Ogłoszenia duszpasterskie 26.12.2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE II Dzień Świąt Bożego Narodzenia 26.XII.2021 r.

Uroczystość Św. Rodziny

 1. Dziś, w ostatnią niedzielę roku kalendarzowego przypada uroczystość św. Rodziny z Nazaretu, w której wzrastał „w łasce u Boga i u ludzi” Syn Boży, Jezus Chrystus. Podczas Mszy św. o godz. 13.00 będziemy modlić się za wszystkie pary małżeńskie, które stanęły na ślubnym kobiercu w kończącym się 2021 r. Wypraszajmy dar świętości życia dla rodzin naszej parafii. Na zakończenie każdej Mszy Świętej modlimy się w intencji wszystkich małżeństw, szczególnie tych, które przeżywają jakiekolwiek trudności i kryzysy. 
 2. Dzisiaj – w drugie Święto Bożego Narodzenia modlimy się w intencji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zbierane podczas Mszy świętych ofiary, przeznaczamy na rzecz tak bardzo zasłużonej dla Ojczyzny uczelni.

3. Duszpasterstwo Akademickie „Martyria” przygotowało dla parafian i sympatyków Sanktuarium Królowej Męczenników dekorację świąteczną w myśl trwającego synodu o Kościele: „Komunia, uczestnictwo, misja”. Wizualizacja przedstawia budynek kościoła, którego otwarte na oścież drzwi zapraszają każdego człowieka do nawiedzenia i odnalezienia obecnego w nim żywego Jezusa, który – w przeżywanej obecnie tajemnicy narodzenia Syna Bożego – zstępuje z nieba jako dar Boga Ojca. Dekoracji przewodzą Słowa Pana Jezusa z 17 rozdziału Ewangelii wg świętego Jana: „Jak Ojciec Mnie posłał na świat, tak i Ja ich na świat posłałem”; oraz hasło nowego roku duszpasterskiego: „Posłani w pokoju Chrystusa… do…”. Każdy wierny, po przekroczeniu progu świątyni, może przejrzeć się w ustawionym we wnętrzu kościoła lustrze. Odbita w nim postać uświadamia, że nikt inny, jak właśnie ten, którego widzę przed sobą, jest posłany w pokoju Chrystusa. Na wielu cegłach frontu świątyni wypisane są osoby i przestrzenie, do których posłani są uczniowie Jezusa. Każdy przybywający na Liturgię otrzyma motto: „Wchodzisz tutaj, by kochać Boga; wychodzisz stąd, by kochać człowieka”.

Dekoracja ma nam uświadomić, że wszyscy jesteśmy żywymi kamieniami w budowli Kościoła. Od każdego z nas zależy, jak bardzo – obdarowani pokojem Chrystusa – będziemy budować widzialne Ciało Chrystusa. Dekoracja ma przybliżyć wiernym prawdę o wspólnocie Kościoła, którą umiłował Pan Jezus, a której obraz dziś zostaje zniekształcony przez każdy grzech.

 1. Dzisiaj kolejne spotkanie z cyklu „Ducha nie gaście”, poświęcone świętej pamięci ks. prałatowi Zygmuntowi Trybowskiemu. Podczas Mszy świętej o godz. 17:00 dziękować będziemy dobremu Bogu za życie i posługę tego kapłana z okazji 19 rocznicy jego odejścia do Domu Ojca oraz zbliżającej się daty jego urodzin. Oprawę muzyczną uświetni parafialna schola „Boże Nutki”, która po Eucharystii zaprasza rodziny wraz z dziećmi do wspólnego kolędowania i spotkania przy Żłóbku. Serdecznie zapraszamy do wspólnego kolędowania. 
 2. Po świętach rozpoczynamy tradycyjną kolędę – duszpasterskie nawiedzenie rodzin. W związku z aktualną sytuacją, mając na uwadze bezpieczeństwo wiernych, jak i duszpasterzy, informujemy, że kolęda będzie w dwojakiej formie. Od 28 grudnia podobnie jak w ubiegłym roku zapraszamy na Msze św. kolędowe w kościele o g.18.30 Będzie również możliwość pobłogosławienia domów i rodzin, które wyrażą takie życzenie.   Zaproszenia do kolędowych wizyt w naszych domach przyjmujemy w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania i w zakrystii kościoła. Plan  kolędy   dostępny jest w kalendarzu parafialnym, kruchtach kościoła a także na stronie internetowej parafii.

