Ogłoszenia duszpasterskie 22.08.2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXI Niedziela Zwykła – 22.VIII.2021 rok

 

 1. Nietrudno odnieść wrażenie, że ilość informacji jest tak duża, że trzeba stosować różne filtry, by odróżnić prawdę od fałszu i odnaleźć się w tym gąszczu. A mowa Pana Jezusa jest prosta, nie ma w niej obcych słów ani skomplikowanych zdań. Jezus jest prawdą i życiem. Jego prawda jest życiem. Zostaliśmy zaproszeni na ucztę, na której On daje nam chleb żywy – swoje ciało – abyśmy mieli życie, żyli na wieki. Tę prawdę uczmy się nieustannie odkrywać.
 2. W sierpniu tak często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. Dzisiaj 22 sierpnia, radujemy się Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.
 3. Jutro przypadnie smutna rocznica podpisania paktu Ribbentrop – Mołotow. Dzień 23 sierpnia w 2008 r. został ustanowiony Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, obchodzony po raz pierwszy publicznie w 2011 r. w Warszawie. Pamiętajmy w modlitwie nie tylko o tych, którzy zginęli w sowieckich łagrach i niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, lecz także o tych, którzy opowiedzieli się za Bogiem i dlatego oddali zdrowie i życie w obronie godności i praw człowieka. Słyszymy o próbach relatywizowania i podważania współczesnej historii, naginania faktów w imię tzw. poprawności politycznej. Warto znać fakty, warto pamiętać i pielęgnować pamięć.
 4. Godne i częste przyjmowanie Komunii św. domaga się od nas czynnej miłości do Pana Boga i bliźniego. Trwa jeszcze sierpień – miesiąc modlitwy o trzeźwość naszego narodu. Jednym z przejawów miłości bliźniego może być więc zobowiązanie do abstynencji od alkoholu w celu ratowania innych osób uzależnionych, a także pomoc w podjęciu przez takie osoby decyzji o leczeniu odwykowym. Podejmujmy w tej kwestii osobistą modlitwę i konkretne działania. W każdym czasie i na każdym miejscu miejmy siłę i odwagę przeciwstawić się grzechowi pijaństwa. Maryi – Królowej złóżmy wotum czasowej lub całkowitej abstynencji.
 5. Jutro zapraszamy do wspólnej modlitwy Różańcowej o godz. 18.00 którą poprowadzą bracia z Towarzystwa Świętego Wojciecha. Po różańcu Msza św., której oprawę liturgiczną przygotują socjusze Towarzystwa świetowojciechowego.
 6. W czwartek 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Św. Jan Paweł II na Jasnej Górze powtarzał, że tu bije serce narodu. Na Jasną Górę swoje kroki kierują miliony pielgrzymów. Pielgrzymują tam również nasi parafianie. W wielu domach jest czczony wizerunek Czarnej Madonny. To świadectwo naszej miłości do Matki naszego Pana, która w jasnogórskiej ikonie przebywa w naszym narodzie od wieków. Czcicieli Maryi zapraszamy tego dnia na wieczorną Mszę św. przed ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej w naszej Bazylice.
 7. Bractwo Oblatów „Św. Brygidy”, dnia 4 września, organizuje piesza pielgrzymkę do Byszewy – szczegóły w gablocie.
 8. Od najbliższej środy za tydzień rozpoczyna się nowy rok szkolny. Rozpocznijmy ten czas od spotkania z Bogiem w spowiedzi i Komunii św. Msza Św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego dla dzieci i młodzieży będzie w niedzielę 5 września o godz.11.30.

Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dzieci z klas pierwszych w niedzielę 5 września podczas Mszy św. o godz.1130. Dnia 5 września w niedzielę podamy terminy spotkania rodziców dzieci pierwszokomunijnych z kapłanami, którzy przygotowywać będą dzieci   do I Komunii św. Jeszcze jedna grupa dzieci które w tym roku miały mieć przyjęcie w maju przystąpi do I Komunii św. dnia 12 września br. o godz. 10.00. Spotkanie dla rodziców tych dzieci w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 11.30 w kaplicy.

9.Już dziś zawiadamiamy wszystkich liderów grup i wspólnot świeckich działających w naszej parafii, że dnia 31 sierpnia br. po wieczornej Mszy św. odbędzie się spotkanie Sejmiku Parafialnego.

 1. Przy wyjściu z kościoła można nabyć prasę katolicką. W „Przewodniku” warto przeczytać: Zachęcamy do nabycia i lektury.
 2. Wczoraj o godz. 6:00 wyruszyła z naszej parafii Sztafetowa Akademicka Pielgrzymka Biegowa na Jasną Górę. Pielgrzymi mają do pokonania 330 km, które pokonują bez przerwy dzień i noc. Dzisiaj około godziny 18:00 będą wbiegać na Jasnogórski Szczyt. O godz. 20:00 w kaplicy Cudownego Obrazu ks. Piotr odprawi Mszę świętą, a o godz. 21:00 zapraszamy do wspólnej modlitwy Apelem Jasnogórskim. Polecajmy naszych pielgrzymów opiece Królowej Męczenników. 
 3. Polecamy lekturę prasy. W Przewodniku modlitewnik „5 minut z Bogiem” na wrzesień.
 4. Diecezjalny Ośrodek Kultu św. Rity przy parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity we Fordonie zaprasza do duchowego 9 – miesięcznego przygotowania, do ogłoszenia w przyszłym roku SANKTUARIUM ŚW. RITY. Spotkania nowennowe odbywają się każdego 22 dnia każdego miesiąca. Dziś pierwsze spotkanie o godz. 17.00. Szczegółowe informacje odnośnie tej modlitwy i spotkań nowennowych znajdują się na plakacie.

14.Zmarli: śp. Leokadia Bauer, lat 91, śp. Marek Stolarski, lat 66, śp. Leokadia Kucharzewska, lat 88, śp. Teresa Piórkowska, lat 72, zam. ul. Nieduszyńskiego 11, śp. Wiktoria Rozalia Wosik-Szablewska, lat 71, zam. Kleina 4.

 1. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym nowym tygodniu.

 

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.