Ogłoszenia duszpasterskie 24.09.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXV Niedziela Zwykła – 24 IX 2023 rok

 1. Skauci Europy serdecznie zapraszają rodziców z dziećmi na wycieczkę po górkach fordońskich połączoną z piknikiem dziś po Mszy o 11.30. Zapraszamy całe rodziny do dołączenia do nas w naszej wyprawie.       
 2. Także dzisiaj na Mszy świętej o godz. 10:00, młodzież klas 8 Szkoły Podstawowej złoży, podpisane przez rodziców, deklaracje potwierdzające chęć przygotowania się do sakramentu bierzmowania. Ostateczny termin składania deklaracji upływa za tydzień, 1 października.
 3. Ks. Marek zaprasza na kolejne Spacery Miłosierdzia w poniedziałki od 21.00 do 22.00, do ostatniego potrzebującego. Najbliższy spacer w poniedziałek 25 września.
 4. W środę (27.IX) w pobliżu figury Matki Bożej Fatimskiej, o godz. 15:00, wzorem lat ubiegłych, zostanie poprowadzona Koronka Publiczna. Jest to akcja ogólnopolska. W tym dniu w całej Polsce, setki, może tysiące osób na skrzyżowaniach ulic będą błagać o Boże miłosierdzie dla świata całego.
 1. W piątek (29.IX) święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Bóg posyła swoich aniołów, by troszczyli się o nas, strzegli nas i chronili w ważnych momentach życia. Oni są przejawem miłości i codziennej obecności Boga w naszym życiu. Warto polecać się ich opiece nie tylko w latach dziecięcych, ale i w dorosłym życiu.
 2. Za tydzień w niedzielę rozpoczniemy październik, miesiąc w szczególny sposób poświęcony Matce Bożej Różańcowej. W kościołach i we wspólnotach rodzinnych rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe. Tych, którym trudniej dotrzeć na liturgię, prosimy o odmawianie różańca w domach. Nabożeństwa Różańcowe dla dorosłych w tym roku codziennie o godz.18.00. W sposób specjalny chcemy wdrażać do codziennej modlitwy różańcowej najmłodszych parafian. Różańcowe nabożeństwa dla dzieci w poniedziałki środy i piątki o godz. 17.30.
 3. Także za tydzień w niedzielę dnia 1 października o godz. 13.00 będzie celebrowana uroczysta Msza św.

w intencji małżeństw obchodzących w tym roku pierwszą, 5, 10, 15, 25 i kolejne okrągłe rocznice zawarcia związku małżeńskiego. Małżeństwa, które pragną uczestniczyć w tej podniosłej uroczystości proszone są o zgłaszanie się do kapłanów naszej parafii po Mszach św. w zakrystii albo w kancelarii parafialnej. Można też zgłaszać nazwiska Jubilatów telefonicznie w godzinach urzędowania kancelarii. Przygotowujemy dla małżonków okolicznościowe pamiątki i błogosławieństwa. W tym roku na tę Mszę św. pragniemy także zaprosić wdowy i wdowców dla wspólnej modlitwy za zmarłych współmałżonków a także osoby stanu wolnego do modlitwy za rodziców żywych lub zmarłych. Także za tydzień w niedzielę   po Mszy św. o godz.8:30 spotkanie Żywego Różańca.

