Ogłoszenia duszpasterskie 21.08.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXI Niedziela Zwykła – 21.VIII.2022 rok

 

 1. Dziś dwudziesta pierwsza niedziela zwykła w roku kościelnym. Modlimy się we wspólnocie Kościoła, abyśmy wśród zmienności świata tam wznieśli nasze serca, gdzie są prawdziwe radości (kolekta mszalna). Niech wśród naszych codziennych obowiązków tego tygodnia nie zabraknie troski o bliskość Pana i wartości nieprzemijające.
 2. 2. W sierpniu bardzo często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. Jutro 22 sierpnia, radować się będziemy Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.
 3. We wtorek przypadnie smutna rocznica podpisania paktu Ribbentrop – Mołotow. Dzień 23 sierpnia w 2008 r. został ustanowiony Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, obchodzony był po raz pierwszy publicznie w 2011 r. w Warszawie. Pamiętajmy w modlitwie nie tylko o tych, którzy zginęli w sowieckich łagrach i niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, lecz także o tych, którzy opowiedzieli się za Bogiem i dlatego oddali zdrowie i życie w obronie godności i praw człowieka. Słyszymy o próbach relatywizowania i podważania współczesnej historii, naginania faktów w imię tzw. poprawności politycznej. Warto znać fakty, warto pamiętać i pielęgnować pamięć.
 4. Godne i częste przyjmowanie Komunii św. domaga się od nas czynnej miłości do Pana Boga i bliźniego. Trwa jeszcze sierpień – miesiąc modlitwy o trzeźwość naszego narodu. Jednym z przejawów miłości bliźniego może być więc zobowiązanie do abstynencji od alkoholu w celu ratowania innych osób uzależnionych, a także pomoc w podjęciu przez takie osoby decyzji o leczeniu odwykowym. Podejmujmy w tej kwestii osobistą modlitwę i konkretne działania. W każdym czasie i na każdym miejscu miejmy siłę i odwagę przeciwstawić się grzechowi pijaństwa. Maryi – Królowej złóżmy wotum czasowej lub całkowitej abstynencji.
 5. We wtorek zapraszamy do wspólnej modlitwy Różańcowej o godz. 18.00 którą poprowadzą bracia z Towarzystwa Świętego Wojciecha. Po różańcu Msza św., której oprawę liturgiczną przygotują socjusze Towarzystwa świetowojciechowego.
 6. W piątek 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Św. Jan Paweł II na Jasnej Górze powtarzał, że tu bije serce narodu. Na Jasną Górę swoje kroki kierują miliony pielgrzymów. Pielgrzymują tam również nasi parafianie. W wielu domach jest czczony wizerunek Czarnej Madonny. To świadectwo naszej miłości do Matki naszego Pana, która w jasnogórskiej ikonie przebywa w naszym narodzie od wieków. Nasze myśli kierujemy w stronę Jasnej Góry, gdzie znajduje się łaskami słynący wizerunek Czarnej Madonny. Dziś przypominamy sobie, że Bóg w Najświętszej Maryi Pannie dał narodowi polskiemu przedziwną pomoc i obronę. To na Jasnej Górze przed wizerunkiem Maryi wybrzmiewają codziennie słowa apelu „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam i czuwam”. Częstochowa dla Polaków jest wyjątkowym miejscem – duchowym sercem naszego narodu. Czcicieli Maryi zapraszamy tego dnia na wieczorną Mszę św. przed ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej w naszej Bazylice.
 7. W czasie naszych urlopów i wypoczynku wakacyjnego pamiętajmy o Panu Bogu, o uczestnictwie w niedzielę we Mszy świętej, a także o godnym zachowaniu i odpowiednim stroju w kościele.
 8. Od najbliższego czwartku za tydzień rozpoczyna się nowy rok szkolny. Rozpocznijmy ten czas od spotkania z Bogiem w spowiedzi i Komunii św. Msza Św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego dla dzieci i młodzieży będzie w niedzielę 4 września o godz.11.30.

Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dzieci z klas pierwszych w niedzielę 4 września podczas Mszy św. o godz.1130. Dnia 4 września w niedzielę podamy terminy spotkania rodziców dzieci pierwszokomunijnych z kapłanami, którzy przygotowywać będą dzieci klas czwartych do I Komunii św.

