Ogłoszenia duszpasterskie 24.12.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE IV Niedziela Adwentu – 24.XII.2023 rok

 

  1. To już ostatnia niedziela adwentowego przygotowania na przyjście Pana, a jednocześnie Wigilia Bożego Narodzenia. Podsumowując tegoroczny Adwent, zapytajmy siebie: czy rzeczywiście był on czasem czuwania i oczekiwania, czasem, w którym odczuliśmy bliskość przychodzącego Zbawiciela? I postarajmy się pięknie i po chrześcijańsku przeżyć ten dzisiejszy, szczególny wieczór. Niech to będzie czas pojednania i przebaczenia w naszych domach i rodzinach. Od tego gestu pojednania, wspólnej modlitwy i podzielenia się opłatkiem rozpocznijmy wigilijną wieczerzę. W związku z przypadającą dzisiaj Wigilią Bożego Narodzenia nie będzie Mszy Świętych o godz. 17.00, 18.30 i 20.00. 
  2. Wigilia Bożego Narodzenia. Zadbajmy zatem o ten uświęcony religijnymi zwyczajami dzień i wieczór a także o chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura Pisma Św. o narodzeniu Zbawiciela (Łk 2, 1-50), łamanie się opłatkiem oraz wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Przypomnijmy także, iż dla katolików w Polsce wigilia jest – jak nakazuje pradawna tradycja – dniem postnym.  I jeszcze jedno – przy wigilijnym stole wspomnijmy o tych, których Bóg powołał już do wieczności, za naszych bliskich zmarłych. Wigilijny dzień niech będzie dla nas wierzących wielkim przeżyciem religijnym! Pamiętajmy, że to Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu wymiar duchowy i głęboko religijny. 
  3. Święta Bożego Narodzenia rozpoczniemy uroczystą Pasterką o godz. 22.00 i 24.00 z udziałem Żywego Żłóbka. Ofiary z Pasterki tradycyjnie przeznaczamy na Fundusz Ochrony Życia. W pierwszy dzień Świąt nie będzie Mszy św. o godz. 7.00. Pozostałe Msze św. jak w każdą niedzielę. Podczas Mszy św. o godz. 15.00 udzielać będziemy Sakramentu Chrztu św. W pierwsze Święto przypada XXI rocznica śmierci ks. Prałata Zygmunta Trybowskiego. Po Mszy św. o godz. 18.30 wyjdziemy do grobu z modlitwą za duszę zmarłego kapłana.  Wszystkie nabożeństwa i uroczystości świąteczne z naszego kościoła są bezpośrednio transmitowane w internecie na stronie parafii www.mbkm.pl.  Informujemy, że w tym roku Żywy Żłóbek będzie podczas Pasterki o godz. 22 i 24 oraz w pierwsze i drugie   Święto o godz. 13.00. 
  4. W Świąteczny Poniedziałek 26.XII drugie Święto Bożego Narodzenia, czyli wspomnienie Św. Szczepana pierwszego Męczennika. Msze św. według niedzielnego planu. Kolekta z tego dnia przeznaczona jest na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uwielbienia narodzonego Syna Bożego.
  5. Tradycyjnie jak co roku zapraszamy w Drugi dzien Świąt 26 grudnia na Msze św. o godz. 18.30 a po niej na wspólne kolędowanie przy żłobku z naszą parafialną scholą BOZE NUTKI.
  6. Od środy 27 grudnia w imię Boże rozpoczynamy duszpasterskie nawiedziny rodzin tzw. kolędę. Bliższe szczegóły na ten temat podamy w drugie święto Bożego Narodzenia. Kolędę rozpoczniemy w tym roku od ulic Witeckiego, Stommy, Gierczak. Plan kolędy podamy w Wigilię Bożego Narodzenia na stronach internetowych parafii, będzie do wglądu w kruchtach kościoła i wydrukowany na specjalnej kolędowej ulotce do zabrania   z kościoła.
  7. 7. Ze względu na rozpoczynający się czas kolędy od środy Msze św. wśród tygodnia o godz. 17.00 nie będą sprawowane aż do końca miesiąca stycznia. W tym czasie Msze św. z godz. 18.30 przenosimy na godz. 15.30. Ta zmiana nie dotyczy pierwszego piątku miesiąca i sobót. Zatem w czasie kolędy Msze św. w dni powszednie o godz. 7.00, 8.30 i 15.30.
  8. W środę przypadnie Święto Św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Suma odpustowa w Starym Fordonie wieczorem o godz. 18.00
  9. W czwartek Święto Świętych Młodzianków, Męczenników, a w najbliższą niedzielę Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa, w której wzrastał „w łasce u Boga i u ludzi” Syn Boży, Jezus Chrystus
  10. W najbliższą niedzielę 31.12. br. kończy się kolejny rok kalendarzowy – 2023. Zakończmy go w naszej świątyni wieczorem, o godz. 18.30. Będzie odprawiona specjalna dziękczynna Msza św. Po Mszy św. wystawienie Najśw. Sakramentu ze wspólną modlitwą dziękczynną, przebłagalną i błagalną.
  11. Do nabycia Przewodnik Katolicki z pmodlitewnikiem i dodatkiem „Rodzina”. 96 stron czytania w cenie 15 zł. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.
  12. Zmarli: śp. Irena Majewska l.69 z ul. Konf. Barskich 3, śp. Barbara Świder l.75 z ul. Bart. z Byd. 8
  13. Na ostatnie godziny adwentowego czuwania a także na radość płynącą ze świadomości, że Pan jest coraz bliżej, by otoczyć nas swoim Miłosierdziem przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

Bydgoski Orszak Trzech Króli – 2024

Jak co roku 6 stycznia 2024 r., ulicami Bydgoszczy przejdzie Orszak Trzech Króli. Orszak rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo, pod przewodnictwem bp Krzysztofa Włodarczyka. Barwny orszak ze śpiewem kolęd wyruszy sprzed kościoła ok g.13.00 i przejdzie do Starego Rynku. Tam pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi oddadzą – pasterze, królowie, a następnie wszyscy uczestnicy Orszaku. Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Ich świtę stanowią królewskie orszaki ubrane w czerwone, niebieskie i zielone stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. 

Do orszaku może przyłączyć się każdy, stając się nie tylko widzem ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia – aktorem. Jedyny wymóg to odpowiedni strój.  Więcej informacji na http://www.orszaktrzechkroli.bydgoszcz.pl oraz na Facebooku [konto „Orszak Trzech Króli – Bydgoszcz]

Studium Duchowości Franciszkańskiej

Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej zaprasza do uczestnictwa w Studium Duchowości Franciszkańskiej. To pilotażowy półroczny cykl wykładów, adresowanych do wszystkich, których pasjonuje postać św. Franciszka z Asyżu oraz duchowość franciszkańska. Uczestnicy zajęć nie tylko uzyskają teoretyczną wiedzę na temat św. Franciszka i wielkiej duchowej spuścizny Rodziny Franciszkańskiej, ale będą mogli praktycznie wykorzystać ja w codziennym życiu kierując się dewizą – „pokój i dobro”. Cykl obejmuje 7 spotkań. Zajęcia będą odbywały się 1 raz w miesiącu w każdą 3 środę miesiąca – (17 stycznia, 21 lutego, 20 marca, 17 kwietnia, 15 maja, 5 i 19 czerwca). Koszt 200 zł. Zapisy pod numerem tel. 696784228 lub mailowo: sekretariat@cef.bydgoszcz.pl.

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.