 1. Od najbliższej soboty za tydzień dnia 7 października br. przypada XL rocznica powstania naszej parafii. Dziękczynną Mszę św. sprawował będzie Ksiądz Arcybiskup, Wojciech Polak Prymas Polski wraz z  Ordynariuszem Naszej Diecezji Księdzem Biskupem Krzysztofem Włodarczykiem i Biskupem Pomocniczym Diecezji Pelplińskiej Księdzem biskupem Arkadiuszem Okroj.  Msza św. rozpocznie się od odczytania Dekretu Biskupa Bydgoskiego który rozpocznie diecezjalną procedurę dla wyniesienia na ołtarze naszego pierwszego proboszcza księdza prałata Zygmunta Trybowskiego.  Po zakończeniu Mszy św. wyruszymy do sarkofagu Księdza prałata na wspólną modlitwę. Program rocznicowych uroczystości jest podany na stronie internetowej parafii i w internecie.  
 2. Podczas rocznicowych uroczystości wręczony będzie Księdzu Prymasowi do pobłogosławienia dar ołtarza. Będzie to przepiękny pozłacany kielich mszalny do sprawowania Najświętszego Sakramentu, patena i naczynie do rozdawania Najśw. Sakramentu z inskrypcjami dotyczącymi 40 lecia parafii. Będzie to dar wspólnot apostolskich działających w parafii i wszystkich Parafian dla naszej Bazyliki i Sanktuarium. Ofiary na ten cel można przekazywać przy głównym wyjściu z kościoła do ustawionej tam skarbonki.
 3. Od wielu lat nasza Bazylika jest wieczorem i w nocy iluminowana, czyli oświetlona. Władze miasta zwróciły się do nas z propozycją przekazania odpłatnego całej infrastruktury oświetleniowej. Rada Parafialna i Ksiądz proboszcz akceptują tę ofertę zakupu infrastruktury i finansowania nocnej iluminacji. Osoby i Parafianie, którzy sa w stanie partycypować w kosztach zakupu prosimy o fakultatywne wpłaty na konto parafii z dopiskiem „oświetlenie”.

11. Diecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę w piątek 13 października. Wyjazd autokarem o 9:30 spod naszej bazyliki. Nocleg w domu pielgrzyma. Powrót w godzinach wieczornych w sobotę 14 października. Koszt: 170 zł. Zapisy u ks. Tymoteusza.

12.Spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania w sobotę 30 września w domu parafialnym. Klasy 8 o godz. 15:00. Klasy 1 szkoły ponadpodstawowej i starsze o godz. 16:00.

 1. Przygotowujemy nową Księgę Intencji Mszalnych na rok 2024. Intencje przyjmować będziemy od dnia 2 października (poniedziałek) tylko w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania. Modlitwa z racji rocznic ślubnych czy też w różnych potrzebach naszych lub naszych bliskich, a także w intencji zmarłych z naszych rodzin jest najwspanialszym darem duchowym dla tych wszystkich, których polecamy Bogu w trakcie Eucharystii. Przypomnijmy też ze kancelaria parafii czynna jest codziennie od pn do pt od godz. 16-17. Dodatkowo w czwartek i piątek od 9-10.

14.Młodzieżowa Orkiestra Dęta „KUJAWIA” z klubu 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy ogłasza nabór i zachęca do rozpoczęcia nauki gry od podstaw na instrumentach dętych. Bliższe szczegóły na stronie internetowej parafii i w kruchtach kościoła.

15.Zachęcamy do zakupu i lektury „Przewodnika Katolickiego”.  W nowym wydaniu modlitewnik „5 minut z Bogiem” na październik.

 1. Na nadchodzące dni niech dobry Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże.

Program rocznicowych uroczystości na XL – lecie Parafii MBKM

Dzień 5. X – Czwartek

Godz. 18.00 – Różaniec  – prowadzi Ks. Tymoteusz Białkowski

Godz. 18.30 – Msza św. ze Słowem Bożym prowadzi Ks. Marek Borowski

Dzień 6. X – Piątek

Godz. 17.30 – Spowiedź św. z udziałem zaproszonych kapłanów

Godz. 18.00 – Różaniec – Wszyscy Parafianie – prowadzi – ks. Przemysław Kodzik

Godz. 18.30 – Msza św. ze Słowem Bożym Ks. Michał Polerowicz

Dzień 7 października 2023 rok – Sobota

Godz. 18.00 – Różaniec z młodzieżą– Ks. Tymoteusz Białkowski

Godz. 18.30 – Msza św. Pontyfikalna w XL rocznice powstania parafii MBKM

KONCELEBRA: Główny celebrans – Ks. Abp Wojciech Polak – Prymas Polski

Koncelebransi Ks. Bp Krzysztof Włodarczyk – ordynariusz Bydgoski

Słowo Boże: Ks. Bp. Arkadiusz Okroj biskup pomocniczy diecezji Pelplin

8 października 2023 – niedziela

Podczas wszystkich Mszy św. Słowo Boże głosi ks. dr Piotr Wachowski

Po każdej Mszy św. promocja książki o Słudze Bożym Ks. Zygmuncie Trybowskim

Msza św. godz. 11.30 – Poświęcenie Różańcy dla dzieci klas III    – prowadzi ks. Michał Polerowicz

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.