Ogłoszenia duszpasterskie 24.01.2021

 

III Niedziela Zwykła – 24.I.2021

 

  1. Decyzją księdza biskupa Jana Tyrawy z dniem wczorajszym został odwołany z naszej parafii ks. dr Dawid Perlik. Przeniesiony został do pracy duszpasterskiej w charakterze wikariusza do Parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Bydgoszczy. W tym tygodniu w czwartek ks. Dawid odprawi pożegnalną Mszę św. wieczorem o godz. 18.30. Dziś dziękujemy ks. Dawidowi za jego ponad pięcioletnią pracę w naszej parafii życząc wielu łask Bożych w nowym miejscu jego pracy.

2.Trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Nie możemy się ograniczać do modlitwy, lecz pod jej wpływem mamy zmieniać swoje postępowanie. Pamiętajmy słowa Pana Jezusa: „chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie!” (J 17,22-23).  

  1. Jutro 25 stycznia przypada święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Św. Paweł jest jednym z największych Apostołów i świętych Kościoła. Zanim został chrześcijaninem, zwalczał Kościół z tą samą gorliwością, z jaką później głosił Ewangelię Chrystusa. Jego historia pokazuje nam, że dla Boga nie ma człowieka straconego, który nie mógłby do Niego wrócić, jeśli tylko zechce otworzyć się na łaskę Bożą. Tego dnia kończy się także Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
  2. Od wtorku za tydzień, dnia 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu zgodnie z żydowskim prawem w czterdziestym dniu po urodzeniu Pana Jezusa poddali się Maryja i Józef. Zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, aby przedstawić Je Bogu i złożyć ofiarę. Tego dnia na uroczystą liturgię przynieśmy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia.
  3. Z inicjatywy Świętego Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby poświęcone Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i we wspólnocie parafialnej.
  4. Poświęcenie świec i medalików dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej odbędzie się 2 lutego na Mszy Świętej o godz. 17:00.
  5. Informacje duszpasterstwa akademickiego:

Dziś o godz. 18:00 w kaplicy kolejne spotkanie z cyklu „Ducha nie gaście” poświęcone pamięci ks. Prałata Zygmunta Trybowskiego. Wspominać będziemy jego młodość i czas spędzony w seminarium duchownym. W środę na akademickiej 20stce gościć będziemy diecezjalnego asystenta Liturgicznej Służby Ołtarza ks. Karola Rawicz-Kostro, z prelekcją: „Rolnik czy rybak? Jak ewangelizować przez liturgię w czasach covid-19?”.   W niedzielę 31 stycznia o godz. 20:00 w kościele odbędzie się Kolęda Akademicka dla studentów akademików Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego oraz Collegium Medicum.   Obecni studenci otrzymają kolędowe pamiątki wyjątkowej na ten rok wizyty duszpasterskiej. Modlić się również będziemy o szczęśliwy przebieg sesji. Szczegóły na stronie internetowej i Facebooku Martyrii. 

  1. Trwa kolęda – duszpasterskie nawiedzenie rodzin. Tegoroczną kolędę przeżywamy w formie spotkań z wiernymi na Mszy św. w intencji parafian o g.18.30. Plany kolędy są dostępne w kalendarzu parafialnym do nabycia w zakrystii i sklepiku a także na   stronie internetowej parafii oraz w gablotach kościoła.    

Plan kolędy w tym tygodniu jest następujący:

24.01.2021 (niedziela) – Fieldorfa Nila 15, Szumana i Wielicza, Raszewskiego (d. Piechockiego), Drygałowej;

25.01.2021 (poniedziałek) – Bielawskiego 1, Bielawskiego 2, 1- 53;

26.01.2021 (wtorek) – Bielawskiego 2, 54-111; Fieldorfa Nila 6, 1-92;

27.01.2021 (środa) – Fieldorfa Nila 6, 93-189; Łabendzińskiego 1, 1-48;

28.01.2021 (czwartek) – Łabendzińskiego 2, 1- 40; Łabendzińskiego 4, 1-26;

29.01.2021 (piątek) – Łabendzińskiego 4, 27-102; Stomy (d. Lehmana) 2, 1-56; Sucharskiego 4, 1-43;

30.01.2021 (sobota) – Sucharskiego 4, 44-200.

31.01.2021 (niedziela) – Sucharskiego 4, 201-232; Sucharskiego 2, 1- 96; Twardzickiego 42.

Pragniemy także serdecznie podziękować za złożone ofiary kolędowe jak i za wydatną pomoc materialną przekazana na rzecz parafii wpłatami na konto bankowe parafii. Serdeczne Bóg zapłać.

  1. Polecamy prasę.  W „Przewodniku Katolickim”: spór o ministrantki, Kościół stracił monopol na rząd dusz – rozmowa z ks. prof. Andrzejem Dragułą. Miłość bez obowiązku kochania traci walor wieczności, ostatnia publiczna homilia o. Macieja Zięby. Władza z Doliny Krzemowej – kim są czyściciele internetu? Klasztory w Hiszpanii, czołowym ośrodku katolickiego monastycyzmu, w ciągu zaledwie kilku miesięcy znalazły się na skraju fizycznej zagłady oraz dlaczego warto czytać, niezależnie od tego, ile mamy lat? Za tydzień w Przewodniku Katolickim modlitewnik 5 minut z Bogiem na luty. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.
  2. Dziś w kościołach polskich kwesta na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji. W naszej świątyni ofiary na ten cel zbieraliśmy tydzień temu. Kto chciałby dołączyć do tej pomocy może złożyć ofiarę do skarbonki przy relikwiach św. Faustyny – po lewej stronie prezbiterium kościoła.
  3. Zmarli: śp. Marta Częstochowska, lat 99, zam. ostatnio w Osielsku, śp. Henryk Turski, lat 74, zam. ul. Łochowskiego 3, śp. Andrzej Krzesiński, lat 73, zam. ul. Monte Cassino 4, śp. Benedykt Sobczyński, lat 84, zam. Monte Cassino 26.

12.Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.