Ogłoszenia duszpasterskie 25.06.2023

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XII Niedziela Zwykła – 25. VI .2023 rok

 

  1. W tym tygodniu kończy się czerwiec – miesiąc naszej szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przez udział w nabożeństwach czerwcowych wynagradzamy Bożemu Sercu za grzechy nasze i bliźnich, wszelkie zniewagi i braki w wierze. Dziękujemy za Boże miłosierdzie i prosimy o wytchnienie oraz pociechę w codziennych troskach. Pamiętajmy, że Serce Jezusowe jest jedynym źródłem zdolnym rozgrzać serca ludzi do miłość do Boga i bliźniego. Zapraszamy codziennie po wieczornej Mszy św.
  2. Zakończył się rok szkolny i katechetyczny. Przypominamy dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, by było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu. Warto w modlitwach nie tylko prosić, ale i dziękować za otrzymane dobro, za przeżyty czas z Bogiem. Niech nie zabraknie tego dziękczynienia w nadchodzących dniach. Będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji. Niech to będzie błogosławiony czas wypoczynku, regeneracji sił, ale także duchowego wzrostu. Nawet w wakacje można wybrać się na rekolekcje czy pielgrzymkę, a odwiedzając ciekawe miejsca, zwłaszcza w świątyniach, nie tylko podziwiać piękno, ale przede wszystkim oddać cześć Panu całego stworzenia.
  3. U progu czasu wakacyjnego pamiętajmy, że od Pana Boga i Jego przykazań nie ma wakacji, a na urlop warto zabrać ze sobą różaniec, modlitewnik lub Pismo Święte. Wszystkim wyjeżdżającym na urlopy, letnie wycieczki, obozy, kolonie życzymy udanego, radosnego wypoczynku, ale też przypominamy, że nie ma czasu wolnego od Pana Boga. Nie zapominajmy, że każdy z nas ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie. Zatem dbając o ciało, zadbajmy także o naszego ducha!
  4. Nie wszyscy wyjechali na wakacje. Może znamy jakąś wielodzietną rodzinę, którą należy wesprzeć, pomagając dzieciom w wyjazdach na kolonie, obóz, wycieczkę czy rekolekcje. Mamy być świadkami miłości miłosiernej, niech to zatem będzie nasza odpowiedź na Chrystusowe wezwanie: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” i na innym miejscu: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.
  1. Przypomnijmy, że w lipcu i sierpniu zmieniamy porządek Mszy św. I tak w dni powszednie i w niedzielę nie będzie Mszy św. o godz. 17.00. Tak będzie   w miesiącach wakacyjnych w lipcu i sierpniu. Informujemy naszych Parafian, że w miesiącach wakacyjnych Stały Konfesjonał będzie do dyspozycji penitentów o stałych godzinach z wyjątkiem sobót. W soboty dyżuru w Stałym Konfesjonale nie będzie.
  2. Kancelaria parafii do końca czerwca a także w lipcu i sierpniu będzie czynna tylko w godzinach popołudniowych, od 16.00 do 17.00.
  3. Ogłoszenia akademickie: Zapraszamy do udziału w pieszej pielgrzymce akademickiej na Jasną Górę z grupą „Przezroczystą”, która w tym roku kroczyć będzie w dniach 7-17 lipca. Zapisy i wszelkie dodatkowe informacje o pielgrzymce na stronie internetowej Martyrii oraz pod nr tel. 721-300-704.

Po raz kolejny wychodzimy do parafian z zaproszeniem składania intencji do wystawionej w środku kościoła skrzyni. Formularze intencji wyłożone są na skrzyni. W tych intencjach, każdego dnia pielgrzymki, ofiarowywać będziemy modlitwę różańcową, a na Jasnej Górze ks. Piotr odprawi Msze świętą w kaplicy Cudownego Obrazu. 

-Spotkanie przedpielgrzymkowe dla zainteresowanych odbędzie się we wtorek 4 lipca o godz. 18:00 w sali duszpasterstwa akademickiego. 

