Ogłoszenia duszpasterskie 26.11.2023

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XXXIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 26.XI.2023 ROK   UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

1.Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, ostatnia niedziela roku liturgicznego. W odnowionej liturgii Kościoła   uroczystość tę obchodzi się w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko, co rodzaj ludzki w porządku przyrodzonym i nadprzyrodzonym posiada i czego się spodziewa, ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Jezusie Chrystusie. Po Mszy św. o godz.8.30 ponowimy akt oddania Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Także po Mszy św. poświęcenie opłatków wigilijnych.

2.W przyszłą niedzielę rozpoczniemy Adwent, a z nim nowy Rok Kościelny w liturgii.  Adwent to czas, który ma nas przygotować do świąt Bożego Narodzenia i do naszego spotkania ze Zbawicielem w wieczności.   Już dziś prosimy dzieci o przygotowanie tradycyjnych lampionów na adwentową Mszę św. – Roraty. 

3.Dziś w związku z kończącym się rokiem liturgicznym serdecznie dziękujemy parafianom za wsparcie naszych poczynań charytatywnych, za pomoc dla rodzin wielodzietnych i bezrobotnych, dla dzieci potrzebujących specjalnej troski i wsparcia. Także w tym roku w czasie Adwentu, w niedzielę dnia 10 grudnia przeprowadzimy przed świętami akcję charytatywną „kilogram, dla potrzebujących”. Bliższe szczegóły podamy za tydzień.

4.Opłatki wigilijne poświęcone dziś w naszej świątyni można nabywać w zakrystii po Mszach św. i w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania. Panowie kościelni a także inne osoby nie zostały upoważnione do roznoszenia opłatków do mieszkań.   W czasach, w których komercja przyćmiewa powagę świąt religijnych poświęcone opłatki z ołtarza parafialnego symbolizują jedność ołtarza i stołu domowego.      

5.Pragniemy podziękować naszym Parafianom, którzy w pierwszych dniach listopada ofiarowali modlitwę o odpust zupełny dla naszych bliskich zmarłych. W sposób szczególny dziękujemy tym, którzy ofiarowali modlitwę różańcową wymienianek.  Przyjęte w tym roku wymienianki roczne wspierać będziemy modlitwą za zmarłych przez cały rok liturgiczny począwszy od przyszłej niedzieli przed Mszą św. o godz. 10.00. Zachęcamy do tej szczególnej modlitwy za naszym bliskim zmarłych.

6.Duszpasterz akademicki ogłasza, że: W środę, po Mszy świętej akademickiej, zapraszamy na spotkanie z cyklu „Goście Goście”. Gośćmi spotkania będą Beata Kiedrowska – studentka Martyrii oraz Hanna Niedbalska – licealistka 4don4LORD, które podzielą się wrażeniami po wizycie w Rzymie, podczas trwającego przed kilkoma tygodniami kolejnego etapu Synodu o synodalności. Dziewczęta na zaproszenie p. Franciszka uczestniczyły w wydarzeniu „Together 2023” – ekumenicznym czuwaniu synodalnym z młodzieżą całego świata. Tematem spotkania będzie „Co dalej z naszym Kościołem?”. 

-W Adwencie zapraszamy na Roraty akademickie w każdy poniedziałek o godz. 7:00 do kaplicy. Po Mszy świętej studenci zapraszają na śniadanie.

7. Dzisiejsza Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest świętem patronalnym Liturgicznej Służby Ołtarza, dlatego w naszej wspólnocie parafialnej trwa niedziela powołaniowa do grona lektorów i ministrantów naszej wspólnoty. Zapraszamy chętnych mężczyzn oraz chłopców do służby przy ołtarzu. W domu parafialnym na parterze działa kawiarenka „Caffee LSO”. Zapraszamy na kawę, herbatę i ciastko. Od obecnych tam członków naszego LSO można dowiedzieć się szczegółów na temat naszej posługi. 

8.Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym ,,Przemienienie wraz z opiekunem ks. Tymoteuszem Białkowskim zaprasza na studium Ewangelii wg Św. Marka. To niezwykła przygoda wchodzenia w głąb słowa Bożego, która potrwa 17 tygodni i zakończy się w Oktawie Wielkiej Nocy. Spotkania otwarte dla wszystkich w każdy czwartek. Rozpoczynamy Mszą Świętą o 18:30 i potem o 19:15 spotkanie w auli domu parafialnego. Każdy uczestnik otrzymuje podręcznik z ćwiczeniami na każdy dzień w kwocie 25 zł. Podejmij wyzwanie, aby odkryć to, co zakryte.

9. Dzisiejsza uroczystość jest świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Wspólnota ta działa w naszej parafii.

10.W tym tygodniu pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi św. w piątek od godz. 7-9 i po południu od godz. 17 do 18.30.

11. W sobotę po Mszy św. o 7.00 nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP i adoracja Najświętszego Sakramentu do 8.30. Także w sobotę kapłani udadzą się do chorych z posługą sakramentalną. Przy tej okazji pragniemy przypomnieć, że będzie to spowiedź św. adwentowa. Ks. Tymoteusz odwiedzi swych chorych 9 grudnia. Dodatkowo chorych można zgłaszać w biurze parafialnym.

12. Przy wyjściu z kościoła można nabyć prasę katolicką. W „Przewodniku” polecamy: „Tęsknota za magią – połowa Polaków przyznaje się do wiary we wróżby i zabobony; Czy po zmianie płci jest możliwy chrzest” i wiele bieżących informacji z życia Kościoła.

13. Już dziś informujemy, że „Roraty”, czyli adwentowa Msza Święta wotywna o Matce Bożej w naszej parafii codziennie od poniedziałku do soboty dla dorosłych o godz. 7.00 w kaplicy a dla dzieci od poniedziałku do piątku codziennie o godz. 17.00 w kościele.

14. Już dziś zapraszamy na rekolekcje adwentowe, które od II Niedzieli Adwentu będzie głosił salezjanin ks. dr Łukasz Pawłowski.

15. Zmarli: śp. Barbara Jarczyńska l. 68 z ul. Monte Cassino 5, śp. Tadeusz Lorenc l. 92 z ul. Konf. Barskich 3.

16. Przed nami ostatni tydzień mijającego Roku Kościelnego. Niech dla nas wszystkich tu obecnych będzie okazją do jak najlepszego duchowego przygotowania na nadchodzący Adwent.

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.