Ogłoszenia duszpasterskie 23.05.2021

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO    –   23.V.2021 ROK

 

 1. Przeżywamy dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W historii Kościoła dzień Pięćdziesiątnicy był punktem zwrotnym: obdarzeni darami Ducha Świętego apostołowie wyruszyli z wielką żarliwością głosić światu zmartwychwstałego Jezusa. Uroczystość jest dopełnieniem Wielkanocy. Niech w naszym życiu umocnienie darami Ducha Świętego przynosi widoczne owoce: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie (por. Ga 5,22-23), z których będą czerpać ci, których spotkamy w życiu codziennym. Dziś za uroczyste odśpiewanie hymnu O stworzycielu, Duchu, przyjdź oraz po wypełnieniu pozostałych warunków możemy zyskać odpust zupełny. Dzisiejsza uroczystość to w tradycji naszej tzw. Zielone Święta.
 2. Jutro będziemy obchodzili święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. Chociaż dla wielu z nas będzie to normalny dzień pracy to jednak tradycyjnie uszanujmy świąteczny charakter drugiego dnia Zielonych Świąt. Dziękując Matce Najświętszej za Jej obecność wraz z uczniami w Wieczerniku, chcemy również dziękować za Jej obecność w życiu Kościoła i naszego narodu poprzez stulecia. Jutro Msze św. jak w dzień powszedni. Dodatkowo suma – Msza św. dnia o godz. 10.00 w kościele.
 3. Dzień jutrzejszy 24 maja papież Benedykt XVI ogłosił światowym Dniem Modlitw za Kościół w Chinach. W liście skierowanym da całego Kościoła powszechnego w 2007 r. Papież napisał: „  Odczuwam jako mój wewnętrzny
  i niezbywalny obowiązek i jako wyraz mojej ojcowskiej miłości, konieczność utwierdzania w wierze chińskich katolików i wspierania ich jedności za pomocą środków właściwych Kościołowi”.
 4. W środę 26 maja – Dzień Matki. To dzięki matkom żyjemy, to one troszczyły się, i stale troszczą, o nas, z ojcami kształtują naszą osobowość. Na Mszy Świętej o godz.18.30 w sposób szczególny będziemy otaczać modlitwą wszystkie matki naszej parafii i prosić, by w zdrowiu, radości i pokoju serc wypełniały niezwykłą misję miłości wobec każdego człowieka, dzięki której człowiek nigdy nie pogubi się we współczesnym świecie. Mszę zakończy szczególne błogosławieństwo dla matek.
 5. W czwartek 27 maja pragniemy uczcić Chrystusa, najwyższego i wiecznego Kapłana. Tego dnia będziemy się modlić o uświęcenie tych, których Chrystus zaprosił do kapłańskiej wspólnoty ze sobą przez sakrament święceń. Tę intencję będziemy polecać Bogu na Mszy Świętej o godz.18.30. Przypomnijmy, że w najbliższa sobotę w Katedrze Bydgoskiej dwaj księża diakoni pracujący w naszej parafii ks. diakon Dariusz Lipiński i ks. diakon Tymoteusz Białkowski otrzymają święcenia kapłańskie podczas Mszy św. o godz. 9.30. W zeszłym tygodniu syn naszej parafii Ks. Tomasz Dadek, misjonarz pracujący w Kazachstanie obchodził 15 rocznicę swych święceń kapłańskich. Kandydatów do kapłaństwa i naszych księży polecajmy opiece Bożej.

6.W piątek, 28 maja, przypada 40. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Organizujemy wyjazd na uroczystości beatyfikacyjne kard. Stefana Wyszyńskiego i Róży Marii Czackiej, które odbędą się w Warszawie, 12 września. Bliższe szczegóły za tydzień.

 1. Informujemy, że dzisiaj za tydzień i za dwa tygodniu podczas niedzielnych Mszy św. o godz. 10.00 i 13.00 małe około 15 osobowe grupy dzieci z klas trzecich będą przyjmowane do I Komunii św. Pandemia koronawirusa
  i względy sanitarne wymuszają w tym roku takie rozwiązania
  . W związku z tym większość ławek w kościele będzie zarezerwowana dla dzieci i ich rodziców. Prosimy zatem parafian nie związanych z tą uroczystością o obecność na Mszy w innym czasie. Próby generalne dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej odbędą się w kościele według ustalonego planu. Plan prób jest na stronie internetowej parafii i w kruchtach kościoła. Spowiedź Św. dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. za tydzień oraz ich rodziców odbędzie się w 29 maja sobotę w Kościele o godz. 12.00. 
 2. Dzisiaj o godz. 18:30 kolejne spotkanie z cyklu „Ducha nie gaście”, poświęcone pamięci ks. prałata Zygmunta Trybowskiego.  W środę po Mszy świętej akademickiej o godz. 20:00 zapraszamy na spotkanie formacyjne pod tytułem „Rola Maryi w życiu chrześcijanina”. 