-Zapraszamy do udziału w 4 Biegowej Pielgrzymce Sztafetowej na Jasną Górę „Biegnę do Mamy”, w dniach 19-20 sierpnia. Każdy z uczestników ma do pokonania min. 10 km. Koszt udziału w pielgrzymce to 70 zł. Na każdego czekają nagrody oraz pamiątkowe medale. Zapisy pod numerem tel.: 503-096-878. Dodatkowe informacje na stronie internetowej Martyrii. 

-Martyria organizuje studencki wyjazd w Tatry, w dniach 21-27 sierpnia. Koszt udziału to 400 zł. Zapisy i informacje na stronie internetowej Martyrii. 

8.W czwartek uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, którzy są uznawani za filary Kościoła. Jest to zarazem dzień modlitw za Ojca Świętego, następcę św. Piotra, biskupa Rzymu i całego Kościoła. Msze św. w czwartek jak w dzień powszedni. Choć nie ma w tym dniu obowiązku uczestniczenia we Mszy św. to jednak gorąco zachęcamy parafian i gości do udziału w niej, aby uprosić obfite łaski dla Ojca Świętego i Kościoła powszechnego.  Składane tego dnia w kościołach ofiary przeznaczone zostaną na potrzeby Stolicy Apostolskiej. Jak wiemy od 27.II.2014 roku świątynia nasza podniesiona została do godności – Bazyliki Mniejszej – papieskiego kościoła, któremu przysługują nadane przywileje. Jednym z nich jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (spowiedź, komunia św., modlitwa za Ojca św.).  Niech udział w świątecznej Eucharystii będzie okazją do wypraszania łask i darów potrzebnych następcy świętego Piotra na Stolicy Apostolskiej – papieżowi Franciszkowi i okazją dla naszego uświęcenia.

9.Parafia pw. Świętego Mikołaja w Fordonie organizuje po raz 44 jednodniową Pieszą Pielgrzymkę na odpust matki Bożej Bolesnej do Chełmna, w sobotę 1 lipca 2023 roku. Zapisy na pielgrzymkę w dniu wyjścia, w kościele pw. Św. Mikołaja przed godz. 6.00. Wyjście przewidziane jest o godz. 6.30. Serdecznie zapraszamy chętnych do udziału w pielgrzymce.  

10.Rozpoczęto rekrutację kandydatów do Seminarium naszej diecezji. Zainteresowanych prosimy o bezpośredni kontakt z księdzem prefektem Pawłem Białczakiem w celu ustalenia daty spotkania. Szczegóły na stronie internetowej

11.Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, prowadzi studia magisterskie oraz podyplomowe, nadające kwalifikacje do nauczania religii. Rekrutacja do 13 września, rozmowy rekrutacyjne 14 września. Bliższe informacje zamieszczono na plakacie oraz na stronie internetowej bydgoskateologia.pl.

12. Są jeszcze wolne miejsca w pielgrzymkach do: do Lichenia 8 lipca br. i do Gietrzwałdu 15 lipca br. Zapisy w kancelarii parafii.

13. Dziękujmy Parafianom i Sympatykom naszej bazyliki za kolejne ofiary, które w tym tygodniu wpłynęły na konto, zostały przekazane osobiście, na tacę czy do skarbon w kościele i kaplicy. Bóg zapłać!

14. Zachęcamy do wakacyjnej lektury bieżącego numeru „Przewodnika Katolickiego.

15. Zmarli: zmarł brat naszego wikariusza ks. Marka śp. ks. Tomasz Borowski – wikariusz parafii bydgoskiej pw. Matki Boskiej Fatimskiej. Pogrzeb zmarłego kapłana jutro w poniedziałek w Gdańsku. Parafia nasza organizuje autokarowy wyjazd na uroczystości pogrzebowe. Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii po Mszach św.

16.Wszystkim naszym parafianom udającym się w najbliższym czasie na urlopy życzymy dobrego wypoczynku i szczęśliwych wakacji. Wypoczywajmy z Bożym błogosławieństwem.

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.