Ogłoszenia duszpasterskie 25.12.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – Boże Narodzenie – 25 grudnia 2022 r.

 

         Dziś narodził się nam Zbawiciel”. Przyszedł po to, aby przywrócić naszą więź z Panem Bogiem. Ta dobra nowina przynosi radość ludziom wszystkich czasów. Dodaje otuchy i wlewa nadzieję także w nasze serca, w czasie, kiedy tak wielu ludzi pogrążonych jest w smutku, zwątpieniu i lęku o przyszłość Ojczystego domu w związku z wojną w Ukrainie.     I oto Chrystus przychodzi jako Boża Dziecina ze Swym orędziem zbawienia i Dobrej Nowiny. Pełni głębokiej wiary i zaufania Bogu świętujemy ten szczególny czas Bożego Narodzenia. Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne Bożego błogosławieństwa i miłości, którą przynosi ze sobą Syn Boży. Niech Boża radość i miłość wypełniają kolejne dni naszego świętowania i całą naszą, nieraz trudną, codzienność.

       Dzisiaj w pierwszy dzień Świąt nie będzie Mszy św. o godz. 7.00 i 15.00.   Pozostałe Msze św. według niedzielnego porządku. Żywy Żłóbek podczas Pasterki o godz.22.00 i o północy a także podczas Mszy św. o godz. 13.00 w pierwsze święto.

       W tym roku Święto Narodzenia Pańskiego to 20. rocznicę śmierci ks. prał. Zygmunta Trybowskiego – budowniczego naszej świątyni i pierwszego proboszcza parafii. Po lewej stronie ołtarza naszej bazyliki ustawiona jest wystawa poświęcona jego życiu i duszpasterskiej posłudze. Zachęcamy do zwiedzania.

            Również dziś, w TVP3 o godz. 18:00, wyemitowany zostanie program pt. „Bliżej nieba” poświęcony ks. Trybowskiemu. Natomiast po Mszy świętej o godz. 18:30 zapraszamy przedstawicieli grup apostolskich parafii oraz wiernych, by zgromadzili się przy grobie księdza Prałata ze zniczami i wspólną modlitwą w dziękczynieniu Bogu za dar jego życie pośród nas.

            Dziękujemy Wspólnocie DA Martyria za to, że zorganizowała – już po raz 30 – tradycyjny Żywy Żłóbek. Dziękujemy Zarządowi Ogrodu Zoologicznego w Myślencinku za udostępnienie zwierząt, panu Jackowi Sajowi za słomę i siano oraz wszystkim, którzy przygotowali i zrealizowali tegoroczny wystrój naszej świątyni.   Dziękujemy   wszystkim, którzy uświetnili dzisiejszą liturgię: naszym kościelnym, panu organiście, szafarzom Eucharystii, służbie liturgicznej. 

            Dnia 6 stycznia, o godz. 19:15 w naszej Bazylice, DA Martyria organizuje koncert kolęd pt. „Zaśpiewajmy Zygmuntowi!”, w wykonaniu muzyków, którzy byli (lub nadal są) związani
z dziedzictwem ks. Zygmunta. Zapraszamy do uczestnictwa i wspólnej modlitwy
o błogosławieństwo dla dzieł, które zostawił po sobie ten żyjący oraz umierający w opinii świętości kapłan. 

            Jutro w Święto Św. Szczepana, pierwszego Męczennika, Msze Św. będą sprawowane według niedzielnego porządku. Jutro wysłuchamy listu, który nadszedł do nas z Lublina. Ofiary zbierane na tacę zwyczajowo będą przeznaczone na szkolnictwo katolickie, w tym na KUL. Za wsparcie katolickiego szkolnictwa już dzisiaj serdecznie dziękujemy!

            We wtorek przypadnie Święto Św. Jana Apostoła i Ewangelisty, w środę Święto Świętych Młodzianków, Męczenników, a w piątek Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa. 

W przyszłą niedzielę w Nowy Rok przeżywać będziemy Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi- Światowy Dzień Pokoju. Matce Najświętszej, którą czcimy jako Królową Pokoju, oddajemy sprawę pokoju na świecie za naszą wschodnią granicą i wszędzie tam, gdzie toczą się wojny.

            W nadchodzącą sobotę we wspomnienie Św. Sylwestra zapraszamy na Eucharystię zamykającą Stary Rok kalendarzowy i wprowadzającą nas w Nowy Rok 2023. Na Mszę Św. i nabożeństwo na zakończenie Starego Roku tradycyjnie zapraszamy o godz. 18:30.

            Informujemy naszych Parafian, że po dwu latach przerwy wracamy do pięknej tradycji Duszpasterskiego nawiedzenia Rodzin Kolędy. Bliższe szczegóły na jej temat jutro podczas ogłoszeń duszpasterskich. Plan kolędy jest do wglądu na stronie internetowej parafii.

            W imieniu tutejszych kapłanów i swoim pragnę podziękować naszym Parafianom, mieszkańcom miasta, władzom samorządowym, administracyjnym i licznym instytucjom za zaproszenia na spotkania wigilijne i przekazane życzenia świąteczne. Naszą kapłańską odpowiedzią niech będzie Boże błogosławieństwo, które za chwilę udzielimy na błogosławione przeżywanie Świąt.

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.