Ogłoszenia duszpasterskie 21.11.2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   21.XI.2021 rok
UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

 

W dzisiejszą Niedzielę Chrystusa Króla zgodnie z zapowiedzią konferencji Episkopatu Polski w kościołach w całej Polsce przeprowadzana jest się zbiórka ofiar na rzecz imigrantów. Zebrane środki zostaną przeznaczone na finansowanie działań pomocowych Caritas Polska na terenach przygranicznych oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce.

 

 1. Dzisiaj w ostatnią niedzielę roku liturgicznego przypada uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Niech kończący się rok kościelny zachęci nas do modlitwy, wprowadzania pokoju i sprawiedliwości. Po sumie, Mszy św. o godz. 8.30 odnowimy dziś akt przyjęcia Chrystusa jako Pana naszych serc. Także po sumie poświęcenie tegorocznych opłatków wigilijnych.

2.Jutro w poniedziałek 22 listopada, przypada wspomnienie liturgiczne św. Cecylii, patronki śpiewu i muzyki sakralnej a także organistów i chórów kościelnych. Z tej okazji modlitewnie podziękujmy naszym panom organistom, dyrygentom, chórowi „Fordonia”, zespołom: „Samemu Bogu”, Scholi „Boże Nutki”, które uświetniają śpiewem i muzyką nabożeństwa. Ich muzyczną posługę w naszej Bazylice polecamy opiece Bożej. W związku z ta uroczystością wystąpi dziś w naszej Bazylice po wieczornej Mszy św. o godz. 18.30 Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej. Chór zaśpiewa podczas tej Mszy św. a po jej zakończeniu rozpocznie się pól godzinny koncert zespołu. Serdecznie zapraszamy.

3.W przyszłą niedzielę rozpoczniemy Adwent, a z nim nowy Rok Kościelny. Adwent to czas, który ma nas przygotować do świąt Bożego Narodzenia i do naszego spotkania ze Zbawicielem w wieczności.   

 1. Dziś w związku z kończącym się rokiem liturgicznym serdecznie dziękujemy parafianom za wsparcie naszych poczynań charytatywnych, za pomoc dla rodzin wielodzietnych, dla dzieci potrzebujących specjalnej troski i wsparcia. Także w tym roku w czasie Adwentu, w niedzielę dnia 12 grudnia przeprowadzimy przed świętami akcję charytatywną „kilogram dla potrzebujących”. Bliższe szczegóły podamy za tydzień.
 2. Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary przelane na konto naszej parafii jak i składane do skarbon w kościele.
 3. W czwartek 25 dnia miesiąca wieczorna Msza św. sprawowana jest w Bazylice w połączeniu z modlitwami przez wstawiennictwo Świętej Faustyny. Po każdej takiej Mszy św. przy relikwiarzu świętej okolicznościowe modlitwy z odczytaniem przyniesionych próśb i podziękowań i uszanowaniem relikwii św. Faustyny.    

7. Ks. Piotr duszpasterz akademicki informuje:

 • Dzisiaj przeżywamy Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezji. Główna Msza święta tego dnia, pod przewodnictwem Księdza Biskupa i zgromadzonej młodzieży II Forum Młodych Diecezji Bydgoskiej, odbędzie się w katedrze o godz. 12:30. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. 
 • Za tydzień, w niedzielę o godz. 18:00, do sali Duszpasterstwa Akademickiego zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Ducha nie gaście”, poświęcone świętej pamięci księdza Zygmunta Trybowskiego. Spotkanie to wpisuje się w prace synodalne naszej diecezji. Ksiądz Piotr wygłosi katechezę na temat tego, czym jest synod i jakie są jego etapy, a przedstawiciel Sejmiku Parafialnego przedstawi metodę pracy księdza Zygmunta Trybowskiego, w trosce o wspólnoty apostolskie naszej parafii.
 1. Opłatki wigilijne poświęcone dziś w naszej świątyni można nabywać w zakrystii po Mszach św. i w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania. W czasach, w których komercja przyćmiewa powagę świąt religijnych poświęcone opłatki z ołtarza parafialnego symbolizują jedność ołtarza i stołu domowego. Za tydzień będzie można nabywać tak jak w latach ubiegłych świece Caritasu na stół wigilijny.
 2. Pragniemy podziękować naszym Parafianom, którzy w dni listopadowe ofiarują modlitwy i odpust zupełny dla naszych bliskich zmarłych. Przyjęte w tym roku wymienianki roczne wspierać będziemy modlitwą za zmarłych przez cały rok liturgiczny począwszy od przyszłej niedzieli przed Mszą św. o godz. 9.45 Zachęcamy do tej szczególnej modlitwy za naszym bliskim zmarłych.
 3. Dzisiejsza uroczystość jest świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Wspólnota ta działa w naszej parafii.
 4. Przy wyjściu z kościoła można nabyć prasę katolicką. W „Przewodniku Katolickim” przeczytamy m.in. artykuły: – Jezus, inny król. Jak rozumieć dziś Jego królowanie? Dziesięć zasad konstruktywnej kłótni. „My nie uczestniczymy w procederze przekraczania granicy ani tego nie ułatwiamy. To, co robimy, to dajemy chleb głodnym” – mówi br. Cordian Szwarc, który z ramienia Caritas przebywa na granicy z Białorusią. Widząc złożoność sytuacji, zastanawiamy się, jak jako Caritas Polska możemy pomóc? Trwa atak państwa na państwo. Sceny z białoruskiej granicy przywodzą skojarzenia z 1944 r., kiedy to szturmujący powstańcze barykady okupanci pędzili przed czołgami cywilną ludność. Dziś nie popełniają jej hitlerowcy, lecz ci, którzy przypędzili na granicę tłumy migrantów ze Wschodu”. Za tydzień modlitewnik „5 minut z Bogiem” na grudzień.  Polecamy ciekawą lekturę Przewodnika Katolickiego.
 5. Zmarli: śp. Aleksandra Bożena Bednarek, lat 82, zam. ul. Monte Cassino 1, śp. Andrzej Kazimierz Biernacki, lat 83, zam. ul. Biernackiego 2. Zmarłych polećmy Miłosierdziu Bożemu.
 6. Przed nami ostatni tydzień mijającego Roku Kościelnego. Niech dla nas wszystkich tu obecnych będzie okazją do jak najlepszego duchowego przygotowania na nadchodzący Adwent.

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.