. Sybiraków 8.

 1. Raz jeszcze pragniemy życzyć wszystkim naszym parafianom i ich Gościom głębokiego przeżycia czasu świętowania Bożego Narodzenia i ostatnich dni starego roku kalendarzowego

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.