Ogłoszenia duszpasterskie 23.03.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NIEDZIELA PALMOWA – 24.III.2024 ROK

1.Dzisiaj Niedziela Palmowa. Rozpoczynamy dzisiaj Wielki Tydzień – pamiątkę męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Ostatnie w tym Wielkim Poście Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dziś o godz.16 w kościele.  Przypominamy, że na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (26 maja 2024 roku).

2.Dzisiaj przeżywamy 23. Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej Dolinie Śmierci pt. „Wracam do domu”. Zapraszamy na dwie odsłony: o godz. 16:00 i 20:00, z wykorzystaniem efektów świetlnych. W związku z pracami do Misterium, ruch samochodowy wokół kościoła i w Dolinie Śmierci jest niedostępny. Dziękujemy za zrozumienie. 

 1. Spowiedź św. Wielkanocna w Wielką Środę od godz. 9.00 –11.00 i od godz. 16.00 – 18.30 z udziałem zaproszonych kapłanów z całego dekanatu. Kartki do spowiedzi można odbierać w zakrystii po każdej Mszy świętej a wśród tygodnia także w biurze parafialnym w godzinach urzędowania. W środę Komunia św. co 15 minut.

4.W naszym Sanktuarium włączamy się w tym roku kolejny raz do tzw.  Nocy Konfesjonałów, akcji społecznej zwracającej uwagę na duchowy wymiar Świąt Wielkiej Nocy. W czasie akcji, w kilkudziesięciu kościołach całego kraju będzie można przystąpić do spowiedzi nawet późną nocą. Noc Konfesjonałów rozpocznie się w naszym Sanktuarium w Wielki Piątek od godz. 21.00 i trwać będzie przez noc do Wielkiej Soboty godz. 8.00 rano.

 1. W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia, ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary. Tegoroczną celebracją Wigilii Paschalnej rozpoczynamy Wielka Nowennę przed Jubileuszem Dwutysiąclecia naszego Odkupienia, która trwać będzie przez kolejnych 9 lat, a jej obchody koncentrować się będą przede wszystkim wokół corocznego Triduum Paschalnego, uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego i Zesłania Ducha Świętego a także uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
 2. Kancelaria parafialna w Wielkim Tygodniu będzie czynna od poniedziałku do środy. W pozostałe dni po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym. Nr telefonu: 512 931 930.
 3. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia. Jutro w poniedziałek,25 marca,w dzień 20 rocznicy ustanowienia diecezji bydgoskiej, Ksiądz Biskup zaprasza do wspólnej modlitwy podczas Eucharystii o godz. 12:00 w katedrze. Także jutro przypada 10 rocznica ustanowienia naszego kościoła Bazyliką Mniejszą. Ze względu na Wielki Tydzień nasze uroczystości przenosimy na 18 dzień miesiąca kwietnia. Bliższe informacje na ten temat podamy po świętach.
 4. Składamy gorące podziękowanie wszystkim Parafianom za ofiary przekazane no konto bankowe parafii i do skarbon naszego kościoła. Dziękujemy za wsparcie w Środę Popielcową hospicjów naszej diecezji i pomoc dla dotkniętej wojną Ukrainy. Za każdy przejaw dobroci serca i złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 5. Przewodnik Katolicki, a w nim:  czymś wyjątkowym jest spoglądanie na Jerozolimę ze szczytu Góry Oliwnej, przejście tą samą drogą, którą szedł Jezus i wejście na Golgotę. Czy można ominąć sumienie lekarza? Nałogi – mamy ich więcej, niż się wydaje. Referendum w Irlandii zwyciężył zdrowy rozsądek. Za tydzień „5-minut z Bogiem na kwiecień”
 6. W naszej diecezji w różnych parafian organizowanych jest wiele inicjatyw apostolskich i religijnych. Spis wszystkich organizowanych duszpasterskich poczynań znaleźć można na stronie internetowej naszej parafii. Zapraszamy: mbkm.pl w zakładce Ogłoszenia Duszpasterskie.

11.Zmarli: śp. Śp. Henryk Sulowski l.64 z ul. Łochowskiego 3, Śp. Tomasz Szreder l.54 z ul. Bartłomieja z B-szczy 8.

