Ogłoszenia duszpasterskie 23.04.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE III NIEDZIELA WIELKANOCNA 23.IV.2023 ROK

Dziś w trzecią Niedzielę Wielkanocną    przypada Niedziela Biblijna oraz rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem: „Wierzę w Kościół Ojca, i Syna, i Ducha Świętego”. Celem tego wydarzenia jest ponowne odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych.  Dziś również siódme Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Przedmiotem lektury będzie Ewangelia według św. Jana. Pamiętajmy, że Słowo Boże ukształtowało naszą tożsamość jako Polaków i stanowiło światło w najtrudniejszych chwilach naszego narodowego życia.

1.Trwa okres wielkanocny. Czas ten od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najlepiej realizuje się poprzez nasz pełny udział w Eucharystii. Jest to czas wielkanocnej spowiedzi świętej który trwa do uroczystości Trójcy Świętej w tym roku do 4 czerwca.

2. W jutrzejszy poniedziałek nasze myśli i serca skierujemy do Gniezna, gdzie znajdują się relikwie Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski. Będziemy dziękować Bogu za dobro, jakie wyświadczył nam przez posługę Świętego Wojciecha na naszej ziemi. Od tysiąca lat jesteśmy chrześcijanami. Ale z tej wielkiej łaski wypływają także zadania, przede wszystkim godnego wypełniania Ewangelii Chrystusowej w codziennym życiu. Jako spadkobiercy Świętego Wojciecha nie możemy się jej wstydzić i nie możemy spokojnie patrzeć, kiedy się ją poniewiera.

3. W tym tygodniu, we wtorek, 25 kwietnia, będziemy przeżywali święto Świętego Marka Ewangelisty. Jednocześnie jest to Dzień Modlitw o Urodzaje. Świąteczną Eucharystię połączymy z nabożeństwem błagalnym. Wszyscy wierni, także mieszkańcy miast, proszą tego dnia o błogosławieństwo dla pracujących na roli i o pomyślne zbiory. Będziemy się też modlić o to, aby nikomu na świecie nie brakowało chleba. Odpust ku czci św. Marka w sąsiedniej parafii Księży Salezjanów dziś o godz. 10.30.

4. Hospicjum im. Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy prosi o wsparcie akcji Pola Nadziei. Celem akcji jest zakup sprzętu medycznego. Ks. Dyrektor Hospicjum dziękuje serdecznie Wielebnemu Księdzu Proboszczowi oraz czcigodnym Parafianom za ofiarność w latach ubiegłych. Polepszenie wyposażenia Hospicjum zaowocowało poprawa jakości życia naszych podopiecznych, a także przyniosło poprawę jakości i usprawnienie pracy personelu medycznego. Zbiórkę przed kościołem przeprowadzają dzisiaj wolontariusze Hospicjum po każdej Mszy św.

5. W tym tygodniu Sejmik Parafialny we wtorek po wieczornej Mszy św. na plebani.

6. Tradycyjnie już od 20 lat dnia   1 maja wyrusza z parafii rowerowa pielgrzymka  śladami ks. Zygmunta Trybowskiego do Chełmży. Dnia 2 maja o godz. 8.00 w kolegiacie odprawiona będzie Msza św.  w intencji ks. Zygmunta z okazji Jego imienin. Zainteresowanych prosimy o kontakt. Nr. telefonu w zakrystii.   

7. Dzisiaj o godz. 18:30 zapraszamy do auli Domu Parafialnego wszystkich zaangażowanych w tegoroczne Misterium Męki Pańskiej. Po spotkaniu, o godz. 20:00 w kościele, Msza święta dziękczynna. 

-W środę, po Mszy świętej o godz. 20:00, kolejne spotkanie z cyklu „Psychika katolika” Tematem kolejnego spotkania będzie zagadnienie „Praca nad sobą a działanie łaski Bożej”.

-W sobotę, 29 kwietnia o godz. 20:00, w parafii św. Łukasza i św. Rity kolejne wielbienie z akademickim zespołem „Amen Plus”.   

-W środę, 3 maja, na godz. 20:00, zapraszamy wszystkich maturzystów na Eucharystię w intencji szczęśliwie zdanego egzaminu dojrzałości. Po Mszy świętej każdy z abiturientów zostanie „zaadoptowany” specjalnym Aniołem Stróżem na czas zmagania się z egzaminami.    

-dnia13 maja Martyria zaprasza do udziału w 87. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Akademickiej na Jasną Górę. Wyjazd autokarem o godz. 7:00 spod kaplicy, a powrót po Apelu Jasnogórskim. Koszt to 100 zł. Program pielgrzymki i zapisy na stronie internetowej Martyrii oraz pod numerem telefonu: 663 253 962.

8. W najbliższą niedzielę przypada czwarta niedziela Wielkanocy, nazywana popularnie Niedzielą Dobrego Pasterza. Będziemy obchodzić ja po raz kolejny jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania

9. Dziękujmy Parafianom i Sympatykom naszej bazyliki za kolejne ofiary, które w tym tygodniu wpłynęły na konto, zostały przekazane osobiście, na tacę czy do skarbon w kościele i kaplicy. Bóg zapłać! Dziękujemy za pamięć, zwłaszcza tym, którzy wspierają parafię i bazylikę systematycznie!

10. Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujące się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym, mogą ubiegać się o roczne stypendium Stowarzyszenia SPES. Nabór wniosków trwa do 7 maja br. Szczegóły na stronie internetowejwww.dla-dzieci.spes.org.pl

11. W tym roku nasza parafia obchodzić będzie czterdziesta rocznicę swego powstania. Główne uroczystości przewidziane sa na dzień 7 października, dokładnie w dzień ustanowienia parafii. Pragniemy duchowo przygotować się na te uroczystości przez udział w organizowanych pielgrzymkach do miejsc świętych. Zapraszamy do udziału w pielgrzymkach do: Częstochowy i Krakowa 9 i 10 czerwca br. do Rzymu, Padwy, Loretto, Monte Cassino i Asyżu od 16-23 czerwca br.; do Lichenia 8 lipca br. i do Gietrzwałdu 15 lipca br. Informacje    na stronie internetowej. Zapisy w kancelarii parafii. Przygotowujemy także pielgrzymkę do Ziemi św. w dniach od 9 do 17 marca przyszłego roku.

12. W aktualnym numerze „Przewodnika Katolickiego” znajdziemy m.in. następujące artykuły: Jak pomóc dziecku w przygotowaniu do pierwszej spowiedzi, o tym, że bez wspólnoty trudno znaleźć Jezusa oraz wiadomości z życia naszej Diecezji   Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.

13. W piątek 28.04. o godz. 17:30 odbędzie się spotkanie dla kandydatów do bierzmowania, którzy 20 maja przystępują do tego sakramentu. Na to spotkanie zapraszamy także rodziców naszych kandydatów.

14. W sobotę 29.04. o godzinie 10:00 w naszej bazylice odbędzie się pierwsza spowiedź dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. Obecność na spowiedzi jest obowiązkowa. 

15. Zmarli: Śp. Jadwiga Pawlak l.75 ul. Albrychta 2, Śp. Stanisław Zaranek l.72 ul. Tychoniewicza 2, Śp. Roman Reszczyński l.68 ul. Kleeberga 5.

16. Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia. Wszystkie informacje duszpasterskie na stronach internetowych parafii i w kruchtach kościoła.

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.