Ogłoszenia duszpasterskie 26.02.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU– 26.II.2023 ROK

 

 1. Jutro   Przypada IX rocznica podjętej przez Ojca Świętego Franciszka decyzji o podniesieniu naszej świątyni do godności Bazyliki Mniejszej.  Wierni, którzy pobożnie nawiedzą tę świątynię i będą w niej uczestniczyć w świętej liturgii lub przynajmniej odmówią modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, Komunia św. i modlitwa według intencji Ojca św.) mogą uzyskać odpust zupełny: w dzień wspominający nadanie tytułu i godności bazyliki (27 lutego). Specjalne modlitwy w intencji Ojca św. jutro podczas Mszy św. o godz. 18.30.
 2. W środę, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.
 3. By przybliżyć w czasie Wielkiego Postu każdego z nas do Chrystusa, Kościół zaprasza na nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Droga Krzyżowa w naszej świątyni dla dzieci w piątki o godz.17.30, dla dorosłych o godz.9.00, po Mszy św. i o godz. 18.00. Dla młodzieży w kaplicy o godz. 20.00. Wielkopostne Nabożeństwo Pasyjne Gorzkich Żali w niedzielę z kazaniem pasyjnym o godzinie 16.00, a dla młodzieży o godz. 21.00.
 4. W tym tygodniu okolicznościowe nabożeństwa pierwszego czwartku, piątku i soboty o zwykłej porze. W pierwszy piątek miesiąca spowiedź św. od godz. 7.30 do 9.00 i po południu od godz. 17.do 19.00.W sobotę w godzinach przedpołudniowych kapłani przyjdą do chorych. Przypomnijmy, że spotkanie Apostolstwa Różańca św. w pierwszą niedzielę miesiąca po sumie w kaplicy.
 5. Ogłoszenia duszpasterza młodzieży księdza Piotra:

-W środę, po Mszy akademickiej kolejne spotkanie z cyklu „Psychika Katolika”. Tematem spotkania będzie „Poznawcze drogi wiary i miłości”. 

-W piątek o godz. 20:00 w kaplicy kolejna Droga Krzyżowa przygotowana przez młodzież. Tym razem do wspólnej modlitwy zaprasza duszpasterstwo 4don4LORD.

W niedzielę, po Mszy św. o 20:00 zapraszamy na akademickie Gorzkie Żale z orędziem papieża Franciszka na Wielki Post. 

-Za tydzień (od niedzieli do środy) przeżywać będziemy coroczne rekolekcje wielkopostne dla dorosłych i społeczności akademickiej. W tym roku wygłosi je dla naszej parafii ks. kan. Mateusz Gawarski – Rektor Akademickiego Kościoła św. Anny w Warszawie – najstarszego duszpasterstwa akademickiego w Polsce. Temat rekolekcji to „Jego słuchajcie!”. Nauki rekolekcyjne w niedzielę podczas każdej Mszy świętej oraz w poniedziałek, wtorek i środę podczas Mszy świętej o godz. 8:30 i 18:30 w kościele oraz o godz. 20:00 w kaplicy.    

-W niedzielę 12 marca przeżywać będziemy w naszej parafii Niedzielę Przedmisteriową. Ks. Piotr Wachowski wygłosi okolicznościowe Słowo Boże, a twórcy tegorocznego Misterium zbierać będą ofiary na organizację przedsięwzięcia.  

 1. Jutro, o godz. 17:30 na plebanii, odbędzie się spotkanie katechetów, uczących w szkołach na terenie naszej parafii. 
 2. Okres Wielkiego Postu to także czas spowiedzi św. wielkanocnej – dobrze przygotowanej i przeprowadzonej. Kartki do spowiedzi św. wielkanocnej otrzymać można w biurze parafialnym w godzinach urzędowania a także w zakrystii przed i po każdej Mszy św.
 3. Bóg zapłać za ofiary na rzecz Hospicjów, dziękujemy za wielką hojność naszych Parafian. Na prośbę Episkopatu dziś przeprowadzana jest zbiórka do puszek na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. Za tydzień Niedziela „Ad Gentes”, dzień solidarności, modlitwy, postu i ofiar z misjami. Tego dnia zbierane będą do skarbony ofiary na rzecz polskich misjonarz.

9.Kandydatów do klasy zerowej, pierwszej i czwartej – wraz z ich rodzicami – zapraszamy do Katolickiej Szkoły Podstawowej przy ul. Nowodworskiej na „Drzwi otwarte”, które odbędą się w sobotę, 11 marca, lub 18 marca, w g.10.00-13.00.

 1. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej.  W „Przewodniku Katolickim” do którego dołączony jest Modlitewnik na każdy dzień marca przeczytamy m.in.: Czym dzisiaj jest dla katolika post, – O tym jak nie stracić ducha pośród codziennych problemów, – oraz wiadomości z życia naszej Diecezji. Przewodnik jest do nabycia w cenie 10 zł. w zakrystii. Zachęcamy do lektury.
 2. Organizujemy kolejne między parafialne wyjście do kina Helios na film „Opiekun”. Seans w poniedziałek 6 marca o g.19.00. Na hasło „parafia” cena biletu – 15 zł.
 3. Zmarli: śp. Śp. Dariusz Jasiński l.53 z ul. Sucharskiego; Śp. Andrzej Zielak l.74 z ul. Kleeberga, Śp. Włodzimierz Kriger l.71 z ul. Kleina; Śp. Zofia Nowakowska l.68 z ul. Hoffmana, Śp. Zenobia Potek l.90 z ul. Piórka.
 4. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy dobrej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.