 Ze względu na rozpoczynający się czas kolędy od   poniedziałku Msze św. wśród tygodnia sprawowane będą o godz. 7.00, 8.30 i 18.30. Zmiany te spowodowane zostały trwającą pandemią koronawirusa.  Będzie też możliwość złożenia dorocznej ofiary kolędowej na cele parafii.

 1. Jak co roku, przygotowaliśmy dla parafian, gości i sympatyków naszej parafii XIX wydanie kalendarza parafialnego i sanktuaryjnego na rok 2022. Zawiera kalendarium, informatorium parafialne, w tym o: sakramentach (warunkach przygotowania i terminy ich przyjęcia), odpustach i innych aktywnościach duszpasterskich, a także rejestr grup i wspólnot apostolskich. Do kalendarza dołączono plan kolędy 2021/22. Kalendarz i plan kolędy są dostępne w zakrystii i sklepiku parafialnym.
 2. W piątek we wspomnienie św. Sylwestra kończy się kolejny rok kalendarzowy – 2021. Zakończmy go w naszej świątyni wieczorem o godz. 18.30. Będzie odprawiona specjalna dziękczynna Msza św. Zachęcamy naszych Parafian, by wieczorem – w ostatni dzień mijającego roku, w modlitwie wdzięczności wraz z całą rodziną podziękować Bogu za wszystkie łaski i doświadczenia mijającego czasu i prosić o Boże błogosławieństwo na zbliżający się Nowy Rok 2022. Po Mszy św. wystawienie Najśw. Sakramentu ze wspólną modlitwą dziękczynną, przebłagalną i błagalną. Za udział w tej Mszy i nabożeństwie możemy otrzymać odpust zupełny. W Sylwestra tak jak w latach ubiegłych nie będzie Mszy św. o północy.
 3. W sobotę Nowy Rok – z woli Ojca Świętego Światowy Dzień Modlitw o pokój. O pokój w życiu narodów i społeczeństw, o pokój w naszych rodzinach prosimy Boga za przyczyną Świętej Bożej Rodzicielki, którą tego dnia czcimy w liturgii Kościoła. Ciągle słyszymy o nowych konfliktach, które wybuchają w różnych miejscach świata. W czasie modlitwy o pokój módlmy się także o opamiętanie dla tych, którzy dla własnych interesów sieją niepokój i wywołują konflikty. W Nowy Rok Msze św. jak w każdą niedzielę. Nie będzie Mszy Św. o godz. 7.00. Niech nikogo z nas nie zabraknie w pierwszy dzień Nowego Roku na Mszy św. Rozpocznijmy Nowy Rok z Bożym błogosławieństwem.
 4. Dnia 1 stycznia, w pierwszą sobotę miesiąca, o godz.8.30 Msza Święta o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny. Okazja do Komunii Świętej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy i znieważenia. Odwiedziny chorych przekładamy na miesiąc luty.
 5. Ks. Biskup Ordynariusz Krzysztof Włodarczyk udzielił dyspensy od zachowania charakteru pokutnego piątku 31 grudnia 2021 roku, w tym od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.
 6. Polecamy prasę: świąteczny numer Przewodnik Katolickiego wraz z dodatkiem „5 minut z Bogiem” na styczeń w cenie 10 zł.
 7. Nasza parafia włączyła się do programu Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktów zbrojnych w Syrii i Libanie. Ofiary na ten cel można składać do puszki przy relikwiach Św. Siostry Faustyny po lewej stronie. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

12.Zmarli: śp. Andrzej Tykwiński, lat 82, zam. ul. Fieldorfa Nila 6, śp. Romuald Jan Schmelter, lat 85 za. w Pile, śp. Gabriela Teresa Faszcza, lat 70, zam. ul. Bołtucia 8, śp. Halina Markiewicz, lat 74, zam. ul. Monte Cassino 3.

 1. Wszystkim naszym Parafianom życzymy dużo zdrowia i mocy Bożych na ostatnie chwile starego roku. Życzymy także obfitości Bożych łask w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym, opieki Bożej Opatrzności na każdy nowy dzień rozpoczynającego się w sobotę Nowego Roku. Na ostatnie chwile kończącego się roku przyjmijmy Boże błogosławieństwo.