Ogłoszenia duszpasterskie 26.03.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – V Niedziela Wielkiego Postu – 26. III.2023 rok

 

1.V Niedziela Wielkiego Postu. W kościołach naszych widzimy zasłonięte krzyże. Liturgia piątej niedzieli okresu Wielkiego Postu, wprowadza nas w ostatni etap świętego czasu Męki Pańskiej. Najbliższe dni i ich bogata w swej wymowie liturgia umożliwią nam przeżywanie w sposób pogłębiony tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym dziś w niedzielę o godz.16.00.

2.Dziś w niedzielę diecezjalna wspólnota Radia Maryja spotyka się w naszym Sanktuarium Kalwarii Bydgoskiej dla wspólnotowego celebrowania już po raz kolejny nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Dolinie Śmierci. Spotkanie rozpocznie się od Mszy św. o godz. 13.00 a po Mszy św. wyruszymy na Drogę Krzyżową. Dziś po każdej Mszy św. zbieramy do puszek dobrowolne ofiary na rzecz Radia Maryja. 

3.Zapraszamy we wszystkie piątki Wielkiego Postu na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, która odprawiana jest w piątek dla dzieci o godz.17.30, a dla dorosłych o godz.9.00 i 18.00.  W tym tygodniu jest pewna zmiana. Tak jak już informowaliśmy w ten piątek (31.03.2023) nabożeństwo poprowadzi ksiądz biskup ordynariusz diecezji.  Zapraszamy naszą parafię, wszystkie wspólnoty tu działające i cały dekanat Bydgoszcz Fordon, duchowieństwo i wiernych na modlitewne przeżycie pasyjnego nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Bazylice Fordońskiej która w dniu 31 marca br. będzie dla diecezji Kościołem Stacyjnym. Początek nabożeństwa o godz. 18.00 w świątyni. Po Drodze Krzyżowej Msza św.

4. Duszpasterz akademicki Ks. Piotr informuje:

Dziś, po Mszy świętej o 20:00 ostatnie akademickie Gorzkie Żale z czytaniem fragmentów orędzia Ojca świętego Franciszka na Wielki Post. 

-W środę, po Mszy świętej o 20:00 kolejne spotkanie z cyklu „Psychika katolika”. Podczas spotkania podejmowany będzie temat: „Wiara a psychiatria – fakty i mity”. Gościem tego miesiąca jest Izabela Fadel – lekarz psychiatra.  

-Za tydzień, o godz. 16:00 i 20:00 w Dolinie Śmierci odbędzie się XXII Misterium Męki Pańskiej pt. „W imię Pana”. Zapraszamy do udziału. Na zakończenie drugiej odsłony Misterium, o godz. 21:37, wspólnie wzniesiemy „światło pokoju” do nieba z prośbą o wstawiennictwo św. Jana Pawła II w 18. rocznicę jego odejścia do Domu Ojca.  Przypominamy, że z racji trwających prac przygotowujących Misterium, od piątku nie będzie można parkować samochodów wzdłuż kościoła oraz w drodze do Doliny Śmierci.  

5. Serdecznie zapraszamy do stoiska Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak”. Efektami swojej pracy pragną się z Państwem podzielić uczestnicy z niepełnosprawnościami, a zdobyte w ten
sposób pieniądze pozwolą im wyjechać jesienią na wycieczkę integracyjną.

6. W poniedziałek03 kwietniapo wieczornej Mszy Świętej będziemy modlić się o uzdrowienie duszy i ciała. Nabożeństwo poprowadzi ks. Michał, muzycznie posługiwać będzie Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym ,,Przemienienie”. Zapraszamy wszystkie osoby do udziału w nabożeństwie.

7. Okres Wielkiego Postu to także czas spowiedzi św. wielkanocnej. Kartki do spowiedzi św. wielkanocnej otrzymać można w biurze parafialnym w godzinach urzędowania a także w zakrystii przed i po każdej Mszy św.

8. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca, kiedy w szczególny sposób czcimy Niepokalane Serce Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność podczas pierwszosobotniego nabożeństwa o godz. 7.00 z adoracją Najśw. Sakramentu. W sobotę kapłani odwiedzą swoich chorych ze spowiedzią św. wielkanocną.

9. Przyszła niedziela, 2 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas uroczystej liturgii pobłogosławimy gałązki wierzbowe, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Msza św. o godz. 8.30, czyli suma w oprawie liturgicznej wspólnoty neokatechumenalnej.

10. Aktualny numer „Przewodnika Katolickiego” poleca wiele ciekawych artykułów. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy, która jest do nabycia u ministrantów i w sklepiku.

11. W naszej diecezji w różnych parafian organizowane są rozliczne nabożeństwa, kursy apostolskie i koncerty. Spis wszystkich organizowanych duszpasterskich poczynań znaleźć można na stronie internetowej naszej parafii. Zapraszamy: mbkm.pl w zakładce Ogłoszenia Duszpasterskie.

12. Zmarli: śp.

13. Wszystkim naszym parafianom życzymy, by dzisiejsza Niedziela Wielkiego Postu i rozpoczynający się tydzień były okresem umacniania wiary i ufności Chrystusowi, „który za nas cierpiał rany i śmierć podjął krzyżową”.

