Ogłoszenia duszpasterskie 22.01.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – III Niedziela Zwykła – 22.I.2023       

Dziś trzecia niedziela zwykła w roku kościelnym, z inicjatywy papieża Franciszka od 2019 roku obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego.    Niech będzie to szczególny czas odkrywania Boga i umacniania wiary przez lekturę tekstów natchnionych. Podczas Mszy św. dla dzieci o godz. 11.30 nastąpi uroczysta intronizacja Pisma Świętego. Niech dzisiejsza niedziela będzie dla nas szczególną zachętą do codziennej lektury i rozważania słów Pisma Świętego.

 1. Wczoraj obchodziliśmy Dzień Babci dziś Dzień Dziadka. Pamiętajmy dziś w modlitwie o kochanych babciach
  i dziadkach. Oni zawsze mają dla nas czas i okazują nam miłość. Niech nasza pamięć, dobre słowa, modlitwa, przyjęta w ich intencji Komunia Święta będą wyrazem naszej szczególnej miłości. Żyjącym babciom i dziadkom wypraszajmy   obfitość Bożego błogosławieństwa, a zmarłym radość życia wiecznego.
 2.  Dziś w niedzielę o godz. 16.00 w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym na ul. Grodzkiej (dawne seminarium) odbędzie się przegląd kolęd i pastorałek, udział bierze nasza schola parafialna. Wstęp wolny.

3.W środę 25 stycznia przypada święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Św. Paweł jest jednym z największych Apostołów i świętych Kościoła. Zanim został chrześcijaninem, zwalczał Kościół z tą samą gorliwością, z jaką później głosił Ewangelię Chrystusa. Jego historia pokazuje nam, że dla Boga nie ma człowieka straconego, który nie mógłby do Niego wrócić, jeśli tylko zechce otworzyć się na łaskę Bożą. Tego dnia kończy się także Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

 1. 27 stycznia o godzinie 18:00 w sali DA odbędzie się spotkanie przygotowujące do bierzmowania dla klas I szkół ponadpodstawowych. Zapraszamy na nie także tych ósmoklasistów, których nie było na ostatnim spotkaniu. Spotkanie poprowadzi wspólnota młodzieżowa 4DON4LORD. 
 2. Ks. Piotr – duszpasterz akademicki przekazuje następujące informacje:

– W środę, po Mszy świętej akademickiej, w sali duszpasterstwa, kolejne spotkanie z cyklu „Psychika katolika”. Temat spotkania: „Emocje – kierunki rozwoju czy źródła lęku?”. 

– W piątek o godz. 20:00, w kościele pw. św. Mateusza w Fordonie, zapraszamy na pierwsze wielbienie zespołu „Amen Plus” pt. „Moje miejsce”.  

– Młodzież 4don4LORD prosi o przynoszenie upominków (zabawek, przyborów szkolno-edukacyjnych), które w sobotę zostaną przekazane podopiecznym Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, podczas tradycyjnej kolędy w szpitalu. Nowe upominki można przynosić do zakrystii.   

 1. Poświęcenie gromnic, dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. odbędzie się 2 lutego na Mszy Świętej o godz. 17:00.
 2. Działająca w tutejszej parafii wspólnota Neokatechumenalna w swej formacji ewangelizacyjnej ma jako jedno z zadań odwiedziny rodzin naszej parafii. Prosimy uprzejmie parafian, by dzielić się swoimi przeżyciami wiary, gdy przedstawiciele Neokatechumenatu odwiedzą nasz dom i rodzinę. Zawsze będą posiadali ze sobą odpowiedni dokument, na firmowym parafialnym zaświadczeniu podpisanym przez tutejszego proboszcza z parafialnymi pieczęciami. Odwiedziny neokatechumenalnych wspólnot odbywać się będą w naszej parafii tylko w środy w godzinach popołudniowych. Prosimy o życzliwe ich przyjęcie, gdyż spełniają oni ważna posługę duszpasterską.
 3. Akademicki zespół „Amen+”zaprasza na 3 edycję wielbień pt.„Moje miejsce”, które od stycznia odbywać się będą w każdą czwartą sobotę miesiąca w różnych kościołach diecezji. Pierwsze wielbienie – 27 stycznia (wyjątkowo w piątek), godz. 20:00, parafia pw. św. Mateusza Ewangelisty w Bydgoszczy-Fordonie.
 4. W dniach24-26 lutego oraz 3-5 marca, Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa akademickiego “Martyria”organizuje kolejną edycję kursu dla par i narzeczonych pt. “Co i jak, zanim powiesz TAK”.   Zapisy i dodatkowe informacje na stronie: http://coijak.org.pl/
 5. Zbliża się80 rocznica męczeńskiej śmierci bł. biskupa Michała, współpatrona naszej diecezji, który w Bydgoszczy pozostawił trwały ślad swojej duszpasterskiej pracy. Ks. Bp Krzysztof Włodarczyk zaprasza 26 stycznia o godz. 17.00 do kościoła bł. Michała Kozala przy ul. Nakielskiej na archidiecezjalne obchody 80 rocz. śmierci patrona naszej diecezji. Uroczystą Mszę Św. sprawować będzie ks. Prymas Wojciech Polak. W związku z tą uroczystością w tym tygodniu w czwartek i piątek kancelaria parafii w godzinach popołudniowych będzie nieczynna.
 6. W naszej parafii zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją trwa – duszpasterskie nawiedzenie rodzin. Plan kolędy na najbliższe dni wywieszony jest w gablotce w kruchcie świątyni. Jest także podany na stronie internetowej parafii. Przypomnijmy, że kolędę rozpoczynamy: w dni powszednie o godz.16.00, w soboty o godz. 14.00 a w niedziele o godz. 15.00. Dla osób, które nie mogą przyjąć kolędy w wyznaczonym czasie proponujemy termin dodatkowy wizyty duszpasterskiej w dniu 31 stycznia 2023 roku. Zmiany można zgłaszać telefonicznie w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej. Składamy także serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w czasie kolędy jak i za wydatną pomoc materialną przekazana na rzecz parafii wpłatami na konto bankowe parafii. Serdeczne Bóg zapłać. Przypominamy, ze w miesiącu styczniu nie ma „Stałego Konfesjonału”.
 7. W „Przewodniku Katolickim” czytamy: „Dobrą starość budujemy dobrymi relacjami”; „Od masowego bezrobocia do braku rąk do pracy”; „Tylko dla dorosłych”; „Nieuniknione powstanie”; „Miłość za darmo”. Polecamy lekturę katolickiej prasy.
 8. Zapraszamy całą wspólnotę parafialną do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV i AGD np. pralki, telewizory, komputery). Zbiórka będzie miała miejsce w kruchcie naszej Bazyliki od dnia 16 do 17 lutego do godz. 14.00. Wyznaczona godzina czternasta jest godziną zakończenia zbiórki i odbioru zebranego sprzętu przez Green Office Ecologic). Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy, którzy prowadzą swoje misje w najbiedniejszych krajach świata. Bliższe informacje podamy za tydzień.
 9. Zmarli: śp. Krystyna Kaczyńska z d. Tomaszewska, lat 83, zam. ul. Sucharskiego 4, śp. Bogusław Przybył, lat 70, zam. ul. Ugory 26, śp. Jerzy Franciszek Wesołowski, lat 79, zam. ul. Tychoniewicza 5.

15.Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.