12.Wszystkie ogłoszenia parafialne dostępne są na stronie internetowej parafii: mbkm.pl

BAZYLIKA KALWARII BYDGOSKIEJ – SANKTUARIUM KRÓLOWEJ MĘCZENNIKÓW

 TRIDUUM PASCHALNE– ROK  2024

 1. Wielki Czwartek – 28.03.2024

 W Wielki Czwartek kończy się okres Wielkiego Postu. Od Mszy Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne, które zakończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. Święto kapłanów i dzień modlitw w ich intencji. W tym dniu w Katedrze bydgoskiej o godz. 10.00 Msza św. „Krzyżma” podczas której   poświęcone zostaną Oleje św.  Msza św. Wieczerzy Pańskiej z udziałem wszystkich kapłanów naszej parafii oraz gości o godz. 18.30.  W czasie tej liturgii na wzór Sługi Jezusa, ks. proboszcz dokona obrzędu umycia nóg dwunastu mężczyznom. Po Komunii św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy przechowania. Adoracja w tzw. „ciemnicy” do północy.  

 1. Wielki Piątek -29.03.2024

Wielki Piątek to dzień żałoby w Kościele, dzień śmierci Chrystusa. Mszy świętych tego dnia się nie odprawia. Post ścisły. O godzinie 1500 w godzinie śmierci Chrystusa Droga Krzyżowa w Dolinie Śmierci. Początek w Bazylice.    Wieczorna Liturgia Męki Pańskiej o godz.18.30. Składają się na nią, liturgia Słowa, adoracja Krzyża, Komunia św., przeniesienie Chrystusa w Eucharystii do „Grobu Pańskiego”. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim potrwa przez całą noc i następny dzień. W nocy rozważania adoracji przygotowują poszczególne wspólnoty według ustalonego harmonogramu, z którym zapoznać się można w gablotach kościoła. 

NOC KONFESJONAŁÓW

OKAZJA DO SPOWIEDZI ŚW. W WIELKI PIĄTEK OD GODZ.

21.00   PRZEZ CAŁĄ NOC DO WIELKIEJ SOBOTY DO GODZ. 8.00 RANO.

III. Wielka Sobota – 30.03.20243

Dla chrześcijan dzień nadziei i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. W tym dniu święcimy pokarmy, przygotowane w wiklinowych koszykach, z bukszpanem, gałązkami wierzbowymi i mirtą.

Święcenie pokarmów od godz. 9.00 – 17.00, zawsze o pełnej godzinie.  

Wielka Sobota jest dniem ciszy, modlitwy i oczekiwania. Po zachodzie słońca w Wielką Sobotę rozpoczyna się liturgia wielkanocna. Uroczyście śpiewa się orędzie wielkanocne, tak zwany „Exultet”. Według słów tego hymnu, noc paschalna jest tą jedyną, która zna godzinę powstania z martwych Chrystusa, noc, która łączy niebo z ziemią, a sprawy boskie ze sprawami ludzkimi. Tego dnia przychodzimy do kościoła ze świecami, aby zapalić płomień „nowego życia”, symbol zmartwychwstałego Chrystusa. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim trwa przez cały dzień.

 1. Wigilia Paschalna

Centralny obchód Tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa z procesją w Wielką Sobotę o godz. 20.00. Przepiękne obrzędy poświęcenia ognia, paschału, liturgia słowa i odnowienie obietnic chrzcielnych niech zgromadzą nas jak najliczniej na tej najważniejszej w ciągu roku Mszy świętej.

 1. WIELKANOC – ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE – 31.03.2024

Święta rozpoczniemy, jak nakazuje prastara polska tradycja od Mszy św. poranka wielkanocnego tzw. rezurekcji o godz. 7.00. w pierwsze święto nie będzie Mszy św. o godz. 8.30. Pozostałe Msze św. jak w każdą niedzielę.

 1. PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY –   01.04.2024

Msze św. jak w każdą niedzielę. Dzień modlitw i wsparcia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Niech Święta będą dla nas złączonych z Chrystusem przez łaskę uświęcającą radosnym zmartwychwstaniem do nowego życia, życia z Chrystusem, według Jego prawa miłości i Ewangelii. Informacje dotyczące Liturgii Wielkiego Tygodnia wywieszone są w kruchcie kościoła a także podane na stronach internetowych parafii www.mbkm.pl 

Transmisja Liturgii Świętej z naszej Bazyliki on-line na stronie internetowej parafii.

OGŁOSZENIA WIATRAKA 24.03.2024R.

– Klub Seniora działający w Fundacji „Wiatrak” posiada ostatnie wolne miejsca. Wszystkie osoby pragnące uczestniczyć w zajęciach serdecznie zapraszamy do kontaktu osobistego w Fundacji.

– Jak co roku, w okresie rozliczeniowym zachęcamy, zapraszamy Państwa do wsparcia naszych działań poprzez przekazania 1,5% Istnieje możliwość rozliczenia PIT w Fundacji „Wiatrak”

– Trwa nabór do przedszkola ” U karolka” w Fundacji ” Wiatrak” na rok szkolny 2024/2025

Fundacja „Wiatrak” po raz kolejny ogłasza konkurs plastyczny na pisankę wielkanocną.  Prace konkursowe wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym przyjmujemy do 29 marca 2024 r. 

Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdziecie Państwo w regulaminie, który wraz z dokumentami jest dostępny do pobrania na stronie internetowej: https://wiatrak.org.pl

AKTUALNOŚCI DIECEZJALNE

 1.  Program uroczystości 20-lecia diecezji bydgoskiej: 
   6 kwietnia 2024 r. (sobota – Oktawa Wielkiej Nocy), Bazylika pw. św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy, 
  : godz. 11:00 – nabożeństwo przygotowania; godz. 12:00 – Uroczysta Msza Święta dziękczynna z udziałem całego prezbiterium i wiernych świeckich diecezji bydgoskiej; na zakończenie Mszy św. rozpoczęcie peregrynacji figury św. Michała Archanioła z Gargano we wszystkich parafiach diecezji (6 kwietnia-24 listopada); po Mszy św., na dziedzińcu przed Bazyliką, agapa dla wszystkich zebranych. 19.00, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy – koncert dziękczynny w 20. rocznicę powstania diecezji bydgoskiej, w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, Chóru Akademickiego Politechniki Bydgoskiej, Chóru Akademickiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy; Jan Miłosz Zarzycki dyrygent, Magdalena Stefaniak sopran, Iwona Wall alt, Zbigniew Malak tenor, Szymon Kobyliński bas, Agnieszka Sowa przygotowanie chóru PB, Benedykt Odya przygotowanie chóru UKW. Repertuar: Wolfgang Amadeus Mozart – Msza C-dur Koronacyjna KV 317; Wolfgang Amadeus Mozart – Motet Exultate Jubilate na sopran i orkiestrę KV 165/158; Johann Sebastian Bach/Charles Gounod – Ave Maria. 
   7 kwietnia 2024 r. (niedziela Miłosierdzia Bożego)
  , godz. 19:15, Katedra pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy  Spektakl Oratorium “Trzy Marie” to opowieść o Matce Bożej, Marii Magdalenie i Marii Kleofasowej, które towarzyszyły Jezusowi w Jego męce i zmartwychwstaniu. Nawiązuje do późnośredniowiecznego zabytku – poliptyku „Ukrzyżowanie”, który znajdował się w pruszczańskiej świątyni. Arcydzieło powstało ok. 1500 r. w warsztacie snycerskim w Antwerpii. Aktorzy są niezależnym zespołem muzyki klasycznej z Trójmiasta. Działają od 2011 r. Na co dzień współpracują z pianistami, zespołami kameralnymi, jazzowymi i orkiestrą. Więcej na: www.lesfemmes.pl. Wstęp wolny. 
   8 kwietnia 2024 r. (poniedziałek), 18.00, Katedra pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy – 
  Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego, z udziałem kapituły, dziekanów, członków ruchów formacyjnych i apostolskich oraz stowarzyszeń diecezji bydgoskiej. Po Mszy św. odznaczenie honorowym „Medalem 20-lecia” diecezjalnych Liderów grup apostolskich. 
  8 kwietnia, na zakończenie obchodów 20-lecia nastąpi:
 • inauguracja „Dziękczynnej Sztafety modlitwy za diecezję bydgoską” – przez kolejne 20 miesięcy, każdego 25 dnia miesiąca, w kolejnych dekanatach diecezji – Msza święta dziękczynna za diecezję i nabożeństwo powołaniowe (konspekt nabożeństwa oraz rozpiska dekanatów od maja br. – z przerwą na wakacje, tj. lipiec i sierpień – do kwietnia 2026 r. zostanie wysłany w najbliższym czasie)
 • inauguracja akcji „Ambitna Diecezja” – Biskup Diecezjalny powołuje komitet przyznający „stypendium diecezji” – każdego roku, przez następne 5 lat (do jubileuszu 25-lecia diecezji), Ksiądz Biskup przyznawał będzie stypendium (25% kwoty czesnego) na cały okres nauki dla ucznia Katolickiej Szkoły Podstawowej Pomnika Jana Pawła II; Katolickiego Liceum Pomnika Jana Pawła II oraz studiów teologicznych na Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy
 • inauguracja Eucharystycznego Ruchu Młodych – inicjatywy zrzeszającej i formującej dzieci, szczególnie w formacji mistagogicznej po przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej oraz młodzieży po przyjęciu sakramentu bierzmowania. Moderatorem Ruchu w naszej diecezji będzie ks. Michał Borowski – diecezjalny duszpasterz dzieci.

 

 

 

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.