9.W tym tygodniu organizujemy jednodniową pielgrzymkę do Lichenia w piątek 28 maja br. wyjazd z parkingu przy kaplicy o godz. 8.00. Powrót późnym wieczorem. Zapisy w zakrystii po Mszy św. lub w kancelarii parafialnej. Wyżywienie własne. Koszt 50 zł.

 1. Dziękujemy Dobroczyńcom naszej parafii za ofiary na cele kultu religijnego. Dziękujemy za ofiary w formie przelewów bankowych. Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 2. Najnowszy numer „Przewodnika Katolickiegoproponuje m.in. następujące artykuły: „Prawda o Kościele”; „Matka Czacka i kard. Wyszyński”; „Życie bez planu-czy to ma sens?”; „Panie, czemu tak drogo?”; Zawsze ten sam cud narodzin”. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.

12.Trwa okres wielkanocny.  Jest jeszcze czas wielkanocnej spowiedzi świętej który trwa do uroczystości Trójcy Świętej w tym roku do 30 maja.

 1. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzili Uroczystość Najświętszej Trójcy, która zakończy czas tegorocznej Komunii św. wielkanocnej.
 2. Zmarli: śp. Wiktor Lewandowski, lat 83, zam. ul. Sucharskiego 2, śp. Krzysztof Budnik, lat 69, zam. ul. Licznerskiego 2, śp. Czesław Glama, lat 68, zam. ul. Tychoniewicza 2, śp. Irena Zawiszewska, lat 68, zam. ostatnio w Warszawie, śp. Jerzy Stelmach, lat 75, zam. ul. Lawinowa 14, śp. Urszula Iwińska lat 68, zam. ul. Fieldorfa Nila 6, śp. Józef Fotin, lat 80, zam. ul. Łabendzińskiego 1.

15.Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia.

 

Liturgiczne przygotowanie dzieci do I Komunii św.

Próby w kościele przed przyjęciem.

 

Dla dzieci mających przyjąć I Komunię św. dnia 30.05.2021 o godz. 10.00

 • I próba w kościele 26.05. br. – środa – godz. 16.30
 • II próba w kościele 27.05.br. – czwartek – godz. 16.30
 • III próba generalna  05.br. – piątek – godz. 16.30

 

Dla dzieci mających przyjąć I Komunię św. dnia 30.05.2021 o godz. 13.00

 • I próba w kościele 26.05. br. – środa – godz. 17.15
 • II próba w kościele 27.05.br. – czwartek – godz. 17.15
 • III próba generalna  05.br. – piątek – godz. 17.15

 

Spowiedź Święta dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej dnia 30 maja br. oraz ich rodziców i chrzestnych odbędzie się w 29 maja w sobotę w Kościele o godz. 12.00. 

 

W piątek 28 maja zapraszamy fakultatywnie rodziców dzieci komunijnych do pomocy przy sprzątaniu i dekorowaniu Kościoła na godz. 19:00.

 

OGŁOSZENIA „WIATRAKA” – 23.05. 2021 r.

85-796 Bydgoszcz ul. Bołtucia 7

Biuro czynne w godz. 9:00 – 18:00    tel.52 32 34 810;      www.wiatrak.org.pl

 • W Serdecznie zapraszamy na koncert urodzinowy poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Na stronie internetowej oraz naszych mediach społecznościowych został udostępniony materiał artystyczny zrealizowany w Domu Jubileuszowym.
 • Zachęcamy do skorzystania z szerokiej oferty naszych zajęć i projektów skierowanych do każdej grupy wiekowej. Oferujemy m.in. zajęcia artystyczne, sportowe, rehabilitacyjne oraz naukowe
  w wielu atrakcyjnych sekcjach i grupach.
 • Od 14 lipca organizujemy pięciodniową pielgrzymkę autokarową na Podlasie. Planujemy odwiedzić m.in. Drohiczyn, Świętą Górę Garbarkę, Pratulin, Kodeń, Białystok, Sokółkę, Augustów. W ramach wyjazdu odbędzie się również rejs szlakiem papieskim do Sanktuarium
  w Studziennicznej, które św. Jan Paweł II odwiedził w 1999 roku. Koszt wyjazdu 1170 zł. Zapisy
  w recepcji naszej Fundacji, telefonicznie bądź drogą mailową. Spotkanie organizacyjne wszystkich zainteresowanych odbędzie się w najbliższą środę 26 maja o godz. 18:00 w Domu Jubileuszowym – wejście główne od ul. Licznerskiego.

 

 

 

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.