Ogłoszenia duszpasterskie 25.02.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU– 25.II.2024 ROK

 Serdecznie witamy w naszej parafialnej wspólnocie księdza    rekolekcjonistę   Jarosława Magierskiego z Łodzi. Temat rekolekcji brzmi: „Jak siebie samego”.    Ksiądz Jarosław wygłosi dziś w niedzielę Słowo Boże podczas wszystkich Mszy św. oraz jutro we wtorek i środę o godz. 8.30 lub 18.30. Rekolekcje dla akademików o godz. 20.00 w kaplicy. Serdecznie witamy zapraszając Parafian do udziału.

Dziś także wzorem lat ubiegłych   II niedziela Wielkiego Postu nazywana NIEDZIELĄ AD GENTES. Jest dniem, w którym we wszystkich kościołach naszego kraju zbiera się ofiary przeznaczone dla polskich misjonarzy, realizujących w różnych krajach na świecie określone projekty misyjne.  Zachęcamy do wsparcia tej szlachetnej posługi misyjnej Polskiego Kościoła.

 

1.Każdego roku w drugą niedzielę okresu przygotowania paschalnego rozważamy ewangelijną perykopę o Przemienieniu Chrystusa na wysokiej górze. Tak jak wybranym uczniom, tak i nam Pan Jezus pragnie ukazać blask swojego Bóstwa i niejako powiedzieć, kim jest, by umacniać nas w wierze i na drogach życiowego powołania. Nie bójmy się Jemu zaufać, pozwólmy Mu działać w nas i przez nas.

  1. We wtorek (27.02) przypada X rocznica podjętej przez Ojca Świętego Franciszka decyzji o podniesieniu naszej świątyni do godności Bazyliki Mniejszej. Wierni, którzy pobożnie nawiedzą tę świątynię i będą w niej uczestniczyć w świętej liturgii lub przynajmniej odmówią modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, Komunia św. i modlitwa według intencji Ojca św.) mogą uzyskać odpust zupełny: w dzień wspominający nadanie tytułu i godności bazyliki (27 lutego). Specjalne modlitwy w intencji Ojca św. we wtorek podczas Mszy św. o godz. 18.30.
  2. W piątek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.
  3. By przybliżyć w czasie Wielkiego Postu każdego z nas do Chrystusa, Kościół zaprasza na nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Droga Krzyżowa w naszej świątyni dla dzieci w piątki o godz.17.30, dla dorosłych o godz.9.00, po Mszy św. i o godz. 18.00. Dla młodzieży w kaplicy o godz. 20.00. Wielkopostne Nabożeństwo Pasyjne Gorzkich Żali w niedzielę z kazaniem pasyjnym o godzinie 16.00, a dla młodzieży o godz. 21.00.
  4. W tym tygodniu okolicznościowe nabożeństwa pierwszego piątku i soboty o zwykłej porze. W pierwszy piątek miesiąca spowiedź św. od godz. 7.30 do 9.00 i po południu od godz. 17.do 19.00.W sobotę w godzinach przedpołudniowych kapłani przyjdą do chorych. Przypomnijmy, że spotkanie Apostolstwa Różańca św. w pierwszą niedzielę miesiąca po sumie w kaplicy.
  5. Rozpoczął się także czas Komunii Świętej wielkanocnej, który potrwa aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego (Niedzieli Trójcy Świętej (26.05.2024)). Przypominamy o przykazaniu kościelnym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym. Każdego dnia jest w naszej Bazylice Stały Konfesjonał. Spowiadamy od poniedziałku do czwartku od godz. 7.30 do 8.00 i od godz. 18.00 do 18.30 a w piątki i soboty od godz. 9.30 do 12.00 i od godz. 14.30 do 17.00. Na te największe chrześcijańskie święta oczyśćmy nasze serca, uczyńmy je gotowymi na przyjęcie Zmartwychwstałego Pana. Okres Wielkiego Postu to także czas spowiedzi św. wielkanocnej – dobrze przygotowanej i przeprowadzonej. Kartki do spowiedzi św. wielkanocnej otrzymać można w biurze parafialnym w godzinach urzędowania a także w zakrystii przed i po każdej Mszy św.
  6. Ogłoszenia duszpasterza młodzieży księdza Piotra: Od dzisiaj, czyli od II niedzieli Wielkiego Postu, zapraszamy do przeżycia wielkopostnych rekolekcji pt. „Jak siebie samego”. Rekolekcje poprowadzi ks. Jarosław Magierski z Łodzi, odpowiedzialny za Duszpasterstwo i Strefę Wsparcia „Papageno Team” – duszpasterstwo osób w kryzysie suicydalnym, po próbie samobójczej oraz doświadczonych samobójstwem bliskiej osoby (www.papagenoteam.com). Nauki rekolekcyjne w niedzielę podczas każdej Mszy świętej oraz w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 8:30, 18:30 i 20:00 w kaplicy dla młodzieży akademickiej. Więcej informacji o rekolekcjach na stronie internetowej Martyrii.  

