Ogłoszenia duszpasterskie 25.12.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE Boże Narodzenie – 25 grudzień 2023 r.

           

„Dziś narodził się nam Zbawiciel”. Przyszedł po to, aby przywrócić naszą więź z Panem Bogiem. Ta dobra nowina przynosi radość ludziom wszystkich czasów. Dodaje otuchy i wlewa nadzieję także w nasze serca, w czasie, kiedy tak wielu ludzi pogrążonych jest w smutku, zwątpieniu i lęku o przyszłość Ojczystego domu.     I oto Chrystus przychodzi jako Boża Dziecina ze Swym orędziem zbawienia i Dobrej Nowiny. Pełni głębokiej wiary i zaufania Bogu świętujemy ten szczególny czas Bożego Narodzenia. Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne Bożego błogosławieństwa i miłości, którą przynosi ze sobą Syn Boży. Niech Boża radość i miłość wypełniają kolejne dni naszego świętowania i całą naszą, nieraz trudną, codzienność.

Dzisiaj w pierwszy dzień Świąt nie będzie Mszy św. o godz. 7.00 i 15.00.   Pozostałe Msze św. według niedzielnego porządku. Żywy Żłóbek podczas Pasterki o godz.22.00 i o północy a także podczas Mszy św. o godz. 13.00 w pierwsze i drugie święto.

Dzisiaj przeżywamy 21. rocznicę śmierci ks. prał. Zygmunta Trybowskiego – budowniczego naszej świątyni i pierwszego proboszcza parafii, którego proces beatyfikacyjny nabrał tempa: po akceptacji Konferencji Episkopatu Polski, postulator wysłał do Dykasterii ds. Kanonizacyjnych prośbę Księdza Biskupa o tzw. nihil obstat, czyli zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Zygmunta Trybowskiego. W pierwsze święto po  Mszy świętej o godz. 18:30 zapraszamy przedstawicieli grup apostolskich parafii oraz wiernych, by zgromadzili się przy grobie księdza Prałata ze zniczami i wspólną modlitwą w dziękczynieniu Bogu za dar jego życie pośród nas.

Dziękujemy Wspólnocie DA Martyria za zorganizowanie – już po raz 31 – tradycyjnego Żywego Żłóbka.  Dziękujemy   wszystkim, którzy uświetnili dzisiejszą liturgię: naszym kościelnym, panu organiście, szafarzom Eucharystii, służbie liturgicznej. Osobne podziękowania kierujemy dla Pań, które przygotowały nowe stroje Św. Rodziny, pasterzy i Trzech Króli dla naszego żłóbka. Stroje są stylizowane na ubiory z epoki z przed dwu tysięcy lat. Za trud, inwencję i wykonanie ubiorów składamy serdeczne podziękowania.

Dnia 6 stycznia, o godz. 19:15 w naszej Bazylice, DA Martyria organizuje koncert kolęd pt. „Zaśpiewajmy Zygmuntowi!”, w wykonaniu muzyków, którzy byli (lub nadal są) związani z dziedzictwem ks. Zygmunta. Zapraszamy do uczestnictwa i wspólnej modlitwy o błogosławieństwo dla dzieł, które zostawił po sobie ten żyjący oraz umierający w opinii świętości kapłan. 

Jutro w Święto Św. Szczepana, pierwszego Męczennika, Msze Św. będą sprawowane według niedzielnego porządku. Jutro wysłuchamy listu, który kieruje do nas Ks. Bp. Krzysztof Włodarczyk, nasz ordynariusz.  Ofiary zbierane na tacę zwyczajowo będą przeznaczone na szkolnictwo katolickie, w tym na KUL. Za wsparcie katolickiego szkolnictwa już dzisiaj serdecznie dziękujemy!

Tradycyjnie jak co roku zapraszamy w Drugi dzień Świąt 26 grudnia na Msze św. o godz. 18.30 a po Niej na wspólne kolędowanie przy żłobku z naszą parafialną scholą BOZE NUTKI.  

W środę przypadnie Święto Św. Jana Apostoła i Ewangelisty, w czwartek Święto Świętych Młodzianków, Męczenników, a w najbliższą niedzielę Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa.

W najbliższą niedzielę 31.12. br. kończy się kolejny rok kalendarzowy – 2023.  Zakończmy go w naszej świątyni wieczorem, o godz. 18.30. Będzie odprawiona specjalna dziękczynna Msza św.  Po Mszy św. wystawienie Najśw. Sakramentu ze wspólną modlitwą dziękczynną, przebłagalną i błagalną. 

