Ogłoszenia duszpasterskie 26.12.2020

Święto św. Szczepana, pierwszego męczennika

 1. Dziś drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Msze św. według niedzielnego porządku. Trwamy w świątecznej radości Narodzonego Pana. W ten czas wpisuje się świadectwo wiary pierwszego męczennika Kościoła – św. Szczepana, który był diakonem Kościoła jerozolimskiego, jednym z siedmiu wybranych do posługi. W chwili prześladowania nie wyparł się Jezusa. Niech świadectwo jego wierności będzie dla nas wyzwaniem, żebyśmy z odwagą i miłością dzielili się radością płynącą z narodzenia Dzieciny.
 2. Dzisiaj – w drugie Święto Bożego Narodzenia modlimy się w intencji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zbierane podczas Mszy świętych ofiary, przeznaczamy na rzecz tak bardzo zasłużonej dla Ojczyzny uczelni.
 3. Jak co roku w naszym Sanktuarium, dzięki zaangażowaniu młodzieży, studentów i absolwentów Diecezjalnego Ośrodka DA Martyria oraz wielu ofiarnych parafian, możemy przeżywać Święta Bożego Narodzenia ze szczególnie aktualnym przesłaniem. Ze względu na trwającą pandemię nie mogły towarzyszyć nam w tym roku zwierzęta oraz zastęp osób odpowiedzialnych za nie. Niemniej jednak włożyliśmy wiele wysiłku, by sprawić, że przesłanie Świąt będzie aktualne i żywe. Postanowiliśmy zbudować w kościele konstrukcję bloku mieszkaniowego, który zasadniczo kojarzy się z naszym osiedlem. To właśnie w nim, pośród sąsiadów narodził się Pan Jezus. Święta Rodzina nie znajdując miejsca w przytulnych mieszkaniach zmuszona była koczować na klatce schodowej między jednym a drugim piętrem. Na murze, obok nazwy ulicy, pojawił się napis poczyniony ręką graficiarza: „…I zamieszkało wśród nas. J 1,14”. Pan Jezus wiedząc, że z racji pandemii wielu z nas będzie miało trudność w dotarciu podczas Świąt do kościoła, postanawia sam zamieszkać kątem między nami. Specjalnie nie wprasza się pod konkretny adres, ale chce być dla wszystkich tak samo bliski, zapraszając tym samym, by każdy z nas w te Święta zatroszczył się o najbliższych sąsiadów. Mamy zanieść im opłatek, życzenia, uśmiech i pociechę, czyli dobrą nowinę, że narodzona Boża Dziecina jest bardzo blisko nich.
 4. Po świętach rozpoczynamy tradycyjną kolędę – duszpasterskie nawiedzenie rodzin. Kierując się sytuacją jaka panuje w kraju, mając na względzie obowiązujące obostrzenia sanitarne informujemy, że tegoroczną kolędę przeżyjemy w formie spotkań z wiernymi na Mszy św. w intencji parafian o g.18.30 począwszy od najbliższego poniedziałku 28 grudnia br. Podczas kolędowego spotkania w kościele będzie wspólne śpiewanie kolęd, Msza św., okolicznościowe błogosławieństwo i przygotowana dla każdej rodziny kolędowa pamiątka. Plany kolędy są dostępne w kalendarzu parafialnym do nabycia w zakrystii i sklepiku a także na nowej – tworzonej obecnie – stronie internetowej parafii. Plan kolędy wywieszony jest także w gablotach kościoła. Ze względu na rozpoczynający się czas kolędy od poniedziałku Msze św. wśród tygodnia sprawowane będą o godz. 7.00, 8.30 i 18.30.  W tym czasie Msze św. z godz. 15.30 przenosimy na godz. 18.30. Zmiany te spowodowane zostały trwającą pandemią koronawirusa. 
 5. Jak co roku, przygotowaliśmy dla parafian, gości i sympatyków naszej parafii XIX wydanie kalendarza parafialnego i sanktuaryjnego na rok 2021. Zawiera kalendarium, informatorium parafialne, w tym o: sakramentach (warunkach przygotowania i terminy ich przyjęcia), odpustach i innych aktywnościach duszpasterskich, a także rejestr grup i wspólnot apostolskich. Załączone fotografie ukazują głównie prace malarskie umieszczone na frontonie Bazyliki, w tym ostatnie ukończone w listopadzie br. które wykonał artysta Sylwester Piędziejewski pracownik Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Do kalendarza dołączono niezwykły plan kolędy 2020/21. Kalendarz i plan kolędy są dostępne w zakrystii i sklepiku parafialnym.
 6. Jutro w niedzielę 27.XII przypada uroczystość św. Rodziny z Nazaretu, w której wzrastał „w łasce u Boga i u ludzi Syn Boży, Jezus Chrystus. Podczas Mszy św. o godz. 13.00 będziemy modlić się za wszystkie pary małżeńskie, które stanęły na ślubnym kobiercu w kończącym się 2020 r. Wypraszajmy dar świętości życia dla rodzin naszej parafii. Jutro na zakończenie każdej Mszy Świętej będziemy się modlili szczególnie w intencji wszystkich małżeństw naszej parafii, szczególnie tych, które przeżywają jakiekolwiek trudności i kryzysy. Na jutrzejsza Msze Święte   zapraszamy wszystkie małżeństwa, które pragną odnowić przyrzeczenia małżeńskie.
 7. W niedzielę Świętej Rodziny, o godz. 17:45 zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na Spotkanie przy Żłóbku, któremu towarzyszyć będzie wspólne śpiewanie kolęd w wykonaniu parafialnego zespołu „Boże Nutki”. Spotkanie to odbędzie się w ramach cyklu pt. „Ducha nie gaście” i poświęcone będzie śp. ks. prał. Zygmuntowi Trybowskiemu z okazji 18 rocznicy jego odejścia do Domu Ojca oraz zbliżającej się daty jego urodzin. Serdecznie zapraszamy do wspólnego kolędowania. 
 8. Nasza parafia włączyła się do programu Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Pomagamy rodzinie Hosepa Khashhikian, którzy są ormiańskimi chrześcijanami. Ofiary na ten cel można składać do puszki przy relikwiach Św. Siostry Faustyny po lewej stronie. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 9. W najbliższy czwartek we wspomnienie św. Sylwestra kończy się kolejny rok kalendarzowy – 2020. Zakończmy go w naszej świątyni wieczorem – i tu uwaga – o godz. 17.00. Będzie odprawiona specjalna dziękczynna Msza św. Po Mszy św. wystawienie Najśw. Sakramentu ze wspólną modlitwą dziękczynną, przebłagalną i błagalną.  W tym roku tak jak w latach ubiegłych nie będzie Mszy św. o północy.
 10. Można nabyć Przewodnik Katolicki ostatnie wydanie w bieżącym roku a w nim: odkryć Betlejem, obrazy Bożego Narodzenia, ojciec Badeni przypomina o paruzji.

11.Zmarli: śp. Petronela Sucharska, lat 85, zam. ul. Bartłomieja z Bydgoszczy 13, śp. Antoni Panas, lat 89, zam. ul. Monte Cassino 1, śp. Dorota Firfas, lat 71, zam. ul. Łabendzińskiego 4, śp. Elżbieta Komsta, lat 65. 

 1. Raz jeszcze pragniemy życzyć wszystkim naszym parafianom i ich Gościom głębokiego przeżycia czasu świętowania Bożego Narodzenia zapraszając na Mszę św. jutro w Niedzielę Świętej Rodziny.