 1. Już dzis zawiadamiamy wszystkich liderów grup i wspólnot świeckich działających w naszej parafii, że dnia 31 sierpnia br. po wieczornej Mszy św. odbędzie się spotkanie Sejmiku Parafialnego.
 2. Przy wyjściu z kościoła można nabyć prasę katolicką. Zachęcamy do zakupu i lektury „Przewodnika Katolickiego”, w którym przeczytamy m. in. Pułapki pozytywnego myślenia, czego możemy uczyć się od bł. Sancji Szymkowiak, oraz o nowym poruszającym filmie emitowanym w kinach „Notre Dame w ogniu”. Za tydzień w Przewodniku modlitewnik „5 minut z Bogiem” na wrzesień.Zachęcamy do nabycia i lektury.
 3. Wczoraj wyruszyła z naszego Sanktuarium III Akademicka Pielgrzymka Biegowa na Jasną Górę. Pielgrzymi nieprzerwanie przemierzają w dzień i w nocy 350 km, by w dziś po południu dotrzeć do Tronu Pani Jasnogórskiej. Dziś o godz. 20:00 odprawiona zostanie w Kaplicy Cudownego Obrazu Msza święta, a o 21:00 pielgrzymi uczestniczyć będą w Apelu Jasnogórskim. Polecajmy biegowych pątników opiece Matki Bożej.
 4. W tym tygodniu patronują nam: – środa, 24 sierpnia – Święty Bartłomiej Apostoł, nazywany Natanaelem, ewangelizator Indii i Armenii;- sobota, 28 sierpnia – Święta Monika (354-430), matka Świętego Augustyna.
 5. Wzorem lat ubiegłych 3 września br. wyruszy z katedry bydgoskiej XXXIII pielgrzymka piesza do Matki Boskiej Byszewskiej w Byszewie. Początek w katedrze Mszą św. o godz.8.00. Serdecznie zapraszamy.

14.Zmarli: śp. Franciszka Warszawska, lat 86, zam. ul. Fieldorfa Nila 6. 

 1. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym nowym tygodniu.

 

Ogłoszenia Parafialne – Fundacja „Wiatrak” 17, 24, 31.07.2022 rok.

 

– Fundacja „Wiatrak” prowadzi niepubliczne przedszkole, którego celem   jest dbanie o pełny rozwój dziecka, tak aby już od najmłodszych lat mogło rozwijać swoje skrzydła. Edukacja w przedszkolu opiera się na fundamentalnych wartościach zgodnych z nauką św. Jana Pawła II, zapewniając najmłodszym uczniom zaangażowanie, bezpieczeństwo, troskę i odpowiedzialność. Przedszkole niepubliczne „u Karolka” prowadzi rekrutację przez cały rok – w celu szczegółowych informacji i zapisów serdecznie zapraszamy do kontaktu pod numerem 533 022 268 / 52 32 34 822

– Klub Seniora działający w Fundacji „Wiatrak” posiada wolne miejsca dla chętnych. Wszystkie osoby pragnące uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez „Wiatrak” serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 52 32 34 824. Zajęcia w Klubie Seniora prowadzone są od poniedziałku do czwartku w godz. 9:00 – 14:00 (koszt uczestnictwa to 100 zł/ miesięcznie)

– Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci z fordońskich podwórek na wspólną zabawę z międzynarodowymi wolontariuszami Europejskiego Korpusu Solidarności. Zagraniczni goście zachęcają do uczestnictwa we wspólnych grach    i zabawach.  Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek, 26 lipca o godzinie 16.30 przy Fundacji „Wiatrak” Szczegółowy harmonogram spotkań umieszczony na stronie internetowej Fundacji „Wiatrak”.

Klub Seniora działający w Fundacji „Wiatrak” posiada wolne miejsca dla chętnych. Wszystkie osoby pragnące uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez „Wiatrak” serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 52 32 34 824. Zajęcia w Klubie Seniora prowadzone są od poniedziałku do czwartku w godz. 9:00 – 14:00 (koszt uczestnictwa to 100 zł/ miesięcznie)

– Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci z fordońskich podwórek na wspólną zabawę z międzynarodowymi wolontariuszami Europejskiego Korpusu Solidarności. Zagraniczni goście zachęcają do uczestnictwa we wspólnych grach    i zabawach.  Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek, 26 lipca o godzinie 16.30 przy Fundacji „Wiatrak” Szczegółowy harmonogram spotkań umieszczony na stronie internetowej Fundacji „Wiatrak”.