Od środy 27 grudnia w imię Boże rozpoczynamy duszpasterskie nawiedziny rodzin tzw. kolędę. Bliższe szczegóły na ten temat podamy w drugie święto Bożego Narodzenia.   Kolędę rozpoczniemy w tym roku od ulic Witeckiego, Stommy, Gierczak. Plan kolędy podamy jest na stronach internetowych parafii, jest do wglądu w kruchtach kościoła i wydrukowany na specjalnej kolędowej ulotce do zabrania z kościoła.

W imieniu tutejszych kapłanów i swoim pragnę podziękować naszym Parafianom, mieszkańcom miasta, i licznym instytucjom za zaproszenia na spotkania wigilijne i przekazane życzenia świąteczne. Naszą kapłańską odpowiedzią niech będzie Boże błogosławieństwo, które za chwilę udzielimy na błogosławione przeżywanie Świąt.

BOŻE NARODZENIE 2023

                                                                        (1305) – Giotto

 

 „I my czekamy na Ciebie, Pana,

A skoro przyjdziesz na głos kapłana,

Padniemy na twarz przed Tobą, 

Wierząc, żeś jest pod osłoną

Chleba i Wina.” 

 

            Obchodzone corocznie Święta Bożego Narodzenia przypominają nam, że przed dwoma tysiącami lat Syn Boży stał się człowiekiem i przyszedł na ziemię w Betlejem. Żył naszym życiem i chodził naszymi drogami, aby nam ukazać tę, która najpewniej prowadzi do Boga. Obiecał, że pozostanie z nami po wszystkie dni, aż do skończenia świata.

            Tę obietnicę spełnił w Eucharystii, sakramencie miłości i jedności, w znaku Obecności, która jest pierwszym imieniem miłości. Dzięki tej wielkiej tajemnicy wiary możemy budować wspólnotę sióstr i braci, uczestników jednego eucharystycznego stołu i dzieci jednego Ojca w niebie.

            Niech te najbardziej rodzinne Święta w roku staną się okazją do umacniania wzajemnych więzi, ocalania nadziei, budzenia sumień i przywracania Bożego światła w naszych domach.  

            Pragnę w imieniu kapłanów posługujących w tutejszej Bazylice i Sanktuarium przekazać Parafianom, Miłośnikom naszej Bazyliki i przybyłym na Święta Gościom najlepsze życzenia: Bożych mocy, sił, zdrowia i nieustannego wsparcia Tej, która dała światu Mesjasza i Zbawiciela, Maryi, Bożej Rodzicielki.   W naszych kapłańskich modlitwach   prosimy o błogosławieństwo Bożego Dzieciątka, które niechaj przynosi pokój serca i  spełnienie najpiękniejszych marzeń.

                                                                   Ks. Jan Andrzejczak – proboszcz

 

Bydgoski Orszak Trzech Króli – 2024

Jak co roku 6 stycznia 2024 r., ulicami Bydgoszczy przejdzie Orszak Trzech Króli. Orszak rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo, pod przewodnictwem bp Krzysztofa Włodarczyka. Barwny orszak ze śpiewem kolęd wyruszy sprzed kościoła ok g.13.00 i przejdzie do Starego Rynku. Tam pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi oddadzą – pasterze, królowie, a następnie wszyscy uczestnicy Orszaku. Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Ich świtę stanowią królewskie orszaki ubrane w czerwone, niebieskie i zielone stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. 

Do orszaku może przyłączyć się każdy, stając się nie tylko widzem ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia – aktorem. Jedyny wymóg to odpowiedni strój.  Więcej informacji na http://www.orszaktrzechkroli.bydgoszcz.pl oraz na Facebooku [konto „Orszak Trzech Króli – Bydgoszcz]

Studium Duchowości Franciszkańskiej

Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej zaprasza do uczestnictwa w Studium Duchowości Franciszkańskiej. To pilotażowy półroczny cykl wykładów, adresowanych do wszystkich, których pasjonuje postać św. Franciszka z Asyżu oraz duchowość franciszkańska. Uczestnicy zajęć nie tylko uzyskają teoretyczną wiedzę na temat św. Franciszka i wielkiej duchowej spuścizny Rodziny Franciszkańskiej, ale będą mogli praktycznie wykorzystać ja w codziennym życiu kierując się dewizą – „pokój i dobro”. Cykl obejmuje 7 spotkań. Zajęcia będą odbywały się 1 raz w miesiącu w każdą 3 środę miesiąca – (17 stycznia, 21 lutego, 20 marca, 17 kwietnia, 15 maja, 5 i 19 czerwca). Koszt 200 zł. Zapisy pod numerem tel. 696784228 lub mailowo: sekretariat@cef.bydgoszcz.pl.

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.