-W Wielkim Poście zapraszamy na akademickie nabożeństwa pasyjne: w każdy piątek o godz. 20:00 w kaplicy Droga Krzyżowa, przygotowywana przez wspólnoty młodzieżowe naszej parafii; oraz w niedzielę, po Mszy św. akademickiej, Gorzkie Żale z fragmentem orędzia Ojca świętego Franciszka na Wielki Post i adoracją Najświętszego Sakramentu. 

-Przypominamy, że od Wielkiego Postu niedzielne Msze św. akademickie celebrowane są w kaplicy.

8.Nasza parafia od ponad trzech lat uczestniczy w programie Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Ofiary na ten cel można składać do puszki znajdującej się  po lewej stronie nawy głównej przy relikwiach św. Faustyny. 

  1. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej.  W „Przewodniku Katolickim” wiadomości z życia naszej Diecezji. Przewodnik jest do nabycia w cenie 10 zł. w zakrystii. Zachęcamy do lektury.
  2. Na prośbę wielu naszych Parafian rozpoczynamy akcję zbierania podpisów dot. budowy 2 przystanków autobusowych na ul. Twardzickiego przy skrzyżowaniu z ul Bołtucia. Jest to ukłon przede wszystkim w stosunku do osób z niepełnosprawnościami, starszych mieszkańców i parafian, którzy o nie proszą. Lista poparcia będzie można podpisać w sklepiku parafialnym przy wyjściu z kościoła lub pobrać w internecie ze strony parafii i samemu zbierać podpisy – imię, nazwisko i podpis. Każda strona to 20 podpisów. Wypełnione listy będzie można składać w biurze parafialnym parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników lub w dyżurce XV LO lub wrzucać do wystawionej przed drzwi urny – Rada Osiedla Nowy Fordon, Rupniewskiego 10 p.122.
  3. Zmarli: śp. Anna Gudz l.64 z ul. Sucharskiego 4, śp. Edyta Robak l.78 z ul. Sucharskiego 4.
  4. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy dobrej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.

Ogłoszenia Fundacji Wiatrak 25.02.2024r.

– Ruszył nabór do przedszkola ” U karolka” w Fundacji ” Wiatrak” na rok szkolny 2024/2025

–  Przedszkole edukuje w duchu nauczania Św. Jana Pawła II, oferuje zindywidualizowane podejście w niewielkich grupach, wiele zajęć dodatkowych w ramach czesnego. Przedszkole realizuje kształcenie specjalne, wczesne wspomaganie rozwoju, posiada zaplecze terapeutyczne w postaci sal do zajęć specjalistycznych takich jak logopedia, trening umiejętności społecznych czy integracja sensoryczna. Wykwalifikowana kadra gwarantuje wysoką jakość opieki i kształcenia. Przedszkole prowadzi roczne przygotowanie szkolne czyli tak zwaną „zerówkę”.

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt pod numerem 513-945-785, na stronie FB przedszkola lub osobiście w Domu Jubileuszowym.

Zostało jeszcze tylko kilka miejsc.!!!!!

– Jak co roku, w okresie rozliczeniowym zachęcamy Państwa do wsparcia naszych działań. Dzięki Państwa hojności możemy kontynuować naszą działalność i realizować projekty skierowane do coraz większej liczbie osób. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli Państwa 1,5% trafi właśnie do “Wiatraka”. 

Już teraz wyrażamy ogromną wdzięczność za otwartość serca i gotowość wspierania naszych działań statutowych, które od lat służą fordońskiej społeczności. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu wciąż rozwijamy skrzydła i napędzamy dobro!

– Zapraszamy do Restauracji Przy Wiatraku czynnej od poniedziałku do piątku  w godzinach 10:00 – 18:00

– Dnia 29 lutego w Sali widowiskowej Domu Jubileuszowego Fundacji „Wiatrak” rozpoczynamy cykl spotkań pt. „Śladami historii Fordonu” prelekcję z wizualizacją poprowadzi pan Damian Rączka. Serdecznie Zapraszamy

 

 

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.