Ogłoszenia duszpasterskie 23.01.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE II Niedziela Zwykła – 23.I.2022 rok

 1. Dziś trzecia niedziela zwykła w roku kościelnym, z inicjatywy papieża Franciszka od 2019 roku obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. To szczególne zaproszenie, aby odkrywać tajemnicę Boga przez lekturę Pisma Świętego. Papież przypomina, że „Jezus Chrystus puka do naszych drzwi przez Pismo Święte; jeśli słuchamy i otwieramy drzwi umysłu i serca, wchodzi On w nasze życie i z nami zostaje” (List apostolski Ojca Świętego Franciszka „Aperuit illis”, nr 8). Niech będzie to szczególny czas odkrywania Boga i umacniania wiary przez lekturę tekstów natchnionych. Podczas Mszy św. dla dzieci o godz. 11.30 nastąpi uroczysta intronizacja Pisma Świętego. Niech dzisiejsza niedziela będzie dla nas szczególną zachętą do codziennej lektury i rozważania słów Pisma Świętego.
 2. We wtorek 25 stycznia przypada święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Św. Paweł jest jednym z największych Apostołów i świętych Kościoła. Zanim został chrześcijaninem, zwalczał Kościół z tą samą gorliwością, z jaką później głosił Ewangelię Chrystusa. Jego historia pokazuje nam, że dla Boga nie ma człowieka straconego, który nie mógłby do Niego wrócić, jeśli tylko zechce otworzyć się na łaskę Bożą. Tego dnia kończy się także Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
 3. W środę, 26 stycznia, w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest Dzień Islamu. To dzień wspólnej modlitwy i szukania tego, co łączy katolików i wyznawców Allaha.
 4. Raz jeszcze dziękujemy za spotkania kolędowe. Dziękujemy za kolędę w domach naszych parafian, wpłynęło 121 zaproszeń. Składamy także serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w czasie kolędy jak i za wydatną pomoc materialną przekazana na rzecz parafii wpłatami na konto bankowe parafii. Serdeczne Bóg zapłać.
 5. Bp Krzysztof Włodarczyk i Proboszcz Parafii Katedralnej oraz Towarzystwo Przyjaciół Katedry Bydgoskiej zapraszają dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na „KOLEDOWANIE Z BISKUPEM” w środę 26 stycznia na g.13.00 do Katedry. Przewidziane jest WSPÓLNE ŚPIEWANIE KOLĘD, a dzieci chętne zapraszamy także do indywidualnego występu. Na wszystkie dzieci czekają SŁODKIE UPOMINKI. Zgłoszenia indywidualne są przyjmowane pod numerem podanym na stronie internetowej.
 6. Poświęcenie gromnic, świec dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej odbędzie się 2 lutego na Mszy Świętej o godz. 17:00.
 7. Informacje duszpasterstwa akademickiego:

Dziś na Mszy świętej o godz. 20:00 będziemy modlić się za wszystkich studentów akademika Collegium Medicum, przy ul. Bartłomieja z Bydgoszczy, z racji dorocznej kolędy akademickiej. W środę, po akademickiej 20stce, kolejne spotkanie z cyklu „Z archiwum Katechizmu”. Za tydzień w niedzielę o godz. 20:00 Msza święta akademicka z modlitwami o szczęśliwy przebieg sesji egzaminacyjnej.  Duszpasterstwo Akademickie Martyria zaprasza na Dwuweekendowy Kurs Przedmałżeński „Co i jak, zanim powiesz TAK!”.  To czas intensywnego przygotowanie do sakramentu małżeństwa. Prowadzący zespół, w skład którego wchodzą małżonkowie, doradcy życia rodzinnego, specjaliści z zakresu terapii, oraz kapłan zapewniają 30 godzin pogłębiania relacji, odkrywania zasobów i wyzwań, które stają przed związkiem i budowania żywej więzi z Bogiem. Spotkania odbędą się w parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w terminach od 4 – 6 i 11 – 13 lutego. Szczegóły i zapisy na stronie www.coijak.org.pl

 1. W czwartek, 27 stycznia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ogarniemy modlitewną pamięcią wszystkich członków narodu żydowskiego, którzy zginęli w wyniku hitlerowskich zbrodni, a także tych, którzy niosąc im pomoc, zostali zamordowani.

9.W przyszłą niedzielę, 30 stycznia, będziemy obchodzili Światowy Dzień Trędowatych.

 1. Trwa dla dzieci i młodzieży okres ferii a dla niektórych dorosłych zimowych urlopów. Nie zapominajmy, że wypoczynek będzie miał pełny chrześcijański wymiar, gdy nie zaniedbamy swoich religijnych obowiązków. Pamiętajmy zwłaszcza o obowiązku świętowania dnia świętego – niedzieli. Niech to świętowanie wyrazi się przede wszystkim w uczestniczeniu w niedzielnej Eucharystii.
 2.  Dziękujemy dzieciom i nauczycielom działającego w Wiatraku Przedszkola „U Karolka za piękną Jasełka przedstawioną w ostatni czwartek z okazji dnia Babci i Dziadka. Przypominamy, że trwają zapisy dzieci od trzeciego roku życia do tego Przedszkola.
 3. Polecamy prasę. W „Przewodniku Katolickim”: „Granice Kościoła, czy Kościół bez granic”; „O pewnej odpowiedzi na pozew”; „Jesień życia po polsku”; „Jak powstawały Jasnogórskie Śluby Narodu”; „Wymarsz młodych i co teraz?”; „Koniec ery pokoju”.  Polecamy lekturę katolickiej prasy.
 4. Zapraszamy całą wspólnotę parafialną do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV i AGD np. pralki, telewizory, komputery). Zbiórka będzie miała miejsce w kruchcie naszej Bazyliki od dnia 18 do 19 lutego do godz. 10.00. Wyznaczona godzina dziesiąta jest godziną zakończenia zbiórki i odbioru zebranego sprzętu przez Green Office Ecologic). Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy, którzy prowadzą swoje misje w najbiedniejszych krajach świata. Bliższe informacje podamy za tydzień.
 5. Zmarli: śp. Danuta Kaszubowska, lat 84, zam. ul. Bartłomieja z Bydgoszczy 4, śp. Józef Kaczmarczyk, lat 87, zam. ul. Fieldorfa Nila 4, śp. Zofia Marczak-Chocimska, lat 85, zam. ul. Bołtucia 2, śp. Małgorzata Sobczyńska, lat 50, zam. ul. Lawinowa 14, śp. Tadeusz Schwarz, lat 74, zam. ul. Thommee 1.

15.Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.