 

AKTUALNOŚCI DIECEZJALNE

 1. W piątek Droga Krzyżowa ulicami Bydgoszczy pt. „Mam Ciebie”. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 19:00 i wyruszy spod Katedry w kierunku Bazyliki Wincentego a’Paulo. W tym roku przygotowała ją młodzież Światowych Dni Młodzieży przy Zespole Szkół Katolickich Pomniku Jana Pawła II. Nabożeństwo zakończymy słowem ks. biskupa oraz modlitwą w Bazylice św. Wincentego a’ Paulo
 2. W sobotę 19. rocznica ustanowienia diecezji bydgoskiej. Msza święta celebrowana przez Pasterza diecezji odbędzie się o godz. 18:00 w katedrze. Ksiądz Biskup prosi o obecność całej Kapituły w strojach chóralnych. Dziekani i pozostali Księża dołączają się do koncelebry. Po Eucharystii Ksiądz Biskup zaprasza kałanów na wspólny posiłek do Domu Polskiego. Tego samego dnia, o godz. 20:00 w katedrze, będzie miało miejsce kolejne wielbienie z akademickim zespołem „Amen+”. Ceremoniarz katedralny zasyła liturgiczne informacje (w załączniku). 
 3. Do każdej parafii wysłana została „Odezwa Księdza Biskupa na Wielki Tydzień”. Proszę odczytać ją wiernym podczas ogłoszeń parafialnych w niedzielę 26 marca. 
 4. Ks. kan. Karol Glesmer zaprasza w niedzielę, 26 marca, o godz. 19:30, do kościoła pw. św. Mikołaja w Fordonie na koncert pasyjny. Szczegóły w załączniku. 
 5. 28 marca o godz. 19.30 zapraszamy na wykład „Błogosławiony Michale, wielki miłośniku Eucharystii”, który wygłosi ks. dr Marcin Puziak, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Panigrodzu. 
 6. 31 marca – Biegowa i Rowerowa Droga Krzyżowa – „Chrystus uczynił z krzyża znak prawdziwej miłości…” – to forma duchowości dla osób aktywnych, przekraczających siebie, poszukujących wyzwań i szukających Boga również poza murami Kościoła. Wyruszy ona spod katedry po Mszy świętej o godz. 17:00. Sportowe zmaganie z bólem i trudem nocnej drogi ma nie tylko wymiar fizyczny. To przede wszystkim próba zmierzenia się z prawdą o krzyżu i o samym sobie. Mamy nadzieję, że upamiętnienie męki i śmierci Pana Jezusa przez wysiłek pomoże nam głębiej przeżyć Wielki Post i przygotować się do wydarzeń Wielkiej Nocy. 
 7. 31 marca – Ekstremalna Droga Krzyżowa – Ta nietypowa forma modlitwy ma na celu głębsze przeżycie cierpienia ofiarowanego nam przez naszego Pana. Uczestnicy podejmują wyzwanie nocnej drogi krzyżowej (41 lub 27 km). Idąc w ciszy rozważają przygotowane teksty poszczególnych stacji. Tematem tegorocznych zmagań jest nadzieja. Tylko jak mieć nadzieję, gdy wokół nas trwa wojna, ludzie doświadczają cierpienia, boją się o „jutro”? Właśnie Chrystus cierpiący ukazuje nam nadzieję, że pośród tej „niesprawiedliwości”, króluje Ten jedyny Sprawiedliwy. EDK wyruszy o godz. 21:00 z kościoła św. Mikołaja (Stary Fordon) i prowadzi do par. pw. Przemienienia Pańskiego w Bydgoszczy-Opławcu. Do wyboru dwie trasy: 41 km i 27 km. 
 8. 1 kwietnia – Festiwal Zespołów Muzycznych Diecezji Bydgoskiej „Zawitaj Ukrzyżowany” –  Tematyką tej edycji festiwalu będzie pieśń pasyjna. Początek, w przeddzień Niedzieli Palmowej, w Domu Polskim przy ul. Grodzkiej 1 w Bydgoszczy, o godzinie 15.00. 
 9. 2 kwietnia – Niedziela Palmowa – Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej Dolinie Śmierci pt. „W imię Pana” – Każda wojna zaczyna się w ludzkim sercu. Tu zapada decyzja, czy idę do ludzi w imię swoich interesów, wygody, racji, czy też idę w Imię Pana – Tego, który jest Miłością. Gdy idę w swoje imię, zaczynam wojnę pełną nienawiści. Gdy idę w Imię Pana jestem człowiekiem pokoju. Do tej drogi zapraszamy w tegorocznym Misterium. Spotkamy w tym roku ludzi, którzy toczą swoje wojny i bitwy – między sobą, ale też głęboko w sercu, odkrywając, że Imię Pana jest ratunkiem i nadzieją na pokój, że tylko w Nim można pokonać słabość i z miłością służyć innym. Wydarzenie realizowane jest o godz. 16:00 i 20:00.
 10. W dniach 1-2 kwietnia organizowane będą diecezjalne wydarzenia związane z 18. rocznicą śmierci św. Jana Pawła II. Szczegółowy plan obchodów w załączniku. 
 11. W Wielki Czwartek, do katedry na Mszę Krzyżma o godz. 10:00, kapłani proszeni są o przywiezienie ze sobą członków Liturgicznej Służby Ołtarza, którzy po zakończonej liturgii będą mieli spotkanie powołaniowe w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym zakończone posiłkiem. Kapłanów Ksiądz Biskup zaprasza do Domu Polskiego. 
 12. W dniach 21-23 kwietnia oraz 5-7 maja, Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa akademickiego “Martyria” organizuje kolejną edycję kursu dla par i narzeczonych pt. “Co i jak, zanim powiesz TAK”. Spotkania składają się z części wykładowych, warsztatowych i dialogowych. Dialog – czyli spotkanie par, które w rozmowie dotykają poruszanych podczas wykładów treści – jest najważniejszym zadaniem budowania więzi. Tematy, które podejmowane są podczas spotkań skupiają się wokół trzech obszarów budowania więzi: duchowej, psychicznej i cielesnej. Na spotkaniach obecny jest kapłan, który służy rozmową i posługą sakramentalną. Zapisy i dodatkowe informacje na stronie: http://coijak.org.pl/.   

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.